4800/1947. (IV. 19.) ME rendelet

a lakóházak helyreállításáról szóló 11800/1946. ME rendelet újabb kiegészítése és módosítása tárgyában

A minisztérium az 1946: XVI. tc. 1. §-ában foglalt és legutóbb az 1947: VIII. törvénycikkel meghosszabbított felhatalmazás alapján a következőket rendeli :

1. § A 11800/1946. ME rendelet (Magyar Közlöny 234. szám, a továbbiakban: R.) 8. §-ának (5) bekezdése hatályát veszti.

2. § A R. 9. §-ának (4) bekezdése hatályát veszti és helyébe a következő rendelkezés lép:

"(4) A bérlő által végzett helyreállítás esetében a költségek megállapításának csak akkor van helye, ha azok a fennálló jogszabályok szerint a bérlő által fizetendő egy havi bérösszeget elérik."

3. § A R. 24. §-ának (3) bekezdése az alábbi rendelkezéssel egészittetik ki:

"Abban az esetben, ha a helyreállítási költségek a bérlő által fizetendő egy havi bérösszeget meghaladják, de a két havi bérösszeget nem érik el, a bérlőt csak a R. 24. §-a (1) bekezdésének a) pontjában foglalt jog illeti meg. Ebben az esetben a tulajdonos a költségeket tizenkét havi egyenlő részletben köteles a bérlőnek megfizetni."

4. § (1) A bérleti jogviszony a lakásnak a háború által előidézett helyzet következtében használhatatlanná vált olyan helyiségeire (romszobák) vonatkozóan, amelyek után a bérlő bért nem fizet (8000/1946. ME rendelet 11. § - Magyar Közlöny 161. szám), az 1947. évi május hó. 15. napjával megszünik. Ha pedig a 8.000/1946. ME rendelet 11. §-ának (6) bekezdése szerinti eljárás az 1947. évi május hó 15. napja után nyer befejezést, a bérleti jogviszony a használhatatlanságot megállapító határozat jogerőre emelkedésének napján szűnik meg.

(2) Az (1) bekezdés rendelkezéseit a lakásnak csak olyan helyiségeire lehet alkalmazni, amelyek külön bérleménnyé alakíthatók át.

(3) Az (1) és a (2) bekezdés rendelkezéseit nem lehet alkalmazni, ha a bérlő a lakásrész helyreállítását az 1947. évi május hó 15. napjáig a R. szabályainak megfelelően megkezdi és a megkezdéstől számított hatvan nap alatt, illetőleg az építési engedélyben megszabott határidő alatt (9. §) befejezi.

(4) Az (1) bekezdés esetében a bérleti jog megszűnését az elsőfoku építésügyi hatóság (Budapesten: a polgármester) állapitja meg és arról a tulajdonosnak kérelmére bizonylatot ad.

(5) Ha a tulajdonos olyan lakásrészt állíttat helyre, amelyre vonatkozóan a bérleti jogviszony az (1) bekezdés értelmében megszünt, a helyreállításból származó jogait a R. szabályai szerint érvényesítheti.

(6) Azzal a lakásrésszel, amelyre vonatkozóan a bérleti jogviszony a jelen § rendelkezései szerint megszünt, a tulajdonos csak abban az esetben rendelkezhetik, ha azt helyreállította; ha a tulajdonos a lakásrészt nem állítja helyre, a lakásügyi hatóság annak bérlőjéül csak olyan személyt jelölhet ki, aki a helyiségeknek a R. szabályai szerinti helyreállítására kötelezettséget vállal.

5. § Ha a tulajdonos a R. hatálya alá eső lakást kíván helyreállítani, helyreállítási szándékát az elsőfokú építésügyi hatóságnál bejelentheti és ha bejelentésében a R. 18., 39. és 46. §-ain alapuló esetleges pótlékkövetelési jogáról lemond, a hatóság a tulajdonosnak a helyreállítási jogát tanusitó igazolványt ad.

6. § (1) Ha a tulajdonos olyan lakást vagy lakásrészt (4. §) szándékozik helyreállítani, amelyre vonatkozóan bérleti jogviszony nem áll fenn, a szabad bérbeadási vagy bérlőválasztási jog, illetőleg a lakószobatöbbletre vonatkozó igény biztosítása céljából köteles helyreállítási szándékát a munkálatok megkezdése előtt a lakás fekvésének helye szerint illetékes lakásügyi hatóságnak írásban bejelenteni és bejelentésében büntetőjogi felelősségének tudatában előadni, hogy a helyreállítandó lakásra (lakásrészre) vonatkozóan bérleti jogviszony nem áll fenn.

(2) A lakásügyi hatóság köteles az (1) bekezdés szerinti bejelentést az erre a célra szolgáló nyilvántartó - jegyzékben azonnal előjegyezni és ennek megtörténtéről a bejelentés hozzáérkezésétől számított három nap alatt a tulajdonos részére igazolványt adni.

(3) A lakásügyi hatóság az (1) bekezdés értelmében bejelentett lakást (lakásrészt) nem veheti igénybe; az igénybevétel tárgyában esetleg már korábban hozott határozat végrehajtását fel kell függeszteni.

(4) A tulajdonos köteles a lakásügyi hatóság igazolványának kézbesítésétől számított nyolc nap alatt a helyreállítási munkálatokat megkezdeni és a megkezdéstől számított hatvan nap alatt, illetőleg ha az építési engedélyben ennél hosszabb határidő van megállapítva, az alatt befejezni. Ha a tulajdonos ennek a kötelezettségének eleget nem tesz, a lakásügyi hatóság a helyreállítandó lakást (lakásrészt) igénybe veheti.

7. § (1) Ha a bérlő saját lakását vagy a jelen rendelet 8. §-a alapján idegen lakást szándékozik helyreállítani, a lakószobatöbbletre és az igénybevétel alóli mentességre vonatkozó igény biztosítása céljából köteles helyreállítási szándékát a munkálatok megkezdése előtt a saját lakása fekvésének helye szerint illetékes elsőfokú lakásügyi hatóságnak írásban bejelenteni.

(2) A lakásügyi hatóság köteles az (1) bekezdés szerinti bejelentést az erre a célra szolgáló nyilvántartójegyzékben azonnal előjegyezni és ennek megtörténtéről a bejelentés hozzáérkezésétől számított három nap alatt a bérlő részére igazolványt adni.

(3) Az (1) bekezdés értelmében bejelentett lakást (lakásrészt) a lakásügyi hatóság nem veheti igénybe; az igénybevétel tárgyában esetleg már korábban hozott határozat végrehajtását fel kell függeszteni.

(4) A bérlő köteles a lakásügyi hatóság igazolványának kézbesítésétől számított nyolc nap alatt a helyreállítási munkálatokat megkezdeni és a megkezdéstől számított hatvan nap alatt, illetőleg ha az építési engedélyben hosszabb határidő van megállapítva, az alatt befejezni. Ha a bérlő ennek a kötelezettségének eleget nem tesz, a lakásügyi hatóság a helyreállítandó lakást (lakásrészt) igénybe veheti.

8. § (1) Ha valaki harmadik személyként (R. 29-30. §) lakást helyreállít és a helyreállítási költségek a lakószobatöbbletre jogot adó költségek mértékét elérik, kérheti, hogy a lakószobatöbbletre vonatkozó jogát a helyreállított lakás helyett a saját bérleményére nézve érvényesíthesse, feltéve hogy erre a lakószobára nézve más személy bérlete (társbérlete) vagy, egyéb cimen fennálló használati joga nem áll fenn.

(2) Az előbbi bekezdés esetében a lakószoba-többletre vonatkozó jog megállapításánál a helyreállító lakásának bérét kell figyelembe venni.

9. § Az építésügyi hatóság az építési engedélyben a helyreállítási munkálatok elvégzésének előrelátható időtartamát is meghatározza, ha az hatvan napnál hosszabb időre terjed.

10. § (1) A jelen rendelet kihirdetésének napján lép hatályba; a 2. § rendelkezését a folyamatban levő ügyekben is alkalmazni kell.

(2) A jelen rendelet végrehajtásáról az építés- és közmunkaügyi miniszter gondoskodik,

Budapest, 1947. évi április hó 10-én.

Nagy Ferenc s. k.,

miniszterelnök