11630/1948. (XI. 21.) Korm. rendelet
az Országos Fürdőügyi Igazgatóság, valamint az Országos Balneológiai Kutató Intézet felállításáról
A magyar köztársaság kormánya az 1946. XVI. tc. 1. §-ában foglalt és legutóbb az 1948. XXIV. törvénycikkel meghosszabbított felhatalmazás alapján a következőket rendeli:
Általános rendelkezések
1. § (1) Az állam tulajdonában lévő, orvosi felügyelet alatt működő, gyógyászati jellegű gyógyfürdők, éghajlati gyógyintézetek, gyógyforrásüzemek (a továbbiakban: gyógyüzemek). valamint a törvényhatóságok, megyei városok és községek tulajdonában lévő, úgyszintén a legalább 50%-ban állami, törvényhatósági, megyei városi, illetőleg községi érdekeltségű azok a gyógyüzemek, amelyeket a népjóléti miniszter a belügyminiszterrel egyetértve kijelöl (a továbbiakban: közületi gyógyüzemek) egészségügyi és gazdasági szempontból az Országos Fürdőügyi Igazgatóság (a továbbiakban: OFI) irányítása alatt működnek.
(2) Mint a közületi gyógyüzemek kiegészítő részei az OFI irányítása alá tartoznak a közületi gyógyüzemekkel egybeépített, vagy azokkal kapcsolatos és a gyógyhely területén lévő szanatóriumok, szállodák és penziók, valamint a közületi gyógyüzemekkel kapcsolatos, a betegek kényelmét és szórakozását szolgáló létesítmények (strandfürdő, napozó, olvasószoba, zeneterem, csónakház, tenniszpálya, stb.) is. E rendelkezés nem érinti a 3.190/1948. Korm. rendelettel felállított Országos Sporthivatal hatáskörét.
(3) A Gazdasági Főtanács az OFI irányítása alá utalhat az (1) és (2) bekezdés hatálya alá nem tartozó üzemeket is.
(4) Az OFI székhelye: Budapest.
(5) Az OFI hatóság; a népjóléti miniszter főfelügyelete alatt működik.
2. § (1) A gyógyfürdőkkel, a gyógy- és ásványvízforrásokkal, valamint az éghajlati gyógy- és üdülőhelyekkel kapcsolatos kérdéseknek tudományos vizsgálata és ennek során a gyógyfürdők, a gyógy- és ásványvízforrások, valamint az éghajlati gyógy- és üdülőhelyek balneológiai és klimatológiai értékeinek szakszerű megállapítása, a balneológiai és klimatológiai gyógymódok eredményeinek ellenőrzése, újabban létesítendő intézmények klimafaktorainak vizsgálata és az intézmények helyének kiválasztása az Országos Balneológiai Kutató Intézet (a továbbiakban: Kutató Intézet) feladata.
(2) A Kutató Intézet az OFI tanácsadó szerve.
(3) A Kutató Intézet élén az igazgató áll, aki az OFI orvos, igazgatója, egyben az OFI vezetőjének helyettese.
(4) A Kutató Intézet szervezetét, működésének és ügyvitelének szabályait az. OFI állapítja meg és azt a népjóléti miniszter a pénzügyminiszterrel egyetértve hagyja jóvá.
A népjóléti miniszter hatásköre
3. § (1) A népjóléti miniszter az OFI-t a feladatkörébe utalt bármely tennivaló tekintetében utasításokkal láthatja el; az intézkedést a jelen rendelettel az OFI hatáskörébe utalt ügyekben is magának tarthatja fenn.
(2) A népjóléti miniszter hatáskörébe tartozik:
1. a belügyminiszterrel egyetértve azoknak a közületi gyógyüzemeknek kijelölése, amelyek egészségügyi és gazdasági szempontból az OFI irányítása alatt működnek. [1. § (1) bekezdése];
2. a Kutató Intézet szervezeti, működési és ügyviteli szabályzatának a pénzügyminiszterrel egyetértve jóváhagyása [2. § (4) bekezdése];
3. a közületi gyógyüzemek korszerűsítése irányelveinek meghatározása (4. §);
4. a közületi gyógyüzemek nemzeti vállalattá alakulása céljából a minisztertanácshoz előterjesztés tétele [5. § (1) bekezdésének a) pontja];
5. a közületi gyógyüzemek korszerűsítése, kihasználásának növelésére irányuló előterjesztések elbírálása [5. § (1) bekezdésének b) pontja];
6. az OFI tervmegbízottjának kijelölése [5. § (1) bekezdésének c) pontja];
7. az Országos Tervhivatal Által jóváhagyott gazdasági terv végrehajtása irányelveinek meghatározása [5. § (1) bekezdésének d) pontja];
8. előterjesztés tétele az OFI igazgatójának kinevezésére [7. § (1) bekezdése];
9. az OFI igazgatóhelyettesének és osztályvezetőinek kinevezése [7. § (1) bekezdése];
10. az OFI alkalmazottaira vonatkozó szolgálati szabályzatnak a pénzügyminiszterrel egyetértve megállapítása [8. § (1) bekezdése];
11. az OFI képviseletében nemzetközi tárgyalásokon eljáró megbízottak kijelölése;
12. a népjóléti tárca egészségügyi főfelügyelete alatt álló intézmények gazdasági ügyvitele felelt az OFI által gyakorolt ellenőrzésnek rendelettel szabályozása (10. §);
13. a Központi Bizottságok szervezeti és működési szabályzalának megállapítása (11. §).
Az OFI feladata
4. § Egészségügyi vonatkozásban az OFI gondoskodik:
a) a közületi gyógyüzemek korszerűsítésének előmozdításáról a népjóléti minisztertől megszabott irányelvek szerint:
b) a népjóléti miniszter által kiadott utasításokban meghatározott egészségügyi tennivalók elvégzéséről:
c) a Kutató Intézet működésének és ügyintézésének ellátásáról.
5. § (1) Gazdasági vonatkozásban az OFI feladatkörébe tartozik:
a) a közületi gyógyüzemek egységes kezelésének szabályozása, ezeknek a gyógyüzemeknek összevonása, pénzügyi gazdálkodásuk irányítása, ellenőrzése és a jövedelmezőségük biztosítása érdekében szükséges intézkedések megtétele, nemzeti vállalattá alakulásuk céljából a népjóléti miniszterhez előterjesztés tétele;
b) előterjesztés a népjóléti miniszterhez a közületi gyógyüzemek korszerűsítésére, kihasználásának növelésére és üzemvitelének gazdaságosabbá tételére;
c) az Országos Tervhivatal utasításai alapján a közületi gyógyüzemek gazdasági részletterveinek elkészítése, összesítése és ezeknek a népjóléti miniszterhez felterjesztése, majd az Országos Tervhivatalhoz benyújtása:
d) az Országos Tervhivatal által jóváhagyott gazdasági terv végrehajtása a népjóléti minisztertől megszabott irányelvek szerint, figyelemmel a beruházási és önköltségcsökkentési szempontokra.
(2) Az OFI gazdasági vonatkozású hatáskörében a közületi gyógyüzemeket adatszolgáltatásra kötelezheti, ügyvitelüket, könyvvezetőségüket, irataikat, pénz- és áruállományukat megvizsgálhatja, gazdásági jellegű intézkedéseiket felülbírálhatja, illetőleg megváltoztathatja és szolgáltatásaik árát (díját) - a Gazdasági Főtanács főtitkára által átruházott hatáskörben -meghatározhatja.
(3) Az OFI működése a kertébe tartozó közületi gyógyüzemek gazdásági és jogi különállását nem érinti.
6. § (1) Az OFI feladatkörébe tartozik a fürdőügyi igazgatás újabb szabályozásától szóló 9430/1948. Korm. rendelet (Magyar Közlöny - Rendeletek Tára 2111. és köv. o.) 6. §-ában felsorolt Központi Bizottságok működésével kapcsolatos ügyviteli lennivalóknak, valamint a Bizottságok pénz és vagyonkezelésének ellátásáról gondoskodás is.
(2) Az (1) bekezdésben foglalt rendelkezés nem érinti a Központi Bizottságok feladatkörére, szervezetére és hatáskörére vonatkozó rendelkezések hatályát.
(3) Az (1) bekezdésben említett Központi Bizottságoknak hivatalból tagja az OFI kiküldöttje.
Az OFI szervezete
7. § (1) Az OFI élén az igazgató áll. Az igazgatót a népjóléti miniszter előterjesztésére a kormány, az igazgató helyettesét és az OFI Osztályvezetőit a népjóléti miniszter nevezi ki.
(2) Az OFI-t az igazgató, akadályoztatása esetében helyettese képviseli.
(3) Az OFI szervezeti, ügyviteli és működési szabályzatát a pénzügyminiszterrel egyetértve a népjóléti miniszter állapítja meg.
8. § (1) Az OFI személyzete a népjóléti miniszter által kinevezett alkalmazottakból [7. § (t) bekezdése], szolgálattételre átengedett közszolgálati alkalmazottakból, szerződéses alkalmazottakból és az állam tulajdonában lévő közületi gyógyüzemektől a népjóléti miniszter hozzájárulásával berendelt munkavállalókból áll. Az OFI alkalmazottaira vonatkozó szolgálati szabályzatot a pénzügyminiszterrel egyetértve a népjóléti miniszter állapítja meg.
(2) Az OFI-nál bármilyen módon és bármilyen feladatkörben alkalmazott személyeket a büntetőtörvények alkalmazása szempontjából közhivatalnokoknak (1940. XVIII. tc. 3. §-a) kell tekinteni.
9. § Az OFI személyi és dologi kiadásait az állami költségvetésben a népjóléti miniszteri tárca keretében kell előirányozni. Az Országos Balneológiai Kutató Intézet (2. §) felállításával és fenntartásával járó költségekről is a népjóléti tárca költségvetésében kell gondoskodni.
Vegyes és életbeléptető rendelkezések
10. § Az OFI az 1929. XVI. törvénycikk, valamint az abban foglalt felhatalmazás alapján kibocsátott rendeletek szerint a népjóléti miniszter egészségügyi főfelügyelete alatt álló intézmények (üzemek) gazdasági ügyvitele fölött, ha azok nem is esnek az 1. § hatálya alá, ellenőrzést gyakorolhat; eljárását a népjóléti miniszter rendelettel szabályozza.
11. § A fürdőügyi igazgatás újabb szabályozásáról szóló 9430/1948. Korm. rendelet 9. §-ának (1) bekezdése akként módosíttatik, hogy a Központi Bizottságok ügyvitelének ellátásáról - költségvetése keretében - az Országos Fürdőügyi Igazgatóság gondoskodik. A Központi Bizottságok szervezetére, ügyintézésére és munkarendjére vonatkozó rendelkezéseket a Központi Bizottságok szervezeti és működési szabályzata állapítja meg. A szabályzatot a Központi Bizottságok alkotják meg és azt a pénzügyminiszterrel egyetértve a népjóléti miniszter hagyja jóvá. A Központi Bizottságok ügyvitelének ellenőrzéséről a népjóléti miniszter gondoskodik.
12. § (1) A gyógyhelyeken (üdülőhelyeken) fürdőegyesület, üdülőhelyi egyesület, partszépítő egyesület vagy más néven alakult azok az egyesületek, amelyeknek célkitűzései a gyógyhelyi (üdülőhelyi) bizottság (9430/1948. Korm. rendelet 2. §-al feladatkörébe tartoznak, a jelen rendelet hatálybalépésének napján megszűnnek. A megszűnt egyesület minden vagyona, joga és kötelezettsége a 9430/1948. Korm. számú rendelet 3. §-ának (6) bekezdése alapján újjáalakult gyógyhelyi (üdülőhelyi) bizottságra száll át.
13. § A jelen rendelet kihirdetése napján lép hatályba; végrehajtásáról a népjóléti miniszter gondoskodik.
Budapest, 1948. évi október hó 15-én.
Dinnyés Lajos s. k.,
miniszterelnök