Tippek

Tartalomjegyzék nézet

Bármelyik címsorra duplán kattintva megjelenítheti a dokumentum tartalomjegyzékét.

Visszaváltás: ugyanúgy dupla kattintással.

(KISFILM!)

...Tovább...

Bíró, ügytárgy keresése

KISFILM! Hogyan tud rákeresni egy bíró ítéleteire, és azokat hogyan tudja tovább szűkíteni ügytárgy szerint.

...Tovább...

Közhiteles cégkivonat

Lekérhet egyszerű és közhiteles cégkivonatot is.

...Tovább...

PREC, BH stb. ikonok elrejtése

A kapcsolódó dokumentumok ikonjainak megjelenítését kikapcsolhatja -> így csak a normaszöveg marad a képernyőn.

...Tovább...

Keresés "elvi tartalomban"

A döntvények bíróság által kiemelt "elvi tartalmában" közvetlenül kereshet. (KISFILMMEL)

...Tovább...

Mínuszjel keresésben

A '-' jel szavak elé írásával ezeket a szavakat kizárja a találati listából. Kisfilmmel mutatjuk.

...Tovább...

Link jogszabályhelyre

KISFILM! Hogyan tud linket kinyerni egy jogszabályhelyre, bekezdésre, pontra!

...Tovább...

BH-kban bírónévre, ügytárgyra

keresés: a BH-k címébe ezt az adatot is beleírjuk. ...Tovább...

Egy bíró ítéletei

A KISFILMBEN megmutatjuk, hogyan tudja áttekinteni egy bíró valamennyi ítéletét!

...Tovább...

Jogszabály paragrafusára ugrás

Nézze meg a KISFILMET, amelyben megmutatjuk, hogyan tud a keresőből egy jogszabály valamely §-ára ugrani. Érdemes hangot ráadni.

...Tovább...

Önnek 2 Jogkódexe van!

Két Jogkódex, dupla lehetőség! KISFILMÜNKBŐL fedezze fel a telepített és a webes verzió előnyeit!

...Tovább...

Veszélyhelyzeti jogalkotás

Mi a lényege, és hogyan segít eligazodni benne a Jogkódex? (KISFILM)

...Tovább...

Változásfigyelési funkció

Változásfigyelési funkció a Jogkódexen - KISFILM!

...Tovább...

Módosult §-ok megtekintése

A „változott sorra ugrás” gomb(ok) segítségével megnézheti, hogy adott időállapotban hol vannak a módosult sorok (jogszabályhelyek). ...Tovább...

Iratminták a Pp. szövegéből

Kisfilmünkben bemutatjuk, hogyan nyithat meg iratmintákat a Pp. szövegéből. ...Tovább...

Döntvényláncolatok

Egymásból is nyithatók egy adott ügy első-, másodfokú, felülvizsgálati stb. határozatai. Kisfilmünkben megmutatjuk ezt a funkciót.

...Tovább...

6300/1947. (V. 21.) ME rendelet

az üzlethelyiségek bérletéről és albérletéről szóló 4000/1046. ME rendelet ujabb módosítása és kiegészítése tárgyában

A minisztérium az 1946: XVI. tc. 1. §-ában foglalt és legutóbb az 1947: VIII. törvénycikkel meghosszabbított felhatalmazás alapján a következőket rendeli:

1. § (1) A bérbeadó az üzlethelyiségnek (4000/1946. ME rendelet - Magyar Közlöny 77. szám - 1. §) határozatlan időtartamra szóló bérletét- a (2), (3) és (4) bekezdésben foglalt esetek kivételével - rendes felmondással nem szüntetheti meg.

(2) Ha a bérbeadó a kincstár - ideértve a Magyar Államvasutakat is -, a törvényhatóság, a megyei város vagy a község, az üzlethelyiségnek határozatlan időtartamra szóló bérletét rendes felmondással megszüntetheti, feltévé, hogy azt saját - iparűzéssel nem kapcsolatos - céljaira maga kívánja használni.

(3) Ha a bérbeadó az üzlethelyiségben az 1941. évi július hó 1. napján folytatott és katonai bevonulás vagy egyéb háborús esemény folytán abbahagyott ipari vagy kereskedelmi tevékenységét ugyanott folytatni kívánja, az üzlethelyiségnek határozatlan időtartamra szóló bérletét rendes felmondással megszüntetheti, feltéve, hogy mind az 1911. évi július hó 1. napján, mind a felmondási jog gyakorlásakor érvényes iparjogosítványa volt, illetőleg van és vele szemben a 4000/1946. ME rendelet 8. §-ának (4) vagy (5) bekezdésében meghatározott kizáró okok nem állanak fenn.

(4) Ha az a bérbeadó, aki az üzlethelyisében ipari vagy kereskedelmi tevékenységet folytatott, az 1941. évi június hó 30. napja után meghalt, az üzlethelyiség bérbeadója a (3) bekezdésben meghatározott felmondási jogot csak abban az esetben gyakorolhatja, ha a meghalt bérbeadó iparának folytatására jogosult személy (1922: XII. tc. 7-8. §) kíván az üzlethelyiségben ipari vagy kereskedelmi tevékenységet folytatni és ezzel szemben a 4000/1946. ME rendelet 8. §-ának (4) vagy (5) bekezdésében meghatározott kizáró okok nem állanak fenn. Ezt a felmondási jogot csak a meghalt bérbeadó halálától számított három hónap alatt, ha pedig a bérbeadó a jelen rendelet hatálybalépése előtt halt meg, a jelen rendelet hatálybalépésétől számított három hónap alatt lehet gyakorolni.

(6) A (2), (3) és (4) bekezdés rendelkezései nem vonatkoznak olyan üzlethelyiségre, amelyet a bérlő nem kizárólag iparengedélyhez, hanem más hatósági engedélyhez kötött kereső tevékenység folytatásának céljára bérel.

(6) A (2), (3) és (4) bekezdésen alapuló felmondásra a lakásbérleti szabályrendeletnek a rendes felmondást korlátozó rendelkezései nem vonatkoznak.

(7) A (3) vagy a (4) bekezdésen alapuló felmondás hatályát veszti, ha a bérbeadó, illetőleg az, akinek érdekében az üzlethelyiség bérletét felmondotta, ott a felmondás hatályossá válásától számított- harminc nap alatt ipari, illetőleg kereskedelmi tevékenységét nem kezdi meg.

2. § (1) Üzlethelyiségnek eredetileg határozott időtartamra kötött, de az 5777/1941. ME rendelet (Rendeletek Tára 1976. lap) 9. §-a, illetőleg a 4000/1946. ME rendelet 4. §-a alapján határozatlan tartamuvá átalakult bérlete - amennyiben a felek eltérően nem állapodnak meg - az 1947. évi október hó 31. napján a jelen rendelet erejénél fogva megszűnik, feltéve, hogy az üzlethelyiségre magának a bérbeadónak van szüksége és a 4000/1946. ME rendelet 8. §-ának (4) vagy (5) bekezdésében meghatározott kizáró okok a bérbeadóra nézve nem állanak fenn.

(2) Ha az üzlethelyiségnek a 4000/1946. ME rendelet hatálybalépésé előtt határozott időtartamra kötött bérlete a jelen rendelet hatálybalépéséig határozatlan időtartamuvá még nem alakult át, a bérlet - a felek eltérő megállapodásának hiányában - a szerződésben megállapított bérleti idő utolsó napján szűnik meg, kivéve, ha ez a bérleti idő az 1947. évi november hó 1. napja előtt jár le; ebben az utóbbi esetben a bérlet csak azt a hónapot követő harmadik hónap végén szünik meg, amelyben a bérleti idő lejár.

(3) A jelen § esetében az üzlethelyiség igénybevételére, illetőleg bérlőjének kijelölésére vonatkozóan a 4.000/1946. ME rendelet 7-8. §-ában szabályozott eljárásnak nincs helye.

(4) A jelen § rendelkezései nem érintik a bérbeadónak az üzlethelyiség bérletének rendkivüli vagy rögtöni hatályu felmondására vonatkozóan a fennálló jogszabályok szerint megillető jogát.

(5) Ha a bérbeadó önálló jogi személyiségü vállalati nyugdíjpénztár, a jelen § rendelkezéseit abban az esetben is alkalmazni kell, ha az üzlethelyiségre a nyugdíjpénztárt fenntartó vállalatnak van a saját céljára szüksége.

3. § A vasúti raktárak és irodahelyiségek bérletével kapcsolatos egyes kérdések szabályozásáról szóló 10270/1946. ME rendelet (Magyar Közlöny 206. szám) 1. §-a azzal egészíttetik ki, hogy a 4000/1946. ME rendeletnek az üzlethelyiség igénybevételéről szóló 7. §-át nem lehet alkalmazni a Magyar Államvasutak bérházaiban levő üzlethelyiségekre, továbbá a közforgalmu vasutak pályaudvarain levő üzlethelyiségekre (árusítás céljára szolgáló bódékra, pavillonokra stb.) sem.

4. § (1) A 4000/1946. ME rendeletnek az üzlethelyiség visszabocsátását szabályozó 9. §-ában foglalt (5) bekezdése azzal egészíttetik ki, hogy a hadifogságból visszatértnek a visszabocsátás iránt előterjesztett kérelmét nem lehet teljesíteni abban az esetben sem:

e) ha az igénylő olyan üzlethelyiség visszabocsátását kéri, amelynek előbbi bérlője vagy használója az üzlethelyiség bérletéhez, illetőleg használatához való jogát a zsidókra hátrányos megkülönböztetést tartalmazó jogszabályok vagy baloldali magatartás folytán vesztette el és az üzlethelyiség előbbi bérlője részére az üzlethelyiség a 7590/1945. ME rendeletben (Magyar Közlöny 123. szám), illetőleg, az ezt módosító és kiegészítő jogszabályokban szabályozott eljárás során hozott jogerős határozattal bocsáttatott vissza vagy az előbbi bérlő - ha ez meghalt, az általa gyakorolt ipar folytatására jogosult személy vagy nagykoru gyermeke - az üzlethelyiség bérletére, illetőleg használatára vonatkozó jogot a hadifogoly visszatérése előtt más érvényes jogalapon szerezte meg.

(2) Az (1) bekezdés rendelkezését nem lehet alkalmazni, ha az üzlethelyiség előbbi bérlője ugyanabban a városban, illetőleg községben az igényelt üzlethelyiségen felül egy vagy több más üzlethelyiség felett is rendelkezik.

(3) A 4000/1946. ME rendelet 8. §-a (7) bekezdésének b) pontja akként egészíttetik ki, hogy az igénybevehető üzlethelyiség bérlőjének kijelölésénél előnyben kell részesíteni a hadifogságból visszatértet akkor is, ha üzlethelyiségének visszabocsátása iránt előterjesztett kérelmét a jelen § (1) bekezdésében - a 4000/1946. ME rendelet 9. §-a (5) bekezdésének e) pontjaként - meghatározott okból nem lehet teljesíteni.

5. § (1) Üzlethelyiség igénybevétele (4000/1946. ME rendelet 7-8. §) vagy visszabocsátása (4000/1946. ME rendelet 9. §) esetében az igénybevett, illetőleg a visszabocsátott üzlethelyiségre nézve fennálló bérleti jogviszony annak a hónapnak végével, amelyben az igénybevételt, illetőleg a visszabocsátást elrendelő határozat jogerőre emelkedett, megszűnik és a megszűnés napját követő napon a bérbeadó és a kijelölt bérlő között uj bérleti jogviszony keletkezik.

(2) Az üzlethelyiség igénybevételét vagy visszabocsátását elrendelő hatóság (4000/1946. ME rendelet 12. §) a bérbeadó vagy az előbbi bérlő kérelmére az üzlethelyiség átadására halasztást adhat, ha azt gyakorlati vagy méltányossági szempontok indokolttá teszik. A halasztás nyolc napnál rövidebb és harminc napnál hosszabb időre nem szólhat.

6. § (1) A jelen rendelet kihirdetésének napján lép hatályba; egyidejűleg a 4000/1946. ME rendelet 4. §-a és 10. §-ának (1) bekezdése hatályát veszti.

(2) A jelen rendelet 4. és 5. §-ának rendelkezéseit a hatálybalépésekor folyamatban levő ügyekben (perekben) is alkalmazni kell.

Budapest, 1947. évi május hó 16-án.

Rákosi Mátyás s. k.,

miniszterelnökhelyettes