7260/1948. (VII. 4.) Korm. rendelet

közszolgálati alkalmazottaknak állami vállalatokhoz való kirendelése tárgyában

A magyar köztársaság kormánya az 1946. XVI. tc. 1. §-ában foglalt és legutóbb az 1948. XXIV. törvénycikkel meghosszabbított felhatalmazás alapján a következőket rendeli:

1. § (1) A jelen rendelet hatálya alá tartoznak az állam és az önkormányzatok (törvényhatóság, megyei város, nagy- és kisközség), valamint a közalapok és közalapítványok tényleges szolgálatot teljesítő alkalmazottai (a továbbiakban: közszolgálati alkalmazottak), kivéve az ítélőbírákat és az államügyészeket, a honvédség, az államrendőrség, a letartóztató intézetek és a pénzügyőrség fegyveres személyzetét, valamint a választott önkormányzati alkalmazottakat.

(2) A jelen rendelet alkalmazása szempontjából állami vállalatnak kell tekinteni azt a vállalatot,

a) amelynek egészben vagy legalább felerészben az állam a tulajdonosa,

b) amelynél az alaptőkét (az üzletrésztőkét) képviselő részvényeknek (üzletrészeknek), illetőleg a törzstőkének legalább 50% -a az állam tulajdonában van.

c) amely állami kezelésben van,

d) amelynek egészben vagy legalább felerészben olyan vállalat a tulajdonosa, illetőleg amelynél az alaptőkét (üzletrésztőkét) képviselő részvényeknek (üzletrészeknek), illetőleg a törzstőkének legalább 50%-a olyan vállalat tulajdonában van, amely az a)-c) pontok értelmében állami vállalatnak minősül.

2. § (1) Közszolgálati alkalmazottat az alábbi rendelkezések szerint szolgálattételre ki lehet rendelni állami vállalathoz.

(2) Kirendelésnek, a 9. § esetét kivéve, az állami vállalatnak olyan üzletében (üzemében, telepén, stb.) teljesítendő szolgálattételre van helye, amely a közszolgálati alkalmazott hivatali állomáshelyén működik.

(3) A kirendelt közszolgálati alkalmazottat az állami vállalatnál képesítésének megfelelő munkakörben kell foglalkoztatni.

3. § A kirendelés tartama egy évig terjedhet, de a szükséghez képest meghosszabbítható.

4. § A kirendelés tartama alatt a közszolgálati alkalmazott az állami vállalat terhére részesül, mégpedig olyan összegű illetményben, amely megfelel a hasonló beosztásban és munkakörben foglalkoztatott olyan vállalati alkalmazottak illetményének, akik az ő közszolgálatban eltöltött beszámítható szolgálati idejével azonos szolgálati idővel rendelkeznek; illetménye azonban nem lehet kevesebb annál a rendszeres illetménynél, amelyben akkor részesülne, ha a kirendelésének tartama alatt is a közszolgálati illetményeket kapná.

5. § (1) A kirendelés tartama alatt a közszolgálati alkalmazott az állami vállalatnál teljesítendő szolgálatából folyó jogokra és kötelességekre nézve a szolgálati alárendeltség, a szolgálat ellátása és a szabadságidő szempontjából az állami vállalat alkalmazottaival esik egy tekintet alá.

(2) Egyebekben a kirendelés a közszolgálati alkalmazott közszolgálati viszonyát nem érinti. Így különösen érintetlenül maradnak a közszolgálattal az illetményeken kívül együttjáró jogok és kedvezmények (vasúti menetdíjkedvezmény, OTBA körében járó szolgáltatások, stb.). Az ezzel járó közületi terheket az állami vállalat fizeti.

(3) Fegyelmi felelősség szempontjából a közszolgálati alkalmazott a kirendelés tartama alatt is annak a közszolgálati fegyelmi hatóságnak az illetékessége alá tartozik, amely kirendelése előtt reánézve illetékes volt.

(4) A közszolgálati alkalmazottat az állami vállalat a szolgálatból a szolgálati viszonyt megszüntető - akár rendes, akár azonnali hatályú - felmondással nem bocsáthatja el, hanem ha ellene olyan kifogás merül fel, amely a fennálló szabályok szerint a magánjogi szolgálati viszony megszüntetésére szolgál alapul, kirendelésének haladéktalan megszüntetése és a fegyelmi eljárás haladéktalan megindítása iránt kell a vállalat előterjesztésére (10. §) intézkedni.

6. § (1) A közszolgálati alkalmazott költségvetésileg rendszeresített állását az állami vállalathoz történt kirendelésének első évében betölteni nem lehet. A kirendelés meghosszabbítása esetében az állás betölthető.

(2) A kirendelés megszűnése után az alkalmazottat lehetőleg korábbi állásának megfelelő beosztásban kell foglalkoztatni.

(3) A kirendelt közszolgálati alkalmazottnak az állami vállalatnál eltöltött szolgálati idejét a közszolgálati állásában való fokozatos előlépés, úgyszintén a nyugdíjba beszámítható szolgálati idő. megállapítása szempontjából olyannak kell tekinteni, mintha a kirendelés tartama alatt is a közszolgálat körében teljesített volna tényleges szolgálatot.

7. § (1) Ha a közszolgálati alkalmazott az állami vállalathoz a 2. § értelmében történt kirendelését nem fogadja el, a fennálló szabályok szerint végelbánás alá vonása iránt kell intézkedni.

(2) Ha az (1) bekezdés értelmében végelbánás alá kerülő közszolgálati alkalmazottnak nincs nyugdíjjogosultsága, vagy részére a nyugdíjt korlátozó rendelkezések szerint a végelbánás alá vonás időpontjában nyugdíj még nem volna folyósítható, még hathavi időtartamra, egyéb esetekben pedig még háromhavi időtartamra a tényleges szolgálattal egybekötött illetményeket kell részére folyósítani.

8. § A közszolgálati alkalmazottat beleegyezésivel a 2. § (2) bekezdése alá nem eső szolgálati helyre is ki lehet rendelni. Ily beleegyezés megtörténte esetében egyébként minden vonatkozásban a megelőző §-ok rendelkezéseit kell alkalmazni azzal a kiegészítéssel, hogy a közszolgálati alkalmazottnak az állami vállalat terhére a kirendelés folytán felmerülő átköltözködési illetményekre van - a közszolgálati alkalmazottakra irányadó jogszabályok szerint - igénye.

9. § Az állami vállalathoz kirendelt közszolgálati alkalmazottat beleegyezésével át lehet Venni az állami vállalat alkalmazottainak létszámába. Ilyen átvétel esetében a közszolgálati alkalmazotti viszony s az alkalmazottnak ebből folyó jogai és kötelességei, ideértve a közszolgálatban szerzett nyugdíjjogosultságot is, megszűnnek s az alkalmazottra ettől kezdve kizárólag az állami vállalattal kötött szerződés s az állami vállalatok alkalmazottaira vonatkozó szabályok nyernek alkalmazást azzal azonban, hogy a megelőzőleg eltöltött, s a közszolgálati szabályok szerint beszámítható szolgálati időt olyannak kell tekinteni, mintha azt is az állami vállalat szolgálatában töltötte volna el.

10. § (1) A jelen rendelet 2., illetőleg 8. §-án alapuló kirendelés és annak meghosszabbítása, valamint megszüntetése tárgyában az a miniszter intézkedik, akinek főfelügyelete alá a közszolgálati alkalmazott tartozik. Ha az az állami vállalat, amelyhez a kirendelés szól, más miniszter főfelügyelete alá tartozik, a kirendelés vagy meghosszabbítása tekintetében ezzel egyetértve kell eljárni.

(2) A 9. §-ban szabályozott átvételhez annak a miniszternek a hozzájárulása szükséges, akinek főfelügyelete alá az átvevő vállalat tartozik. Ha a közszolgálati alkalmazott más miniszternek a főfelügyelete alá tartozik, az átvételhez való hozzájárulás megadása tekintetében azzal egyetértve kell eljárni.

11. § A jeleli rendelet rendelkezéseit megfelelően alkalmazni kell az 1. § (1) bekezdésében felsorolt alkalmazottaknak önkormányzati közületi vállalatokhoz való kirendelésére is. Annak megállapítása szempontjából, hogy mi minősül önkormányzati közületi vállalatnak, az állami vállalatokra vonatkozóan az 1. § (2) bekezdésében megszabott ismérvek megfelelően irányadók.

12. § A jelen rendelet kihirdetésének napján lép hatályba.

Budapest, 1948. évi július hó 2-án.

Dinnyés Lajos s. k.,

miniszterelnök