Tippek

Tartalomjegyzék nézet

Bármelyik címsorra duplán kattintva megjelenítheti a dokumentum tartalomjegyzékét.

Visszaváltás: ugyanúgy dupla kattintással.

(KISFILM!)

...Tovább...

Bíró, ügytárgy keresése

KISFILM! Hogyan tud rákeresni egy bíró ítéleteire, és azokat hogyan tudja tovább szűkíteni ügytárgy szerint.

...Tovább...

Közhiteles cégkivonat

Lekérhet egyszerű és közhiteles cégkivonatot is.

...Tovább...

PREC, BH stb. ikonok elrejtése

A kapcsolódó dokumentumok ikonjainak megjelenítését kikapcsolhatja -> így csak a normaszöveg marad a képernyőn.

...Tovább...

Keresés "elvi tartalomban"

A döntvények bíróság által kiemelt "elvi tartalmában" közvetlenül kereshet. (KISFILMMEL)

...Tovább...

Mínuszjel keresésben

A '-' jel szavak elé írásával ezeket a szavakat kizárja a találati listából. Kisfilmmel mutatjuk.

...Tovább...

Link jogszabályhelyre

KISFILM! Hogyan tud linket kinyerni egy jogszabályhelyre, bekezdésre, pontra!

...Tovább...

BH-kban bírónévre, ügytárgyra

keresés: a BH-k címébe ezt az adatot is beleírjuk. ...Tovább...

Egy bíró ítéletei

A KISFILMBEN megmutatjuk, hogyan tudja áttekinteni egy bíró valamennyi ítéletét!

...Tovább...

Jogszabály paragrafusára ugrás

Nézze meg a KISFILMET, amelyben megmutatjuk, hogyan tud a keresőből egy jogszabály valamely §-ára ugrani. Érdemes hangot ráadni.

...Tovább...

Önnek 2 Jogkódexe van!

Két Jogkódex, dupla lehetőség! KISFILMÜNKBŐL fedezze fel a telepített és a webes verzió előnyeit!

...Tovább...

Veszélyhelyzeti jogalkotás

Mi a lényege, és hogyan segít eligazodni benne a Jogkódex? (KISFILM)

...Tovább...

Változásfigyelési funkció

Változásfigyelési funkció a Jogkódexen - tekintse meg kisfilmünket!

...Tovább...

Módosult §-ok megtekintése

A „változott sorra ugrás” gomb(ok) segítségével megnézheti, hogy adott időállapotban hol vannak a módosult sorok (jogszabályhelyek). ...Tovább...

13200/1948. (XII. 29.) Korm. rendelet

a pénzügyi közigazgatás államosítása és átszervezése tárgyában

(Közigazgatási rendszám: 6.021.)

A magyar köztársaság kormánya az 1946. XVI. tc. 1. §-ában foglalt és legutóbb az 1948. LVI. tc. 1. §-ával meghosszabbított felhatalmazás alapján a következőket rendeli:

1. § A városi és községi adóhivatalok (Budapesten a kerületi adószámviteli osztályok) és községi elöljáróságok pénzügyi közigazgatási teendőit a jelen rendelet hatálybalépésétől állami szervek látják el.

2. § (1) A városi és községi adóhivatalokat (Budapesten a kerületi adószámviteli osztályokat és kerületi adófelügyelőségeket) állami adóhivatalokká kell átszervezni, továbbá a pénzügyminiszter által kijelölt nagy- és kisközségekben állami adóhivatalokat kell felállítani.

(2) A jelenlegi állami adóhivatalokat és forgalmi adóhivatalokat egyesítve adófelügyelőségekké kell átszervezni.

(3) Az adóhivatalok és adófelügyelőségek kizárólag a pénzügyminiszter főfelügyelete alá tartoznak.

(4) Az adóhivatali és adófelügyelőségi alkalmazottak állami alkalmazottak s a pénzügyi tárca létszámába tartoznak. Kötelességeik és jogaik, illetményeik, valamint fegyelmi felelősségük tekintetében a pénzügyi alkalmazottakra mindenkor érvényes jogszabályok az irányadók.

3. § Az adóhivatalok hatáskörébe - ide nem értve a budapesti adóhivatalokat - a következők tartoznak:

1. mindazok a teendők, amelyek ellátását a közadók kezeléséről szóló 1927. évi 600/PM számú hivatalos összeállítás (a továbbiakban K. K. H. Ö.) vagy valamely közadóról rendelkező jogszabály ezidőszerint a községi elöljáróság (városi adóhivatal) hatáskörébe, továbbá amelyeket az együttes kereseti és jövedelemadóra, valamint - a társulati adó alá tartozó vállalatok vagyonadójának kivételével - a vagyonadóra vonatkozó jogszabály ezidőszerint a megszűnő állami adóhivatalok hatáskörébe utal;

2. az adóalanyok, tanuk és szakértők kihallgatása, a helyszíni szemle és becslés, valamint az üzleti könyvek lefoglalása a vonatkozó jogszabályok rendelkezései szerint;

3. a személyes megjelenésre kötelezettek bírságolása, ha nem jelennek meg, vagy a kért felvilágosításokat megtagadják;

4. az adóalanyok kötelezése a tanuk és szakértők kihallgatásával, továbbá a helyszíni szemlével, a könyvvizsgálattal és a becsléssel kapcsolatosan felmerült költségek megfizetésére, ha ezek a költségek a fennálló rendelkezések értelmében nem a kincstárt terhelik:

5. az általuk kivetett közadók törlése az adótárgy, valamint az adókötelezettség megszűnése esetében;

6. az általuk kivetett közadók megfelelő helyesbítése:

a) ha a tartozás vagy az alap kiszámítása hibás;

b) ha a közadót nem a valódi fizetésre kötelezettre vetették ki:

c) ha többszörös megadóztatás történt;

d) mindazokban az esetekben, amikor utólag derülnek ki olyan ténykörülmények, amelyek már a kivetés idejében fennforoglak ugyan, de még akkor nem voltak ismeretesek s végül,

e) ha a közadót bármilyen számművelet vagy leírási tévedés következtében akár az adóalany, akár a kincstár kárára hibásan számították vagy vetették ki:

7. a végrehajtási eljárás felfüggesztése:

a) ha az adóalany tartozásának vagy egy részének törlését a 6. a)-c) pontok valamelyike alapján kéri és azt olyan jogcímre alapítja, amelynek alapján a tartozást a vonatkozó törvényes rendelkezések értelmében egészen vagy részben törölni kell:

b) a különbözeti összeg erejéig, ha az adózó hiteltérdemlően bizonyítja, hogy folyó évi tartozása az előző évihez képest jelentősen csökkenni fog;

8. a házadó évközi törlése a 8790/1946. ME rendelet 24. §-ában felsorolt esetekben;

9. bármely célra szolgáló adó- és értékbizonyítvány kiállítása:

10. az általuk kivetett közadókra, bírságokra és költségtérítményekre vonatkozó fizetési kedvezmény engedélyezése.

4. § (1) Budapesten az adóhivatalok hatáskörébe tartoznak mindazok a teendők, amelyek ellátását a K. K. H. Ö. vagy valamely közadóról rendelkező jogszabály a kerületi adószámviteli osztályok és - a (2) és (3) bekezdésekben említett kivételekkel - a kerületi adófelügyelőségek hatáskörébe utal. Az adóhivatalok hatáskörébe tartozik továbbá a bármely célra szolgáló adó- és értékbizonyítvány kiállítása.

(2) A társulati adónak, a társulati adó alá tartozó vállalatok vagyonadójának, továbbá a nyereségtöbbletadónak a kivetése és a gépjárműadóval kapcsolatos teendők ellátása Budapesten az V/a. kerületi adóhivatal hatáskörébe tartozik.

(3) A K. K. H. Ö. szerint végrehajtási panasznak minősülő elsőfokú jogorvoslatok elbírálása Budapesten a székesfővárosi pénzügyigazgatóság hatáskörébe tartozik.

5. § (1) Az adófelügyelőség hatáskörébe tartoznak:

1. mindazok a teendők, amelyek ellátását a K. K. H. Ö. vagy valamely közadóról rendelkező jogszabály ezidőszerint a megszűnő állami adóhivatal hatáskörébe utal, kivéve azokat a leendőket, amelyek a 3. § alapján az adóhivatalok hatáskörébe mentek át;

2. a K. K. H. Ö. 59. §-ának (2) bekezdésére alapított zárfeloldási kérelmek elbírálása;

3. az adóhivatalok irányítása, felügyelete, ellenőrzése és a pénzügyminiszter által meghatározott ügyekben határozataiknak és intézkedéseiknek előzetes felülvizsgálata.

(2) Azok az adófelügyelőségek, amelyekbe forgalmi adóhivatalok olvadnak be, ellátják mindazokat a teendőket, amelyikei a fennálló jogszabályok a forgalmi adóhivatalok hatáskörébe utalnak.

(3) Azok a teendők, amelyeket eddig a pénzügyigazgatóság székhelyén levő állami adóhivatal látott el, a pénzügyigazgatóság székhelyén szervezett adófelügyelőség hatáskörébe mennek ál.

6. § (1) A szabályrendelet alapján járó helyhatósági szolgáltatások kivetése, valamint a szabályrendelet alapján járó, de az együttes kezelésbe he nem vont helyhatósági szolgáltatások könyvelése, kezelése, nyilvántartása és beszedése a községi elöljáróság (polgármester) hatáskörébe marad; ezeknek a szolgáltatásoknak közadók módjára behajtás azonban kizárólag az adóhivatal hatáskörébe tartozik. A pénzügyminiszter a jelen bekezdésben említett szolgáltatásokkal kapcsolatos összes leendőket a belügyminiszterrel egyetértőleg rendelettel az adóhivatal hatáskörébe utálhatja.

(2) A pénzügyi közigazgatással kapcsolatos kézbesítéseket továbbra is a községi elöljáróság (polgármester) köteles ellátni.

(3) A közadók behajlása során a becsüsi teendők ellátására a községi elöljáróság (polgármester) köteles becsüst kijelölni; a kijelöli becsüs ezt a teendőt köteles ellátni. A becsüsök díja az államkincstárt terheli; annak mértékét a pénzügyminiszter szabályozza.

(4) A (3) bekezdésben foglallak nem vonatkoznak azokra a községekre (városokra), ahol eddig is rendszeresített becsüsi állások voltak szervezve. Ezeket az állásokat az adóhivataloknál is fenn kell tartani.

7. § (1) Az adóhivatal és az adófelügyelőség határozata ellen általában a pénzügyigazgatósághoz van jogorvoslatnak helye.

(2) Az (1) bekezdésben foglaltak nem érintik az adóhivatal által kivételt egyei közadókra vonatkozó jogszabályokban megállapított jogorvoslati szervek eddigi hatáskörét.

8. § (1) Az adóhivatalok, valamint az adófelügyelőségek számát, székhelyét és területi beosztását a pénzügyminiszter a belügyminiszterrel egyetértőleg állapítja meg.

(2) Az adóhivataloknál és az adófelügyelőségeknél szervezett állásokat elsősorban a jelenlegi állami adóhivatalok (budapesti kerületi adófelügyelőségek) és forgalmi adóhivatalok alkalmazottaival, másodsorban pedig a községi (városi), önkormányzati adóigazgatási és egyéb alkalmazottainak, valamint az újjáépítési közmunkaváltság-nyilvántartóknak az átvételével kell betölteni. A községi (városi) önkormányzati alkalmazottak átvételéhez a belügyminiszter hozzájárulása szükséges.

(3) A szükséghez mérten a pénzügyminiszter a belügyminiszterrel egyetértőleg egyes pénzügyigazgatóságokat megszűntethet. A megszüntetett pénzügyigazgatóság területét más pénzügyigazgatósághoz kell csatolni; a személyzeti beosztásról a pénzügyminiszter gondoskodik,

9. § A községek (városok) azokat a helyiségeket vagy épületeket és berendezési tárgyakat, amelyek eddig adóigazgatás céljaira szolgáltak, kötetesek ellenszolgáltatás nélkül az államkincstár rendelkezésére bocsátani. Bérleti jogviszony esetében a község (város) helyébe bérlőként az államkincstár lép. A helyiségek (épületek) világításáról, fűtéséről és tisztántartásáról átmenetileg a község (városi köteles gondoskodni.

10. § E rendelet hatálybalépésének időpontját - a rendelet egyes rendelkezéseire vonatkozólag eltérően is - a pénzügyminiszter rendelettel állapítja meg s a rendelet egyes rendelkezéseinek hatálybalépését egyes városok és községek területére is korlátozhatja.

Budapest, 1948. évi december hó 23-án.

Dobi István s. k.,

miniszterelnök

Tartalomjegyzék