Tippek

Tartalomjegyzék nézet

Bármelyik címsorra duplán kattintva megjelenítheti a dokumentum tartalomjegyzékét.

Visszaváltás: ugyanúgy dupla kattintással.

(KISFILM!)

...Tovább...

Bíró, ügytárgy keresése

KISFILM! Hogyan tud rákeresni egy bíró ítéleteire, és azokat hogyan tudja tovább szűkíteni ügytárgy szerint.

...Tovább...

Közhiteles cégkivonat

Lekérhet egyszerű és közhiteles cégkivonatot is.

...Tovább...

PREC, BH stb. ikonok elrejtése

A kapcsolódó dokumentumok ikonjainak megjelenítését kikapcsolhatja -> így csak a normaszöveg marad a képernyőn.

...Tovább...

Keresés "elvi tartalomban"

A döntvények bíróság által kiemelt "elvi tartalmában" közvetlenül kereshet. (KISFILMMEL)

...Tovább...

Mínuszjel keresésben

A '-' jel szavak elé írásával ezeket a szavakat kizárja a találati listából. Kisfilmmel mutatjuk.

...Tovább...

Link jogszabályhelyre

KISFILM! Hogyan tud linket kinyerni egy jogszabályhelyre, bekezdésre, pontra!

...Tovább...

BH-kban bírónévre, ügytárgyra

keresés: a BH-k címébe ezt az adatot is beleírjuk. ...Tovább...

Egy bíró ítéletei

A KISFILMBEN megmutatjuk, hogyan tudja áttekinteni egy bíró valamennyi ítéletét!

...Tovább...

Jogszabály paragrafusára ugrás

Nézze meg a KISFILMET, amelyben megmutatjuk, hogyan tud a keresőből egy jogszabály valamely §-ára ugrani. Érdemes hangot ráadni.

...Tovább...

Önnek 2 Jogkódexe van!

Két Jogkódex, dupla lehetőség! KISFILMÜNKBŐL fedezze fel a telepített és a webes verzió előnyeit!

...Tovább...

Veszélyhelyzeti jogalkotás

Mi a lényege, és hogyan segít eligazodni benne a Jogkódex? (KISFILM)

...Tovább...

Változásfigyelési funkció

Változásfigyelési funkció a Jogkódexen - KISFILM!

...Tovább...

Módosult §-ok megtekintése

A „változott sorra ugrás” gomb(ok) segítségével megnézheti, hogy adott időállapotban hol vannak a módosult sorok (jogszabályhelyek). ...Tovább...

Iratminták a Pp. szövegéből

Kisfilmünkben bemutatjuk, hogyan nyithat meg iratmintákat a Pp. szövegéből. ...Tovább...

Döntvényláncolatok

Egymásból is nyithatók egy adott ügy első-, másodfokú, felülvizsgálati stb. határozatai. Kisfilmünkben megmutatjuk ezt a funkciót.

...Tovább...

12400/1948. (XII. 11.) Korm. rendelet

(Közigazgatás szám: 3920)

a munkaerőgazdálkodás központi irányítása tárgyában

A magyar köztársaság kormánya az 1946: XVl. tc. 1. §-ában foglalt és legutóbb az 1948: XXIV. tc. 1. §-ával meghosszabbított felhatalmazás alapján a következőket rendeli:

1. § (1) A munkaerőgazdálkodás központi irányítását, valamint a munkaerőszükséglet tervszerű kielégítését a jelen rendelet alapján felállított Országos Munkerőgazdálkodási Hivatal (a továbbiakban: Hivatal), Illetőleg a mellette szervezett Munkaerőgazdálkodási Tanács (a továbbiakban: Tanács) intézi.

(2) Hivatal és a Tanács a miniszterelnök Főfelügyelete alatt áll. aki ezt a jogkörét a Gazdasági főtanács főtitkára útján gyakorolja.

(3) A Hivatal és a Tanács hatásköre az üresedésben lévő, vagy újonnan szervezett közszolgálati, közüzemi, stb. állások betöltésével, valamint az alkalmazottak soronkívüli előléptetésével kapcsolatos eljárás újabb szabályozásáról szóló 9.510/1948. Korm. rendelet (Magyar Közlöny - Rendeletek Tára 208. szám) alapján létesített Kinevezési és Alkalmazási Bizottság (KAR) hatáskörét nem érinti.

Az Országos Munkaerőgazdálkodási Hivatal

2. § (1) A Hivatal feladata a tervszerű mnnkaerőgazdálkodás biztosítása, különösen:

a) a fizikai és értelmiségi munkaerők számbavétele és nyilvántartása;

b) munkaerőszükséglet megállapítása és nyilvántartása;

c) az általános munkaközvetítés, valamint a tanoncközvetítés

d) a szakmunkások és egyéb fizikai, vagy értelmiségi szakképzet! munkavállalók utánpótlásának, szakmai átképzésének irányítása és biztosítása;

e) véleménynyilvánítás a d) pont alá nem eső szakoktatás, Valamint a tanoncképzés tervszerű irányítása tekintetében és az ezzel kapcsolatos intézkedések kezdeményezése.

(2) A Hivatal az előbbi bekezdésben felsorolt feladatokat időszakonkint előre elkészített munkaterv keretében valósítja meg, A munkaterv időtartamát és irányelveit az Országos Tervhivatal javaslata alapján a miniszterelnök állapítja meg.

3. § (1) A Hivatal a munkaerőkről szakmák és főfoglalkozási ágak szerint országos és körzeti [11. § (1) bekezdés] nyilvántartási köteles vezetni.

(2) A nyilvántartáshoz szükséges adatszolgáltatási, különösen a munkavállalók alkalmazásbavételének, valamint a foglalkoztatás megszűnésének bejelentését a miniszterelnök rendelettel szabályozza.

(3) Az előző bekezdésben említett adatok összegyűjtésénél és feldolgozásánál a Központi Statisztikai Hivatallal egyetértésben kell eljárni.

4. § (1) A Hivatal a munkaerőgazdálkodáshoz szükséges adatok megszerzése, a munkaerőgazdálkodás tervszerű intézése érdekében az állami és önkormányzati balóságokkal, hivatalokkal, intézetekkel, üzemekkel és egyéb intézményekkel közvetlenül is érintkezhetik. Az említett hatóságok (hivatalok, stb.) kötelesek a Hivatal megkereséseinek eleget tenni.

(2) A Hivatal jogosult

a) bármely munkáltatót a munkaerőgazdálkodással kapcsolatos kérdésekben adatszolgáltatásra felhívni;

b) a munkaerőgazdárkodással kapcsolatban kiadott jogszabályok, hatósági rendelkezések, valamint a Tanács határozatai végrehajtásának ellenőrzése céljából bármely vállalatnál, üzemnél helyszíni vizsgálatot tartani.

(3) A vállalat, illetőleg üzem Igazgatósága (vezetősége) köteles a munkaerőgazdálkodásra a vonatkozó adatokat, üzleti könyvel és iratot a Hivatal rendelkezésére bocsátani és mind az igazgatóság (vezetőségi, mind pedig a vállalat, illetőleg üzeni alkalmazottai kötelesek a Hivatal kiküldöttje által kívánt felvilágosításokat megadni

5. § A munkaközvetítés szabályait a miniszterelnöknek - a Tanács javaslata alapján - lett előterjesztésére a kormány rendelettel állapítja meg.

6. § (1) A szakszervezeti munkaközvetítési szabályozó 6490/1945. ME és a 3530/1946. ME rendeletek végrehajtásáról szóló 48400/1946. IpM rendelet (Magyar Közlöny 154. szám) alapján létesített munkaközvetítő szervezet hatásköre, az állami, valamint az állami érdekeltségű ipari és kereskedelmi vállalatok munkavállalói elbocsátásának és alkalmazásának ideiglenes szabályozásáról szóló 3950/1948. Korm. rendelet (Magyar Közlöny - Rendeletek Tára 79. szám) alapján létesített bizottság hatásköre, továbbá a gazdasági munkaközvetítés szabályozásáról és a gazdasági munkaerővel való tervszerű gazdálkodás biztosításáról szóló 100800/1945 FM rendelet (Magyar Közlöny 160. szám) alapján felállitott Országos Munkaügyi Felügyelőségnek. a gazdasági munkaközvetítő irodáknak és a vármegyei gazdasági munkaközvetítő irodáknak a hatásköre, úgyszintén a vármegyei gazdasági felügyelőségeknek az említett rendelet által a gazdasági munkaközvetítő irodák tekintetében megállapított hatásköre a (3) bekezdésben meghatározott módon a Hivatalra száll át,

(2) A közérdekű munkakötelezettség szabályozásáról szóló 7000/1945. ME rendeletben (Magyar Közlöny 105. szám) az építés- és közmunkaügyi miniszter részére a munkaközvetítés és munkaerőgazdálkodás tekintetében biztosított hatáskor a miniszterelnökre s/áll át.

(3) Az (1) bekezdésben említett szervek hatáskörét a Hivatal - a főfelügyeleti hatóság állal megállapítandó sorrendben - a jelen rendelet kihirdetéséből számítolt nyolc hónap alatt veszi át. Ezeknek a szerveknek a megszüntetése iránt - hatáskörüknek a Hivatal állal történő átvételével egyidejűleg -a főfelügyelet) hatóság intézkedik. Addig, amíg valamelyik szerv hatáskörét a Hivatal nem vette át, köteles az (1) bekezdésben említeti jogszabályokban ránézve meghatározott feladatokat továbbra is ellátni.

7. § (1) A Hivatal élén a főtitkár áll, akii a főfelügyeleti hatóságnak a Szakszervezetek Országot Tanácsa javaslata alapján lett előterjesztésére a kormány nevez ki.

(2) A Hivatalt a főtitkár irányítja és felelős annak működéséért. A főtitkári a Hivatal költségvetésének a keretében utalványozási jog illeti meg.

8. § (1) A főtitkár ügykörét akadályoztatása esetében a Főtitkárhelyettes látja el, aki egyébként a főtitkártól átruházott jogkörben jár el.

(2) A főtitkárhelyettest (főtitkárhelyetteseket) a Szakszervezetek Országos Tanácsának javaslata alapján a főfelügyeleti hatóság nevezi ki.

9. § (1) A Hivatal személyzete áll:

a) szolgálattételre átengedett közszolgálati alkalmazottakból;

b) állami vállalatóktól berendeli alkalmazottakból:

c) a főtitkár által felvett szerződéses alkalmazottakból.

(2) Az előző bekezdés a - c) pontjában említett alkalmazónak személyi kiválasztásánál a Szakszervezetek Országos Tanácsának véleménye alapján kell eljárni.

(3) A szerződéses alkalmazottak illetményei! a Hivatalnál betöltött munkakörük alapján a kollektív szerződésben foglaltak figyelembevételével, illetőleg a munkakörüknél fogva kollektív szerződés hatálya alá nem tartozó munkavállalók fizetésének megállapításáról szóló 5690/1948. Korm. rendelet (Magyar Közlöny - Rendeletek Tára 113. számi, vagy azt azt módosító és kiegészítő rendeletek alapján kell megállapítani.

10. § (1) A Hivatal székhelye: Budapest. A törvényhatósági jogú és a megyei városokban, úgyszintén a járási székhelyeken a Hivatal közvetlen irányítása alatt álló körzeti kirendeltségeket kell felállítani.

(2) A Hivatal, valamint a körzeti kirendeltségek szervezetét, ügyrendjét és beosztását, továbbá a körzeti kirendeltségeknek a szakszervezeti helyi szervekkel való együttműködése részletes szabályait a főfelügyeleti hatóság a Tanács javaslata alapján állapítja meg.

(3) A Hivatal személyi és dologi kiadásairól a miniszterelnökség költségvetése keretében kell gondoskodni.

A Munkaerőgazdálkodási Tanács

11. § A Hivatal mellé szervezett Tanács feladata:

a) a főfelügyeleti hatóság által megállapított időtartamra és az általa közölt irányelvek, alapján a Hivatal munkatervének megállapítása;

b) javaslattétel a munkaközvetítés szabályozásáról kibocsátandó rendelet tárgyában; valamint a munkaerőgazdálkodás körében felmerülő elvi kérdésekben;

c) az egységes munkaerőgazdálkodás végrehajtásával kapcsolatban a dolgozók érdekvédelmi szervei (szakszervezetek), valamint a termelést irányító szervek törekvéseinek összehangolása;

d) a munkaerőgazdálkodás helyi szervei, valamint a szakszervezetek közötti együttműködés biztosítása.

12. § (1) A Tanács a Szakszervezetek Országos Tanácsa által kiküldött tíz tagból (póttagból): "továbbá a pénzügy-, a honvédelmi, az iparügyi, a földmivelésügyi, a kereskedelem-, és szövetkezetügyi, a közlekedésügyi, az építés- és közmunkaügyi, a népjóléti miniszter, az Országos Tervhivatal elnöke, valamint a Gazdasági Főtanács főtitkára állal kiküldött egy-egy tagból (póttagból), valamint a Hivatal főtitkárából, áll. A Tanács elnökéi és alelnökéi tagjai sorából egyszerű szótöbbséggel maga választja. A Tanács elnökét, alelnökét és tagjait (póttagjait) a büntetőjogi védelem és felelősség szempontjából közhivatalnokoknak (1940. XVIII. tc. 3. §) kell tekinteni.

(2) A Tanács ügyrendjei maga állapítja meg; mellette a titkársági teendők ellátásáról a Hivatal főtitkára gondoskodik.

(3) A Tanács személyi, és dologi kiadósairól a Hivatal költségvetésének keretében kell gondoskodni

Büntető és hatálybaléptető rendelkezések

13. § (1) Amennyiben a cselekmény súlyosabb büntető rendelkezés alá nem esik, kihágást követ el és hat hónapig terjedhető elzárással büntetendő az,

a) aki a 4. §-ban foglalt rendelkezés ellenére a hivatalnak, illetőleg az általa kiküldött közegnek a kért adatokat nem bocsátja rendelkezésére, iüe'őlrg annak ellenőrzését megakadályozza;

b) aki a jelen rendeletben foglalt felhatalmazás alapján kibocsátott szakminiszteri rendelet valamely rendelkezését megszegi, vagy kijátssza.

(2) A pénzbüntetésre az 1928: X. törvénycikk és a 8960/1948. ME rendelet (Magyar Közlöny - Rendeletek Tára 173. szám) rendelkezései az irányadók.

(3) A kihágás miatt át eljárás a rendőri büntetőbíróság hatáskörébe tartozik. Az 1928. XXX. tc. 59. § (1) bekezdésének 3. pontjában fogtak rendelkezés alkalmazása szempontjából szakminiszternek a miniszterelnököt kell tekinteni.

14. § A jelen rendelet kihirdetésének napján lép hatályba; végrehajtásáról a miniszterelnök a Gazdasági Főtanács főtitkára útján gondoskodik.

Budapest, 1948. évi december hó 3-án.

Dinnyés Lajos s. k.,

miniszterelnök

Tartalomjegyzék