Tippek

Tartalomjegyzék nézet

Bármelyik címsorra duplán kattintva megjelenítheti a dokumentum tartalomjegyzékét.

Visszaváltás: ugyanúgy dupla kattintással.

(KISFILM!)

...Tovább...

Bíró, ügytárgy keresése

KISFILM! Hogyan tud rákeresni egy bíró ítéleteire, és azokat hogyan tudja tovább szűkíteni ügytárgy szerint.

...Tovább...

Közhiteles cégkivonat

Lekérhet egyszerű és közhiteles cégkivonatot is.

...Tovább...

PREC, BH stb. ikonok elrejtése

A kapcsolódó dokumentumok ikonjainak megjelenítését kikapcsolhatja -> így csak a normaszöveg marad a képernyőn.

...Tovább...

Keresés "elvi tartalomban"

A döntvények bíróság által kiemelt "elvi tartalmában" közvetlenül kereshet. (KISFILMMEL)

...Tovább...

Mínuszjel keresésben

A '-' jel szavak elé írásával ezeket a szavakat kizárja a találati listából. Kisfilmmel mutatjuk.

...Tovább...

Link jogszabályhelyre

KISFILM! Hogyan tud linket kinyerni egy jogszabályhelyre, bekezdésre, pontra!

...Tovább...

BH-kban bírónévre, ügytárgyra

keresés: a BH-k címébe ezt az adatot is beleírjuk. ...Tovább...

Egy bíró ítéletei

A KISFILMBEN megmutatjuk, hogyan tudja áttekinteni egy bíró valamennyi ítéletét!

...Tovább...

Jogszabály paragrafusára ugrás

Nézze meg a KISFILMET, amelyben megmutatjuk, hogyan tud a keresőből egy jogszabály valamely §-ára ugrani. Érdemes hangot ráadni.

...Tovább...

Önnek 2 Jogkódexe van!

Két Jogkódex, dupla lehetőség! KISFILMÜNKBŐL fedezze fel a telepített és a webes verzió előnyeit!

...Tovább...

Veszélyhelyzeti jogalkotás

Mi a lényege, és hogyan segít eligazodni benne a Jogkódex? (KISFILM)

...Tovább...

Változásfigyelési funkció

Változásfigyelési funkció a Jogkódexen - KISFILM!

...Tovább...

Módosult §-ok megtekintése

A „változott sorra ugrás” gomb(ok) segítségével megnézheti, hogy adott időállapotban hol vannak a módosult sorok (jogszabályhelyek). ...Tovább...

Iratminták a Pp. szövegéből

Kisfilmünkben bemutatjuk, hogyan nyithat meg iratmintákat a Pp. szövegéből. ...Tovább...

89300/1948. (XI. 7.) NM rendelet

az 1928. XL. törvénycikk és a 6180/1945. ME rendeleten alapuló öregségi, rokkantsági, özvegységi és árvasági biztosításban a járadékcsorportokra vonatkozó szabályoknak, továbbá a járadékoknak megállapítása tárgyában

Az 1020/1947. ME rendelet 6., 8., 14. és 23. §-aiban a 3650/1947. ME rendelet 14. §-ában foglalt rendelkezéseknek alapján - a pénzügyminiszterrel egyetértésben - a következőket rendelem:

1. § Az 1928. XL. törvénycikk, a 6180/1945. ME rendelet alapján öregségi, rokkantsági vagy özvegyi járadékra igényjogosultat az 1948. évi november hó 1. napjától, illetőleg ha a biztosítási eset utóbb következik be az utóbbi napot magában foglaló hónap 1. napjától kezdődő hatállyal a jelen rendeletben foglaltaknak megfelelően járadékcsoportba kell sorozni és részére a 7. §-ban megállapított járadékot kell fizetni.

2. § (1) A biztosítottak az alábbi járadékcsoportba tartoznak:

az "I" járadékcsoportba a vállalatnál, üzemnél, hivatalban alkalmazott igazgató, vállalatvezető, üzemvezetőmérnök;

a "II" járadékcsoportba a vállalatnál, üzemnél, hivatalban alkalmazott cégvezető, főkönyvelő, tervező mérnök, üzemvezető és egyéb vezető állást betöltő tisztviselő, továbbá az 500 kat. holdat meghaladó terjedelmű birtokon vezető állást betöltött gazdatiszt, a gazdasági egyesületnél alkalmazott főtisztviselő és hasonló állású tisztviselő:

a "III" járadékcsoportba a II. járadékcsoportba nem tartozó, de önálló munkakört ellátó tisztviselő, a vezető állású kereskedelmi alkalmazott, az üzletszerző, az utazó, a művezető, a gazdatiszt, az önálló munkakört ellátó gazdasági egyesületi alkalmazott;

a "IV" járadékcsoportba a III. járadékcsoportba nem sorozható tisztviselő, illetőleg kereskedelmi alkalmazott - ide nem értve a gyakornokot és a kereskedelmi tanoncot - továbbá az ipari munkavállalók közül a mesterek, a szakmunkások csoportvezetői és előmunkásai, valamint általában a vezető és irányító feladatkört ellátó munkavállalók;

az "V" járadékcsoportba a helyi ügynök, a hangszerhangoló és a hasonló állásban lévő alkalmazott, valamint a vállalati segédalkalmazott, továbbá az ipari munkavállalók közül a képesítéshez kötött iparban foglalkoztatott szakmunkások, a betanított munkások csoportvezetői és előmunkásai, a földművesiskolát, vagy mezőgazdasági szakiskolát, vagy ezekkel egyenlő értékű más gazdasági szakiskolát végzett gazdasági alkalmazottak, valamely szakmai képesítéssel rendelkező házfelügyelők, továbbá általában azok a munkavállalók, akiknek munkaköre szakmai képesítést vagy legalább 8 évfolyamra terjedő iskolai végzettséget kíván meg és a kubikusok;

a "VI" járadékcsoportba a IV. és V. csoportba nem sorozható nem mezőgazdasági munkavállalók;

a "VII" járadékcsoportba azok a gazdasági munkavállalók, akik teljes várakozási idejüket az 1928. XL. törvénycikk alapján megszerezték;

a "VIII" járadékcsoportba azok a gazdasági munkavállalók, akik várakozási idejűket csak az 1938. XII. törvénycikk szerinti biztosításban eltöltött időnek a 6180/1945. ME rendelet 11. §-a (4) bekezdése alapján történt beszámítással töltötték el.

(2) Nem tekinthető gazdasági munkavállalónak a járadékcsoportba sorozás szempontjából az a munkavállaló, aki a szolgáltatáshoz szükséges várakozási időnek legalább kétharmad részét nem mezőgazdasági munkában töltötte el.

(3) A 70700/1947. NM sz., illetőleg a 223700/1947. NM rendeletek alapján az I. -V. járadékcsoportba besorozottakat a jelen § (1) bekezdésében megállapított I.-V. járadékcsoportokba, az A)-C) járadékcsoportokba besorozottakat pedig a IV-VI. járadékcsoportokba kell áthozni.

3. § A rendelkezésre álló adatok alapján, vagy az igényjogosult kérelmére, a II-VI. járadékcsoportba tartozó az a biztosított, akinek biztosításra kötelezett munkaviszonyában elért keresete - hiteles adatok szerint - a hozzá hasonló képzettségű vagy hasonló munkakört ellátó munkavállaló átlagos keresetét legalább 4 évig jelentős mértékben meghaladta, magasabbrendű járadékcsoportba sorozható. Az idevonatkozó határozat ellen fellebbezésnek helye nincs.

4. § (1) Az 1020/1947. ME rendelet 1. §-ának (3) bekezdése alapján öregségi járadékra jogosultat az 1929. évi január hó 1. napján, vagy ha utolsó munkaviszonya e napot követő időpontban szűnt meg, ez utóbbi napot megelőző 8 évi időtartam túlnyomó hányadában betöltött foglalkozása alapján a jelen rendelet 2. §-ának (1) bekezdésében foglaltaknak megfelelően kell járadékcsoportba sorozni.

(2) Az 1020/1947. ME rendelet 5. §-ának (3) bekezdése alapján rokkantsági járadékra jogosultakat a VI. járadékcsoportba kell sorozni.

5. § Az özvegyi járadékra igényjogosultnak járadékcsoportba sorozására az a foglalkozás (2. §), illetőleg járadékcsoport 14. § (1)-(2) bekezdés] irányadó, amelynek alapján az elhunyt házastárs soroztatnék, vagy amelybe soroztatott.

6. § Ha a biztosított egyfelől az 1928. XL. tc. 4. §-ának vagy az 1936. XXXVI. törvénycikknek hatálya alá tartozó munkaviszony, másfelől egyéb - nem gazdasági - munkaviszony alapján is biztosítva volt, járadékcsoportba sorozásánál öregségi, rokkantsági biztosításra kötelezettséggel járó azt a munkaviszonyt (munkaviszonyokat) kell alapul venni, amelyben (amelyekben) összes biztosítási idejének legalább a felét eltöltötte.

7. § (1) Az 1948. évi november hó 1. napjától, illetőleg ha a biztosítási esemény utóbb következik be, az utóbbi napot magában foglaló hónap 1. napjától kezdődően - a jelen rendelet 1. §-ában felsorolt jogszabályokon alapuló járadékot az alábbi összegekben kell fizetni:

(2) Az öregségi, illetőleg rokkantsági járadékok összege:

(3) Az özvegyi járadék összege:

(4) Az árvajáradékok összege:

(5) Azok a gazdasági munkavállalók, akik a 6180/1945. ME rendelet 21. §-ában említett önkéntes biztosításuk alapján jogosultak öregségi járadékra, 1948. évi november hó 1. napjától kezdődően járadékukat egységesen 50%-kal felemelt összegben kapják. A felemelt összegű járadék legmagasabb összege azonban a 200 forintot nem haladhatja meg. Azok az önkéntes biztosítás alapján járadékban részesülők, akik eddig 200 forintnál magasabb járadékban részesültek, továbbá is csak az eddig folyósított összegű járadékot kapják.

(6) A tehetetlen, állandó ápolásra és gondozásra szoruló öregségi, illetőleg rokkantsági járadékos a (2) bekezdés szerint megállapított járadékot felemelt összegben igényelheti. Nem tarthat felemelt összegben a járadékra igényt a 11130/1948. Korm. rendelet 6. §-ának (2) bekezdése értelmében többszörös járadék élvezetében álló az az öregségi, rokkantsági járadékos, aki az 1927. XXI. törvénycikken alapuló baleseti biztosításban tehetetlenségi járadékra jogosult. A felemelt összegben igényelhető járadékot a (2) bekezdés a) és b) pontja szerinti járadékcsoportba tartozó, arra jogosult járadékos részére egységesen az alábbi összegben kell folyósítani:

összegben.

(7) Az az öregségi vagy rokkantsági járadékot, akinek házastársa a 60. életévét betöltötte és nyugdíjban, kegydíjban (nyugdíjtermészetű szolgáltatásban), illetőleg saját biztosítása (ellátásra jogosító munkaviszony) alapján járadékban, vagy nyugbérben nem részesül és megélhetése szempontjából számottevő keresete, vagy jövedelme nincsen, a (2), illetőleg a (6) bekezdés szerint járó járadékot a munkások családi pótlékának megfelelő összeggel felemelt összegben kapja, ha házastársai saját háztartásában túlnyomó részben saját jövedelméből tartja el.

(8) A gyermekpótlék minden olyan gyermek után jár, aki a Járadékai elhalálozása esetében árvajáradékra lenne jogosult, a munkások családi pótlékával egyező összegben fizetendő, feltéve, ha a járadékos a gyermek eltartásáról gondoskodik. A gyermekpótlék az olyan gyermek után nem folyósítható, aki után a járadékos - tényleges munkaviszonyából kifolyólag - családi pótlékra jogosult.

8. § (1) Azt a járadékost, akinek a Magánalkalmazottak Biztosító Intézetével szemben keletkezett járadékigénye külön jogszabályon vagy szerződésen alapul - további intézkedésig - a 2. § (1) bekezdésében felsorolt járadékcsoportok közül a nyugdíjazáskor betöltött állásnak megfelelő járadékcsoportba kell sorozni és részére életkorának megfelelően a 7. §-ban megállapított járadékot kell folyósítani.

(2) A 7. § a) pontja szerint megállapított járadékot, ha az igényjogosult szolgálati ideje a 20 évet meghaladja 50%-kal, ha a 30 évet meghaladja, de a 40 évet nem haladja meg 75%-kal, ha pedig a 40 évet is meghaladja 100%-kal magasabb összegben kell fizetni.

(3) A 7. § b) pontja szerint - magasabb összegben megállapított - járadékot, ha az igényjogosult szolgálati ideje a 20 évet meghaladja, 30%-kal, ha a 30 évet meghaladja, de a 40 évet nem haladja meg 50%-kal, ha pedig a 40 évet is meghaladja, 70%-kal magasabb összegben kell fizetni.

(4) A tehetetlen, állandó ápolásra és gondozásra szoruló járadékos az (1) és (2) bekezdés szerint megállapított járadékot 100%-kal, míg az (1) és (3) bekezdés szerint megállapított járadékot 60%-kal felemelt összegben igényelheti.

9. § A 6180/1945. ME rendelet 11. §-ának (2) bekezdése alapján járadékra jogosult gazdasági munkavállaló részére a járadékot 1948 évi november hó 1. napjától az alábbi összegekben kell folyósítani:

az öregségi és rokkantsági járadékot havi - 50 forint

az özvegyi járadékot havi - 30 forint

az árvajáradékot havi - 30 forint

a félárvajáradékot havi - 20 forint

összegben.

10. § Jelen rendelet kihirdetése napján lép hatályba; ezzel egyidejűleg a 70700/1947. NM és a 223700/1947. NM, valamint a 223000/1947. NM rendeletek hatályukat vesztik.

Budapest, 1948. évi november hó 5-én.

Olt Károly s. k.,

népjóléti miniszter