Tippek

Tartalomjegyzék nézet

Bármelyik címsorra duplán kattintva megjelenítheti a dokumentum tartalomjegyzékét.

Visszaváltás: ugyanúgy dupla kattintással.

(KISFILM!)

...Tovább...

Bíró, ügytárgy keresése

KISFILM! Hogyan tud rákeresni egy bíró ítéleteire, és azokat hogyan tudja tovább szűkíteni ügytárgy szerint.

...Tovább...

Közhiteles cégkivonat

Lekérhet egyszerű és közhiteles cégkivonatot is.

...Tovább...

PREC, BH stb. ikonok elrejtése

A kapcsolódó dokumentumok ikonjainak megjelenítését kikapcsolhatja -> így csak a normaszöveg marad a képernyőn.

...Tovább...

Keresés "elvi tartalomban"

A döntvények bíróság által kiemelt "elvi tartalmában" közvetlenül kereshet. (KISFILMMEL)

...Tovább...

Mínuszjel keresésben

A '-' jel szavak elé írásával ezeket a szavakat kizárja a találati listából. Kisfilmmel mutatjuk.

...Tovább...

Link jogszabályhelyre

KISFILM! Hogyan tud linket kinyerni egy jogszabályhelyre, bekezdésre, pontra!

...Tovább...

BH-kban bírónévre, ügytárgyra

keresés: a BH-k címébe ezt az adatot is beleírjuk. ...Tovább...

Egy bíró ítéletei

A KISFILMBEN megmutatjuk, hogyan tudja áttekinteni egy bíró valamennyi ítéletét!

...Tovább...

Jogszabály paragrafusára ugrás

Nézze meg a KISFILMET, amelyben megmutatjuk, hogyan tud a keresőből egy jogszabály valamely §-ára ugrani. Érdemes hangot ráadni.

...Tovább...

Önnek 2 Jogkódexe van!

Két Jogkódex, dupla lehetőség! KISFILMÜNKBŐL fedezze fel a telepített és a webes verzió előnyeit!

...Tovább...

Veszélyhelyzeti jogalkotás

Mi a lényege, és hogyan segít eligazodni benne a Jogkódex? (KISFILM)

...Tovább...

Változásfigyelési funkció

Változásfigyelési funkció a Jogkódexen - KISFILM!

...Tovább...

Módosult §-ok megtekintése

A „változott sorra ugrás” gomb(ok) segítségével megnézheti, hogy adott időállapotban hol vannak a módosult sorok (jogszabályhelyek). ...Tovább...

Iratminták a Pp. szövegéből

Kisfilmünkben bemutatjuk, hogyan nyithat meg iratmintákat a Pp. szövegéből. ...Tovább...

5800/1948. (V. 25.) Korm. rendelet

a gazdasági munkavállalók és munkáltatók közötti munkaszerződések kötésének szabályozása tárgyában

A magyar köztársaság kormánya az 1946. XVI. tc. 1. §-ában foglalt és legutóbb az 1948. XXIV. törvénycikkel meghosszabbított felhatalmazás alapján a következőket rendeli:

1. § A jelen rendelet hatálya kiterjed a gazdasági munkavállaló és munkáltató közt a kötelező mezőgazdasági munkaközvetítés alá eső munkára vonatkozólag létrejött minden magánjogi munkaszerződésre.

2. § (1) A jelen rendelet hatálya alá tartozó munkaszerződést írásba kell megkötni:

a) a három napnál hosszabb időtartamú aratási, hordási, cséplési (nyomtatási) munka esetében:

b) az egy hónapnál hosszabb időtartamú órabéres (napszámos), a hónapos (sommás) és állandó (éves alkalmazott) munka esetében;

c) az egy hónapnál hosszabb ideig tartó szakmány, akkord (teljesítmény bérrendszerű) munka esetében:

d) a bármilyen nagyságú területre terjedő részesmívelési munka esetében.

(2) Ha a felek az (1) bekezdés alá eső szerződési írásba foglaltak, a munkaviszonyra vonatkozó minden szóbeli megállapodás érvény leien.

3. § A munkaszerződésben foglalt olyan megállapodás, amely jogszabály, kollektív szerződés, vagy munkabérmegállapító bizottsági határozat kényszerű rendelkezésével ellentétben áll, semmis. A semmis megállapodás helyébe a jogszabály, kollektív szerződés, illetőleg a munkabérmegállapító bizottsági határozat megfelelő rendelkezése lép.

4. § (1) A 2. § alá eső írásbeli munkaszerződési a munkavállaló lakóhelye szerint illetékes gazdasági munkaközvetítő [(2) bek.] előtt kell megkötni. Ha egy munkáltatóval több különböző községben lakó munkavállaló köt munkaszerződést, azt bármelyik munkavállaló lakhelye szerint illetékes gazdasági munkaközvetítő előtt meg lehet kölni.

(2) Ha a munkaszerződésre a 9. § b) pontja alapján űrlap rendszeresíttetett, az állami, vagy az állami kezelés alatt álló intézményekben, gazdaságokban és üzemekben teljesítendő munkára vonatkozó munkaszerződést a felek nem kötelesek a munkaközvetítő előtt megkötni; a megfelelő űrlapon írásba foglalt munkaszerződést azonban az aláírástól számított három napon belül az illetékes munkaközvetítőnek be kell mutatni.

(3) A jelen rendelet hatálya alá eső munkaszerződést abban az esetben is az (1) bekezdés szerint illetékes gazdasági munkaközvetítő előtt kell megkötni, ha a szerződés írásba foglalása a 2. § értelmében nem kötelező ugyan, de azt a szerződő felek írásba kívánják foglalni.

(4) A jelen rendelet alkalmazása szempontjából gazdasági munkaközvetítőnek tekintendő: a Földmunkások és Kisbirtokosok Országos Szövetsége által a 100800/1945. FM rendelet (Magyar Közlöny 160. szám) alapján fenntartott gazdasági munkaközvetítő iroda, ahol pedig ilyen nem működik, ott a 140140/1946. FM rendelet (Magyar Közlöny 25. szám) alapján működő hatósági (községi, városi) gazdasági munkaközvetítő hivatal.

5. § A 2. §-nak és a 4. § (3) bekezdésének rendelkezése alá tartozó munkaszerződés kiegészítése és módosítása tekintetében a jelen rendelet rendelkezései irányadók.

6. § A munkaszerződések megkötésénél követendő eljárás részletes szabályait, továbbá a gazda-ági munkaközvetítőnek a szerződéskötésnél való közreműködéséért járó díjat, valamint a szerződési űrlapok árát és az abból befolyó jövedelem felhasználásának módozatait a földmívelésügyi miniszter rendelettel állapítja meg.

7. § A 6. § alapján megállapított munkadíj, úgyszintén a szerződési űrlapok ára a munkáltatót terheli.

8. § A gazdasági munkaszerződés illetékmentes.

9. § A földmívelésügyi miniszter:

a) az írásban kötendő munkaszerződéseknek a 2. §-ban meghatározott körét a munkavállalók érdekeinek fokozottabb védelme, illetőleg a mezőgazdasági termelés biztosítása érdekében rendelettel kiterjesztheti, vagy szűkítheti;

b) az egyöntetű eljárás biztosítása céljából a szerződések írásba foglalására a belügyminiszterrel egyetértésben nyomtatott szövegű űrlap rendszeresítését, kiadását, forgalombahozatalát, kötelező használatát rendelheti el.

10. § (1) Amennyiben a cselekmény súlyosabb büntető rendelkezés alá nem esik, kihágást követ el, 2 hónapig terjedhető elzárással büntetendő az, aki:

a) az írásbeli munkaszerződést nem a 4. § rendelkezéseinek megfelelően köti meg;

b) a munkaszerződés írásba foglalására vonatkozóan a 2. és 5. §-ban megszabott kötelezettségének nem tett eleget;

c) a 6. és 12. §-ok alapján kibocsátott miniszteri rendelet rendelkezéseit megszegi, vagy kijátssza.

(2) A pénzbüntetésre az 1928. X. törvénycikk rendelkezései a 8960/1946. ME sz. rendeletben (Magyar Közlöny 173. szám) foglalt módosításokkal irányadók.

(3) A kihágás miatt az eljárás a közigazgatási hatóságnak, mint rendőri büntető bíróságnak a hatáskörébe tartozik. Az 1929. XXX. tc. 59. §-a (1) bekezdésének 3. pontjában foglalt rendelkezések alkalmazása szempontjából, szakminiszternek a földmívelésügyi minis/telt kell tekinteni.

11. § (1) A jelen rendelet kihirdetésének napján lép hatályba

(2) A jelen rendelet hatálybalépésével egyidejűleg hatályukat vesztik az érvényben lévő jogszabályoknak a jelen rendelettel ellentétes rendelkezései, különösen:

a) a munkaadók és mezőgazdasági munkások közötti jogviszony szabályozásáról szóló 1898. II. tc. 6., 8., 9., 10., 13., 14., 15., 16. §-ának első bekezdése, 17., 18., 19., 21., 46. és 47. §-ai, valamint annak végrehajtása tárgyában kiadott 2000/1898. FM rendelet 19-34. §-ai;

b) a vizímunkálatoknál, út és vasútépítésnél alkalmazott napszámosokról és munkásokról szóló 1899. XII. tc. 3., 7., 8., 10., 11. és 12. §-ai;

c) a gazdasági munkavállalókról és segédmunkásokról szóló 1899. XLII. tc. 7., 8. és 15. §-ai;

d) az erdőmunkásokról szóló 1900. XXVIII. tc. 3., 6., 7., 8., 9., 11. és 25. §-ai, valamint annak végrehajtása tárgyában kiadott 3661/1941. Eln. FM rendelet, amennyiben a 2000/1898. FM rendeletnek az a) pont értelmében hatályon kívül helyezett rendelkezéseit érinti;

e) a dohánytermelők és dohánykertészek közötti jogviszony szabályozásáról szóló 1900. XXIX. tc. 2., 3., 8., 9. §-ai, 10. §-ának első bekezdése 11. és 12. §-ai, valamint annak végrehajtása tárgyában kiadott 4101/1901. FM rendelet 1. és 6. §-ai, amennyiben a 2000/1898. FM rendeletek az a) pont értelmében hatályon kívül helyezett rendelkezéseit érintik;

f) a gazda és a gazdasági cseléd közötti jogviszony szabályozásáról szóló 1907. XLV. tc. 3., 5. és 38. §-ai, valamint annak végrehajtása tárgyában kiadott 48000/1907. FM rendelet 22. §-ának második, harmadik, hetedik bekezdése és 23. §-a;

g) az a)-f) pontokban felsorolt jogszabályokban a jelen §-al hatályon kívül helyezett rendelkezésekkel kapcsolatos büntető rendelkezések.

12. § A jelen rendeletet tárcájukat érintő kérdésekben a belügyminiszterrel, pénzügyminiszterrel, valamint az építés- és közmunkaügyi miniszterrel egyetértésben a földmívelésügyi miniszter hajtja végre.

Budapest, 1948. évi május hó 11-én.

Dinnyés Lajos s. k.,

miniszterelnök