Tippek

Tartalomjegyzék nézet

Bármelyik címsorra duplán kattintva megjelenítheti a dokumentum tartalomjegyzékét.

Visszaváltás: ugyanúgy dupla kattintással.

...Bővebben...

Bíró, ügytárgy keresése

KISFILM! Hogyan tud rákeresni egy bíró ítéleteire, és azokat hogyan tudja tovább szűkíteni ügytárgy szerint.

...Bővebben...

Közhiteles cégkivonat

Lekérhet egyszerű és közhiteles cégkivonatot is.

...Bővebben...

PREC, BH stb. ikonok elrejtése

A kapcsolódó dokumentumok ikonjainak megjelenítését kikapcsolhatja -> így csak a normaszöveg marad a képernyőn.

...Bővebben...

Keresés "elvi tartalomban"

A döntvények bíróság által kiemelt "elvi tartalmában" közvetlenül kereshet. (KISFILMMEL)

...Bővebben...

Mínusz jel keresésben

'-' jel szavak elé írásával ezeket a szavakat kizárja a találati listából.                               

...Bővebben...

Link jogszabályhelyre

KISFILM! Hogyan tud linket kinyerni egy jogszabályhelyre, bekezdésre, pontra!

...Bővebben...

BH-kban bírónévre, ügytárgyra

keresés: a BH-k címébe ezt az adatot is beleírjuk. ...Bővebben...

Egy bíró ítéletei

HANGGAL! A KISFILMBEN megmutatjuk, hogyan tudja áttekinteni egy bíró valamennyi ítéletét!                    

...Bővebben...

Jogszabály paragrafusára ugrás

Nézze meg a KISFILMET, amelyben megmutatjuk, hogyan tud a keresőből egy jogszabály valamely §-ára ugrani. Érdemes hangot ráadni.

...Bővebben...

Önnek 2 Jogkódexe van!

Két Jogkódex, dupla lehetőség! KISFILMÜNKBŐL fedezze fel a telepített és a webes verzió előnyeit!

...Bővebben...

Veszélyhelyzeti jogalkotás

Mi a lényege, és hogyan segít eligazodni bennük a Jogkódex?

...Bővebben...

6400/1947. (V. 24.) ME rendelet

a zsidókra hátrányos megkülönböztetést tartalmazó jogszabályok folytán elvesztett gazdasági felszerelések tárgyában

A minisztérium az 1946: XVI. tc. 1. §-ában foglalt és legutóbb az 1947: VIII. törvénycikkel meghosszabbított felhatalmazás alapján a következőket rendeli:

1. § (1) A zsidókra hátrányos megkülönböztetést tartalmazó jogszabályok folytán elvesztett ingóságok tárgyában kibocsátott 300/1946. ME rendelet (Magyar Közlöny 22. szám) és az ezt módosító 24790/1946. ME rendelet (Magyar Közlöny 1947. évf. 1. szám) hatálya - az alábbi rendelkezésekben foglalt eltérésekkel, illetőleg kiegészítésekkel - kiterjesztetik a mezőgazdasági ingatlanok élő és holt gazdasági felszereléséhez tartozó ingóságokra is.

(2) A 300/1946. ME rendeletben meghatározott visszakövetelési és megtérítési jog gyakorlásának nincs helye olyan ingóság tekintetében, amely az 1945: VI. törvénycikkel törvényerőre emelt 600/1945. ME rendelet, illetőleg az ezt kiegészítő jogszabályok szerint az ingatlan birtokosánál megváltás alá esik; ilyen esetben a gazdasági felszerelés volt tulajdonosát illeti meg az a kártalanítás, amelyet a 600/1945. ME rendelet biztosit. (3) Ha az előbbi bekezdésben említett jogszabályok alkalmazása folytán az ingóság az ingatlan volt birtokosánál elkobzás alá esett, a jelenlegi birtokossal szemben a 300/1946. ME rendeletben meghatározott visszakövetelési jog gyakorlásának nincs helye.

(4) Abban a kérdésben, hogy az ingatlan egy részének megváltása vagy elkobzása esetén a gazdasági felszereléshez tartozó ingóságok közül melyek esnek megváltás, illetőleg elkobzás alá, a földbirtokrendező hatóságok határozata az irányadó.

(5) Ha a jelen § alá tartozó ingóságot első szerzőként olyan személy szerezte meg, akinek mezőgazdasági ingatlanát a szerzést megelőzőleg a sérelmet szenvedett személy haszonbérelte, ezt az első szerzőt a 300/1946. ME rendelet 4. §-ában meghatározott megtérítési kötelezettség az ingóság forgalmi értékének felerésze erejéig akkor is terheli, ha az első szerző az említett 4. § (1) bekezdésében foglalt rendelkezések alapján egyébként mentesülne a megtérítési kötelezettség alól. Ez a rendelkezés irányadó annak kötelezettségére is, aki az ingóságot a jelen bekezdés alá eső haszonbérbeadóval közös gazdálkodás céljára, annak szerzőtársaként vele együttesen szerezte meg.

(6) Ha az élő vagy holt gazdasági felszereléshez tartozó ingóság oly módon került ki a sérelmet szenvedett személy birtokából, hogy a pénzügyigazgatóság az 1.600/1944. ME rendelet (Budapesti Közlöny 85. szám) 12. §-a, illetőleg az 1077/1944. PM rendelet (Budapesti Közlöny 96. szám) alapján az ingóságok zárlati kezelését rendelte el és zárgondnokul a haszonbérbeadó rendeltetett ki és vezettetett be vagy pedig olyan személy, akinek a haszonbérbeadóval fennállott kapcsolatából az összes körülmények mérlegelése alapján alapos következtetés vonható arra, hogy ebben a megbízatásban valójában a haszonbérbeadó érdekeit képviselte, a haszonbérbeadót a jelen § alkalmazása szempontjából ugy kell tekinteni, mintha az ingóságokat a zárgondnok bevezetésekor ő szerezte volna meg.

(7) A jelen § alá tartozó ingóságok tekintetében a bejelentés módját és határidejét (300/1948. ME rendelet 7. §) az elhagyott javak kormánybiztosa rendelettel állapítja meg.

2. § (1) Az a haszonbérlő, akinek élő vagy holt gazdasági felszerelése a haszonbérlet megszűnése után az 1942: XV. tc 13. §-ának (4) bekezdésében foglalt rendelkezések alkalmazása folytán került ki birtokából, a haszonbérbeadóval szemben a megegyezésükben megállapitott átvételi árnak, ha pedig megegyezés nem jött létre, az ellenértéknek kifizetésére irányuló követelését rendes bírói uton érvényesítheti, illetőleg a haszonbérbeadóval szemben megfelelő esetben a 200/1945. ME rendelet 9. §-a alapján léphet fel akként, hogy a 203/1945. ME rendelet 9. §-ának második bekezdésében említett és a 2790/1946. ME rendelettel (Magyar Közlöny 69. szám) módositott elévülési idő ebben az esetben legkorábban a jelen rendelet hatálybalépésének napjától veszi kezdetét.

(2) Az (1) bekezdésben említett esetekben a 300/1946. ME rendelet, illetőleg a jelen rendelet 1. §-ának rendelkezéseit akkor sem lehet alkalmazni, ha az ingóságok az 1944. évi március hó 19. napja után kerültek ki a sérelmet szenvedett személy birtokából.

(3) A jelen §-ban szabályozott igények érvényesítésére irányuló per értékre tekintet nélkül a járásbíróság hatáskörébe tartozik.

(4) A jelen § rendelkezései alapján indított peres eljárás folytán felmerülő illetékek tekintetében a felek kérelmére feljegyzésnek van helye. A bírósági iroda a le nem rótt illetékeket köteles jegyzékbe foglalni, a jegyzéket az iratok mellé csatolni és a feljegyzést az ügy befejezéséig pontosan folytatni. A biróság az ügy befejezése után a bélyegjegyzéket az illeték kiszabása céljából az illetékes állami adóhivatalhoz (Budapesten az Illetékkiszabási Hivatalhoz) megküldeni köteles.

(5) A jegyzékbe foglalt illetékeket a peres felek pervesztességük arányában kötelesek megfizetni. Egyességkötés esetében az illetékek viselésére nézve az egyességnek erre vonatkozó rendelkezése az irányadó. Ha a biróság érdemi határozatot nem hozott, vagy az egyességben az illeték viselésére nézve megállapodás nincs, a jegyzékbe foglalt illetékek a peres feléket fele-fele arányban terhelik.

(6) Az előbbi bekezdések szerint járó illetékeket kiszabás utján fizetési meghagyás alapján kell megfizetni.

3. § Az 1947: V. tc. 8. §-ában foglalt rendelkezések a jelen rendelettel szabályozott esetekben is irányadók.

4. § A jelen rendelet hatálya nem terjed ki a mező- és erdőgazdasági ingatlanok élő ós holt gazdasági felszereléséhez tartozó azokra az ingóságokra, amelyek az 1942: XV. tc alapján átengedésre kötelezés utján vagy a 4070/1943. ME rendelettel (Budapesti Közlöny 177. szám) szabályozott felajánlás következtében kerültek ki a tulajdonos birtokából. Ezek tekintetében a minisztérium külön rendelettel fog intézkedni.

5. § A jelen rendelet kihirdetésének napján lép hatályba; kihirdetésével a 300/1946. ME rendelet 12. §-ának (2) bekezdése hatályát veszti.

Budapest, 1947. évi május hó 22-én.

Rákosi Mátyás s. k.,

miniszterelnökhelyettes