5800/1948. (V. 25.) Korm. rendelet
a gazdasági munkavállalók és munkáltatók közötti munkaszerződések kötésének szabályozása tárgyában
A magyar köztársaság kormánya az 1946. XVI. tc. 1. §-ában foglalt és legutóbb az 1948. XXIV. törvénycikkel meghosszabbított felhatalmazás alapján a következőket rendeli:
1. § A jelen rendelet hatálya kiterjed a gazdasági munkavállaló és munkáltató közt a kötelező mezőgazdasági munkaközvetítés alá eső munkára vonatkozólag létrejött minden magánjogi munkaszerződésre.
2. § (1) A jelen rendelet hatálya alá tartozó munkaszerződést írásba kell megkötni:
a) a három napnál hosszabb időtartamú aratási, hordási, cséplési (nyomtatási) munka esetében:
b) az egy hónapnál hosszabb időtartamú órabéres (napszámos), a hónapos (sommás) és állandó (éves alkalmazott) munka esetében;
c) az egy hónapnál hosszabb ideig tartó szakmány, akkord (teljesítmény bérrendszerű) munka esetében:
d) a bármilyen nagyságú területre terjedő részesmívelési munka esetében.
(2) Ha a felek az (1) bekezdés alá eső szerződési írásba foglaltak, a munkaviszonyra vonatkozó minden szóbeli megállapodás érvény leien.
3. § A munkaszerződésben foglalt olyan megállapodás, amely jogszabály, kollektív szerződés, vagy munkabérmegállapító bizottsági határozat kényszerű rendelkezésével ellentétben áll, semmis. A semmis megállapodás helyébe a jogszabály, kollektív szerződés, illetőleg a munkabérmegállapító bizottsági határozat megfelelő rendelkezése lép.
4. § (1) A 2. § alá eső írásbeli munkaszerződési a munkavállaló lakóhelye szerint illetékes gazdasági munkaközvetítő [(2) bek.] előtt kell megkötni. Ha egy munkáltatóval több különböző községben lakó munkavállaló köt munkaszerződést, azt bármelyik munkavállaló lakhelye szerint illetékes gazdasági munkaközvetítő előtt meg lehet kölni.
(2) Ha a munkaszerződésre a 9. § b) pontja alapján űrlap rendszeresíttetett, az állami, vagy az állami kezelés alatt álló intézményekben, gazdaságokban és üzemekben teljesítendő munkára vonatkozó munkaszerződést a felek nem kötelesek a munkaközvetítő előtt megkötni; a megfelelő űrlapon írásba foglalt munkaszerződést azonban az aláírástól számított három napon belül az illetékes munkaközvetítőnek be kell mutatni.
(3) A jelen rendelet hatálya alá eső munkaszerződést abban az esetben is az (1) bekezdés szerint illetékes gazdasági munkaközvetítő előtt kell megkötni, ha a szerződés írásba foglalása a 2. § értelmében nem kötelező ugyan, de azt a szerződő felek írásba kívánják foglalni.
(4) A jelen rendelet alkalmazása szempontjából gazdasági munkaközvetítőnek tekintendő: a Földmunkások és Kisbirtokosok Országos Szövetsége által a 100800/1945. FM rendelet (Magyar Közlöny 160. szám) alapján fenntartott gazdasági munkaközvetítő iroda, ahol pedig ilyen nem működik, ott a 140140/1946. FM rendelet (Magyar Közlöny 25. szám) alapján működő hatósági (községi, városi) gazdasági munkaközvetítő hivatal.
5. § A 2. §-nak és a 4. § (3) bekezdésének rendelkezése alá tartozó munkaszerződés kiegészítése és módosítása tekintetében a jelen rendelet rendelkezései irányadók.
6. § A munkaszerződések megkötésénél követendő eljárás részletes szabályait, továbbá a gazda-ági munkaközvetítőnek a szerződéskötésnél való közreműködéséért járó díjat, valamint a szerződési űrlapok árát és az abból befolyó jövedelem felhasználásának módozatait a földmívelésügyi miniszter rendelettel állapítja meg.
7. § A 6. § alapján megállapított munkadíj, úgyszintén a szerződési űrlapok ára a munkáltatót terheli.
8. § A gazdasági munkaszerződés illetékmentes.
9. § A földmívelésügyi miniszter:
a) az írásban kötendő munkaszerződéseknek a 2. §-ban meghatározott körét a munkavállalók érdekeinek fokozottabb védelme, illetőleg a mezőgazdasági termelés biztosítása érdekében rendelettel kiterjesztheti, vagy szűkítheti;
b) az egyöntetű eljárás biztosítása céljából a szerződések írásba foglalására a belügyminiszterrel egyetértésben nyomtatott szövegű űrlap rendszeresítését, kiadását, forgalombahozatalát, kötelező használatát rendelheti el.
10. § (1) Amennyiben a cselekmény súlyosabb büntető rendelkezés alá nem esik, kihágást követ el, 2 hónapig terjedhető elzárással büntetendő az, aki:
a) az írásbeli munkaszerződést nem a 4. § rendelkezéseinek megfelelően köti meg;
b) a munkaszerződés írásba foglalására vonatkozóan a 2. és 5. §-ban megszabott kötelezettségének nem tett eleget;
c) a 6. és 12. §-ok alapján kibocsátott miniszteri rendelet rendelkezéseit megszegi, vagy kijátssza.
(2) A pénzbüntetésre az 1928. X. törvénycikk rendelkezései a 8960/1946. ME sz. rendeletben (Magyar Közlöny 173. szám) foglalt módosításokkal irányadók.
(3) A kihágás miatt az eljárás a közigazgatási hatóságnak, mint rendőri büntető bíróságnak a hatáskörébe tartozik. Az 1929. XXX. tc. 59. §-a (1) bekezdésének 3. pontjában foglalt rendelkezések alkalmazása szempontjából, szakminiszternek a földmívelésügyi minis/telt kell tekinteni.
11. § (1) A jelen rendelet kihirdetésének napján lép hatályba
(2) A jelen rendelet hatálybalépésével egyidejűleg hatályukat vesztik az érvényben lévő jogszabályoknak a jelen rendelettel ellentétes rendelkezései, különösen:
a) a munkaadók és mezőgazdasági munkások közötti jogviszony szabályozásáról szóló 1898. II. tc. 6., 8., 9., 10., 13., 14., 15., 16. §-ának első bekezdése, 17., 18., 19., 21., 46. és 47. §-ai, valamint annak végrehajtása tárgyában kiadott 2000/1898. FM rendelet 19-34. §-ai;
b) a vizímunkálatoknál, út és vasútépítésnél alkalmazott napszámosokról és munkásokról szóló 1899. XII. tc. 3., 7., 8., 10., 11. és 12. §-ai;
c) a gazdasági munkavállalókról és segédmunkásokról szóló 1899. XLII. tc. 7., 8. és 15. §-ai;
d) az erdőmunkásokról szóló 1900. XXVIII. tc. 3., 6., 7., 8., 9., 11. és 25. §-ai, valamint annak végrehajtása tárgyában kiadott 3661/1941. Eln. FM rendelet, amennyiben a 2000/1898. FM rendeletnek az a) pont értelmében hatályon kívül helyezett rendelkezéseit érinti;
e) a dohánytermelők és dohánykertészek közötti jogviszony szabályozásáról szóló 1900. XXIX. tc. 2., 3., 8., 9. §-ai, 10. §-ának első bekezdése 11. és 12. §-ai, valamint annak végrehajtása tárgyában kiadott 4101/1901. FM rendelet 1. és 6. §-ai, amennyiben a 2000/1898. FM rendeletek az a) pont értelmében hatályon kívül helyezett rendelkezéseit érintik;
f) a gazda és a gazdasági cseléd közötti jogviszony szabályozásáról szóló 1907. XLV. tc. 3., 5. és 38. §-ai, valamint annak végrehajtása tárgyában kiadott 48000/1907. FM rendelet 22. §-ának második, harmadik, hetedik bekezdése és 23. §-a;
g) az a)-f) pontokban felsorolt jogszabályokban a jelen §-al hatályon kívül helyezett rendelkezésekkel kapcsolatos büntető rendelkezések.
12. § A jelen rendeletet tárcájukat érintő kérdésekben a belügyminiszterrel, pénzügyminiszterrel, valamint az építés- és közmunkaügyi miniszterrel egyetértésben a földmívelésügyi miniszter hajtja végre.
Budapest, 1948. évi május hó 11-én.
Dinnyés Lajos s. k.,
miniszterelnök