Tippek

Tartalomjegyzék nézet

Bármelyik címsorra duplán kattintva megjelenítheti a dokumentum tartalomjegyzékét.

Visszaváltás: ugyanúgy dupla kattintással.

(KISFILM!)

...Tovább...

Bíró, ügytárgy keresése

KISFILM! Hogyan tud rákeresni egy bíró ítéleteire, és azokat hogyan tudja tovább szűkíteni ügytárgy szerint.

...Tovább...

Közhiteles cégkivonat

Lekérhet egyszerű és közhiteles cégkivonatot is.

...Tovább...

PREC, BH stb. ikonok elrejtése

A kapcsolódó dokumentumok ikonjainak megjelenítését kikapcsolhatja -> így csak a normaszöveg marad a képernyőn.

...Tovább...

Keresés "elvi tartalomban"

A döntvények bíróság által kiemelt "elvi tartalmában" közvetlenül kereshet. (KISFILMMEL)

...Tovább...

Mínuszjel keresésben

A '-' jel szavak elé írásával ezeket a szavakat kizárja a találati listából. Kisfilmmel mutatjuk.

...Tovább...

Link jogszabályhelyre

KISFILM! Hogyan tud linket kinyerni egy jogszabályhelyre, bekezdésre, pontra!

...Tovább...

BH-kban bírónévre, ügytárgyra

keresés: a BH-k címébe ezt az adatot is beleírjuk. ...Tovább...

Egy bíró ítéletei

A KISFILMBEN megmutatjuk, hogyan tudja áttekinteni egy bíró valamennyi ítéletét!

...Tovább...

Jogszabály paragrafusára ugrás

Nézze meg a KISFILMET, amelyben megmutatjuk, hogyan tud a keresőből egy jogszabály valamely §-ára ugrani. Érdemes hangot ráadni.

...Tovább...

Önnek 2 Jogkódexe van!

Két Jogkódex, dupla lehetőség! KISFILMÜNKBŐL fedezze fel a telepített és a webes verzió előnyeit!

...Tovább...

Veszélyhelyzeti jogalkotás

Mi a lényege, és hogyan segít eligazodni benne a Jogkódex? (KISFILM)

...Tovább...

Változásfigyelési funkció

Változásfigyelési funkció a Jogkódexen - KISFILM!

...Tovább...

Módosult §-ok megtekintése

A „változott sorra ugrás” gomb(ok) segítségével megnézheti, hogy adott időállapotban hol vannak a módosult sorok (jogszabályhelyek). ...Tovább...

Iratminták a Pp. szövegéből

Kisfilmünkben bemutatjuk, hogyan nyithat meg iratmintákat a Pp. szövegéből. ...Tovább...

Döntvényláncolatok

Egymásból is nyithatók egy adott ügy első-, másodfokú, felülvizsgálati stb. határozatai. Kisfilmünkben megmutatjuk ezt a funkciót.

...Tovább...

4800/1947. (IV. 19.) ME rendelet

a lakóházak helyreállításáról szóló 11800/1946. ME rendelet újabb kiegészítése és módosítása tárgyában

A minisztérium az 1946: XVI. tc. 1. §-ában foglalt és legutóbb az 1947: VIII. törvénycikkel meghosszabbított felhatalmazás alapján a következőket rendeli :

1. § A 11800/1946. ME rendelet (Magyar Közlöny 234. szám, a továbbiakban: R.) 8. §-ának (5) bekezdése hatályát veszti.

2. § A R. 9. §-ának (4) bekezdése hatályát veszti és helyébe a következő rendelkezés lép:

"(4) A bérlő által végzett helyreállítás esetében a költségek megállapításának csak akkor van helye, ha azok a fennálló jogszabályok szerint a bérlő által fizetendő egy havi bérösszeget elérik."

3. § A R. 24. §-ának (3) bekezdése az alábbi rendelkezéssel egészittetik ki:

"Abban az esetben, ha a helyreállítási költségek a bérlő által fizetendő egy havi bérösszeget meghaladják, de a két havi bérösszeget nem érik el, a bérlőt csak a R. 24. §-a (1) bekezdésének a) pontjában foglalt jog illeti meg. Ebben az esetben a tulajdonos a költségeket tizenkét havi egyenlő részletben köteles a bérlőnek megfizetni."

4. § (1) A bérleti jogviszony a lakásnak a háború által előidézett helyzet következtében használhatatlanná vált olyan helyiségeire (romszobák) vonatkozóan, amelyek után a bérlő bért nem fizet (8000/1946. ME rendelet 11. § - Magyar Közlöny 161. szám), az 1947. évi május hó. 15. napjával megszünik. Ha pedig a 8.000/1946. ME rendelet 11. §-ának (6) bekezdése szerinti eljárás az 1947. évi május hó 15. napja után nyer befejezést, a bérleti jogviszony a használhatatlanságot megállapító határozat jogerőre emelkedésének napján szűnik meg.

(2) Az (1) bekezdés rendelkezéseit a lakásnak csak olyan helyiségeire lehet alkalmazni, amelyek külön bérleménnyé alakíthatók át.

(3) Az (1) és a (2) bekezdés rendelkezéseit nem lehet alkalmazni, ha a bérlő a lakásrész helyreállítását az 1947. évi május hó 15. napjáig a R. szabályainak megfelelően megkezdi és a megkezdéstől számított hatvan nap alatt, illetőleg az építési engedélyben megszabott határidő alatt (9. §) befejezi.

(4) Az (1) bekezdés esetében a bérleti jog megszűnését az elsőfoku építésügyi hatóság (Budapesten: a polgármester) állapitja meg és arról a tulajdonosnak kérelmére bizonylatot ad.

(5) Ha a tulajdonos olyan lakásrészt állíttat helyre, amelyre vonatkozóan a bérleti jogviszony az (1) bekezdés értelmében megszünt, a helyreállításból származó jogait a R. szabályai szerint érvényesítheti.

(6) Azzal a lakásrésszel, amelyre vonatkozóan a bérleti jogviszony a jelen § rendelkezései szerint megszünt, a tulajdonos csak abban az esetben rendelkezhetik, ha azt helyreállította; ha a tulajdonos a lakásrészt nem állítja helyre, a lakásügyi hatóság annak bérlőjéül csak olyan személyt jelölhet ki, aki a helyiségeknek a R. szabályai szerinti helyreállítására kötelezettséget vállal.

5. § Ha a tulajdonos a R. hatálya alá eső lakást kíván helyreállítani, helyreállítási szándékát az elsőfokú építésügyi hatóságnál bejelentheti és ha bejelentésében a R. 18., 39. és 46. §-ain alapuló esetleges pótlékkövetelési jogáról lemond, a hatóság a tulajdonosnak a helyreállítási jogát tanusitó igazolványt ad.

6. § (1) Ha a tulajdonos olyan lakást vagy lakásrészt (4. §) szándékozik helyreállítani, amelyre vonatkozóan bérleti jogviszony nem áll fenn, a szabad bérbeadási vagy bérlőválasztási jog, illetőleg a lakószobatöbbletre vonatkozó igény biztosítása céljából köteles helyreállítási szándékát a munkálatok megkezdése előtt a lakás fekvésének helye szerint illetékes lakásügyi hatóságnak írásban bejelenteni és bejelentésében büntetőjogi felelősségének tudatában előadni, hogy a helyreállítandó lakásra (lakásrészre) vonatkozóan bérleti jogviszony nem áll fenn.

(2) A lakásügyi hatóság köteles az (1) bekezdés szerinti bejelentést az erre a célra szolgáló nyilvántartó - jegyzékben azonnal előjegyezni és ennek megtörténtéről a bejelentés hozzáérkezésétől számított három nap alatt a tulajdonos részére igazolványt adni.

(3) A lakásügyi hatóság az (1) bekezdés értelmében bejelentett lakást (lakásrészt) nem veheti igénybe; az igénybevétel tárgyában esetleg már korábban hozott határozat végrehajtását fel kell függeszteni.

(4) A tulajdonos köteles a lakásügyi hatóság igazolványának kézbesítésétől számított nyolc nap alatt a helyreállítási munkálatokat megkezdeni és a megkezdéstől számított hatvan nap alatt, illetőleg ha az építési engedélyben ennél hosszabb határidő van megállapítva, az alatt befejezni. Ha a tulajdonos ennek a kötelezettségének eleget nem tesz, a lakásügyi hatóság a helyreállítandó lakást (lakásrészt) igénybe veheti.

7. § (1) Ha a bérlő saját lakását vagy a jelen rendelet 8. §-a alapján idegen lakást szándékozik helyreállítani, a lakószobatöbbletre és az igénybevétel alóli mentességre vonatkozó igény biztosítása céljából köteles helyreállítási szándékát a munkálatok megkezdése előtt a saját lakása fekvésének helye szerint illetékes elsőfokú lakásügyi hatóságnak írásban bejelenteni.

(2) A lakásügyi hatóság köteles az (1) bekezdés szerinti bejelentést az erre a célra szolgáló nyilvántartójegyzékben azonnal előjegyezni és ennek megtörténtéről a bejelentés hozzáérkezésétől számított három nap alatt a bérlő részére igazolványt adni.

(3) Az (1) bekezdés értelmében bejelentett lakást (lakásrészt) a lakásügyi hatóság nem veheti igénybe; az igénybevétel tárgyában esetleg már korábban hozott határozat végrehajtását fel kell függeszteni.

(4) A bérlő köteles a lakásügyi hatóság igazolványának kézbesítésétől számított nyolc nap alatt a helyreállítási munkálatokat megkezdeni és a megkezdéstől számított hatvan nap alatt, illetőleg ha az építési engedélyben hosszabb határidő van megállapítva, az alatt befejezni. Ha a bérlő ennek a kötelezettségének eleget nem tesz, a lakásügyi hatóság a helyreállítandó lakást (lakásrészt) igénybe veheti.

8. § (1) Ha valaki harmadik személyként (R. 29-30. §) lakást helyreállít és a helyreállítási költségek a lakószobatöbbletre jogot adó költségek mértékét elérik, kérheti, hogy a lakószobatöbbletre vonatkozó jogát a helyreállított lakás helyett a saját bérleményére nézve érvényesíthesse, feltéve hogy erre a lakószobára nézve más személy bérlete (társbérlete) vagy, egyéb cimen fennálló használati joga nem áll fenn.

(2) Az előbbi bekezdés esetében a lakószoba-többletre vonatkozó jog megállapításánál a helyreállító lakásának bérét kell figyelembe venni.

9. § Az építésügyi hatóság az építési engedélyben a helyreállítási munkálatok elvégzésének előrelátható időtartamát is meghatározza, ha az hatvan napnál hosszabb időre terjed.

10. § (1) A jelen rendelet kihirdetésének napján lép hatályba; a 2. § rendelkezését a folyamatban levő ügyekben is alkalmazni kell.

(2) A jelen rendelet végrehajtásáról az építés- és közmunkaügyi miniszter gondoskodik,

Budapest, 1947. évi április hó 10-én.

Nagy Ferenc s. k.,

miniszterelnök