1490/1949. (II. 18.) Korm. rendelet
a munka- és időelemzőket képesítő bizottságok megszervezésével kapcsolatos egyes kérdések rendezése tárgyában
(Közigazgatási rendszám: 9.034., 10.401.)
A magyar köztársaság kormánya az 1946. XVI. tc. 1. §-ában foglalt és legutóbb az 1948. LVI. törvénycikk 1. §-ával meghosszabbított felhatalmazás alapján a gazdaságosabb termelés, a teljesítménybérrendszerben foglalkoztatott munkavállalók érdekeinek hatékonyabb védelme és a munkabérek megállapításának alapjául szolgáló teljesítménynormák pontos megállapításának biztosítása céljából a következőket rendeli:
1. § (1) A munka és időelemzők képesítése céljából Budapesten Munka és Időelemzőket Képesítő Főbizottságot (továbbiakban: Főbizottság) kell létesíteni.
(2) A Főbizottság elnökből és két tagból áll, akiket az Országos Munkabérmegállapító Bizottság (továbbiakban: O. M. B.) Főtitkárának előterjesztésére a minisztertanács nevez ki.
(3) A Főbizottság a szükségnek megfelelő számban vizsgabizottságokat jelölhet ki.
(4) A vizsgabizottságok egy-egy elnökből és két-két tagból állnak.
(5) A Főbizottságnak, valamint a vizsgabizottságok elnökeinek és tagjainak megbízatása 3 évre szól, de a Főbizottság elnökét és tagjait a minisztertanács, a vizsgabizottságok elnökét és tagjait pedig a Főbizottság megbízásuk alól az idő lejárta előtt is felmentheti.
(6) A Főbizottság és a vizsgabizottságok ügyvitelét az O. M. B. Titkársága látja el. Az ügyvitellel kapcsolatos személyi és dologi kiadások fedezéséről az O. M. B. Titkársága költségvetésének keretében kell gondoskodni.
(7) A Főbizottság, valamint a vizsgabizottságok ügyviteli szabályait, továbbá a vizsgaszabályzatokat a Főbizottság állapítja meg. A Főbizottságnak közérdekű határozatait az Országos Munkabérmegállapító Bizottság hivatalos lapjában (O. M. B. Közlöny 10200/1948. Korm. rendelet) közzé kell tenni.
(8) A vizsgadíjat, valamint a Főbizottság elnökét és tagjait megillető ülésdíjakat a Gazdasági Főtanács főtitkára a pénzügyminiszterrel egyetértésben állapítja meg.
2. § (1) A munka- és időelemzőket képesítő vizsga gyakorlati, írásbeli és szóbeli részből áll.
(2) Az írásbeli vizsga anyagának irányelvei:
a) munka- és időelemzés gyakorlati kérdései,
b) matematikai-statisztikai ismeretek,
c) általános gazdasági és üzemgazdasági ismeretek.
(3) A szóbeli vizsga anyagának irányelvei:
a) a munka- és időelemzés kérdései,
b) alkalmazott matematika,
c) munkajog, különös tekintettel a kollektív szerződésekre,
d) üzemszervezési és racionalizálási alapismeretek,
e) gazdaságpolitikai alapismeretek.
(4) Az írásbeli és szóbeli vizsga eredményes letételén kívül a képesítés elnyeréséhez szükséges, hogy a képesítést elnyerni kívánó a Bizottság által a jelentkezése alkalmával részére kiadott gyakorlati feladatot eredményesen megoldja.
(5) Az előző bekezdésben említett gyakorlati feladat tárgya valamely munka teljesítménynormájának megállapítása.
3. § (1) Vizsgára bocsátását kérheti, aki
a) csőd vagy gondnokság alatt nem áll,
b) bűntett vagy a köztársaság és a demokratikus rend elleni, vagy népellenes bűncselekménynek minősülő vétség miatt elítélve nem volt, vagy ellene ily eljárás nem folyik.
c) a vizsgára való jelentkezést megelőzően legalább egy éven keresztül valamely gyárüzemben normamegállapítással, vagy munka- és időelemzéssel foglalkoztatott, továbbá
d) a demokratikus megbízhatóság szempontjából kifogás alá nem esik.
(2) A vizsgára bocsátás iránti kérelmet a Főbizottsághoz címezve az O. M. B. Titkárságának kell benyújtani.
(3) A vizsgára bocsátás kérdésében az O. M. B. főtitkára végérvényesen dönt és kivételes esetben az (1) bekezdés c) pontjában meghatározott feltétel fennforgásától eltekinthet.
4. § (1) Az írásbeli és szóbeli vizsga az egész vizsga részeinek tekintendők. Azt, hogy a jelölt a vizsgát sikerrel kiállotta-e vagy sem, a két vizsga részeredményeinek együttes kiértékelése alapján a bizottság határozza meg.
(2) Ha a jelölt a vizsgán nem felelt meg, úgy pótvizsgára utasítandó. A pótvizsgára bocsátás csak 3 hónap elteltével kérelmezhető.
(3) A (2) bekezdésben meghatározott várakozási időbe csak az az idő számítható be, amelyet a jelölt a megfelelő munkakörben [3. § (1) c) pont] tölt el.
5. § (1) A vizsgán eredményesen megfelelt jelöltet a munka- és időelemzői tennivalók önálló ellátására képesített-nek kell nyilvánítani és erről részére képesítő bizonyítványt kell kiállítani.
(2) A képesítő bizonyítványt a vizsgabizottság tagjainak eredeti aláírásukkal kell ellátni.
6. § (1) Az O. M. B. Titkársága a képesített munka- és időelemzőket köteles nyilvántartani.
(2) Az üzemekben munka- és időelemző feladatokat csak képesített munka- és időelemző irányításával szabad végezni. Az üzemek részéről készített normajavaslatokat képesített munka és időelemzővel ellenjegyeztetni kell.
(3) Munka- és időelemző tevékenységet szolgálati jogviszony keretén kívül (megbízás, vállalkozói szerződés alapján, szakértői munka címén stb.) végezni nem szabad.
(4) Az illetékes miniszter a felügyelete alá tartozó hatóságoknál, vállalatoknál, hivataloknál stb. szolgálati jogviszonyban álló képesített munka- és időelemzőket meghatározott feladatok elvégzésére vagy valamely időtartama más vállalathoz rendelheti ki.
(5) Ha a jelen szakasz (4) bekezdése alapján az illetékes miniszter magántulajdonban álló vállalathoz rendel ki képesített munka és időelemzőket, a vállalat a munka- és időelemző munkájának ellenértékét az államkincstár részére megtéríteni tartozik. A térítés mértékét az O. M. B. főtitkára állapítja meg.
7. § (1) Vétséget követ el és két évig terjedhető fogházzal büntetendő
a) a vállalat felelős vezetője, ha vállalatában munka- és időelemző feladatokat nem képesített munka- és időelemzővel, vagy annak irányításával végeztet.
b) az, aki szolgálati jogviszonyon kívül munka- és időelemző feladatokat végez.
(2) A jelen rendelet a 6. § (2) bekezdésében foglaltak kivételével kihirdetésének napján lép hatályba, végrehajtásáról a miniszterelnök az O. M. B. főtitkára útján gondoskodik.
(3) Az O. M. B. főtitkára az illetékes miniszterrel egyetértésben intézkedik a tekintetben, hogy a jelen rendelet 6. § (2) bekezdésében foglaltak az egyes üzemekben, az üzemek egyes csoportjában, vagy valamely iparágban mikor lépnek hatályba. A határozatot az O. M. B. hivatalos lapjában (O. M. B. Közlöny 10200/1948. Korm. rendelet) közzé kell tenni.
Budapest, 1949. évi február hó 11-én.
Dobi István s. k.
miniszterelnök