Tippek

Tartalomjegyzék nézet

Bármelyik címsorra duplán kattintva megjelenítheti a dokumentum tartalomjegyzékét.

Visszaváltás: ugyanúgy dupla kattintással.

(KISFILM!)

...Tovább...

Bíró, ügytárgy keresése

KISFILM! Hogyan tud rákeresni egy bíró ítéleteire, és azokat hogyan tudja tovább szűkíteni ügytárgy szerint.

...Tovább...

Közhiteles cégkivonat

Lekérhet egyszerű és közhiteles cégkivonatot is.

...Tovább...

PREC, BH stb. ikonok elrejtése

A kapcsolódó dokumentumok ikonjainak megjelenítését kikapcsolhatja -> így csak a normaszöveg marad a képernyőn.

...Tovább...

Keresés "elvi tartalomban"

A döntvények bíróság által kiemelt "elvi tartalmában" közvetlenül kereshet. (KISFILMMEL)

...Tovább...

Mínuszjel keresésben

A '-' jel szavak elé írásával ezeket a szavakat kizárja a találati listából. Kisfilmmel mutatjuk.

...Tovább...

Link jogszabályhelyre

KISFILM! Hogyan tud linket kinyerni egy jogszabályhelyre, bekezdésre, pontra!

...Tovább...

BH-kban bírónévre, ügytárgyra

keresés: a BH-k címébe ezt az adatot is beleírjuk. ...Tovább...

Egy bíró ítéletei

A KISFILMBEN megmutatjuk, hogyan tudja áttekinteni egy bíró valamennyi ítéletét!

...Tovább...

Jogszabály paragrafusára ugrás

Nézze meg a KISFILMET, amelyben megmutatjuk, hogyan tud a keresőből egy jogszabály valamely §-ára ugrani. Érdemes hangot ráadni.

...Tovább...

Önnek 2 Jogkódexe van!

Két Jogkódex, dupla lehetőség! KISFILMÜNKBŐL fedezze fel a telepített és a webes verzió előnyeit!

...Tovább...

Veszélyhelyzeti jogalkotás

Mi a lényege, és hogyan segít eligazodni benne a Jogkódex? (KISFILM)

...Tovább...

Változásfigyelési funkció

Változásfigyelési funkció a Jogkódexen - KISFILM!

...Tovább...

Módosult §-ok megtekintése

A „változott sorra ugrás” gomb(ok) segítségével megnézheti, hogy adott időállapotban hol vannak a módosult sorok (jogszabályhelyek). ...Tovább...

Iratminták a Pp. szövegéből

Kisfilmünkben bemutatjuk, hogyan nyithat meg iratmintákat a Pp. szövegéből. ...Tovább...

Döntvényláncolatok

Egymásból is nyithatók egy adott ügy első-, másodfokú, felülvizsgálati stb. határozatai. Kisfilmünkben megmutatjuk ezt a funkciót.

...Tovább...

AI Szinonimák

Kereséskor az "AI szinonimák kérése" gombra kattintva rokon értelmű fogalmakat kérhet a keresett kifejezésre.

...Tovább...

4920/1946. UM rendelet

az 1946. évi mezőgazdasági munkálatokhoz szükséges munkaerő biztosítása tárgyában

A 7000/1945. ME rendelet 25. §-ában foglalt felhatalmazás alapján a földmivelésügyi miniszterrel egyetértve a következőket rendelem:

1. § A közérdekű munkakötelezettség szabályozásáról szóló 7000/1945. ME rendelet (Magyar Közlöny 105. szám; a továbbiakban R.) részleges végrehajtása tárgyában kiadott 22200/1945. UM rendelet 1. §-a értelmében valamennyi mezőgazdasági üzem közérdekű munkakötelezettség szempontjából kijelölt üzemnek minősül. Jelen rendelet szempontjából mezőgazdasági üzemnek azokat az üzemeket kell tekinteni, amelyekben földmivelés, állattenyésztés, erdőgazdálkodás, kert-, gyümölcs- vagy szőlőgazdálkodás folyik.

2. § A mezőgazdasági üzem fenntartója, feltéve, hogy főfoglalkozása a mezőgazdaság, a saját üzemében az 1946. évben teljesítendő munkákat - esetleg segítő családtagjaival - elsősorban maga kötetes végezni és munkavállalót csak annyiban alkalmazhat, amennyiben a mezőgazdaságban vagy egyéb foglalkozásában teljesítendő munkák saját (családtagjai) munkaerejét meghaladják.

3. § (1) A mezőgazdasági üzem fenntartója és segítő családtagjai, amennyiben a saját mezőgazdasági üzemben vagy egyéb foglalkozásában teljesítendő munkák munkaerejét teljesen igénybe nem veszik, munkáshiány esetén köteles másnak a mezőgazdasági üzemében munkát vállalni, feltéve, hogy főfoglalkozása a mezőgazdaság.

(2) A gazdasági munkavállaló köteles olyképpen munkát vállalni, hogy lehetőleg az egész mezőgazdasági idényben állandóan a mezőgazdaságban dolgozzék.

4. § A jelen rendelet 2-4. §-ai alapján megállapított közérdekű munkakötelezettség alól csak a R. 4. §-ában megjelölt mentesség érvényesíthető.

5. § (1) A munkaerőszükséglet megállapítása és a rendelkezésre álló munkaerő tervszerű felhasználása céljából a következő bejelentési kötelezettséget állapítom meg.

1946. évi május hó 31. napjáig bejelenteni tartozik:

a) minden mezőgazdasági üzem felelős vezetője, kataszteri holdakban és négyszögölekben kifejezve, gazdaságának egész területét, a már ehetett és még vetésrekerülő növények vetésterületét, valamint részletesen megnevezve a birtokában lévő gépi és igaerőt;

b) az idegen munkaerőre szoruló mezőgazdasági üzem felelős vezetője azt, hogy az 1946. gazdasági évre mennyi és milyen gazdasági munkást szerződtetett, valamint azt, hogy mikor, mennyi időre, milyen munkára, hány gazdasági munkásra van még szüksége;

c) a 2. §-ban megjelölt közérdekű munkakötelezett azt, hogy az 1946. gazdasági évben a saját és segítő családtagjainak teljes munkaerejére a saját gazdasági ütemében teljesítendő munka végzéséhez szükség van-e, vagy hogy mikor, mennyi időre tud más gazdaságában munkát vállalat. A 3. § (2) bekezdése alapján kötelezett munkavállaló pedig azt, hogy kihez, hová, mennyi időre és milyen munkára szerződött már el, illetőleg kiván elszerződni;

d) az a nem mezőgazdasági foglalkozású közérdekű munka kötelezett, aki a mezőgazdasági időszaki (pl. aratási, cséplési stb.) munkát szokott vállalni, azt, hogy mikor, hová és mennyi időre és milyen munkára vállalkozik.

(2) A jelentést az (1) bekezdés a) és b) pontjában bejelentésre kötelezett a mezőgazdasági üzem telephelye szerint illetékes, a c) és dl pontban kötelezett pedig a lakóhelye szerint illetékes gazdasági munkaközvetítő irodához (Földmunkások és Kisbirtokosok Országos Szövetségének gazdasági munkaközvetítő irodájához, ahol ilyen nem működik, hatósági gazdasági munkaközvetítő hivatalhoz) tartozik megtenni.

6. § A gazdasági munkaközvetítő irodának (a munkaerőnyilvántartások vezetésével, valamint az 1946. évi községi munkaerőfelhasználási terv elkészítésével kapcsolatos tennivalóit a földmivelésügyi miniszter 140500/1946. FM sz. rendelete (Magyar Közlöny 99. szám) külön szabályozza.

7. § (1) Ha a gazdasági munkaközvetitő iroda az 5. § (1) bekezdésének b) pontja alapján bejelentett munkaerőigényt az 5. § (1) bekezdésnek c) és d) pontja alapján jelentkezettekből munkaközvetítés utján kielégíteni nem tudja, a 140500/1946. FM rendelet alapján elkészített munkaerőigénylést a vármegyei gazdasági munkaügyi felügyelőhöz továbbiíja, aki a továbbiakban a 3800/1946. UM rendelet (Magyar Közlöny 63. szám) 7. §-ának (3) bekezdése értelmében jár el.

(2) A vármegyei közmunkaügyi felügyelő az (1) bekezdésben megjelölt igény alapján a munkaerő kirendelésénél a 3800/1946. UM rendelet 9. §-ának (2)-(4) bekezdésében foglaltak szerint jár el. Amennyiben a munkaerőigényt illetékesség: alá tartozó területen kielégíteni nem tudja, a 140500/1946. FM rendelet értelmében elkészített és neki megküldött munkaerőellátási tervet figyelembevéve, a 3800/1946. UM rendelet 12. §-a szerint intézkedik.

(3) Azokban a vármegyékben, ahol a közmunkaügyi felügyelői állás még nem került betöltésre, a közmunkaügyi felügyelőnek a (2) bekezdésben megjelölt munkakörét a vármegyei gazdasági felügyelőség (vármegyei gazdasági munkaügyi felügyelő) látja el. E megbízás a vármegyei közmunkaügyi felügyelői állás betöltésével megszűnik.

(4) A községi elöljáróság (polgármester) a (2) bekezdés értelmében kirendelt közérdekű munkakötelezettek igénybevételénél a 3800/1946. UM sz. rendelet 10., illetve 11. §-ában foglalt eljárást követi, azzal az eltéréssel, hogy a vármegyei közmunkaügyi felügyelő (vármegyei gazdasági munkaügyi felügyelő) által névszerint kirendelt közérdekű munkakötelezetteket nem az A), illetve B) jelű mintának megfelelő űrlapon külön-külön, hanem névjegyzékkel veszi igénybe, amelyen a közérdekű munkakötelezett kirendelésének tudomásulvételét aláírásával igazolja.

8. § (1) Amennyiben a cselekmény súlyosabb büntető rendelkezés alá nem esik, kihágást követ el és 15 napi eljárással büntetendő az, aki a jelen rendelet 5. §-ában előirt bejelentési kötelezettségének az adott határidőig nem tesz eleget

(2) A pénzbüntetés tekintetében az 1928. X. törvénycikk és a 2000/1946. ME rendelet (Magyar Közlöny 48. számi rendelkezései irányadók.

(3) A kihágás miatt az eljárás a közigazgatási hatóságnak, mint rendőri büntetőbíróságnak hatáskörébe tartozik. Szakminiszternek az 1929. XXX. tc. 59. §-a (1) bekezdésének 3. pontja alkalmazása szempontjából az újjáépítési minisztert kell tekinteni.

9. § A jelen rendelet kihirdetésének napján lép hatályba.

Budapest. 1946. évi április hó 29-én.

Dr. Antall József s. k.,

újjáépítési miniszter