Tippek

Tartalomjegyzék nézet

Bármelyik címsorra duplán kattintva megjelenítheti a dokumentum tartalomjegyzékét.

Visszaváltás: ugyanúgy dupla kattintással.

(KISFILM!)

...Tovább...

Bíró, ügytárgy keresése

KISFILM! Hogyan tud rákeresni egy bíró ítéleteire, és azokat hogyan tudja tovább szűkíteni ügytárgy szerint.

...Tovább...

Közhiteles cégkivonat

Lekérhet egyszerű és közhiteles cégkivonatot is.

...Tovább...

PREC, BH stb. ikonok elrejtése

A kapcsolódó dokumentumok ikonjainak megjelenítését kikapcsolhatja -> így csak a normaszöveg marad a képernyőn.

...Tovább...

Keresés "elvi tartalomban"

A döntvények bíróság által kiemelt "elvi tartalmában" közvetlenül kereshet. (KISFILMMEL)

...Tovább...

Mínuszjel keresésben

A '-' jel szavak elé írásával ezeket a szavakat kizárja a találati listából. Kisfilmmel mutatjuk.

...Tovább...

Link jogszabályhelyre

KISFILM! Hogyan tud linket kinyerni egy jogszabályhelyre, bekezdésre, pontra!

...Tovább...

BH-kban bírónévre, ügytárgyra

keresés: a BH-k címébe ezt az adatot is beleírjuk. ...Tovább...

Egy bíró ítéletei

A KISFILMBEN megmutatjuk, hogyan tudja áttekinteni egy bíró valamennyi ítéletét!

...Tovább...

Jogszabály paragrafusára ugrás

Nézze meg a KISFILMET, amelyben megmutatjuk, hogyan tud a keresőből egy jogszabály valamely §-ára ugrani. Érdemes hangot ráadni.

...Tovább...

Önnek 2 Jogkódexe van!

Két Jogkódex, dupla lehetőség! KISFILMÜNKBŐL fedezze fel a telepített és a webes verzió előnyeit!

...Tovább...

Veszélyhelyzeti jogalkotás

Mi a lényege, és hogyan segít eligazodni benne a Jogkódex? (KISFILM)

...Tovább...

Változásfigyelési funkció

Változásfigyelési funkció a Jogkódexen - KISFILM!

...Tovább...

Módosult §-ok megtekintése

A „változott sorra ugrás” gomb(ok) segítségével megnézheti, hogy adott időállapotban hol vannak a módosult sorok (jogszabályhelyek). ...Tovább...

Iratminták a Pp. szövegéből

Kisfilmünkben bemutatjuk, hogyan nyithat meg iratmintákat a Pp. szövegéből. ...Tovább...

Döntvényláncolatok

Egymásból is nyithatók egy adott ügy első-, másodfokú, felülvizsgálati stb. határozatai. Kisfilmünkben megmutatjuk ezt a funkciót.

...Tovább...

5300/1948. (V. 12.) Korm. rendelet

a lakások és más helyiségek bérének szabályozásáról szóló 8000/1946. ME rendelet módosítása, továbbá a lakásbér behajtására és a házadéira vonatkozó egyes rendelkezések tárgyában

A magyar köztársaság kormánya az 1946: XVI. tc. 1. §-ában foglalt és legutóbb az 1948: XXIV. törvénycikkel meghosszabbított felhatalmazás alapján a következőkel rendeli:

1. § (1) A 8000/1946. ME rendelet (továbbiakban: R.) 3. §-a szerint lakásnak minősülő helyiségre (továbbiakban: lakás) vonatkozóan a jelen rendelet hatálybalépésének napja után keletkező bérlet alapján fizetendő bér- a megosztva használt lakás bérének kivételével - a R. 4. §-ának (1) bekezdésében megjelölt alapbérszázaléknak 10%-kal növelt összege.

(2) Az alapbérszázaléknak az (1) bekezdés, értelmében 10%-kal növelt összege minden új bérlet keletkezése esetében az alapbér további 10%-ával emelkedik mindaddig, amíg a fizetendő bér az alapbérnek teljes (100%-os) összegét nem éri el.

(3) A jelen rendelet alkalmazásában nem számit új bérletnek:

a) a bérbeadó személyében beálló változás,

b) ha a bérlő halála esetében a bérleti jogviszonyba belépésre jogosult hozzátartozó belépési jogát gyakorolja.

c) ha a bérlő házastársát vagy egyenesági fel- vagy lemenő rokonát avagy örökbefogadott, neveli vagy mostohagyermekét vagy testvérét bérlőtársként veszi maga mellé.

2. § A R. 6. §-ának bekezdése azzal egészíttetik ki, hogyha a lakásnak nem minősülő helyiség alapbére az évi 720 pengőt meghaladja, bére fejében - tekintet nélkül arra, hogy a bérlet határozott vagy határozatlan időre szól-e, - az alapbér 100%-ál kell fizetni.

3. § (1) Az 1. és 2. § rendelkezései nem vonatkoznak, azokra a lakásokra és más helyiségekre, amelyeknek bérét a felek a fennálló jogszabályok szerint szabadon állapíthatják meg.

(2) Az 1. § rendelkezései nem vonatkoznak azokra, a lakásokra, amelyeket a közszolgálati alkalmazottak (5000/1946. ME rendelet - Magyar Közlöny 133. szám - 1. §) más városba községbe történt kinevezésükből, megválasztásukból vagy áthelyezésükből kifolyólag bérelnek,

4. § A lakás és más helyiség bére fejében fennálló követelés behajtása végett az adós vagyona és jövedelme - ideértve a szolgálati járandóságot is - a tartásdíj behajtására megállapított mértékben vonható végrehajtással.

5. § (1) Az állam, a törvényhatóság, a megyei város, a község, a Magyar Államvasutak és a Magyar Nemzeti Bank jogosult a tulajdonában álló épületekben közszolgálati alkalmazott - ideértve a Magyar Nemzeti Bank alkalmazottját is - vagy állami tulajdonban levő vállalni alkalmazottja által bérelt lakásnak az, egy hónapra eső bérét meghaladó hátralékát az alkalmazott illetményeiből levonni, illetőleg az illetményekből való levonása és elszámolása (átutalása) iránt intézkedni. A havonkinti levonás nem halahatja meg a tartásdíj lejében lefoglalható mértéket.

(2) Az állami tulajdonban levő vállalat, ha az (1) bekezdésben emiilett alkalmazott az általa a vállalat épületében bérelt lakás egy hónapot meghaladó kidre eső bérével hátralékban van, a bértől a hátralék megfizetésére postán ajánlva leadott levélben hívhatja lel. Ha a bérlő a felhívásban közölt bérhátralékot elismeri vagy ha a felhívásra annak a postáraadásától számított nyolc napon belül nem válaszol, a vállalat a bérhátraléknak az illetményekből levonása és elszámolása [átutalása) iránt az (1) bekezdésben foglalt rendelkezéseknek megfelelően intézkedik. 11a a bérlő a felhívásra nyolc napon belül megadott válaszában a bérhátralék fennállását nem ismeri el vagy annak a kifizetését megtagadja, a hátralékkövetelési a bérlővel szemben bírói úton lehet érvényesíteni.

(3) Az (1) és (2) bekezdésben említeti alkalmazott a jogellenesen levont illetményre vonatkozó igényét bírói úton érvényesítheti. -

6. § (1) Az 1. vagy 2. § értelmében fizetendő bérnek a bérlővel való közlése és a bérlőnek a bérbeadó közlésére vonatkozó nyilatkozata tekintetében a 8000/1946. ME rendelet 19. és 20. §-ának rendelkezéseit kell az alábbi (2) bekezdésben foglalt eltérésekkel megfelelően alkalmazni.

(2) Mindaddig, amíg a bérbeadó a bérlővel írásban nem közli, hogy mennyi a jelen rendelet szerint fizetendő bérösszeg és az esetléges különdíj; úgyszintén abban az esetben, ha a bérlő nyilatkozatában a bérbeadó állal közölt összeget kifogásolja és a bérbeadó megegyezés hiányában a bíróságtól kéri a fizetendő bérösszeg (az esetleges különdíjak), illetőleg a bér elismert részét meghaladó követelésének megállapítását, a bérlő csupán azt a bérösszeget, illetőleg különdíjat köteles fizetni, amely a 8.000/1946. M. E. számú rendelet szerint járt.

7. § A jelen rendelet 1. és 2. §-a értelmében az 1948. évi július hó 1. napjától kezdődően esedékes magasabb bérösszeg után a házadói az 1948. év második felére kell megfelelően helyesbíteni.

8. § A jelen rendelet az 1948. évi június hó 1. napján lép hatályba s egyidejűleg a 14000/1947. Korm. rendelet (Magyar Közlöny - Rendeletek Tára 201. szám) 2. §-a hatályát veszti.

Budapest, 1948. évi április hó 30-án.

Dinnyés Lajos s. k.,

miniszterelnök