Tippek

Tartalomjegyzék nézet

Bármelyik címsorra duplán kattintva megjelenítheti a dokumentum tartalomjegyzékét.

Visszaváltás: ugyanúgy dupla kattintással.

(KISFILM!)

...Tovább...

Bíró, ügytárgy keresése

KISFILM! Hogyan tud rákeresni egy bíró ítéleteire, és azokat hogyan tudja tovább szűkíteni ügytárgy szerint.

...Tovább...

Közhiteles cégkivonat

Lekérhet egyszerű és közhiteles cégkivonatot is.

...Tovább...

PREC, BH stb. ikonok elrejtése

A kapcsolódó dokumentumok ikonjainak megjelenítését kikapcsolhatja -> így csak a normaszöveg marad a képernyőn.

...Tovább...

Keresés "elvi tartalomban"

A döntvények bíróság által kiemelt "elvi tartalmában" közvetlenül kereshet. (KISFILMMEL)

...Tovább...

Mínuszjel keresésben

A '-' jel szavak elé írásával ezeket a szavakat kizárja a találati listából. Kisfilmmel mutatjuk.

...Tovább...

Link jogszabályhelyre

KISFILM! Hogyan tud linket kinyerni egy jogszabályhelyre, bekezdésre, pontra!

...Tovább...

BH-kban bírónévre, ügytárgyra

keresés: a BH-k címébe ezt az adatot is beleírjuk. ...Tovább...

Egy bíró ítéletei

A KISFILMBEN megmutatjuk, hogyan tudja áttekinteni egy bíró valamennyi ítéletét!

...Tovább...

Jogszabály paragrafusára ugrás

Nézze meg a KISFILMET, amelyben megmutatjuk, hogyan tud a keresőből egy jogszabály valamely §-ára ugrani. Érdemes hangot ráadni.

...Tovább...

Önnek 2 Jogkódexe van!

Két Jogkódex, dupla lehetőség! KISFILMÜNKBŐL fedezze fel a telepített és a webes verzió előnyeit!

...Tovább...

Veszélyhelyzeti jogalkotás

Mi a lényege, és hogyan segít eligazodni benne a Jogkódex? (KISFILM)

...Tovább...

Változásfigyelési funkció

Változásfigyelési funkció a Jogkódexen - KISFILM!

...Tovább...

Módosult §-ok megtekintése

A „változott sorra ugrás” gomb(ok) segítségével megnézheti, hogy adott időállapotban hol vannak a módosult sorok (jogszabályhelyek). ...Tovább...

Iratminták a Pp. szövegéből

Kisfilmünkben bemutatjuk, hogyan nyithat meg iratmintákat a Pp. szövegéből. ...Tovább...

Döntvényláncolatok

Egymásból is nyithatók egy adott ügy első-, másodfokú, felülvizsgálati stb. határozatai. Kisfilmünkben megmutatjuk ezt a funkciót.

...Tovább...

7750/1948. (VII. 22.) Korm. rendelet

a Magyar Kereskedelmi Kamara szervezése tárgyában

A magyar köztársaság kormánya az 1946: XVI. tc. 1. §-ában foglalt és legutóbb az 1948: XXIV. tc. 1. §-ával meghosszabbított felhatalmazás alapján a következőket rendeli:

1. § (1) A külfölddel való gazdasági kapcsolatoknak külkereskedelmi szempontból való ápolására Magyar Kereskedelmi Kamarát (az alábbiakban: Kamara) Kell szervezni.

(2) A Kamara feladatkörébe tartozik:

külkereskedelmi és vámpolitikai ügyekben tájékoztatás a külföld felé;

a külkereskedelmi forgalomban megkívánt származási igazolások kiadása

a külkereskedelmet érintő bel- és külföldi jogszabályok, szerződések, valamint szokások nyilvántarítása és gyűjtése;

a külkereskedelmi forgalomban bel- és külföldi cégek között egyes ügyekben felmerült vitás kérdéseknek és panaszoknak bármelyik fél kívánságára megvizsgálása és perenkívüli elintézés előmozdítása,

valamint az ilyen ügyekben egyeztető bizottság szervezése;

külföldi kereskedelmi kamarákkal vagy hasonló intézményekkel kapcsolatok létesítése és ápolása;

tájékoztató szolgálat belföldi érdekellek számára külföldi üzleti lehetőségekről és külföldi érdekellek számára belföldi üzleti lehetőségekről;

az államközi kamarák feladatkörének fokozatos átvétele;

mindazoknak az egyéb feladatoknak az ellátása, amelyekkel a kereskedelem- és szövetkezetügyi miniszter megbízza.

2. § A Kamara tagjai azok a külkereskedelmi tevékenységet folytató állami és állami érdekeltségű vállalatok, intézmények és érdekképviseletek, amelyeket a kereskedelem- és szövetkezetügyi miniszter erre kijelöl, ezenfelül azok a nem állami vagy állami érdekeltségű vállalatok is, amelyeknek a Kamara tagjai sorába való felvételéhez a Kamara elnöki tanácsának javaslatára a kereskedelem- és szövetkezetügyi miniszter hozzájárul.

3. § (1) A Kamara jogi személy; működését alakuló közgyűlésének megtartásával kezdi meg; az alakuló közgyűlést a kereskedelem- és szövetkezetügyi miniszter felhívására az általa kinevezett főtitkár hívja össze.

(2) A Kamarát hatóságokkal és harmadik személyekkel szemben a főtitkár képviseli; akadályoztatása esetében a helyettese jár el.

(3) A Kamara székhelye: Budapest; illetékessége az ország egész területére terjed.

(4) A Kamara pecsétje: a jobbról cserfa-, balról olajággal övezett magyar állami címerpajzs, "Magyar Kereskedelmi Kamara. Budapest." körirattal.

(5) A Kamara hivatalokkal, hatóságokkal, közületekkel és magánszemélyekkel közvetlenül érintkezik; felügyelő halósága a kereskedelem- és szövetkezetügyi miniszter.

4. § A Kamara szervei: a közgyűlés és az elnöki tanács.

5. § (1) A közgyűlés a Kamara és az elnöki tanács tagjaiból áll.

(2) A közgyűlés elnöke a Kamara elnöke, akadályoztatása esetében valamelyik alelnök helyettesíti.

(3) A közgyűlést legalább évente egyszer össze kell hívni.

6. § (1) A Kamara közgyűlésének hatáskörébe tartozik:

a) a Kamara elnökének és két alelnökének s az elnöki tanács hat tagjának (7. §) megválasztása;

b) a Kamara ügyrendjének, alkalmazottai fegyelmi, szolgálati és illetményszabályzatának megállapítása és azok módosítása;

c) a Kamara költségvetésének megállapítása és a zárszámadás jóváhagyása;

d) a kamarai tagdíjak, valamint a Kamara által kiadott igazolásokért felszámítható díjak, továbbá az egyéb szolgáltatásokért befolyó térítések mellékének megállapítása;

e) a Kamara működésének általános elvi megvitatása;

f) a Kamara évi jelentésének megvitatása;

g) mindazoknak a feladatoknak ellátása, amelyeket a Kamara ügyrendje a közgyűlés hatáskörébe utal.

(2) A közgyűlésről felvett jegyzőkönyvet a közgyűlés napjától számított tizenöt nap alatt a kereskedelem- és szövetkezetügyi miniszterhez fel kell terjeszteni. Az (1) bekezdés b), c) és d) pontjaiban felsorolt ügyekben, továbbá az elnök és az alelnök tiszteletdíjának megállapítása tárgyában hozott határozat érvényességéhez a kereskedelem- és szövetkezetügyi miniszter jóváhagyása szükséges.

(3) A Kamara köteles a közgyűlés által megállapított költségvetést a (2) bekezdésben megszabott határidő alatt, legkésőbb azonban a költségvetési év első napját megelőző harmincadik napon a kereskedelem- és szövetkezetügyi miniszterhez felterjeszteni. A Kamara költségvetése csak a kereskedelem- és szövetkezetügyi miniszternek a pénzügyminiszterrel egyetértésben történt jóváhagyása esetén válik érvényessé. A Kamara bevételeket csak a kereskedelem-és szövetkezetügyi miniszternek a pénzügyminiszterrel egyetértésben adott felhatalmazása alapján szedhet, ezek azonban nem lehelnek közszolgáltatási jellegű bevételek.

7. § (1) Az elnöki tanács tagjai: az elnök, a két alelnök, a főtitkár, a közgyűlés által a Kamara tagjai sorából választott hat tag, továbbá a földmívelésügyi, az iparügyi, a kereskedelem- és szövetkezetügyi, a közlekedésügyi és a pénzügyminiszternek, a Gazdasági Főtanács főtitkárának és a Magyar Nemzeti Banknak egy-egy kiküldöttje.

(2) Az elnöki tanács elnöke a Kamara elnöke: akadályoztatása esetében valamelyik alelnök helyettesíti.

(3) Az elnöki tanács irányítja a Kamara ügyvitelei, felügyel a közgyűlés határozatainak végrehajtására és dönt az ügyrend szerint hozzáutalt ügyekben: legalább havonként egyszer köteles ülést tartani.

(4) Az elnöki tanács az ügyek gyorsabb intézésének biztosítása céljából az ügyintézés egy részét az elnökből, a két alelnökből és a főtitkárból álló elnökségre bízhatja; a részletes szabályokat az ügyrendben kell megállapítani.

(5) A főtitkár a kamarai hivatal vezetője. A kamarai hivatal személyzetét a kereskedelem- és szövetkezetügyi miniszter előzetes jóváhagyásával a főtitkár alkalmazza.

8. § A Kamara fenntartásához és működéséhez szükséges költségeket a kamarai tagdíjakból, valamint a Kamara által kiadott származási igazolásokért felszámítható díjakból, továbbá az egyéb szolgáltatásokért befolyó térítésekből kell fedezni. Ha a Kamarai fenntartásához és működéséhez az így rendelkezésre álló összeg nem elegendő, a még szükséges fedezetről a kereskedelem- és szövetkezetügyi tárca költségvetésében kell gondoskodni. A Kamara zárszámadásában mutatkozó esetleges felesleg felhasználása kérdésében a kereskedelem- és szövetkezetügyi miniszter a pénzügyminiszterrel egyetértve dönt.

9. § (1) A jelen rendelet kihirdetésének napján lép hatályba; végrehajtásáról a kereskedelem- és szövetkezetügyi miniszter gondoskodik.

(2) A Kamara közgyűlése köteles a jelen rendelet hatálybalépésének napjától számított harminc napi alatt a Kamara ügyrendjét, az esetleges tiszteletdíjakat, továbbá alkalmazottainak fegyelmi, szolgálati és illetményszabályzatát megállapítani és jóváhagyás végett a kereskedelem- és szövetkezetügyi miniszterhez felterjeszteni.

Budapest, 1948. évi július hó 16-án.

A miniszterelnök helyett:

Dr. Bojta Béla s. k.,

államtitkár