9400/1948. (IX. 12.) Korm rendelet
az állami és állami érdekeltségű vállalatok feloszlatása tárgyában
A magyar köztársaság kormánya az 1946: XVI. tc. 1. §-ában foglalt és legutóbb az 1948: XXIV. tc. 1. §-ával megho-bított felhatalmazás alapján a következőket rendeli:
1. § (1) A jelen rendelet hatálya kiterjed mindazokra az állami és állami érdekeltségű, vállalatokra - kivéve a szövetkezeteket - amelyek az alapszabályban, a társasági szerződésben, vagy az iparjogosítványban meghatározott feladkörükbe vágó tevékenységet az 1948. évi január hó 1. napjától kezdve rend-szeresen és folyamatosan nem fejtenek ki.
(2) A jelen rendelet alkalmazása szempontjából állami vállalatnak kell tekinteni - szervezetére való tekintet nélkül - minden gazdasági célú vállalkozási (vállalatot, üzemet, üzletet, pénzintézetet, stb.),
a) amely az állam tulajdonában áll:
b) amelyben az állani tulajdoni érdekeltsége legalább ötven százalék;
c) amelyben a részvényeknek, illetőleg a törzstőkének legalább ötven százaléka az államkincstár, vagy állami vállalat tulajdonában van.
(3) A jelen rendelet alkalmazása szempontjából állami érdekeltségű vállalatnak kell tekinteni szervezetére való tekintet nélkül - minden gazdasági célú vállalkozási vállalatot, üzemet, üzletel, pénzintézetet, stb.),
a) amelyben az állam ötven százaléknál kevesebb de legalább húsz Százalékot elérő tulajdoni érdekeltsége áll fenn:
b) amelyben a részvényeknek, illetőleg a törzstőkének az államkincstár. vagy állami vállalat tulajdonában lévő része ötven százaléknál kevesebb, de legalább húsz százalékot elér:
c) amelynél az államra adóstársi jogviszony, vagy általa elvállalt kezesség, szavatosság, vagy kamatbiztosítás alapján 200 000 forintot meghaladó kötelezettség hárul;
d) amelynek az állammal szemben hitelnyújtásból vagy állami vagyon használatra való átengedéséből eredő 200000 forintot meghaladó tartozása áll fenn;
e) amely az államtól évi 200.000 forintot meghaladó rendszeresen visszatérő támogatást kap;
f) amely állami megbízatás alapján közfeladatokat látott el és ezzel kapcsolatban az államnak bármilyen címen 200000 forintot meghaladó követelése keletkezett.
2. § (1) Az 1. § hatálya alá eső vállalat a jelen rendelet hatályba; lépésétől számítolt 15 nap alatt köb les a Pénzintézeti Központnak (Budapest, V. kerület. Teleky Pál-u. 21.) bejelenteni:
a) cégét és székhelyét (telephelyét);
b) az alapszabályban (társasági szerződésben) meghatározóit tárgyát;
c) felelős vezetőjének, illetőleg képviselőjénél; nevét és lakhelyét;
d) felszámolás vagy fizetésképtelenségi eljárás alatt áll-e:
e) ha felszámolás, vagy fizetésképtelenségi eljárás alatt nem áll, a nem működés [1. § (1) bekezdés] okát. A bejelentéshez mellékelni kell a vállalatnak a cégbírósághoz bemutatott legutóbbi mérlege másolatát és iparjogosítványainak másolatát.
(2) A Pénzintézeti Központ köteles az (1) bekezdésben említett bejelentés alapján a vállalat tárgya szerint illetékes miniszternek minden egyes vállalat tekintetében indokolt javaslatot tenni a felszámolás alatt nem álló vállalat feloszlatása, vagy működése újbóli megkezdésének elrendelése iránt, a fel számolás, illetőleg fizetésképtelenségi eljárás alatt álló vállalat esetében pedig a felszámolásnak a Pénzintézeti Központ által történő átvétele, illetőleg fizetésképtelenségi eljárás esetében a kényszerfelszámolás elrendelése iránt; az utóbbi esetben 8750/1948. Korm. rendelet (Magyar Közlöny - Rendeletek Tára 188. szám) rendelkezéseit kell alkalmazni.
3. § (1) Az 1. § hatálya alá eső vállalat feloszlatását az illetékes miniszter a Pénzintézeti Központ javaslata alapján hivatalból elrendelheti.
(2) A felszámolás, illetőleg fizetésképtelenségi eljárás alatt álló vállalat tekintetében az illetékes miniszter elrendelheti a felszámolásnak a Pénzintézeti Központ állal történő haladéktalan átvételét, illetőleg a fizetésképtelenségi eljárásnak a 8750/1948. Korm. rendelet szerinti folytatását.
(3) A jelen § alapján lett rendelkezésből kifolyólag az államkincstár ellen semminemű igényt támasztani nem lehel.
4. § (1) Az állami és állami érdekeltségű vállalat felszámolása n Pénzintézeti Központ feladata. Más felszámolót a (3) bekezdésben foglalt kivételtől eltekintve kijelölni nem szabad.
(2) Az illetékes miniszternek a felszámolást kimondó és a felszámolót kirendelő rendelkezése a vállalat felszámolásának kimondásához és a felszámolók kijelöléséhez a hatályos jogszabályokban megkívánt jognyilatkozatot pótolja és a cégbíróság a vállalat felszámolását, valamint a felszámolókat ennek alapján a Pénzintézeti Központ megkeresésére jegyzi he.
(3) A felszámolás, illetőleg a cég megszűnése bejegyzésének nem akadálya a számadások megállapításának hiánya.
(4) Az illetékes miniszter a vállalat felszámolása tekintetében a jelen §-tól eltérően is rendelkezhetik.
5. § Az 1. § hatálya alá eső vállalat részére felszámolásának a cégjegyzékbe történt bevezetésétől, ha pedig a vállalat már felszámolás alatt áll, a felszámolásnak a Pénzintézeti Központ által történő átvételének a cégjegyzékbe történt bevezetésétől számított 8 nap alatt a Magyar Nemzeti Banknál folyószámlát kell nyitni. A vállalat pénzkészletét a folyószámlán kell elhelyezni és más belföldi bankkal szemben fennálló igénybevehető követeléséi is erre a folyószámlára kell átutalni. A vállalatnak más banknál folyószámlája nem lehel.
6. § (1) A vállalat vagyonához tartozó bármely vagyontárgy (jogosítvány, ipari tulajdonjog, stb.) - amennyiben az illetékes miniszter másképen nem rendelkezik - csak állami üzemek, vállalatok (intézetek, stb.) részére, illetőleg közbenjöttével idegeníthető el.
(2) A vállalat felszámolásának eredményeképen az államkincstár javára mutatkozó tisztavágyon hovafordításáról az illetékes miniszter előterjesztésére a Gazdasági Főtanács határoz.
7. § A jelen rendelet alapján felszámolás alá vont vállalat volt vezetői és alkalmazottai kötelesek a Pénzintézeti Központ kívánságához képest a felszámolásban és a felszámolás tartama alatt a vállalati ügyek intézésében tevőlegesen közreműködni.
8. § (1) Vétséget követ el és egy évig terjedhető fogházzal büntetendő az 1. § hatálya alá tartozó vállalat felelős vezetője, aki a 2. § (1) bekezdésében meghatározott kötelességét a bejelentés elmulasztásával, illetőleg hamis adatok közlésével megszegi, úgyszintén az, aki a 7. § alapján őt terhelő közre-működési kötelezettségnek nem tesz elegei.
(2) A pénzbüntetésre az 1928: X. törvénycikk és a 8960/1946. ME rendelet (Magyar Közlöny 173. szám) rendelkezései az irányadók.
9. § A jelen rendelet kihirdetésének napján lép hatályba.
Budapest, 1948. évi szeptember hó 9-én.
Dinnyés Lajos s. k.,
miniszterelnök