Tippek

Tartalomjegyzék nézet

Bármelyik címsorra duplán kattintva megjelenítheti a dokumentum tartalomjegyzékét.

Visszaváltás: ugyanúgy dupla kattintással.

(KISFILM!)

...Tovább...

Bíró, ügytárgy keresése

KISFILM! Hogyan tud rákeresni egy bíró ítéleteire, és azokat hogyan tudja tovább szűkíteni ügytárgy szerint.

...Tovább...

Közhiteles cégkivonat

Lekérhet egyszerű és közhiteles cégkivonatot is.

...Tovább...

PREC, BH stb. ikonok elrejtése

A kapcsolódó dokumentumok ikonjainak megjelenítését kikapcsolhatja -> így csak a normaszöveg marad a képernyőn.

...Tovább...

Keresés "elvi tartalomban"

A döntvények bíróság által kiemelt "elvi tartalmában" közvetlenül kereshet. (KISFILMMEL)

...Tovább...

Mínuszjel keresésben

A '-' jel szavak elé írásával ezeket a szavakat kizárja a találati listából. Kisfilmmel mutatjuk.

...Tovább...

Link jogszabályhelyre

KISFILM! Hogyan tud linket kinyerni egy jogszabályhelyre, bekezdésre, pontra!

...Tovább...

BH-kban bírónévre, ügytárgyra

keresés: a BH-k címébe ezt az adatot is beleírjuk. ...Tovább...

Egy bíró ítéletei

A KISFILMBEN megmutatjuk, hogyan tudja áttekinteni egy bíró valamennyi ítéletét!

...Tovább...

Jogszabály paragrafusára ugrás

Nézze meg a KISFILMET, amelyben megmutatjuk, hogyan tud a keresőből egy jogszabály valamely §-ára ugrani. Érdemes hangot ráadni.

...Tovább...

Önnek 2 Jogkódexe van!

Két Jogkódex, dupla lehetőség! KISFILMÜNKBŐL fedezze fel a telepített és a webes verzió előnyeit!

...Tovább...

Veszélyhelyzeti jogalkotás

Mi a lényege, és hogyan segít eligazodni benne a Jogkódex? (KISFILM)

...Tovább...

Változásfigyelési funkció

Változásfigyelési funkció a Jogkódexen - KISFILM!

...Tovább...

Módosult §-ok megtekintése

A „változott sorra ugrás” gomb(ok) segítségével megnézheti, hogy adott időállapotban hol vannak a módosult sorok (jogszabályhelyek). ...Tovább...

Iratminták a Pp. szövegéből

Kisfilmünkben bemutatjuk, hogyan nyithat meg iratmintákat a Pp. szövegéből. ...Tovább...

2070/1949. (III. 5.) Korm. rendelet

a közületi ingatlanok okszerű felhasználásának biztosítása tárgyában

(Közigazgatási rendszám: 6.231.)

A magyar köztársaság kormánya az 1946. XVI. tc. 1. §-ában foglalt és legutóbb az 1948. LVI. tc. 1. §-ával meghosszabbított felhatalmazás alapján a következőket rendeli:

1. § A jelen rendelet alkalmazása szempontjából közület: az állam - ideértve a Magyar Államvasutakat is - a törvényhatóság, a megyei város, a község, vagy más köztestület, továbbá ezek valamelyikének üzeme, vállalata, közintézet, a Magyar Nemzeti Bank, a nemzeti vállalat, valamint minden olyan vállalat, amelyben az előbb említett közületek valamelyikének legalább 50%-os érdekeltsége van.

2. § (1) A közületek vagyonához tartozó ingatlanok okszerű felhasználásának előmozdítására a pénzügyminiszter felügyelete alatt Közületi Vagyoni Bizottság (a továbbiakban: Bizottság) állíttatik fel.

(2) A Bizottság elnöke a pénzügyminiszter kiküldöttje, tagja az igazságügyminiszter, az építés- és közmunkaügyi miniszter, a honvédelmi miniszter, valamint a Gazdasági Főtanács főtitkárának egy-egy kiküldöttje.

(3) Ha a Bizottság előtt olyan ügy kerül tárgyalásra, amelyben a főfelügyelet szempontjából valamelyik az előbbi bekezdésben nem említett szakminiszter van érdekelve, az ülésen ennek az érdekelt miniszternek a kiküldöttje is - tanácskozási és szavazati joggal - részt vesz. A jelen § alkalmazásában érdekelt miniszter az ingatlant kezelő, valamint a kezelésre igényt tartó szakminiszter, illetőleg az a szakminiszter, aki az ingatlant kezelő, valamint a kezelésre igényt tartó közület felett a felügyeletet gyakorolja.

(4) A Bizottság határozatait a szavazatra jogosultak szótöbbséggel hozza. Szavazategyenlőség esetén az válik határozattá, amihez az elnök szavazatával hozzájárult.

(5) A Bizottság hatáskörébe tartozik a közületi tulajdonban álló ingatlanoknak és ezek tartozékainak használatbaadásával, átruházásával és cseréjével kapcsolatos kérdésekben a jelen rendelet keretei közt való eljárás.

(6) A Bizottság a hatáskörébe utalt ügyekben bírói út kizárásával határoz. Ha az érdekelt szakminiszter a határozat ellen annak közlésétől számított 15 nap alatt kifogást emel, az ügyet határozathozatal végett a Gazdasági Főtanács elé kell terjeszteni.

(7) A Bizottság kifogással meg nem támadott határozata, illetőleg a Gazdasági Főtanács által a (6) bekezdésben foglaltak szerint meghozott határozat végrehajtható.

3. § (1) Valamely közületnek az ingatlanát más közület részére a 2. § alapján meghozott határozattal lehet használatba adni. A használatbaadás általában haszonbérfizetés vagy más ellenszolgáltatás kötelezettségének megállapítása nélkül történik, a határozatban azonban az eset körülményei szerint ilyen kötelezettséget is meg lehet állapítani. A használatbaadás időtartamát és egyéb feltételeit a határozatban kell megszabni.

(2) A használat tartama alatt a használó által emelt épületek vagy általa eszközölt beruházások címén a tulajdonossal szemben semmiféle igény érvényesítésének nincs helye.

(3) A használattal kapcsolatosan az érdekelt közületek közt felmerült esetleges jogviták eldöntése a 9830/1948. Korm. rendelettel (Magyar Közlöny - Rendeletek Tára 217. szám) felállított Egyeztető Bizottság elé tartozik.

4. § (1) Az 1. §-ban említett valamely közület ingatlanát a Bizottság határozatával más közületre lehet átruházni. Amennyiben az érdekelt közületek ugyanannak a miniszternek a felügyelete alá tartoznak, az átruházás kérdésében a jelen §-ban megállapított szabályok szerint ez a miniszter határoz.

(2) A határozat meghozatala előtt a Bizottság az ügyben tárgyalást tart annak a tisztázása végett, hogy az átruházást a fennforgó összes körülmények és a célszerűségi szempontok szükségessé teszik-e.

(3) A határozat végrehajtása során a vagyontárgyakat - amennyiben azok értékadatai a pénzügyminisztérium központi nyilvántartásában nem szerepelnek - értékelni kell. Az értékelés a pénzügyminiszter megbízottjának vezetése mellett az átadó és az átvevő közület szerveinek közreműködésével megy végbe. Az értékeléshez meg kell hívni az Állami Ellenőrzési Központ vezetője által kijelölt könyvvizsgálót (revizort), valamint a szükség szerint a Munkatudományi és Racionalizálási Intézet vezetője által kijelölt szakértőt is.

(4) Az értékelés során a forgalmi értéket kell megállapítani. Ezzel egyidejűleg az átruházott vagyontárgyakról - ha ilyen még nincs - leltárt kell készíteni, amely a forgalmi érték mellett feltünteti a vagyontárgyak minőségi állapotát is.

(5) Az egyes közületek más közületekre átruházott ingatlanairól a pénzügyminisztériumban nyilvántartási számlát kell vezetni. A számlán minden egyes átruházás esetében fel kell tüntetni az érdekelt átadó és átvevő közületet, valamint az átruházott vagyontárgyakat; a vagyontárgyaknak a jelen §-ban szabályozott eljárás során megállapított értékét az átadó közület javára kell írni, az átvevő közületet pedig ezzel az értékkel meg kell terhelni.

(6) A jelen §-ban szabályozott eljárás során készült leltárt a nyilvántartási számlához kell csatolni.

(7) A Bizottság által a jelen § alapján meghozott ingatlanátruházást rendelő határozat végrehajtásaként az átadó közület avégből, hogy az ingatlan tulajdonjoga az átvevő közület javára telekkönyvileg átírható legyen, a szükséges bekebelezési engedélyt az átvevő közületnek haladéktalanul kiadni köteles. A telekkönyvi átírás mentes az okirati és törvénykezési illeték alól.

5. § A vagyontárgyak átruházásából folyóan az egyes érdekelt közületek közt felmerült elszámolási viszonyt a Gazdasági Főtanács által a könyvjóváírások tekintetében tett rendelkezések alapulvétele mellett kell rendezni.

6. § A jelen rendelet kihirdetésének napján lép hatályba; hatálybalépésével a fennálló jogszabályok ellentétes rendelkezései, valamint a jelen rendeletben foglaltaktól eltérő egyéb rendelkezések hatályukat vesztik.

Budapest, 1949. évi március hó 4-én.

Dobi István s. k.

miniszterelnök

Tartalomjegyzék