9080/1947. (VII. 25.) Korm. rendelet
a Szovjetunió részére átadott vállalatok egyes jogviszonyainak szabályozása tárgyában
A magyar köztársaság kormánya az 1946. évi XVI. tc. 1. §-ában foglalt s legutóbb az 1947. évi XVI. törvénycikkel meghosszabbított felhatalmazás alapján a következőket rendeli:
1. § (1) Ha valamely külföldi részvénytársaság, szövetkezet vagy korlátolt felelősségű társaság belföldi fiókját a Gazdasági Főtanács vagy a Jóvátételi Hivatal a potsdami egyezmény végrehajtása során a Szovjetuniónak átadta, az átadás folytán a fiók egyéni céggé alakul át, amelynek tulajdonosa a Szovjetunió.
(2) A cégbíróság a cégjegyzékben az előbbi bekezdés alá eső fiókra vonatkozólag bejegyzi, hogy az egyéni céggé alakul át, cégbirtokosa a Szovjetunió, amelyet a Szovjetunió Magyarországi Vagyonkezelősége, illetőleg az általa megjelölt személy képvisel.
2. § Ha a külföldi vállalat, amelynek belföldi fiókja a Szovjetuniónak átadatott, üzletét a magyar állam területén több fiók által folytatja, ezt a fiókot kell a jelen rendelet értelmében egyéni cégként bejegyezni, amely - mint a 67600/1943. IM rendelet (Rendeletek Tára 2493. lap) 1. és 2. §-a szerint illetékes cégbíróság területén működő fiók a belföldi üzletre vonatkozó és a belföldön működő valamennyi fiókra kiterjedő könyvvezetésre jogosult. A többi fiókra nézve azt kell a cégjegyzékbe bejegyezni, hogy az az átadás folytán keletkezett egyéni cégnek fióktelepe.
3. § (1) Amennyiben a külföldi vállalat belföldi fiókja nem teljes egészében, hanem csak meghatározott hányadrészben adatott át a Szovjetuniónak, a fiók üzletének folytatására részvénytársaságot kell alakítani és annak a cégjegyzékben bejegyzésére irányuló kérelmet a jelen rendelet hatálybalépésétől, illetőleg a jelen rendelet hatálybalépése után átadott fiók tekintetében az átadástól számított hat hónap alatt a cégbírósághoz be kell nyújtani.
(2) A részvénytársaság részvényesei a Szovjetunió és a külföldi főtelep (a továbbiakban: alapítók) lesznek a fiók vagyonában birt tulajdoni hányadaik arányában.
(3) A részvénytársaságnak a kereskedelmi cégjegyzékbe való bejegyzéséhez az alakuló közgyűlésen megállapított alapszabályoknak a cégbírósághoz való benyujtása elegendő. Az alakuló közgyülést bármelyik alapító kérelmére a cégbíróság hívja össze. A közgyülési meghivót a Szovjetunió részére a Szovjetunió Magyarországi Vagyonkezelősége címére (Budapest, VI., Benczur-u. 17.) kell kézbesíteni. A külföldi fióktelep részére a közgyűlési meghívó kézbesítése a képviselőségnek a cégjegyzékből kitünő utolsó címére ajánlott levélben, postára való feladással történik. A kézbesítés a postára való feladással teljesítve van, ha a küldemény mint kézbesithetetlen érkeznék is vissza.
(4) Az alakuló közgyűlés határozatait a megjelentek részesedési aránya szerint számított szavazatainak többségével hozza. Érvényes határozat hozatalához egy alapító részvétele elegendő. A közgyűlési jegyzőkönyvet közjegyzői okiratba kell foglalni.
4. § (1) A Szovjetunió javára szóló cégbejegyzések elrendelése tárgyában a cégbíróság az 1480/1942. ME rendeletben (Rendeletek Tára 648. lap) foglalt korlátozásra tekintet nélkül határoz.
(2) A Szovjetunió részére átadott egyéni cég, közkereseti és betéti társaság cégszövegének bejegyzése tekintetében a cégbíróság a cégszövegre vonatkozó jogszabályokban foglalt korlátozásoktól eltérhet.
5. § A részvénytársaságnak a jelen rendelet értelmében történő megalakítása s ezzel kapcsolatos jogcselekmények mindennemű adó- és illeték, valamint eljárási és hirdetési dij alól mentesek.
6. § Az 1947. évi január hó 1. napjával készitendő forintmérlegről szóló 1790/1947. ME rendelet (Magyar Közlöny 125. szám) rendelkezései a minisztérium további rendelkezéséig nem nyernek alkalmazást a külföldi vállalatoknak azokra a belföldi fiókjaira, amelyet a Szovjetunió részére egészben vagy részben átadtak, illetőleg átadnak.
7. § A Szovjetunió részére átadott vállalatokra nézve, ha azok egyéni cég, közkereseti társaság, betéti társaság vagy korlátolt felelősségű társaság alakjában folytatják működésüket, a cégbirtokos kérelmére a cégjegyzékbe be kell jegyezni a vállalat igazgatói címmel felruházott alkalmazottjának (tisztviselőjének) ebből a minőségéből folyó cégjegyzési jogosultságát.
8. § A jelen rendelet kihirdetésének napján lép hatályba.
Budapest, 1947. évi június hó 27-én.
Dinnyés Lajos s. k.
miniszterelnök