Tippek

Tartalomjegyzék nézet

Bármelyik címsorra duplán kattintva megjelenítheti a dokumentum tartalomjegyzékét.

Visszaváltás: ugyanúgy dupla kattintással.

(KISFILM!)

...Tovább...

Bíró, ügytárgy keresése

KISFILM! Hogyan tud rákeresni egy bíró ítéleteire, és azokat hogyan tudja tovább szűkíteni ügytárgy szerint.

...Tovább...

Közhiteles cégkivonat

Lekérhet egyszerű és közhiteles cégkivonatot is.

...Tovább...

PREC, BH stb. ikonok elrejtése

A kapcsolódó dokumentumok ikonjainak megjelenítését kikapcsolhatja -> így csak a normaszöveg marad a képernyőn.

...Tovább...

Keresés "elvi tartalomban"

A döntvények bíróság által kiemelt "elvi tartalmában" közvetlenül kereshet. (KISFILMMEL)

...Tovább...

Mínuszjel keresésben

A '-' jel szavak elé írásával ezeket a szavakat kizárja a találati listából. Kisfilmmel mutatjuk.

...Tovább...

Link jogszabályhelyre

KISFILM! Hogyan tud linket kinyerni egy jogszabályhelyre, bekezdésre, pontra!

...Tovább...

BH-kban bírónévre, ügytárgyra

keresés: a BH-k címébe ezt az adatot is beleírjuk. ...Tovább...

Egy bíró ítéletei

A KISFILMBEN megmutatjuk, hogyan tudja áttekinteni egy bíró valamennyi ítéletét!

...Tovább...

Jogszabály paragrafusára ugrás

Nézze meg a KISFILMET, amelyben megmutatjuk, hogyan tud a keresőből egy jogszabály valamely §-ára ugrani. Érdemes hangot ráadni.

...Tovább...

Önnek 2 Jogkódexe van!

Két Jogkódex, dupla lehetőség! KISFILMÜNKBŐL fedezze fel a telepített és a webes verzió előnyeit!

...Tovább...

Veszélyhelyzeti jogalkotás

Mi a lényege, és hogyan segít eligazodni benne a Jogkódex? (KISFILM)

...Tovább...

Változásfigyelési funkció

Változásfigyelési funkció a Jogkódexen - KISFILM!

...Tovább...

Módosult §-ok megtekintése

A „változott sorra ugrás” gomb(ok) segítségével megnézheti, hogy adott időállapotban hol vannak a módosult sorok (jogszabályhelyek). ...Tovább...

Iratminták a Pp. szövegéből

Kisfilmünkben bemutatjuk, hogyan nyithat meg iratmintákat a Pp. szövegéből. ...Tovább...

Döntvényláncolatok

Egymásból is nyithatók egy adott ügy első-, másodfokú, felülvizsgálati stb. határozatai. Kisfilmünkben megmutatjuk ezt a funkciót.

...Tovább...

1670/1949. (II. 24.) Korm. rendelet

a hirdetési jog egységes szabályozása tárgyában

(Közigazgatási rendszám: 7.168.)

A magyar köztársaság kormánya az 1946. XVI. tc. 1. §-ában foglalt és legutóbb az 1948. LVI. tc. 1. §-ával meghosszabbított felhatalmazás alapján a következőket rendeli:

I. Általános rész

1. § A rendelet alkalmazása szempontjából hirdetés: a látás vagy hallás útján érzékelhető minden olyan közzététel vagy egyéb tevékenység, amely alkalmas arra, hogy a közfigyelem felhívása által bárkinek anyagi vagy erkölcsi érdekét szolgálja.

2. § (1) A rendelet hatálya kiterjed az ország területén közzétett mindazokra a hirdetésekre, amelyek közterületről érzékelhetők.

(2) Az (1) bekezdés alkalmazása szempontjából közterületnek a közforgalomnak átadott területet kell érteni.

3. § Nem tartoznak a rendelet hatálya alá:

a) a hírlapokban és egyéb sajtótermékekben közzétett hirdetések;

b) a hírlapok utcai árusítása és élőszóval megvételre ajánlása, kivéve bármely sajtóterméknek ingyenes terjesztését;

c) a hirdetést tartalmazó nyomtatványoknak magánlakásokba, üzletekbe vagy egyéb helyiségekbe való kihordása, ha a kézbesítés a posta útján történik;

d) a hatóságok által vagy rendeletükre közzétett (szokásos) felírások, értesítők, útbaigazítások, ha üzleti hirdetést nem tartalmaznak;

e) az ingatlanra vonatkozó és hirdetést nem tartalmazó feliratok, beleértve az épülete tervezőit vagy kivitelezőit feltüntető feliratokat is;

f) a járművekben azok gyári eredetét, valamint az illetékes hatóságok által előírt adatokat tartalmazó feliratok és megjelölések;

g) a magyar posta levélgyűjtő szekrényei.

II. A hatóság jogai

4. § (1) A hirdetések közzététele, ilyen hirdetések keresetszerű közzétételére szolgáló berendezések létesítése és ezek kezelése, valamint a hirdetési díjak szedése a város, illetőleg a község (a továbbiakban: közület) kizárólagos joga.

(2) Hirdetéssel vagy hirdetési berendezéssel közterületet elfoglalni vagy használni csak a közület engedélyével szabad.

5. § A 4. §-ban foglalt jogok gyakorlására az a közület illetékes, amelynek közigazgatási területén a hirdetés érzékelhető, illetőleg a hirdetési berendezés létesül.

6. § (1) A közületek a 4. § (1) bekezdésében meghatározott jogaikat saját kezelésben gyakorolhatják vagy hasznosításra másnak átengedhetik.

(2) A közlekedésügyi miniszter a belügyminiszterrel egyetértésben a hirdetési jog gyakorlásának átengedését külön rendelettel szabályozhatja.

III. A hirdetések közzététele

7. § (1) A hirdetéseket azoknak keresetszerű közzétételére szolgáló berendezéseken - a ragasztott hirdetéseket (plakát) pedig a hirdetési berendezéseken kívül is - csak a hirdetési jog gyakorlója, illetőleg annak megbízottja jogosult közzétenni. Ez a rendelkezés nem vonatkozik a 16. § (1) bekezdésének a)-h) pontjaiban, s a 17. §-ban felsorolt hirdetésekre.

(2) Az (1) bekezdés alá nem eső egyéb díjköteles hirdetések közzétételére a hirdetési jog gyakorlójának a hozzájárulásával a hirdető is jogosult, köteles azonban ezt a hirdetési jog gyakorlójának előzetesen bejelenteni.

8. § (1) A hirdetés közzétételét vagy az ehhez való hozzájárulást - a (2) bekezdésben említett esetek kivételével - nem lehet megtagadni, ha a jelen rendeletben és egyéb jogszabályoknak megállapított feltételeknek eleget tettek és a hirdetés elhelyezésére elegendő hely áll rendelkezésre.

(2) Nem szabad közzétenni olyan hirdetést, amely a közrendet, a közerkölcsiséget vagy a közlekedés rendjét veszélyezteti, vagy amelynek közzététele egyébként jogszabályba ütközik.

(3) Külföldön készült hirdetések közzétételéhez a közlekedésügyi miniszternek a belügyminiszterrel egyetértésben adott előzetes engedélye szükséges.

(4) Ha valamely hirdetésről utólag nyer megállapítást, hogy nem lett volna közzétehető, a hirdetést haladéktalanul el kell távolítani.

9. § (1) A hirdetések határozott vagy határozatlan időre tehetők közzé.

(2) A hirdetési jog gyakorlója által kifüggesztés (kiragasztás) útján közzéteendő hirdetések példányait legalább huszonnégy órával a kifüggesztés (kiragasztás) kezdő időpontja előtt kell átadni.

10. § (1) A hirdetéseket elsősorban külön erre a célra szolgáló hirdetési berendezéseken kell közzétenni.

(2) A magántulajdonban lévő ingatlant és ingóságot hirdetési célra felhasználni - a 11. §-ban foglalt és egyéb közérdekű hirdetések kivételével - csak az azzal rendelkezni jogosult beleegyezésével szabad.

11. § (1) Az állami és önkormányzati hatóságok és hivatalok, valamint azok szervei által kiadott rendeleteket és hivatalos hirdetményeket a magántulajdonban lévő ingatlanon és ingón - a jogszabályok korlátain belül - az azzal rendelkezni jogosult beleegyezése nélkül is közzé szabad tenni.

(2) Az országgyűlési, törvényhatósági és községi választásokkal, valamint a rendőrhatóság által engedélyezett politikai pártgyűlésekkel kapcsolatos, végül a szakszervezeti hivatalos hirdetéseket bármely ingatlan külső részén közzé szabad tenni.

(3) Abban az esetben, ha az ingatlannal rendelkezni jogosult a hirdetések elhelyezésére ingatlanán legalább 2x2 méter nagyságú alkalmas felületet kijelöl vagy ilyen táblát alkalmaz, az (1) és (2) bekezdésben felsorolt hirdetéseket lehetőleg erre a helyre kell kifüggeszteni.

IV. Hirdetési és közzétételi díjak

12. § (1) A hirdetésért a megállapított hirdetési díjat, abban az esetben pedig, ha a hirdetés közzétételét a hirdetési jog gyakorlója végzi, ezenfelül közzétételi (kiragasztási stb.) díjat kell fizetni.

(2) A hirdetési díjakat a közlekedésügyi miniszter a belügyminiszterrel egyetértésben az Országos Árhivatal bevonásával állapítja meg.

(3) A közterületet elfoglaló hirdetésért fizetendő hirdetési díj a közterülethasználati díjat is magában foglalja. A közterületbe nyuló épületrészek (üzlet - homlokzat stb.) közterület foglalásáért külön jogszabály alapján esetleg járó közterülethasználati díj fizetését ez a rendelkezés nem érinti.

(4) A közzétételi (kiragasztási stb.) díjban a hirdetéseknek a hirdetési időtartam alatt való karbantartása is bennfoglaltatik.

13. § A 7. § (1) bekezdése értelmében a hirdetési jog gyakorlója útján közzétett hirdetések tekintetében a hirdető és a hirdetési jog gyakorlója között a díjszabás alapján létrejött megállapodást a kereskedelmi szokásoknak megfelelően kell megkötni.

14. § (1) A 7. § (2) bekezdése alapján közvetlenül közzétett és bejelentés alá tartozó hirdetésekért a hirdetési díjat a hirdetési jog gyakorlója a díjszabás szerint előírja.

(2) Az (1) bekezdés értelmében előírt hirdetési díjat nemfizetés esetén közadók módjára kell behajtani.

(3) A 7. § (2) bekezdése alá eső hirdetés díjáért a hirdetés közzétevője és annak megbízója egyetemlegesen felelősek.

(4) Aki a kötelező bejelentést elmulasztja, a hirdetési díj 100%-át köteles pótlékként megfizetni.

(5) A hirdetési jog gyakorlója az előírt pótlékot részben vagy egészben törölheti, ha a mulasztás elsőízben fordult elő és a jóhiszemű mulasztó a megszabott határidőn belül a hirdetési díjat befizetni.

(6) A határozatlan időtartamra közzétett állandó hirdetéseknél a díjakat naptári évenként kell előírni és a hirdetési díj befizetésére tizenöt napos határidőt kell adni. Késedelem esetén havi 1% késedelmi kamatot kell számítani.

15. § (1) Abban az esetben, ha a hirdetést a 8. § (4) bekezdése értelmében el kell távolítani, illetőleg meg kell szűntetni, csak a tényleges közzététel idejére, illetőleg az ennek megfelelő legkisebb időegységre megállapított díj számítható fel.

(2) Amennyiben harmadik személy jogosulatlan cselekménye vagy ellenállhatatlan erő következtében a hirdetés közzététele az előre meghatározott hirdetési időtartam egy részében lehetetlenné válik, hacsak a hirdetés időszerűségét nem vesztette, a hirdető díjlevonást nem követelhet és kártérítési igényt nem támaszthat, jogosult azonban a hirdetési időtartamnak azonos idővel való meghosszabbítását kívánni.

(3) Ha a ragasztott hirdetés a hirdetési idő lejárta előtt letépés vagy egyéb okból használhatatlanná válik, a hirdetés helyett a hirdető ugyanolyan tartalmú más példányt adhat és azt a még hátralévő időre külön díjfizetés nélkül ki kell függeszteni.

(4) A határozatlan időtartamra közzétett állandó hirdetéseknél a hirdetés megszűntetését a hirdető köteles nyolc nappal előbb írásban bejelenteni. Évközi megszűntetés esetében a leszerelés időpontját követő naptári évnegyedtől kezdődően a hirdetési díj törlendő; ha megszűntetést utólag jelentik be, ez a kedvezmény csak akkor adható meg, ha a megszűntetés tényét és időpontját a hirdető hiteltérdemlően igazolja. A befolyt díjból évközi megszűntetés esetében visszatérítésnek sincs helye.

V. Díjmentes és kedvezményes hirdetések

16. § (1) A törvényes rendelkezések betartása mellett - feltéve, hogy közterületet nem foglalnak el - hirdetési díj fizetése nélkül közzétehetők:

a) a 11. §-ban említett hivatalos és választási hirdetések, ha közzétételük a hirdetési berendezések használata nélkül történik;

b) az ingatlanon elhelyezett és ugyanannak az ingatlannak az eladására vagy bérbeadására, valamint a benne lévő lakásnak, üzlethelyiségnek stb. bérbeadására vonatkozó hirdetések, amennyiben más üzleti tevékenységgel nem kapcsolatosak;

c) az ingatlanhoz tartozó épületben folytatott vagy folytatandó tevékenységre utaló tájékoztatások, az ingatlantulajdonosok, helyiségbérlők vagy lakók saját viszonyaikra vagy ott űzött foglalkozásukra vonatkozó cím- és cégtáblájuk, amennyiben azok ténylegesen a hirdető tevékenységéhez tartozó épületrészen vagy a kapubejáratnál vannak közzétéve; a tevékenység áthelyezésére vonatkozó hirdetés mérete legfeljebb 25x25 centiméter lehet és közzétételének időtartama az áthelyezés előtt és után legfeljebb hat hónapig terjedhet;

d) az épület udvari részében folytatott ipari vagy kereskedelmi tevékenységre vonatkozó, az ingatlannak közterület felüli részén elhelyezett, legfeljebb 2x2 méter terjedelmű cégtáblák;

e) a sarokházak csekélyforgalmú utcára néző oldalán lévő üzletek tulajdonosainak a ház másik részén elhelyezett, meg nem világított, legfeljebb 50x50 centiméter terjedelmű hirdetései;

f) a kereskedők vagy iparosok üzletének, raktárának, műhelyének külső falain, ajtóin, kirakatában vagy az üzlet közterületről látható bármely részén elhelyezett azok a hirdetések amelyek az üzletben árusított árukra vonatkoznak, ha márkahirdetést nem képeznek;

g) a sajtóvállalatok által használt épületrészen és kirakatokban közzétett és a saját lappéldányokban ténylegesen megjelent hirdetések és képek, amennyiben felnagyítva vagy különlegesen érzékeltetve nincsenek;

h) a szokásos méretű nem üzletszerű kishirdetések.

(2) Nem kell hirdetési díjat fizetni még közterületfoglalás esetén sem:

a) az egyes iparok által évszázados szokás szerint használt sajátságos jelvényekért, ha felírást nem tartalmaznak, terjedelmük az 50x50 centimétert nem haladja meg, nem világítanak és mesterséges fénnyel megvilágítva nincsenek;

b) az üzlethelyiség, műterem, rendelő stb. előtt vagy felett a nyilt vagy zárt erkély síkjára felszerelt hirdetőtáblákért, ha közvetlenül az erkély alatt, mellett vagy felett megfelelő terület nem áll rendelkezésre;

c) a nem kizárólag reklám céljából közlekedő, szokványalakú, személy- vagy teherjárművek oldalfelületein közzétett azokért a felírásokért, amelyek a jármű üzembentartójának nevére (cégére), címére (telephelyére), foglalkozására (üzemére) és a jármű útirányára vonatkoznak.

17. § A 16. § (1) bekezdésének f) pontjában említett helyeken közzétett azoknál a márkahirdetéseknél, amelyek az üzletben árusított árukra vonatkoznak, 50%-os díjkedvezményt kell adni.

VI. Közterülethasználat

18. § A hirdetés közzétételéhez közterülethasználati engedély akkor szükséges, ha

a) a hirdetés közterületet foglal el,

b) közterületre vagy a felette lévő légtérbe a telek határától számított tíz centiméteren túl benyúlik.

19. § (1) A közterületet elfoglaló hirdetésekhez szükséges közterülethasználati engedély iránti kérelmet Budapesten a polgármesterhez a hirdetési jog gyakorlója útján, más városokban a polgármesterhez, községekben pedig a községi elöljárósághoz közvetlenül kell benyújtani.

(2) A közterülethasználat engedélyezését nem lehet megtagadni, ha az ebben a rendeletben és egyéb jogszabályokban előírt feltételeknek a kérelmező eleget tett.

(3) A közterületet elfoglaló hirdetéseknél a közterülethasználati engedély általában három évre - nagyobb költségbefektetéssel létesült hirdetési berendezéseknél legfeljebb öt évre - adható meg. Az engedély meghosszabbításáért a határozatban engedélyezett idő letelte előtt legalább három hónappal kell folyamodni.

(4) Az engedély megadásáról a hirdetési jog gyakorlóját minden esetben értesíteni kell.

(5) A közterületet elfoglaló hirdetés közzétételére szolgáló berendezés átalakítása, áthelyezése vagy átadása csak újabb engedély alapján történhetik.

(6) Az engedélyes köteles a berendezés eltávolítását a hirdetési jog gyakorlójának írásban bejelenteni. A hirdetési berendezés eltávolítása esetében az engedélyes az ingatlan állagát eredeti állapotába visszahelyezni köteles.

VII. A hirdetési ügyekben eljáró közigazgatási hatóságok

20. § (1) A hirdetési ügyekben - amennyiben azokat jogszabály más hatóság ügykörébe nem utalja - elsőfokon a törvényhatósági jogú és megyei városokban a polgármester, a községekben pedig az illetékes járási főjegyző bír hatáskörrel.

(2) Abban az esetben, ha a hirdetési jog gyakorlója nem azonos magával a hatósággal, a hirdetési jog gyakorlójának intézkedései és díjmegállapításai ellen - kivéve a 13. §-ban foglaltakat - tizenöt nap alatt előterjesztéssel lehet élni az (1) bekezdésben említett közigazgatási hatósághoz, amely elsőfokon határoz.

(3) A hatóságnak hirdetési ügyekben hozott határozatai ellen közigazgatási úton jogorvoslatnak van helye.

VIII. Büntető rendelkezések

21. § (1) Amennyiben a cselekmény súlyosabb büntető rendelkezés alá nem esik, kihágást követ el és pénzbüntetéssel büntetendő:

a) az, aki a 4. §-ban foglalt rendelkezések ellenére közterületen engedély nélkül hirdetést közzétesz vagy közzététet vagy hirdetési berendezést létesít;

b) az, aki a 7. §-ban foglalt rendelkezés ellenére hirdetést illetéktelenül vagy a szükséges hozzájárulás nélkül közzétesz vagy közzététet;

c) az, aki a 8. §-ban foglalt rendelkezés ellenére tiltott tartalmú hirdetés vagy engedély nélkül külföldi hirdetést közzétesz vagy közzététet;

d) az, aki a 10. § (2) bekezdésében foglalt rendelkezés ellenére hirdetést ingóságon vagy ingatlanon a rendelkezésre jogosult beleegyezése nélkül közzétesz vagy közzététet;

e) az az ingatlantulajdonos vagy annak megbízottja, aki a 11. §-ban foglalt rendelkezés ellenére hirdetéseknek az ingatlanán való közzétételét akadályozza, a hirdetéseket megrongálja vagy idő előtt eltávolítja;

f) az, aki megbízás nélkül más részére hirdetést közzétesz vagy közzététet;

g) az, aki a hirdetések közzétételével megbízott hivatalos közeget munkájában akadályozza;

h) az, aki a hirdetést bemocskolja, leragasztja, letépi vagy megrongálja, továbbá az, aki a hirdetés célját bármi más módon meghiusítja;

i) az, aki a hirdetési berendezést megrongálja, eltávolítja, bemocskolja vagy annak környékét bepiszkolja.

(2) A pénzbüntetésre az 1928. X. törvénycikk és a 8960/1946. ME rendelet (Magyar Közlöny 173. szám) rendelkezései azzal az eltéréssel irányadók, hogy a pénzbüntetés legmagasabb összege huszonnégyezer forint.

(3) Az (1) bekezdés alá tartozó kihágási ügyekben az eljárás az államrendőrségnek, mint rendőri büntetőbíróságnak a hatáskörébe tartozik. Az 1929. XXX. tc. 59. §-a (1) bekezdésének 3. pontja alkalmazása szempontjából szakminiszternek a közlekedésügyi minisztert kell tekinteni.

22. § A jelen rendelet 1949. március hó 1. napján lép hatályba; hatálybalépésével a 8900/1948. Korm. rendelet (Magyar Közlöny - Rendeletek Tára 202. szám, 2.083. oldal) 3. §-ának (1) bekezdése és Budapest székesfőváros, valamint a törvényhatósági jogú és megyei városok hirdetési szabályrendeletei, továbbá a közületeknek a hirdetési jog gyakorlására vonatkozó rendelkezései és megállapodásai hatályukat vesztik.

Budapest, 1949. évi február hó 18-án.

Dobi István s. k.

miniszterelnök

Tartalomjegyzék