6460/1945. ME rendelet
a kollektív (tarifális) szerződések hatálya tárgyában
Az ideiglenes nemzeti kormány az Ideiglenes Nemzetgyűlés által 1944. évi december hó 22-én adott felhatalmazás alapján a következőket rendeli:
1. §
Nagy-Budapest területén dolgozó összes fizikai és szellemi munkások bérrendezése tárgyában kiadott 50775/1945. IpM rendelet, valamint az iparban Nagy-Budapest területén kivül foglalkoztatott munkavállalók munkabérének (fizetésének) és egyéb munkafeltételeinek megállapítása tárgyában kiadott 59359/1945. IpM rendelet alapján felállított bizottságok által megállapitott kollektív (tarifáüs) szerződéséül hatálya, továbbá a szakszervezetek által Nagy-Budapest területére terjedő hatállyal kötött kollektív (tarifális) szerződések hatálya kiterjed a kollektív (tarifális) szerződésben megjelölt minden munkáltató üzemére, üzletére, vállalatára, irodájára, intézetére, tekintet nélkül arra, hogy az illető munkáltató, illetőleg munkavállaló tagja-e a kollektív szerződést kötő munkáltatói, illetőleg munkavállalói érdekképviseletnek vagy sem.
2. §
(1) Az 1. §-ban említett kollektív (tarifális) szerződésekben megállapitott munkabérektől és egyéb juttatásoktól eltérő munkabérekkel, illetőleg juttatásokkal munkást alkalmazni (foglalkoztatni) vagy munkát vállalni (végezni) tilos.
(2) A kollektív (tarifális) szerződésekben megállapilott munkabéreket, illetőleg egyéb juttatásokat abban az esetben sem szabad túllépni, ha a kollektív szerződés ezeket, mint legkisebb béreket, illetőleg juttatásokat tünteti fel.
3. §
Amennyiben vita merül fel abban a kérdésben, hogy valamely munkáltató vagy munkavállaló kollektív szerződés hatálya alá esik-e és ha igen, melyik kollektív szerződés rendelkezései az irányadók, a kérdést az illetékes miniszter dönti el.
4. §
(1) Amennyiben a cselekmény súlyosabb büntető rendelkezés alá nem esik, vétséget követ el és öt évig terjedhető fogházzal büntetendő az a munkáltató, illetőleg munkavállaló, aki a jelen rendelet 2. §-ában foglalt rendelkezéseket megszegi, vagy kijátssza.
(2) Azzal szemben, aki az (1) bekezdésben foglalt vétséget elköveti, rendőrhatósági őrizetbevételnek (internálásnak) is helye van.
(3) Attól az iparostól, akit az (1) bekezdés alapján két ízben megbüntettek, az iparűzési jogot el kell vonni.
5. §
Ez a rendelet a kihirdetés napján lép hatályba.
Budapest, 1945. évi augusztus hó 11. napján.
Miklós Béla s. k.,
miniszterelnök