Tippek

Tartalomjegyzék nézet

Bármelyik címsorra duplán kattintva megjelenítheti a dokumentum tartalomjegyzékét.

Visszaváltás: ugyanúgy dupla kattintással.

(KISFILM!)

...Tovább...

Bíró, ügytárgy keresése

KISFILM! Hogyan tud rákeresni egy bíró ítéleteire, és azokat hogyan tudja tovább szűkíteni ügytárgy szerint.

...Tovább...

Közhiteles cégkivonat

Lekérhet egyszerű és közhiteles cégkivonatot is.

...Tovább...

PREC, BH stb. ikonok elrejtése

A kapcsolódó dokumentumok ikonjainak megjelenítését kikapcsolhatja -> így csak a normaszöveg marad a képernyőn.

...Tovább...

Keresés "elvi tartalomban"

A döntvények bíróság által kiemelt "elvi tartalmában" közvetlenül kereshet. (KISFILMMEL)

...Tovább...

Mínuszjel keresésben

A '-' jel szavak elé írásával ezeket a szavakat kizárja a találati listából. Kisfilmmel mutatjuk.

...Tovább...

Link jogszabályhelyre

KISFILM! Hogyan tud linket kinyerni egy jogszabályhelyre, bekezdésre, pontra!

...Tovább...

BH-kban bírónévre, ügytárgyra

keresés: a BH-k címébe ezt az adatot is beleírjuk. ...Tovább...

Egy bíró ítéletei

A KISFILMBEN megmutatjuk, hogyan tudja áttekinteni egy bíró valamennyi ítéletét!

...Tovább...

Jogszabály paragrafusára ugrás

Nézze meg a KISFILMET, amelyben megmutatjuk, hogyan tud a keresőből egy jogszabály valamely §-ára ugrani. Érdemes hangot ráadni.

...Tovább...

Önnek 2 Jogkódexe van!

Két Jogkódex, dupla lehetőség! KISFILMÜNKBŐL fedezze fel a telepített és a webes verzió előnyeit!

...Tovább...

Veszélyhelyzeti jogalkotás

Mi a lényege, és hogyan segít eligazodni benne a Jogkódex? (KISFILM)

...Tovább...

Változásfigyelési funkció

Változásfigyelési funkció a Jogkódexen - KISFILM!

...Tovább...

Módosult §-ok megtekintése

A „változott sorra ugrás” gomb(ok) segítségével megnézheti, hogy adott időállapotban hol vannak a módosult sorok (jogszabályhelyek). ...Tovább...

Iratminták a Pp. szövegéből

Kisfilmünkben bemutatjuk, hogyan nyithat meg iratmintákat a Pp. szövegéből. ...Tovább...

8200/1947. (VII. 11.) Korm. rendelet

a gyógy- és üdülőhelyeken épült lakóházak, szállodák és penziók helyreállításának előmozdítása tárgyában

A magyar köztársaság kormánya az 1946. évi XVI. tc. 1. §-ában foglalt és az 1947: XVI. törvénycikkel meghosszabbított felhatalmazás alapján a következőket rendeli:

1. § (1) A lakóházak helyreállításáról szóló 11800/1946. M. E. rendeletet (Magyar Közlöny 234. szám, a továbbiakban: R.), valamint az azt kiegészítő és módosító 460/1947. ME és 4800/1947. ME rendeleteket (Magyar Közlöny 17. és 88. szám) az 11929: XVI. törvénycikk hatálya alá eső gyógy-és üdülőhelyek tekintetében - Budapest székesfőváros területének gyógyhellyé, illetőleg (üdülőhellyé nyilvánított részének kivételével - az alábbi 2-5. §-ban foglalt eltérésekkel kell alkalmazni.

(2) A jelen rendelet hatálya alá eső gyógy- és üdülőhelyeket a mellékelt függelék sorolja fel.

2. § (1) A jelen rendelethez mellékelt függelékben felsorolt gyógy- és üdülőhelyeken épült lakóház, szálloda vagy penzió tulajdonosát, illetőleg bérlőjét abban az esetben, ha a R. hatálya alá eső helyreállítási munkálatokat az 1948. évi április hó 30. napjáig befejezi s a helyreállítás költségei a jelen rendelet 4. §-ában meghatározott mértéket elérik, az alábbi a), b) és c) pontban megállapított kedvezmények illetik meg.

a) Ha a helyreállítási munkálatok megkezdésekor a helyreállítani kivánt lakásra, illetőleg szállodára vagy penzióra vonatkozóan bérleti jogviszony nem áll fenn, a tulajdonos a helyreállított lakást, illetőleg szállodát vagy penziót - a gyógyhelyen vagy az üdülőhelyen esetleg hatályban lévő lakásbérleti szabályrendelet korlátai közt - mind a bérlő kiválasztása, mind a bérösszeg megállapítása szempontjából szabadon bérbeadhatja és általában annak használata felől szabadon rendelkezhetik.

b) A helyreállított lakás, illetőleg szálloda vagy penzió - tekintet nélkül a helyiségek számára, valamint arra, hogy azt miképen hasznosítják - mindennemű hatósági igénybevétel, valamint a visszajuttatás alól mentes.

c) A helyreállító tulajdonosnak vagy bérlőnek a jelen rendelethez mellékelt függelékben felsorolt gyógyhelyen, illetőleg üdülőhelyen kívül fekvő lakását sem azon a cimen, hogy másutt is van lakása, sem pedig azon a címen, hogy az elhagyott vagy lakatlan, igénybevenni nem lehet. Az igénybevétel (visszajuttatás) alóli mentesség arra való tekintet nélkül áll fenn, hogy a tulajdonos, illetőleg a bérlő mennyi ideig lakik a jelen rendelet alapján helyreállított lakásban.

(2) Az épités- és közmunkaügyi miniszter a helyreállítási munkálatok befejezésére indokolt esetben halasztást adhat.

3. § A tulajdonossal kötött házhaszonbérleti szerződés alapján a házhaszonbérlő vagy a bérlő által végzett helyreállítás (R. 27-28. §) esetében a házhaszonbérlőt a 2. § alkalmazása szempontjából a tulajdonos jogállása illeti meg.

4. § (1) A 2. §-ban meghatározott kedvezmények a helyreállítót csak abban az esetben illetik meg, ha a helyreállítási költségeknek az alábbi (2) bekezdés szerint számítandó egységösszege legalább tiz forint.

(2) Az (1) bekezdésben említett egységösszeget ugy kell kiszámítani, hogy a Fővárosi Közmunkák Tanácsának elnöke által (21800/1946. ÉKM rendelet, Magyar Közlöny 239. szám) megállapított helyreállítási költségek összegét el kell oszlani annyival, ahány négyzetméter a helyreállított helyiséget magábanfoglaló ingatlan lakófelülete.

5. § (1) Ha a helyreállításra jogosult (R. 2. §) a helyreállítási munkálatokat a 2. §-ban meghatározott határidő alatt nem fejezi be, a népjóléti miniszter az építés- és közmunkaügyí, valamint idegenforgalmi szempontból a kereskedelem- és szövetkezel ügyi miniszterrel egyetértve a helyreállításra szoruló lakást vagy más helyiséget közérdekből népüdültetés céljára veheti igénybe, feltéve, hogy az ingatlan lakófelülete legalább száz négyzetméter. Az igénybevételt elrendelő határozatban meg kell jelölni azt a jogi személyt, amely, illetőleg amelynek valamely intézménye (szerve) a népüdültetési feladatot teljesíteni hivatott.

(2) Az (1) bekezdésben említett igénybevétel esetén a helyreállításra szoruló lakásra vagy más helyiségre vonatkozóan esetleg fennálló bérleti jogviszony annak a hónapnak a végével, amelyben a népjóléti miniszter határozatát a bérlőnek kézbesítik, megszűnik. A bérletnek idő előtt megszűnése miatt kártérítésnek nincs helye.

(3) Az (1) bekezdésen alapuló igénybevétel esetében meg kell szabni azt a határidőt, amely alatt a népüdültetési feladat teljesítésére hívatott jogi személy a helyreállítási munkálatokat elvégeztetni köteles; ha e határidő alatt a helyreállítást nem fejezi be, a népjóléti miniszter az épités- és közmunkaügyi miniszterrel egyetértve az igénybevételt elrendelő határozatot hatályon kivül helyezheti, ebben az esetben azonban a (2) bekezdés szerint megszűnt bérleti jogviszony nem éled fel.

(4) Az (1) bekezdésen alapuló igénybevétel esetében a tulajdonos és a kijelölt jogi személy közt az igénybevételt elrendelő határozat erejénél fogva határozatlan időre szóló éves bérlet jön létre. A bérleti jogviszony azon a napon veszi kezdetét, amikor az igénybevételt elrendelő határozatot a tulajdonosnak kézbesitik; ha pedig az igénybevett lakásra vagy más helyiségre vonatkozólag bérleli jogviszony áll fenn, a (2) bekezdésben emlitett hónapot követő hónap első napján.

(5) Lakás bérét az (1) bekezdésen alapuló igénybevétel esetében ugy kell megállapítani, mintha a lakást az 1939. évben állandó lakásként adták volna bérbe. Ha a felek között vitás, hogy a lakás bére fejében mennyit kell fizetni, bármelyik fél a 8000/1946. ME rendelet (Magyar Közlöny 161. sz.) 22. §-ában szabályozott eljárás útján a bíróságtól kérheti a bér megállapítását.

(6) Szálloda vagy penzió bérére nézve az (1) bekezdések alapuló igénybevétel esetében a 8000/1946. ME rendelet 6. §-ának (1) bekezdése irányadó.

(7) A jelen §-on alapuló igénybevétel esetében az igénybevételt elrendelő határozatban kijelölt jogi személy jogállása tekintetében a helyreállító bérlő jogaira és kötelezettségeire vonatkozó jogszabályok azzal az eltéréssel irányadók, hogy a R. 8. §-ának (1) és (3) bekezdésében, illetőleg a 460/1947. ME rendelet 2. §-ában foglalt rendelkezéseket alkalmazni nem lehel.

6. § A jelen rendelet nem érinti azokat a jogokat, amelyek a tulajdonost vagy a bérlőt a R. és az ezt kiegészítő és módosító jogszabályok alapján illetik meg.

7. § A jelen rendelet kihirdetésének napján lép hatályba.

Budapest, 1947. évi június hó 26-án.

Dinnyés Lajos s. k.,

miniszterelnök

Függelék a 8200/1947. Korm. rendelethez.

I. Gyógyhelyek

Balatonfüred, Héviz, Kékestető, Lillafüred.

II. Üdülőhelyek

Balaton mellett: Alsóörs, Badacsony, Balaton-akarallya, Batatonaliga, Balatonalmádi, Balatonberény, Balalonboglár, Balatonfenyves, Balalontöldvár, Balatongyörök, Balatonkenese, Balatonkenesei fővárosi üdülőtelep, Balatonlelle, Balatonmáriafürdö, Balatonszabadi, Balatonszárszó, Balatonszemes, Balatonujhely, Balaton-világos, Budatava, Fonyód-Bélatelcp, Fonyód-Liget, Fonyód-Sándortelep, Balaton-Füzfő, Jankovichtelep, Káptalanfüred, Keszthely, Révfülöp, Siófok, Szántód, Tihany, Zamárdi.

Duna mellett: Csillaghegy, Békásmegyeri Dunapart, Leányfalu, Nagymaros, Nógrádverőce, Zebegény.

Egyéb üdülőhelyek

Agárd, Diósd, Érd, Gárdony, Görömbölytapolca, Klotildliget, Máriabesnyő, Mátrafüred, Mátyásföld, Rad-vány, Tisza István kertváros, Tata-Tóváros, Velence.

Tartalomjegyzék