Tippek

Tartalomjegyzék nézet

Bármelyik címsorra duplán kattintva megjelenítheti a dokumentum tartalomjegyzékét.

Visszaváltás: ugyanúgy dupla kattintással.

(KISFILM!)

...Tovább...

Bíró, ügytárgy keresése

KISFILM! Hogyan tud rákeresni egy bíró ítéleteire, és azokat hogyan tudja tovább szűkíteni ügytárgy szerint.

...Tovább...

Közhiteles cégkivonat

Lekérhet egyszerű és közhiteles cégkivonatot is.

...Tovább...

PREC, BH stb. ikonok elrejtése

A kapcsolódó dokumentumok ikonjainak megjelenítését kikapcsolhatja -> így csak a normaszöveg marad a képernyőn.

...Tovább...

Keresés "elvi tartalomban"

A döntvények bíróság által kiemelt "elvi tartalmában" közvetlenül kereshet. (KISFILMMEL)

...Tovább...

Mínuszjel keresésben

A '-' jel szavak elé írásával ezeket a szavakat kizárja a találati listából. Kisfilmmel mutatjuk.

...Tovább...

Link jogszabályhelyre

KISFILM! Hogyan tud linket kinyerni egy jogszabályhelyre, bekezdésre, pontra!

...Tovább...

BH-kban bírónévre, ügytárgyra

keresés: a BH-k címébe ezt az adatot is beleírjuk. ...Tovább...

Egy bíró ítéletei

A KISFILMBEN megmutatjuk, hogyan tudja áttekinteni egy bíró valamennyi ítéletét!

...Tovább...

Jogszabály paragrafusára ugrás

Nézze meg a KISFILMET, amelyben megmutatjuk, hogyan tud a keresőből egy jogszabály valamely §-ára ugrani. Érdemes hangot ráadni.

...Tovább...

Önnek 2 Jogkódexe van!

Két Jogkódex, dupla lehetőség! KISFILMÜNKBŐL fedezze fel a telepített és a webes verzió előnyeit!

...Tovább...

Veszélyhelyzeti jogalkotás

Mi a lényege, és hogyan segít eligazodni benne a Jogkódex? (KISFILM)

...Tovább...

Változásfigyelési funkció

Változásfigyelési funkció a Jogkódexen - KISFILM!

...Tovább...

Módosult §-ok megtekintése

A „változott sorra ugrás” gomb(ok) segítségével megnézheti, hogy adott időállapotban hol vannak a módosult sorok (jogszabályhelyek). ...Tovább...

Iratminták a Pp. szövegéből

Kisfilmünkben bemutatjuk, hogyan nyithat meg iratmintákat a Pp. szövegéből. ...Tovább...

Döntvényláncolatok

Egymásból is nyithatók egy adott ügy első-, másodfokú, felülvizsgálati stb. határozatai. Kisfilmünkben megmutatjuk ezt a funkciót.

...Tovább...

AI Szinonimák

Kereséskor az "AI szinonimák kérése" gombra kattintva rokon értelmű fogalmakat kérhet a keresett kifejezésre.

...Tovább...

39900/1946. FM rendelet

az 1946/47. gazdasági évre szükséges gabonavetőmag biztositása és felhasználása tárgyában

Az okszerü növénytermesztés biztositása tárgyában kiadott 7800/1946. ME rendelet (Magyar Közlöny 152. szám) 1. §-ában kapott felhatalmazás alapján - a közellátásügyi miniszterrel egyetértve - a következőket rendelem:

1. § A jelen rendelet hatálya alá tartozik: a buza, a rozs és a tavaszi árpa. (a továbbiakban: gabona).

2. § (1) A jelen rendelet mellékletét képező "Függelékben" felsorolt törvényhatóságok területén vagy azok egy részén zár alá vettnek kell tekinteni és az 1946/1947. gazdasági évre szükséges vetőmag céljára igénybe lehet venni azt a gabonamennyiséget, amelyet bármely természetes vagy jogi személy (a továbbiakban: gazdálkodó) 10 kat. holdat meghaladó mezőgazdasági ingatlanon folytatott gazdálkodás utján szerzett és a 4. § szerint szervezett Bizottság az elszámoltatás eredményeként igénybevehetőnek talált, valamint azt a gabonamennyiséget, amelyet a gazdálkodó a jelen rendelet hatálybalépésétől számitott 4 napon belül a Bizottságnál vetőmag céljaira önként felajánlott.

(2) Az ország egész területén zár alá vettnek kell tekinteni és vetőmag céljaira igénybe lehet venni az Országos Földbirtokrendező Alap tulajdonát képező, továbbá a mezőgazdasági üzemanyagra adott kölcsön visszafizetéséből származó, valamint azt a gabonakészletet, amelyet a gazdálkodó az (1) bekezdésben foglaltaknak megfelelően önként felajánlott.

3. § (1) Nem tekintendő zár alá vettnek és nem vehető vetőmag céljára igénybe az (1) bekezdésben megjelölt gazdálkodó tulajdonában vagy birtokában lévő az a gabonamennyiség, amely

a) a gazdálkodó beszolgáltatási kötelezettségének teljesitéséhez a közellátásügyi miniszteri rendelkezés értelmében szükséges;

b) az a) pontban emlitett mennyiségen felül a gazdálkodó saját maga és hozzátartozói valamint a gazdaságában alkalmazott munkavállalók élelmiszer fejadagjának, illetőleg munkabérének a fedezésére szükséges;

c) a gazdálkodó vetőmagszükségletére szolgál. Ebből a szempontból - őszi gabona esetében a gazdálkodó által művelt szántóterület 30%-át véve alapul -, a tavaszi gabona esetében pedig a gazdálkodó által művelt szántóterület 15/o-át véve alapul - minden kat. hold szántó után 100 kg gabonát kell számitásba venni.

(2) Az (1) bekezdésben emlitett gazdálkodó gabonakészlete nem tekintendő zár alá vettnek és annak tekintetében nincs helye igénybevételnek akkor sem, ha a gazdálkodó által az 1945/46. gazdasági évben művelés alatt tartott területen a gabonával bevetett terület alapulvételével az átlagos termés a 10-20 kat. hold szántóterületen gazdálkodóknál a kat. holdankinti 5.5 q-t a 20 kat. holdat meghaladó szántóterületen gazdálkodónál pedig a kat. holdankinti 5 q-t meg nem haladt.

(3) Az (1) bekezdésében emlitett gazdálkodóktól igénybevehető gabonamennyiség megállapitásához szükséges elszámoltatás során azt a mennyiséget is figyelembe kell venni, amelyet a gazdálkodó a vonatkozó közellátásügyi rendelkezések, illetőleg a gabona és a kukorica beszolgáltatásának és forgalmának szabályozása tárgyában kiadott 10700/1946. KM rendelet (Magyar Közlöny 130. szám) 11. §-a értelmében szabadon értékesitett vagy a gazdasági munkabér megállapitásáról szóló 140800/1946. FM rendelet (Magyar Közlöny 96. szám) alapján természetbeni járandóságként kiadott, illetőleg a folyó gazdasági évben ki kell adnia és végül azt a mennyiséget is, amelyet a gazdálkodó a 2. § (1) és (2) bekezdése szerint önként felajánlott.

4. § (1) A jelen rendelet alapján igénybevehető gabonakészletek megállapitását (elszámoltatást) Elszámoló Bizottságok (a továbbiakban: Bizottság) végzik.

(2) A Bizottságokat legkésőbb a jelen rendelet hatálybalépésétől számitott 3 nap alatt minden községben (városban) meg kell alakitani. Minden községben (városban) annyi Bizottságot kell alakitani, hogy egy-egy Bizottság működése legfeljebb 100 gazdaságra terjedjen.

(3) A Bizottság tagjai: a községi előljáróság, a községi termelési bizottság és a Nemzeti Függetlenségi Frontba tömörült pártok egy-egy kiküldöttje. A Bizottság elnöke a községi előljáróság (polgármester) kiküldötte.

(4) A Bizottság megalakitása iránt a községi előljáróság (polgármester) által kiküldött előljárósági tag intézkedik.

5. § A Bizottság tagjai a községi előljáróság (polgármester) előtt fogadalmat tesznek arra hogy a jelen rendelettel reájukbizott feladatot lelkiismeretesen és minden részrehajlás nélkül, csupán a közérdek szempontjából, valamint az igazságos elbánás elvének szem előtt tartásával látják el.

6. § A Bizottságok a munkájukat megalakulásuktól számitott 8 napon belül kötelesek befejezni.

7. § (1) A 2. §-ban emlitett és 10 kat. holdat meghaladó szántóföldi területen gazdálkodóktól igénybevehető gabonakészlet megállapitására (elszámoltatására) a Bizottság az 1945/46. gazdasági évre vonatkozó cséplési eredménylapokat és a beszolgáltatási lapokat használja fel.

(2) Azt, hogy van-e, illetőleg kell-e a gazdálkodó tulajdonában (birtokában) gabonakészletnek lenni a Bizottság a 2. és 3. §-ban foglalt rendelkezések figyelembevételével állapítja meg és ennek alapján állapítja meg azt is, hogy az önként felajánlott gabona figyelembevételével is megejtendő elszámoltatás eredményeként mennyi a gazdálkodótól vetőmag céljára igénybevehető gabonamennyiség. Ez utóbbi mennyiséget az elszámoltatás eredményeként az általa vezetett kimutatásban feljegyzi, éspedig külön rovatban a "felajánlott" és külön rovatban a "fel nem ajánlott" mennyiséget.

8. § (1) A Bizottság a gazdálkodót az igénybevehető készlet megállapithatása végett maga elé idézheti és okmányszerü elszámolásra is felhivhatja.

(2) A gazdálkodó a Bizottság által megjelölt okmányokat és elszámolásokat felhivásra felmutatni köteles.

9. § (1) A Bizottság az elszámoltatási eljárás alapján igénybevehetőnek talált készlet igénybevételéről irásbeli határozatot hoz és azt az érdekelt gazdának kézbesitési iv mellett kézbesitteti. A határozatban a 2. § (1) és (2) bekezdése szerint önként felajánlott mennyiséget külön fel kell tüntetni.

(2) A Bizottság az igénybevételre vonatkozó határozatát szótöbbséggel hozza. Szavazategyenlőség esetében az a határozat tekintendő a Bizottság határozatának, amelyhez az elnök csatlakozott.

(3) A Bizottság igénybevételt elrendelő határozata vagy határozatának egy része ellen annak kézbesitésétől számitott 3 napon belül a községi előljáróságnál, (polgármesternél) irásban benyujtandó fellebbezésnek van helye a vármegyei termelési miniszteri biztoshoz. Fellebbezésnek csak azon az alapon lehet helye, hogy a Bizottság az igénybevehető gabonamennyiséget a 2., 3. §-okban foglaltakra tekintet nélkül állapitotta meg, vagy olyan gabona kiadását nem vette figyelembe, amelyet a jelen rendelet értelmében figyelembe kellett volna venni.

(4) A községi előljáróság (polgármester) a fellebbezést a Bizottság esetleges észrevételeivel együtt köteles azonnal a vármegyei termelési miniszteri biztoshoz felterjeszteni.

(5) A vármegyei termelési miniszteri biztos a fellebbezés tárgyában köteles három napon belül dönteni és határozatáról az érdekelt felet a. községi előljáróság (polgármester) utján irásban értesiteni.

(6) A vármegyei termelési miniszteri biztos határozata ellen további jogorvoslásnak helye nincs.

10. § (1) A Bizottság köteles az elszámoltatás eredményeként feleslegül megállapitott, valamint az önként felajánlott és a 9. § szerint jogerőre emelkedett határozattal igénybevett gabonakészletekről az egyes gabona fajták szerint ("felajánlott", "fel nem ajánlott" rovattal) elkülönitett kimutatást késziteni bárom példányban, amelynek egy példánya őrizetében marad, másik két példányát pedig a községi előljáróságnak (polgármesternek) kell átadni. A községi előljáróság (polgármester) a kimutatásokat összesiti és annak egy példányát a vármegyei gazdasági felügyelőséghez, egy példányát pedig a vármegyei közellátási felügyelőséghez küldi meg.

11. § (1) A jelen rendelet alapján hozott és jogerőre emelkedett határozattal feleslegként, vagy felajánlás folytán igénybevett gabonakészletet a gazdálkodó köteles az illetékes vármegyei gazdasági felügyelőség irásbeli utasitásainak megfelelően a lakhelyéhez legközelebb eső vasutállomáshoz, vagy raktárhoz beszállítani. A gazdálkodó a vetőmag céljára köteles legalább szokvány minőségü gabonát beszállitani.

(2) Amennyiben a gazdálkodó az igénybevett (felajánlott) gabonát a megjelölt helyen és időben felhivás ellenére a vármegyei gazdasági felügyelőség által megbizott szervnek át nem adja, a készlet elszállitásáról a vármegyei gazdasági felügyelőség megkeresésére a községi előljáróság (polgármester) a gazdálkodó költségén gondoskodik és egyben a gazdálkodó ellen a kihágási eljárás meginditása iránt szükséges lépéseket folyamatba teszi. A községi előljáróság a jelen bekezdésben foglaltak végrehajtása érdekében szükség esetén a karhatalmat igénybe veheti.

(3) A vetőmag céljára beszállitott gabonáról az átvétellel megbizott szerv külön számadást köteles vezetni.

12. § A jelen rendelet alapján zárolt, vetőmag céljára önként felajánlott vagy felesleg cimén igénybevett és beszállitott legalább szokvány-minőségü gabonáért a gazdálkodó részére a mindenkor érvényben lévő hatósági árat és azon felül a közellátás 1946/47. évi szükségleteinek biztositásáról szóló 2340/1946. ME rendelet (Magyar Közlöny 52. szám.) 2. §-ának (2) bekezdése értelmében beszolgáltatási jutalom cimén a 2. § (1) és (2) bekezdése szerint önként felajánlott buzáért q-ként 12.- Ft-ot, az önként fel nem ajánlott buzatételekért q-ként 8.- Ft-ot, rozsért és árpáért az önként felajánlott mennyiségnél q-ként 10.- Ft-ot, az önként fel nem ajánlott eme tételeknél pedig 7.- Ft-ot kell készpénzben kifizetni.

13. § (1) A jelen rendelet alapján igénybevett (felajánlott) és beszállitott gabonakészleteket kizárólag az 1946/47. gazdasági év vetőmagszükségletének a biztositására szabad felhasználni.

(2) A vetőmag készleteknek az egyes törvényhatóságok területén való felhasználásáról, illetőleg kiosztásáról az illetékes vármegyei gazdasági felügyelőség a földmivelésügyi miniszter utasitásainak megfelelően gondoskodik.

(3) Az igénybevett és beszállított gabonakészletnek vetőmag céljára történő kiosztását a községi (városi) termelési bizottságok a vármegyei gazdasági felügyelőség utasitása és engedélye alapján végzik. A községi (városi) termelési bizottságok az e rendelet alapján vetőmag céljára igénybevett gabonakészletek felhasználása tekintetében a vármegyei gazdasági felügyelőség előzetes hozzájárulása nélkül önhatalmulag nem intézkedhetnek.

14. § A vetőmag céljára kiosztott gabonának erre a célra történő felhasználását a községi (városi) termelési bizottság jogosult és köteles ellenőrizni. Az ellenőrzés során tapasztalt visszaélés esetén az eljárás meginditása iránt az elsőfoku rendőrhatóságnál szükséges lépéseket folyamatba teszi.

15. § Ha az illetékes vármegyei gazdasági felügyelőség a jelen rendelettel zár alá vett és igénybevett gabonakészlet felhasználása iránt őszi gabona tekintetében az 1946. évi november hó 15. napjáig, tavaszi gabona tekintetében pedig az 1947. évi április hó 20. napjáig nem intézkedik, a zárolt készletet a zár alól feloldottnak, az igénybevételre vonatkozó határozatot pedig hatályát vesztettnek kell tekinteni.

16. § (1) Amennyiben a cselekmény súlyosabb büntető rendelkezés alá nem esik, kihágást követ el és az okszerü növénytermesztés biztositása tárgyában kiadott 7800/1946. ME rendelet 4. §-ában meghatározott módon büntetendő az, aki

a) a zár alá helyezett készletet bármilyen célra felhasználja vagy elidegeniti;

b) az igénybevett készletet az átvételre jogosult szervnek át nem adja;

c) az igénybevehető mennyiség megállapitásához szükséges iratokat a Bizottságnak fel nem mutatja; vagy az igénybevehető mennyiség megállapitásánál a Bizottságot félrevezeti:

d) az igénybevételi eljárást bármilyen eszközzel megakadályozza vagy a Bizottságot hamis adatok előadásával tévedésbe ejti, illetőleg tévedésben tartja.

(2) A kihágás miatt az eljárás a közigazgatási hatóságnak, mint rendőri büntetőbiróságnak a hatáskörébe tartozik. Szakminiszternek az 1929: XXX. tc. 59. § (1) bekezdése 3. pontjának alkalmazása szempontjából a földmivelésügyi minisztert kell tekinteni.

17. § A jelen rendelet kihirdetésének napján lép hatályba.

Budapest, 1946. évi október hó 4-én.

Dobi István s. k.,

földmivelésügyi miniszter

FÜGGELÉK

a földmivelésügyi miniszter 39.900/1946. sz. rendelete 2. § (1) bekezdéséhez

Tartalomjegyzék