Tippek

Tartalomjegyzék nézet

Bármelyik címsorra duplán kattintva megjelenítheti a dokumentum tartalomjegyzékét.

Visszaváltás: ugyanúgy dupla kattintással.

(KISFILM!)

...Tovább...

Bíró, ügytárgy keresése

KISFILM! Hogyan tud rákeresni egy bíró ítéleteire, és azokat hogyan tudja tovább szűkíteni ügytárgy szerint.

...Tovább...

Közhiteles cégkivonat

Lekérhet egyszerű és közhiteles cégkivonatot is.

...Tovább...

PREC, BH stb. ikonok elrejtése

A kapcsolódó dokumentumok ikonjainak megjelenítését kikapcsolhatja -> így csak a normaszöveg marad a képernyőn.

...Tovább...

Keresés "elvi tartalomban"

A döntvények bíróság által kiemelt "elvi tartalmában" közvetlenül kereshet. (KISFILMMEL)

...Tovább...

Mínuszjel keresésben

A '-' jel szavak elé írásával ezeket a szavakat kizárja a találati listából. Kisfilmmel mutatjuk.

...Tovább...

Link jogszabályhelyre

KISFILM! Hogyan tud linket kinyerni egy jogszabályhelyre, bekezdésre, pontra!

...Tovább...

BH-kban bírónévre, ügytárgyra

keresés: a BH-k címébe ezt az adatot is beleírjuk. ...Tovább...

Egy bíró ítéletei

A KISFILMBEN megmutatjuk, hogyan tudja áttekinteni egy bíró valamennyi ítéletét!

...Tovább...

Jogszabály paragrafusára ugrás

Nézze meg a KISFILMET, amelyben megmutatjuk, hogyan tud a keresőből egy jogszabály valamely §-ára ugrani. Érdemes hangot ráadni.

...Tovább...

Önnek 2 Jogkódexe van!

Két Jogkódex, dupla lehetőség! KISFILMÜNKBŐL fedezze fel a telepített és a webes verzió előnyeit!

...Tovább...

Veszélyhelyzeti jogalkotás

Mi a lényege, és hogyan segít eligazodni benne a Jogkódex? (KISFILM)

...Tovább...

Változásfigyelési funkció

Változásfigyelési funkció a Jogkódexen - tekintse meg kisfilmünket!

...Tovább...

Módosult §-ok megtekintése

A „változott sorra ugrás” gomb(ok) segítségével megnézheti, hogy adott időállapotban hol vannak a módosult sorok (jogszabályhelyek). ...Tovább...

13270/1948. (XII. 30.) Korm. rendelet

kislakásépítési váltság fizetése tárgyában

(Közigazgatási rendszám: 3.663.)

A magyar köztársaság kormánya az 1946. XVI. tc. 1. §-ában foglalt és legutóbb az 1948. LVI. törvénycikkel meghosszabbított felhatalmazás alapján a következőket rendeli:

1. § (1) A falusi és városi dolgozók családi otthonai építésének előmozdítása céljából kislakásépítési váltságot (a továbbiakban: váltság) köteles fizetni:

a) annak az ingatlannak a tulajdonosa, aki, vagy akinek jogelődje az Országos Falusi Kislakásépítési Szövetkezet (FAKSZ), az Országos Lakásépítési Hitelszövetkezet (OLHSz), az Országos Nép- és Családvédelmi Alap (ONCsA) és közjóléti szövetkezet által folyósított kölcsönben, továbbá az 1941-1942. évben folyósított állami ár- és belvízkölcsönben részesült;

b) az ONCsA vagy közjóléti szövetkezet állal nyújtott kölcsön felhasználásával épült lakóház, valamint az általa juttatóit (akóház, vagy házhely tulajdonosa, illetőleg használója.

(2) Nem esik a váltság fizetésének kötelezettsége alá:

a) az (1) bekezdés a) pontjában megjelölt személy abban az esetben, ha tartozása az 1945. évi január hó 1. napja előtt megszűnt;

b) az (1) bekezdés b) pontjában megjelölt szentély abban az esetben, ha az építési kölcsön, vagy a vételhátralék címén fennálló tartozása az 1945. évi január hó 1. napja elölt megszűnt;

c) az (1) bekezdés a) vagy b) pontjában megjelölt ingatlannak az a tulajdonosa, aki az ingatlant az ott említett tartozás keletkezése után árverésen vette.

(3) Ha az (1) bekezdés a) pontjában említett ingatlant haszonélvezeti jog terheli, a haszonélvezeti jog fennállása alatt a váltságot a haszonélvező köteles fizetni.

2. § (1) A váltság jogalapjának, mértékének és a törlesztés módozatainak megállapítása, valamint a váltsággal kapcsolatos egyéb ügyek intézése céljából bizottság szerveztetik. A bizottság neve: Kislakásépítési Váltságmegállapító Bizottság (KVB).

(2) A KVB székhelye: Budapest.

(3) A KVB elnökét az építés- és közmunkaügyi miniszter nevezi ki, tagjai a pénzügyminiszter, a népjóléti miniszter és a Gazdasági Főtanács főtitkárának egy-egy kiküldöttje.

(4) A KVB határozatait szótöbbséggel hozza. Szavazategyenlőség esetén az elnök szavazata dönt.

(5) A KVB ügyvitelét az építés- és közmunkaügyi miniszternek a pénzügyminiszterrel és a népjóléti miniszterrel egyetértve adott rendelkezései szerint az Országos Szövetkezeti Hitelintézet (OSzH) látja el.

(6) A KVB a hatáskörébe utalt ügyekben jogorvoslat és bírói út kizárásával határoz.

3. § (1) A KVB határozathozatalát az alábbi bekezdésekben szabályozott eljárás előzi meg.

(2) A váltság jogalapjának és nagyságának megállapításához szükséges adatok szolgáltatása végett az OSzH azoknak a községi elöljáróságoknak és polgármestereknek, Budapesten azoknak a kerületi elöljáróknak, akiknek joghatósága alá a váltság jogalapjául szolgáló ingatlan tartozik, megfelelő számú kérdőívet küld.

(3) A kérdőívet a kötelezett által szolgáltatandó és az egyébként rendelkezésre álló adatok alapján a (2) bekezdésben említett hatóság tölti ki. Evégből megidézi a kötelezettet, ha annak kilétét megállapítani nem tudja, vagy ha a kötelezett külföldön lakik, avagy lakóhelye ismeretlen, vagy a megjelenésben egyébként gátolva van, azt a személyi, aki az ingatlan kezelésére jogosítva, illetőleg kötelezve van. A kérdőív kitöltése céljából kibocsátott idézésben utalni kell arra, hogy abban az esetben, ha a megidézett személy az idézésnek indokolatlanul nem tesz eleget vagy a valóságnak meg nem felelő adatokat szolgáltat, a KVB a rendelkezésére álló adatok alapján megállapítható váltságösszegen felül annak 30%-áig terjedhető pótlékot állapíthat meg.

(4) A kérdőíven fel kell tüntetni, hogy az adatok a fél bemondása vagy a hatóság rendelkezésére álló adatok alapján állapíttattak-e meg és a kérdőívre vezetendő záradékban nyilatkozni kell a fél által szolgáltatott adatok helyessége felől.

(5) A községi elöljáróság, illetőleg a polgármester a kitöltött kérdőívet véleményének nyilvánítása céljából a községi (városi) népjóléti bizottsághoz teszi át.

(6) Az (5) bekezdésben említett vetemény megszerzése után a községi elöljáróság, illetőleg a megyei város polgármestere az ügy minden iratát saját véleményének kíséretében megküldi a területileg illetékes szociális titkárnak, aki a kötelezett szociális helyzetére vonatkozó észrevételeivel kiegészített iratokat közvetlenül a KVB-hoz terjeszti fel.

(7) A törvényhatósági jogú város polgármestere a kitöltött kérdőívet az (5) bekezdésben említett vélemény megszerzése után a területileg illetékes szociális felügyelőnek küldi meg, aki azt a kötelezett szociális helyzetére vonatkozó észrevételeivel kiegészítve közvetlenül a KVB-hoz terjeszti fel.

(8) Budapesten a kerületi elöljáró a kitöltött kérdőívet véleményes javaslatával együtt közvetlenül a KVB-hoz terjeszti fel.

4. § (1) A váltság nagyságát és a törlesztés módozatait a kötelezett összes körülményeinek figyelembevételével és a Gazdasági Főtanács által megállapított irányelvek szerint kell megállapítani.

(2) Különösen figyelembe kell venni: a tartozás (1. §) keletkezésének idejét; azt, hogy a kötelezett fizetési kötelezettségének a megállapított idő alatt eleget tett-e, illetőleg mikor és milyen mértékben telt eleget; a kötelezett vagyoni helyzetét, keresetét és jövedelmét; a kötelezett családi körülményeit; az ingatlant ért esetleges háborús károkat.

5. § (1) A váltságot a KVB állal megállapított törlesztési idő alatt, a törlesztési időhöz igazodó havi egyenlő részletekben a pénzügyminisztérium postatakarékpénztári csekkszámlájára kell befizetni. A csekkszámla elnevezését és számát a pénzügyminiszter állapítja meg. Minden törlesztési részlet a hónap első napján esedékes és azt a hónap tizenötödik napjáig kamatmentesen lehel fizetni. Késedelmes fizetés esetén havi 1% késedelmi kamatot kell fizetni.

(2) A váltságnak esedékessé vált, de ki nem fizetett összegét közadók módjára kell biztosítani és behajtani.

(3) A telekkönyvi hatóság köteles a váltság biztosítása végett a KVB-nak a váltságot megállapító vagy az erre vonatkozó külön határozata alapján az OSzH megkeresésére az ingatlanra a jelzálogjogot bekebelezni. A bekebelezésnek nem akadálya az hogy a kötelezeti az ingatlannak nem tulajdonosa vagy az ingatlanra terhelési tilalom van feljegyezve.

(4) A váltság biztosítása céljából bekebelezett jelzálogjogot minden más, törvényes elsőbbséggel nem bíró jelzálogjoggal (követeléssel), valamint a bekebelezett haszonélvezeti és használati joggal szemben törvényes elsőbbség illeti meg.

6. § A váltság megállapításával a kötelezett mentesül az 1. §-ban említett tartozásból folyó mindennemű kötelezettség alól.

7. § (1) A váltság nyilvántartásával, az annak biztosítására szolgáló jelzálogjog bekebelezésével és az 1. §-ban említett ingatlanok telekkönyvi rendezésével kapcsolatos tennivalókat az OSzH látja el.

(2) Az OSzH-nek a jelen rendeleten alapuló feladatköre ellátása tekintetében a 10400/1948. Korm. rendeletben (Magyar Közlöny - Rendeletek Tára 238. szám, 2283. lap) megbatározott feladatkörének ellátására vonatkozó rendelkezéseket kell megfelelően alkalmazni.

8. § (1) A KVB határozatai, az általa kiállított okiratok és hatóságokhoz intézett beadványai, úgyszintén a KVB-hoz intézett beadványok illetékmentesek. A KVB határozata alapján az államkincstár javára történő telekkönyvi bejegyzés mentes a bejegyzési illeték alól.

(2) Az ONCsA és a közjóléti szövetkezetek tulajdonában volt és az államkincstárra átszállt ingatlanoknak az államkincstár részéről történő átruházása, úgyszintén a váltság biztosítása céljából bekebelezett jelzálogjoggal terhelt ingatlannak az államkincstár részéről történő megszerzése vagy juttatása mentes a visszterhes vagyonátruházási illeték alól.

9. § A jelen rendelet kihirdetésének napján lép hatályba: végrehajtásáról az építés- és közmunkaügyi miniszter a pénzügyminiszterrel egyetértésben - az 6. § (1) és (2) bekezdése tekintetében a pénzügyminiszter - gondoskodik.

Budapest, 1948. évi december hó 23-án.

Dobi István s. k.,

miniszterelnök

Tartalomjegyzék