Tippek

Tartalomjegyzék nézet

Bármelyik címsorra duplán kattintva megjelenítheti a dokumentum tartalomjegyzékét.

Visszaváltás: ugyanúgy dupla kattintással.

(KISFILM!)

...Tovább...

Bíró, ügytárgy keresése

KISFILM! Hogyan tud rákeresni egy bíró ítéleteire, és azokat hogyan tudja tovább szűkíteni ügytárgy szerint.

...Tovább...

Közhiteles cégkivonat

Lekérhet egyszerű és közhiteles cégkivonatot is.

...Tovább...

PREC, BH stb. ikonok elrejtése

A kapcsolódó dokumentumok ikonjainak megjelenítését kikapcsolhatja -> így csak a normaszöveg marad a képernyőn.

...Tovább...

Keresés "elvi tartalomban"

A döntvények bíróság által kiemelt "elvi tartalmában" közvetlenül kereshet. (KISFILMMEL)

...Tovább...

Mínuszjel keresésben

A '-' jel szavak elé írásával ezeket a szavakat kizárja a találati listából. Kisfilmmel mutatjuk.

...Tovább...

Link jogszabályhelyre

KISFILM! Hogyan tud linket kinyerni egy jogszabályhelyre, bekezdésre, pontra!

...Tovább...

BH-kban bírónévre, ügytárgyra

keresés: a BH-k címébe ezt az adatot is beleírjuk. ...Tovább...

Egy bíró ítéletei

A KISFILMBEN megmutatjuk, hogyan tudja áttekinteni egy bíró valamennyi ítéletét!

...Tovább...

Jogszabály paragrafusára ugrás

Nézze meg a KISFILMET, amelyben megmutatjuk, hogyan tud a keresőből egy jogszabály valamely §-ára ugrani. Érdemes hangot ráadni.

...Tovább...

Önnek 2 Jogkódexe van!

Két Jogkódex, dupla lehetőség! KISFILMÜNKBŐL fedezze fel a telepített és a webes verzió előnyeit!

...Tovább...

Veszélyhelyzeti jogalkotás

Mi a lényege, és hogyan segít eligazodni benne a Jogkódex? (KISFILM)

...Tovább...

Változásfigyelési funkció

Változásfigyelési funkció a Jogkódexen - KISFILM!

...Tovább...

Módosult §-ok megtekintése

A „változott sorra ugrás” gomb(ok) segítségével megnézheti, hogy adott időállapotban hol vannak a módosult sorok (jogszabályhelyek). ...Tovább...

Iratminták a Pp. szövegéből

Kisfilmünkben bemutatjuk, hogyan nyithat meg iratmintákat a Pp. szövegéből. ...Tovább...

Döntvényláncolatok

Egymásból is nyithatók egy adott ügy első-, másodfokú, felülvizsgálati stb. határozatai. Kisfilmünkben megmutatjuk ezt a funkciót.

...Tovább...

8920/1948. (VIII. 27.) Korm. rendelet

az elhagyott javak kérdésének rendezéséről szóló 1948: XXVIII. tc. végrehajtása tárgyában

A magyar köztársaság kormánya az 1948. évi XXVIII. tc. (a továbbiakban: T.) 4., 5. és 7. §-aiban foglalt felhatalmazás alapján a következőket rendeli:

1. § A T. a jelen rendelet kihirdetésének napján lép hatályba.

2. § (1) A 727/1945. ME rendelettel (Magyar Közlöny 14. szám) létesített Elhagyott Javak Kormánybiztossága, valamint az 1800/1948. Korm. rendelettel (Magyar Közlöny - Rendeletek Tára 37. szám) felállított Felszámoló Bizottság a jelen rendelet, hatálybalépésével megszűnik.

(2) Az 1800/1948. Korm. számú rendelet 2. §-ának (1) bekezdése értelmében a Felszámoló Bizottságba kinevezett bizottsági tagok, továbbá a 2. § (6) bekezdése alapján kiküldött szakértő bizottsági tagok megbizatása, a jelen rendelet hatálybalépésével megszűnik.

3. § (1) A T.-ben és más jogszabályokban, az Elhagyott Javak Kormánybiztosa és a Felszámoló Bizottság részére megállapított hatáskört a pénzügyminiszter gyakorolja.

(2) A 2. § (1) bekezdése értelmében a megszűnt Elhagyott Javak felszámoló Bizottsága és Kormánybiztossága tagjait, valamint alkalmazottait, a szükséghez képest a pénzügyminiszter tárcája létszámába veszi át, - az át nem vett alkalmazottakat szabályszerű végelbánás alá vonja.

(3) Az Elhagyott Javak Kormánybiztosságának megszűnése folytán az elhagyott javak kezelésével kapcsolatban felmerülő kiadások fedezetéről, a pénzügyminisztérium költségvetése keretében kell gondoskodni.

4. § A pénzügyminiszter hatáskörébe tartozik mindaz, amit a T. és a jelen rendelet kifejezetten, vagy értelemszerűen oda utal, így különösen az alábbi kérdésekben való határozathozatal:

a) az elhagyottság megállapítása, ideértve a T. 1. §-ában meghatározott kivételek fennállásának megállapítását, éspedig a T. 1. § (1) bekezdésének a), b) és d) pontjaiban arra is tekintettel, hogy a tulajdonos az ország területén kívül nem tanusított-e a demokratikus magyar államrend érdekeivel ellentétes magatartást;

b) a bérleti jogviszony fennállásának megállapítása, meghosszabbítása, amennyiben az nincs az iparigazgatóság hatáskörébe utalva [6. § (3) bekezdés], valamint a bérleti díjak összegének és fizetési módozatainak megállapítása;

c) a T. alapján elhagyottnak nem tekinthető javak megváltása, birtokba helyezése és az ezekkel kapcsolatos esetleges kártalanítás.

5. § (1) A T. 1. §-a (1) bekezdésének c) és e) pontjaiban meghatározott kivétel fennállását csak olyan okirat alapján lehet megállapítani, amelyet a belügyminiszter láttamozott.

(2) A T. 1. §-a (1) bekezdésének c) pontjában meghatározott kivétel esetén a vissza nem térés okát olyan okirattal kell igazolni, amelyet a rendelkező hatóság illetékes felügyeleti balósága láttamozott.

(3) A T. 1. §-a (1) bekezdésének d) pontjában említett meghatalmazás érvényességét a fennálló törvényes rendelkezések szerint kell elbírálni.

6. § (1) A pénzügyminiszter által tulajdonosnak elismert az a személy, akinek javai bérlő használatában vannak, a bérleti jogviszonyt hat hónapnál nem rövidebb időre szóló felmondással szüntetheti meg. A pénzügyminiszter a bérlő indokolt kérelmére a tulajdonos és a bérlő szociális helyzetének figyelembevételével a bérleti jogviszony felbontását legkésőbb 1949. évi december hó 31. napjáig megtilthatja.

(2) A bérlő, a tulajdonos által vele közölt felmondástól számított 15 nap alatt a pénzügyminiszternél bejelentheti, hogy a birtokában lévő ingóságot megkívánja váltani. Ha a pénzügyminiszter ezt a kérelmet indokoltnak találja, mindkét fél szociális viszonyaira, valamint az ingóságnak a megváltási szándék bejelentésekor fennálló értékére figyelemmel állapítja meg a megváltási összeget és a fizetés módozatait. Ha az ingóság közület, vagy társadalmi szerv használatában van, úgy a megváltás összege és a fizetési módozat megállapításánál a közület, illetve a társadalmi szerv közérdekű feladatkörét is figyelembe kell venni.

(3) A volt kormánybiztos által bérbeadott vállalatok, vagy üzemek tekintetében a bérlő kérelmére, amennyiben ezt közérdek indokolja, - a vállalat, vagy üzem tárgya szerint az illetékes iparigazgatóság a bérleti díj megállapítása mellett, a bérleti jogviszonynak legfeljebb öt évre való meghosszabbítását rendelheti el. A bérlő a bérleti jogviszony meghosszabbítása iránti kérelmét, a vele között felmondástól számított 15 nap alatt, illetőleg a bérleti idő lejárta előtt 15 nappal terjesztheti elő.

(4) Ha a bérlő a jelen §-ban említett bérleti díjakat három hónapon át nem fizeti anélkül, hogy ezt szociális körülményei indokolnák, a pénzügyminiszter a tulajdonos kérelmére a bérlelet azonnali hatállyal megszüntetheti és a tulajdonost birtokba helyezi.

7. § A T. 2. §-a (1) bekezdésében foglalt kivétel alá, az egyéb feltételek fennforgása esetén, csak azok a kisüzemek, illetőleg kiskereskedések vonhatók, amelyeknek hozama a tulajdonosnak külföldre történt távozásakor nem haladta meg a tulajdonos és családjának eltartásához szükséges összeget.

8. § A T. 4. §-a (2) bekezdésének utolsó mondatában említett értékmegtérítés összege nem haladhatja meg a javak forgalmi értékéi.

9. § A gyámhatóságok az áltáluk elhagyottként kezelt javakat a T. hatálybalépésétől számított 60 nap alatt. részletes elszámolással és leltárral a pénzügyminiszternek adják át.

10. § (1) A jelen rendelet hatálybalépése előtt az elhagyott javak használatáért bármilyen címen fizetett összegek kezelési díj címén teljes egészükben az államkincstárt illetik.

(2) A T. alapján elhagyottnak nem tekinthető és a tulajdonosnak visszaadott javak őrzéséért az államkincstárt a pénzügyminiszter által megállapított, de legfeljebb a javak forgalmi értékének 10%-áig terjedhető megőrzési, illetőleg kezelési díj illeti.

(3) Az államkincstár, illetőleg a javak használója a tulajdonosnak visszaadott javákba fektetett hasznos beruházások megtérítését követelheti. A megtérítés összegét a pénzügyminiszter állapítja meg.

11. § Ha az Elhagyott Javak Kormánybiztosa, az Elnöki Tanács, vagy a Felszámoló Bizottság valamely elhagyott jószágot használatra adott át, az bérbeadásnak minősül, tekintet nélkül arra, hogy a használat fejében ellenérték volt-e kikötve s az bérleti, avagy használati díjnak neveztetett-e.

12. § (1) A T., illetőleg a jelen rendelet szerint a pénzügyminiszter hatáskörébe utalt kérdések tárgyában folyamatban lévő peres és perenkívüli ügyekben a bíróság az eljárást a perköltségek kölcsönös megszűnése mellett megszünteti.

(2) Továbbra is polgári perútra tartoznák a hagyatéki perek, úgyszintén azok a perek, melyekben azt a kérdést kell eldönteni, hogy a háborús távollévők, vagy jogelődje az elhagyottként kezelt vagyontárgyra érvényes jogügyletet kötött-e.

13. § (1) Az elhagyott javakra nézve az államkincstár javára megállapított mindennemű díjat és költséget közadók módjára kell behajtani.

(2) A pénzügyminiszternek harmadik személy javára megváltási, vagy kártérítési összeget, továbbá bérleti, vagy egyéb díjat és költségeket megállapító határozata végrehajtható közokirat.

14. § (1) A jelen rendelet kihirdetésének napján lép hatályba; végrehajtásáról a pénzügyminiszter gondoskodik.

(2) A jelen rendelet hatálybalépésével a 10490/1945. ME, a 13160/1947. Korm., (Magyar Közlöny - Rendeletek Tára 268. szám, 3042. lap) és az 1800/1948. Korm. rendeleteknek, valamint az egyéb jogszabályoknak a T., illetőleg a jelen rendelet rendelkezéseivel ellentétes szabályai hatályukat vesztik.

Budapest, 1948. évi augusztus hó 19-én.

Dinnyés Lajos s. k.,

miniszterelnök