140500/1946. FM rendelet
az 1946. évi mezőgazdasági munkálatokhoz szükséges munkaerő biztosítása és tervszerű felhasználása céljából a gazdasági munkaközvetítő irodák és hivatalok állal követendő eljárás szabályozásáról
Az 1898. II. tc. 77. §-ában kapott felhatalmazás alapján kiadott 100800/1945. FM rendelet (Magyar Közlöny 100. szám) 3. § (2) bekezdésében foglaltak alapján a gazdasági munkaközvetítő irodáknak, illetőleg a hatósági gazdasági munkaközvetítő hivataloknak a mezőgazdasági munkaerők tervszerű felhasználásánál követendő eljárását az alábbiak szerint szabályozom:
1. § (1) Az 1946. évi mezőgazdasági munkálatokhoz szükséges munkaerők biztosítása tárgyában velem egyetértőleg kiadott 4920/1946. UM rendelet (a továbbiakban röviden: R.) 3. §-ának (1) bekezdése értelmében munkavállalásra kötelezett birtokosok és azok segítő családtagjai - ha munkaerejüket a saját gazdaság egész éven át nem köti le, - továbbá a 3. § (2) bekezdése alapján az egész mezőgazdasági idényben munkavállalásra kötelezett gazdasági munkavállalók kötelesek a gazdasági munkaközvetítő szervnél (a Földmunkások és Kisbirtokosok Országos Szövetsége gazdasági munkaközvetítő irodájánál, vagy ahol még az nem működik, a hatósági gazdasági munkaközvetítő hivatalnál, a továbbiakban röviden: munkaközvetítő iroda) 1946. évi május hó 31. napjáig a R. 5. § (1) bekezdésének c) pontjában előirt adatokat bejelenteni.
(2) Ha a mezőgazdaság munkaerőszükséglete az előző bekezdés alapján tett bejelentések szerint rendelkezésre álló munkaerőkből nem biztositható, a munkaközvetítő iroda az érdekeltek előzetes meghallgatása után, a termelési bizottsággal egyetértésben hivatalból állapítja meg, hogy kik azok a R. 3. §-a (1) bekezdésében megjelölt személyek, akiknek munkaerejét a saját mezőgazdasági üzemben vagy egyéb foglalkozásában teljesítendő munka nem veszi teljesen igénybe.
2. § (1) A munkaközvetítő iroda a R. 5. § (1) bekezdésének a)-d) pontjai alapján, tett bejelentésekről és a jelen R. 1. §-a (2) bekezdésének alapján tett megállapításokról nyilvántartást köteles vezetni.
(2) A R. 5. §-a (1) bekezdésének a) pontja alapján a gazdaságokról bejelentett adatokat az I. számú mintának, a b) pont alapján az idegen munkaerőigényre vonatkozóan bejelentett adatokat a II. számú mintának, a c) pont és a jelen rendelet 1. § (2) bekezdése alapján a birtokosokra és azok családtagjaikra vonatkozóan bejelentett, illetőleg megállapított adatokat a III. sz. mintának, továbbá az ugyancsak a c) pont alapján a gazdasági munkavállalókra és a d) pont alapján pedig a nem mezőgazdasági foglalkozású munkavállalókra vonatkozóan bejelentett adatokat a IV. számú mintának megfelelő űrlapon kell nyilvántartásba venni.
3. § (1) A munkaközvetítő iroda a jelen rendelet 2. §-ában foglaltak alapján vezetett nyilvántartások adatainak felhasználásával a gazdasági munkaügyi felügyelő irányítása mellett haladéktalanul megállapítja, hogy a R. 5. § (1) bekezdésének b) pontja értelmében bejelentett idegen munkaerőszükséglet kielégíthető-e a bejelentésre kötelezett munkakötelezettekből (R. 5. §;1) bek. c) pont) és a munkára jelentkezettekből (R. 5. § (1) bek. d) pont) és a megállapításnak megfelelően elkészíti a községi munkaerőfelhasználási tervet (V. számú nyomtatvány).
(2) Külön névjegyzékben kell feltüntetni azokat, akiket a munkaközvetítő iroda munkaerőhiány esetén a munkaerőszükséglet fedezésére vagy munkaerőfelesleg esetén más községbeli munkaerőszükséglet fedezésére közérdekű munkakötelezettség cimén kiván igénybe vétetni.
(3) A munkaközvetítő iroda a munkára kijelölt személyeket a munka helyéről és megkezdésének időpontjáról azzal a figyelmeztetéssel értesiti, hogy ha a kijelölt helyen és időben nem állnak munkába, a közérdekű munkakötelezettségről szóló 7000/1945. ME rendeletben foglalt rendelkezések alapján közérdekű munka cimén vétetnek igénybe.
4. § A munkaerőfelhasználási terv elkészítésénél, illetőleg a munkáltató és a munkavállaló kiválasztásánál figyelemmel kell lenni arra, hogy
a) igénybevételre elsősorban azokat kell kijelölni, akik a munkaközvetítő irodánál való bejelentési kötelezettségüket megszegték;
b) a munkáltató és a munkavállaló közötti előzetes megállapodásra alapított névszerinti igénylést lehetőleg teljesíteni kell;
c) a saját földet is munkáló birtokosokat és azok segítő családtagjait lakóhelyükön vagy annak, illetőleg saját földjüknek közvetlen közelében kell felhasználni;
d) lakóhelyüktől távoleső (más községben, vagy más vármegyében lévő) munkahelyre csak az állandó mezőgazdasági bérmunkásokat, illetőleg a birtokosok segítő családtagjai közül azokat lehet kijelölni, akik az elvégzendő munka tartama alatt lakóhelyükön nélkülözhetők;
e) 18 éven aluli nőt lakóhelyén kívüleső munkahelyre csak akkor lehet kijelölni, ha az a szülőkkel, vagy azok bármelyikével együtt mehet, vagy arra önként vállalkozik és a szülő (törvényes képviselő) abba beleegyezik;
f) a koruknál, vagy egészségi állapotuknál fogva munkaképtelen személyek, valamint a háztartás ellátásával, a család gondozásával 3l-foglalt nők nem jelölhetők ki.
5. § (1) A munkaközvetítő iroda a községi munkaerőfelhasználási terv két példányit, a jelen rendelet 2. §-a alapján vezetett nyilvántartások adatait összesítő kimutatásokkal (I-IV. sz. minta) együtt az 1946. évi június hó 15. napjáig a vármegyei gazdasági munkaközvetítő iroda utján a vármegyei gazdasági munkaügyi felügyelőhöz terjeszti be.
(2) A vármegyei gazdasági munkaügyi felügyelő a beérkezett községi munkaerőfelhasználási tervekből elkészíti a vármegyei munkaerőfelhasználási tervet és annak megfelelően gondoskodik a vármegye területén belül az egyes községekben mutatkozó feleslegeknek és hiányoknak a munkaközvetítő irodák utján való kiegyenlítéséről.
(3) A vármegyei munkaerőfelhasználási terv két példányát és a községi nyilvántartások adatait összesítő kimutatásokat (I-IV. számú minta) a vármegyei gazdasági munkaügyi felügyelő 1946. évi június hó 30. napjáig köteles felterjeszteni az Országos Gazdasági Munkaügyi Felügyelőséghez.
6. § (1) Ha a vármegyei gazdasági munkaügyi felügyelő a vármegye munkaerőszükségletét a munkaközvetítő irodák által kimutatott munkaerőfeleslegek felhasználásával biztosítani nem tudja a közérdekű munka cimén igénybevételre kijelöltekről készített és a községi munkaerőfelhasználási tervekhez csatolt névjegyzék egy példányának megküldése mellett vagy a közmunkaügyi felügyelőtől kéri az igénybevételre kijelölt közérdekű munkakötelezetteknek mezőgazdasági munkára való igénybevételét, vagy pedig a R. 7. §-ának (3) bekezdése alapján nyert megbízás esetében az igénybevétel iránt maga intézkedik.
(2) Ha a mezőgazdasági munkálatok munkaerőszükséglete a R. 2 és 3. §-ában megjelölt közérdekű munkakötelezettek teljes felhasználása mellett sem biztositható, a hiányzó munkaerőről a más foglalkozású, de rendszeres munkát nem végző személyeknek a 7000/1945. ME, illetőleg az ennek végrehajtásáról szóló 3800/1946. UM rendelet értelmében való igénybevétele utján kell gondoskodni.
7. § (1) A mezőgazdasági munkák idejében való elvégzése érdekében a munkaerők tervszerű felhasználásánál és igénybevételénél az elvégzendő munkák időbeli és fontossági sorrendjét kell elsősorban figyelembe venni.
(2) A mezőgazdasági munkák időbeli és fontossági sorrendjét a termelt növények igényességének, a talaj, az éghajlati és egyéb viszonyoknak a figyelembevételével vármegyénkint, szükség szerint járásonkint a vármegye! gazdasági felügyelőség a vármegyei termelési bizottsággal egyetértésben állapítja meg.
(3) A (2) bekezdés alapján készített sürgősségi és fontossági sorrendet a fő munkaidények előtt legalább két héttel minden községben (városban) a szokásos módon (hirdetmény, dobszó) közhírré tenni és az Országos Gazdasági Munkaügyi Felügyelőséggel is közölni kell.
8. § (1) A R. 5. §-a (1) bekezdésének a)-c) pontjaiban foglalt bejelentési kötelezettségüknek eleget nem tett személyeket a munkaközvetitő iroda köteles felkutatni.
(2) Az (1) bekezdésben megjelölt személyek felkutatásához és nyilvántartásbavételéhez a munkaközvetítő iroda a községi elöljáróságnál (polgármesternél) vezetett nyilvántartások adatait is felhasználhatja.
9. § A jelen rendelet kihirdetésének napján lép hatályba és e nappal a termelési miniszteri biztosok kinevezése és a termelési bizottságok alakítása tárgyában kiadott 22500/1945. FM rendelet (Magyar Közlöny 1945. évf., 111. szám) 2. §-a (2) bekezdésének a munkatervek készítésére vonatkozó, valamint a 2. §-a (3) bekezdés b) pontjának, (4) bekezdés (2) pontjának és 3. § (1) bekezdés b) pontjának a kézi munkaerőre vonatkozó rendelkezése hatályát veszti.
Budapest, 1946. évi április hó 29-én.
A miniszter helyett:
Donáth Ferenc s. k.,
államtitkár
1. sz. melléklet a 140500/1946. FM rendelethez

2. sz. melléklet a 140500/1946. FM rendelethez

3. sz. melléklet a 140500/1946. FM rendelethez

4. sz. melléklet a 140500/1946. FM rendelethez

5. sz. melléklet a 140500/1946. FM rendelethez
