Tippek

Tartalomjegyzék nézet

Bármelyik címsorra duplán kattintva megjelenítheti a dokumentum tartalomjegyzékét.

Visszaváltás: ugyanúgy dupla kattintással.

(KISFILM!)

...Tovább...

Bíró, ügytárgy keresése

KISFILM! Hogyan tud rákeresni egy bíró ítéleteire, és azokat hogyan tudja tovább szűkíteni ügytárgy szerint.

...Tovább...

Közhiteles cégkivonat

Lekérhet egyszerű és közhiteles cégkivonatot is.

...Tovább...

PREC, BH stb. ikonok elrejtése

A kapcsolódó dokumentumok ikonjainak megjelenítését kikapcsolhatja -> így csak a normaszöveg marad a képernyőn.

...Tovább...

Keresés "elvi tartalomban"

A döntvények bíróság által kiemelt "elvi tartalmában" közvetlenül kereshet. (KISFILMMEL)

...Tovább...

Mínuszjel keresésben

A '-' jel szavak elé írásával ezeket a szavakat kizárja a találati listából. Kisfilmmel mutatjuk.

...Tovább...

Link jogszabályhelyre

KISFILM! Hogyan tud linket kinyerni egy jogszabályhelyre, bekezdésre, pontra!

...Tovább...

BH-kban bírónévre, ügytárgyra

keresés: a BH-k címébe ezt az adatot is beleírjuk. ...Tovább...

Egy bíró ítéletei

A KISFILMBEN megmutatjuk, hogyan tudja áttekinteni egy bíró valamennyi ítéletét!

...Tovább...

Jogszabály paragrafusára ugrás

Nézze meg a KISFILMET, amelyben megmutatjuk, hogyan tud a keresőből egy jogszabály valamely §-ára ugrani. Érdemes hangot ráadni.

...Tovább...

Önnek 2 Jogkódexe van!

Két Jogkódex, dupla lehetőség! KISFILMÜNKBŐL fedezze fel a telepített és a webes verzió előnyeit!

...Tovább...

Veszélyhelyzeti jogalkotás

Mi a lényege, és hogyan segít eligazodni benne a Jogkódex? (KISFILM)

...Tovább...

Változásfigyelési funkció

Változásfigyelési funkció a Jogkódexen - KISFILM!

...Tovább...

Módosult §-ok megtekintése

A „változott sorra ugrás” gomb(ok) segítségével megnézheti, hogy adott időállapotban hol vannak a módosult sorok (jogszabályhelyek). ...Tovább...

Iratminták a Pp. szövegéből

Kisfilmünkben bemutatjuk, hogyan nyithat meg iratmintákat a Pp. szövegéből. ...Tovább...

Döntvényláncolatok

Egymásból is nyithatók egy adott ügy első-, másodfokú, felülvizsgálati stb. határozatai. Kisfilmünkben megmutatjuk ezt a funkciót.

...Tovább...

AI Szinonimák

Kereséskor az "AI szinonimák kérése" gombra kattintva rokon értelmű fogalmakat kérhet a keresett kifejezésre.

...Tovább...

29800/1949. (VIII. 30.) I. a. PM rendelet

az állami közigazgatásban a megbízási beszedési (inkasszó) rendszer bevezetése tárgyában

(Közigazgatási rendszám: 6.230.)

Az állami közigazgatással szemben egyes követeléseknek a Magyar Nemzeti Bank megbízási beszedési (inkasszó) rendszerében kiegyenlítése tárgyában a Legfőbb Állami Számvevőszékkel egyetértésben a következőket rendelem:

Inkasszó útján kiegyenlítendő követelések meghatározása

1. § (1) A Magyar Nemzeti Bank (továbbiakban: Bank) egyszámlarendjében és egyben inkasszórendszerébe bekapcsolt vállalatoknak (továbbiakban: vállalatok) az elsőrendű utalványozó (költségvetési hitelszámlával rendelkező) hatóságokkal (továbbiakban: hatóságok) szemben áruszállításból, vagy egyéb szolgáltatásból eredő, 500 Ft-ot meghaladó összegű követeléseit a Bank megbízási beszedési (inkasszó) rendszerében kell kiegyenlíteni.

(2) Az (1) bekezdés szerint inkasszórendszerben kiegyenlítendő követeléseket utalványozás útján kiegyenlíteni nem szabad. Az ilyen utalványok ellenjegyzését meg kell tagadni.

(3) Az (1) bekezdésben, valamint a 8. §-ban érintett 500 Ft-ot meg nem haladó követeléseket házipénztár útján, rövid úton kell utalványozni.

(4) A jelen rendelet rendelkezései nem terjednek ki olyan beruházási jellegű áruszállításokra, vagy egyéb szolgáltatásokra, amelyeknek, fedezete nem költségvetési hitelszámlákon bocsáttatik a hatóság rendelkezésre.

Az inkasszóra alkalmas megrendelés formája és határidős nyilvántartása

2. § (1) Az elsőrendű utalványozó hatóságok az 1. §-ban érintett kötelezettségvállalást "Megrendelőlevél" minta szerint kötelesek írásban foglalni. Ez a "Megrendelőlevél", valamint a kitöltésére vonatkozó utasítás az Irodaszerellátó NV.-nál (IRELL) 9053-11., illetve 9053-16. raktári szám alatt szerezhető be.

(2) Az inkasszóra alkalmas megrendelés (megállapodás) lényeges kellékei:

1. a megrendelő hatóság megnevezése, szék- (telep-) helye,

2. ügyszám,

3. a fedezetet biztosító költségvetési alrovat (terhelendő hitelszámla) megjelölése számmal és elnevezéssel,

4. a vállalat megnevezése és telephelye,

5. a vállalat Magyar Nemzeti Banknál vezetett egyszámlájának száma,

6. a megrendelt áruk, munkák, szolgáltatások megnevezése ("Megrendelőlevél" minta 1. pont),

7. a vállalati végösszeg számmal és betűvel (minta 2. pont),

8. az áru (munka, szolgáltatás) kikötött minősége és egyéb kellékei (minta 3. pont)

9. a teljesítési (szállítási stb.) határidő (minta 4. pont),

10. a teljesítés helye (minta 5. pont),

11. az átvétel, számlázás módjára és fizetési határidőre vonatkozó kikötések (minta 14. pont),

12. keltezés,

13. a megrendelésre, valamint annak ellenjegyzésére jogosultak sajátkezű, tintával írt aláírása. és a megrendelő hatóság pecsétje.

(3) A "Megrendelőlevél" egy példányát a vállalat, egy példányát pedig a 686/12/1949. G. F. számú határozatban foglaltak szerint felállított Ellenőrzési osztály részére kell megküldeni. Ez utóbbi továbbításáról a megrendelést ellenjegyző köteles gondoskodni. Ez a rendelkezés nem érinti a közületi beszerzések szabályzata [4029/1949. (100) Korm. rendelet] biztosítékokról szóló 39. §-a (3) bekezdésének azt a rendelkezését, amely a közület vállalatokkal kötött szerződések (megrendelőlevelek) másolatainak a Bankhoz megküldését írja elő.

(4) A "Megrendelőlevél"-ben foglalt kötelezettségvállalást, a fizetési határidőkre ("Megrendelőlevél" minta 14. pont utolsó bekezdés) is kiterjedően a 686/1949. GF határozat alapján felállított Pénzügyi osztály által vezetendő "Hitelnyilvántartás"-ba kell előjegyezni és a havi hiteligénylések összeállítása alkalmával az esedékessé váló fizetések teljesítéséhez szükséges hitel igénylésére különös figyelemmel kell lenni. (Lásd 5. §-t.)

Az inkasszó lebonyolítása

3. §

A beszedési (inkasszó-) megbízás

(1) a) A vállalatnak a megállapodás szerinti teljesítés napját követő 14 napon belül kell a Bankhoz, erre a célra rendszeresített "KÖZIGAZGATÁSI INKASSZÓ" felülbélyegzéssel ellátott (Po/L. 18/b. sz.) formanyomtatványon beszedési (inkasszó-) megbízást benyújtania. A megbízást külön formanyomtatvány (Po/L. 17/b. sz.) kíséretében kell megküldeni. Az említett határidő betartásának vizsgálata tekintetében a Bankot felelősség nem terheli.

b) Az "Inkasszó-megbízás"-ban "A fizető (vevő) neve"-ként a terhelendő hitel-, számla elnevezését, a "számlaszám" rovatkockába annak számát [2. § (3) bekezdésének 3. pontja] feltétlenül fel kell tüntetni és mellékelni kell hozzá a számlát (keresetet, részszámlát, részkeresetet) egy eredeti és egy másolati példányban, valamint a mennyiségi teljesítést (átvételt, munkaelvégzést, feladást, szállítást stb.) igazoló okmányokat.

c) A mennyiségi teljesítés igazolása mellőzhető abban az esetben, ha a megrendelés szerint a hatóságot a teljesítés igazolásától függetlenül is terheli fizetési kötelezettség (pl. előleg esetében).

d) A vállalat vezetője, vagy meghatalmazottja a számlában, valamint a mellékelt többi okmányokban foglaltak helyességéért a fennálló szabályok által megállapított felelősséggel tartozik.

A figyelmeztető értesítés

(2) A Bank a hétköznapokon 11 óráig (szombaton 10 óráig) beérkező beszedési megbízásokról aznap, az említett időpont után beérkező megbízásokról pedig a következő hétköznap figyelmeztető "Értesítés"-t küld a hatóságnak. A figyelmeztetőhöz csatolnia kell az eredeti számlát és a teljesítést igazoló eredeti okmányokat.

(3) Az "Értesítés"-t a hatóság Pénzügyi osztályán be kell iktatni és az iktatmányon a mellékletek darabszámát pontosan fel kell tüntetni. Az iktató az "Értesítés"-ekről "Határidőnyilvántartás"-t köteles vezetni, amelyben a kifogásolás (felszólalás) benyújtásának határidejét a Bank "Értesítés"-ének jobb alsó szélén megállapított időpont szerint kell előjegyezni. Az iktató felelős azért, hogy az "Értesítés" alapján a felszólalás a Bankhoz az alábbi (5) bekezdés c) pontjában foglalt szabályozásnak megfelelő időpontig beérkezés céljából idejében elküldessék, illetve, hogy - kifogás hiányában - az ügyszám az előjegyzett határidőig az iktatókönyvben kivezettessék. A késedelem elkerülése céljából szükség esetén a Pénzügyi osztály vezetőjének közvetlenül köteles jelentést tenni.

A figyelmeztető Értesítés felülvizsgálása

(4) A pénzügyi osztály a beszedésre kimutatott követelést az "Értesítés", a számla és az okmányok alapján köteles felülvizsgálni a számla jogossága (történt-e érvényes megrendelés) és a mennyiségi teljesítés megtörténte szempontjából.

Felszólalás (a figyelmeztető Értesítéssel kapcsolatos kifogásolás)

(5) a) Ha a felülvizsgálás során kifogás merül fel, a beszedési megbízás ellen az erre a célra rendszeresített "KÖZIGAZGATÁSI INKASSZÓ" felülbélyegzéssel megjelölt formanyomtatványon (Po/V. 23/b. szám) felszólalással kell élni. A felszólalást minden esetben a Bank Pénzforgalmi osztályának Budapestre kell megküldeni és azon az előadó nevét és telefonszámát fel kell tüntetni.

b) Ha a hatóság a beszedési megbízásban megjelölt összeg helyességét minőségi, vagy mennyiségi észrevételek alapján vitatja, a felszólalásban meg kell jelölnie az indokokat, továbbá, hogy az összeget teljes egészében, vagy csak részben kifogásolja. A nem kifogásolt részösszeget külön is fel kell tüntetni. Az indokolásul felhozott körülményeket - a Bank felhívására - hiteltérdemlően igazolni kell. Azt a kifogást, hogy az áru (munkateljesítés) minőségi átvétele még nem történt meg, érdemi kifogásul a Bank el nem fogadhatja, vagyis ez a kifogás az inkasszómegbízás teljesítését nem gátolja. Ha a kifogás arra vonatkozik, hogy a kötelezettség nem a hatóságot terheli, a felszólalás kapcsán az "Értesítés"-t összes mellékleteivel együtt meg kell küldeni a Bank Pénzforgalmi osztályának.

c) A felszólalás határideje, ha a fizetés és az átvétel helye, valamint a megbízás benyújtásának helye is azonos: 5 nap, ellenkező esetben: 8 nap. Ezek a határidők a figyelmeztető "Értesítés" keltétől számítandók, beleértve az "Értesítés" kiállításának napját és az esetleg közbeeső - a kollektív szerződés rendelkezéseiben felsorolt - ünnepnapokat is. A közbeeső kettős ünnep egy napnak számít. Ha az ünnep (kettős ünnep) a határidő utolsó napjára esik, a határidő számításánál figyelmenkívül kell hagyni. A felszólalásnak a fenti határidők utolsó napján 12 óráig (szombaton 10 óráig) kell a Bankhoz beérkeznie. A felszólalási határidőt a Bank az "Értesítés" jobb alsó szélén minden esetben feltüntetni köteles. Ha a hatóság az esetleges tévedést a feltüntetett határnapig nem kifogásolja, ez tekintendő a felszólalás végleges érvényes határnapjául.

Felszólalási jogról lemondás

(6) A hatóság a felszólalás (kifogásolás) jogáról egyes követelések tekintetében esetenkint, vagy pedig egyes vállalatok követelései tekintetében általánosságban (pl. hosszabb időn át folyamatosan történő áruszállítás esetében) lemondhat.

a) Az esetenkinti lemondásról a megrendelésre, valamint az ellenjegyzésre jogosultak sajátkezű, tintával írt aláírásával és hivatali pecsétjével ellátott következő szövegű nyilatkozatot kell kiadni: "Alulírt hatóság a ... vállalat: ... -n kelt ... Ft ... f összegű számlájára vonatkozó inkasszó-megbízásnál a kifogásolt jogról lemond és a ... száma ... elnevezésű hitelszámlája terhére történő azonnali teljesítéshez hozzájárul." Ezt a nyilatkozatot a vállalatnak a beszedési megbízáshoz kell mellékelni és a beszedési megbízás, valamint a kísérőlevél (Po/L. 17/b) sz.) minden lapjára színes ironnal, vagy bélyegzővel "Azonnali inkasszó" jelzést kell alkalmaznia.

b) Az általánosságban lemondásról a Bankot közvetlenül kell ellenjegyzett átirattal értesíteni. Az átiratban a vállalat egyszámlája számát, továbbá a terhelendő hitelszámla (hitelszámlák) pontos megjelölését is fel kell tüntetni. Az általánosságban lemondás egy hitelszámlánál szűkebb körre nem alkalmazható. Kivételt a pénzügyminiszter engedélyezhet.

A figyelmeztető Értesítés feljegyzése

(7) a) Ha felülvizsgálás során kifogás nem merül fel, vagy a kifogás a beszedési megbízásban jelzett összegnek csak egy részére vonatkozik, a nem kifogásolt összegnek a "Hitelnyilvántartás"-ba feljegyzésére haladéktalanul utasítást kell adni az "Értesítés" hátlapján. Ennek az utasításnak a 13000/1948. Korm. rendelet 8. §-ában az "Utalvány"-ra megállapított érvényességi kellékekkel kell - értelemszerűen - rendelkeznie.

b) Az utasításban megjelölt összeget - előzetes közigazgatási számfejtés (érvényesítés) nélkül - kell a "Hitelnyilvántartás" 12. hasábjába bejegyezni; a 10. hasábba. "I" betűt (= inkasszó) kell írni, a többi hasábot pedig az utalványozás esetében szokásos módon kell kitölteni.

A beszedési (inkasszó) megbízás foganatosítása

(8) a) Ha a beszedési megbízás ellen az (5) bekezdés c) pontjában megszabott határidő alatt felszólalás nem történt a Bank a számla összegét a felszólalási határidőt követő munkanapon a hatóság hitelszámlájának terhére, a vállalat egyszámlájának javára írja.

b) Részleges kifogásolást [(5) bekezdés b) pont] tartalmazó felszólalás beérkezése esetén a megterhelést, illetőleg jóváírást a Bank a nem kifogásolt összegre vonatkozóan foganatosítja.

c) A felszólalási jogról lemondás esetében a Bank a megterhelést, illetőleg jóváírást a hétköznapokon 11 óráig (szombaton 10 óráig) beérkező beszedés megbízások alapján már a beszedési megbízás benyújtását követő napon foganatosítja. Ilyen esetben a Bank a számlát és a teljesítést igazoló okmányokat a számlakivonathoz csatolva küldi meg a hatóság részére, tehát a "Hitelnyilvántartás"-ba feljegyzést [(7) bekezdés b) pont] a számlakivonat könyvelésével egyidejűleg kell elvégezni.

Ellenészrevétel

(9) A Bankhoz szabályszerűen beérkező felszólalás másolati példányát a Bank a vállalat részére aznap továbbítja. A vállalat a felszólalással szemben ellenészrevételt tehet. Az ellenészrevétel benyújtásának határideje azonos az (5) bekezdés c) pontjában foglaltakkal. Az ellenészrevétel indokolásául felhozott körülmények - a Bank felhívására - ugyancsak hiteltérdemlően igazolandók. Ha a vállalat határidőn belül ellenészrevételt nem tesz, a felszólalást elfogadottnak kell tekinteni.

Vitás kérdések eldöntése

(10) a) Az előző bekezdésnek megfelelően tett ellenészrevételek elintézése - amennyiben az ügyet a Bank saját hatáskörében rendezni nem tudja - a 2850/1949. Korm. rendelettel szervezett Egyeztető Bizottság albizottságaként működő Inkasszófelszólalási Bizottság (536/10/1949. GF határozat 9. pont) hatáskörébe tartozik.

b) Az Inkasszófelszólalási Bizottságot a közigazgatási inkasszóból kifolyólag felmerülő vitás esetek tárgyalása alkalmával a pénzügyminisztérium állami költségvetési osztályának kiküldöttjével is ki kell egészíteni és a tárgyalásra az érdekelt elsőrendű utalványozó hatóság Pénzügyi osztályát is meg kell hívni.

(11) Az Inkasszófelszólalási Bizottság határozatát a Bank haladéktalanul végrehajtja, de az Inkasszófelszólalási Bizottság határozata nem akadálya annak, hogy a továbbra is vitás ügyeket bármelyik érdekelt közvetlenül a (10) bekezdés a) pontjában említett Egyeztető Bizottság elé vigye. Az ügyeket maga az Inkasszófelszólalási Bizottság is utalhatja az Egyeztető Bizottság elé.

A bizottsági határozatok feljegyzése

(12) Az Inkasszófelszólalási Bizottság és az Egyeztető Bizottság határozatát a hatóság Pénzügyi osztályán be kell iktatni és - a határozatban foglaltakhoz képest - a kincstár terhére megítélt összegnek, a figyelmeztető Értesítés feljegyzésére a (7) bekezdésben meghatározott módon, feljegyzéséről, illetve a kincstár javára megítélt összegnek az előírásáról is gondoskodni kell.

Rendbírság

(13) Alaptalan beszedési megbízás benyújtása, illetőleg a megbízásának alapos kifogás ellenére fenntartása, továbbá alaptalan felszólalás (kifogásolás) esetén az Inkasszófelszólalási Bizottság, vagy az Egyeztető Bizottság a vállalatot rendbírsággal sújthatja, míg a hatóság irányában e Bizottságok megállapíthatják a rendbírság alkalmazásának indokoltságát és ebben az esetben a rendbírságnak a hatóság alkalmazottjával szemben kiszabására az illetékes miniszterhez javaslatot tesznek. E javaslatának másolatát a Bizottság a minisztérium Ellenőrzési osztálya részére is megküldi.

Utólagos közigazgatási számfejtés (érvényesítés).

4. § (1) A Pénzügyi osztály a közigazgatási számfejtést (érvényesítést) utólag - a figyelmeztető Értesítés, illetve a bizottsági határozatok feljegyzése [3. § (7) és (12) bekezdés] után, a felszólalási jogról lemondás esetében a számla beérkezését [3. § (7) bekezdés c) pont] követően - köteles elvégezni.

(2) Az utólagos közigazgatási számfejtést 100 000 Ft-ot meg nem haladó inkasszónál 30 napon belül, azt meghaladónál 15 napon belül kell végrehajtani. Ez a határidő az "Értesítés", az Inkasszófelszólalási, vagy Egyeztető bizottsági határozat iktatásától, illetve a számlakivonathoz csatolt okmányok beérkezésétől számítandó.

(3) Az érvényesítéshez szükséges, esetleg hiányzó adatokat a vállalattól lehetőleg rövid úton kell beszerezni. A vállalat a kért adatokat (felvilágosításokat okmányokat, igazolásokat) haladéktalanul megadni köteles. Az erre vonatkozó felhívás eredménytelensége esetén a hatóság köteles az adatok beszerzése iránt az Állami Ellenőrzési Központot megkeresni.

Pótjárandóság kiegyenlítése

(4) Ha az érvényesített összeg az inkasszó útján kiegyenlítettnél magasabban állapíttatik meg, a különbözet kiegyenlítése iránt a hatóság hivatalból intézkedik. És pedig

a) az 500 Ft-ot meg nem haladó különbözetet "Utalvány"-nyal átutalja.

b) az 500 Ft-ot meghaladó különbözetnek inkasszó útján beszedésére a vállalat részére - a felszólalási jogról lemondást is magábafoglaló - írásbeli felhatalmazást küld. A vállalatnak ezt a felhatalmazást kell a beszedési megbízáshoz csatolnia.

Vissz-inkasszó

(5) Ha az érvényesített összeg az inkasszó útján kiegyenlítettnél alacsonyabban állapíttatik meg, a túlfizetést - az 500 Ft-ot értékhatárra tekintet nélkül - vissz inkasszó útján kell rendezni.

(6) A vissz-inkasszó megbízást a 3. § (1) bekezdésében szabályozott módon kell a hatóságnak a Bankhoz benyújtania azzal az eltéréssel, hogy a vissz-inkasszó megbízásához a hatóság szabályszerűen aláírt észrevételét kell 2 példányban mellékelni. Visszáru esetén a visszaküldés igazolása is csatolandó. Az eljárásra (figyelmeztető Értesítés, felszólalás, ellenészrevétel, vitás kérdések eldöntése) egyébként az inkasszóra vonatkozó szabályok érvényesek.

(7) Vissz-inkaszó esetén az inkasszó-megbízási nyomtatványon a "P. ü. e. (pénzügyi előirányzat) kiadási rovat sz.:" elnevezésű rovatkockába "7" számot kell írni.

(8) A jelen §-ban szabályozott vissz-inkasszó esetében a Bank a beszedési megbízást a vállalat számláján mutatkozó fedezettől függetlenül köteles teljesíteni. A hiány erejéig a Bank a vállalat részére kényszerhitelt engedélyez (a 792/14/1949. GF határozat szerint).

Fedezet hiányában nem teljesíthető inkasszó.

5. § (1) Fedezet hiányában hatósági hitelszámlára a Bank az inkasszó-megbízást nem teljesítheti és a hatóság részére kényszerhitelt sem engedélyezhet.

(2) Ha az inkasszó-megbízás a hitelszámlán kellő fedezet hiánya miatt nem foganatosítható, a Bank a kiegyenlítés (teljes kiegyenlítés) akadályáról a vállalatot és az érdekelt hatóság Ellenőrzési osztályát megfelelő intézkedés végett egyidejűleg azonnal értesíti.

(3) Minden olyan esetben, amikor a fedezet hiányában nem teljesíthető inkasszó folytán a hatóság kötbér fizetését (közületi beszerzések szabályzatának megállapítása tárgyában hozott [4029/1949. (100) Korm. rendelet 42. §] maga után vonó fizetési késedelembe esik, fegyelmi eljárást kell indítani annak megállapítására, hogy a fedezet hiányáért kit terhel a felelősség. A fegyelmi eljárás során hozott határozatban a fedezethiányért felelős alkalmazottal szemben a kötbér erejéig az anyagi felelősséget is meg kell állapítani.

(4) A kötbér folyósítására vonatkozó utalványt ellenjegyző ezeket az utalványozásokat az Ellenőrzési osztály vezetőjének - a (3) bekezdésében foglalt rendelkezés végrehajtásának ellenőrzése céljából - írásban jelenteni köteles.

Átmeneti és vegyes rendelkezések

6. §

A rendelet alkalmazásának időpontja

(1) Azoknál a hatóságoknál, amelyek a 686/1949. GF határozatban foglalt reformokat már bevezették, a jelen rendeletet 1949. évi szeptember hó 1. napjától kezdve kiadandó megrendelések tekintetében a hatálybalépéstől kell alkalmazni, más hatóságoknál pedig az említett reformok bevezetésétől kezdve.

Korábbi megrendelések inkasszóba bevonása

(2) Az (1) bekezdésben meghatározott határidőket megelőző időpontban (tehát inkasszóra nem alkalmas formában és módon) kiadott megrendelésekből eredő 500 Ft-ot meghaladó összegű fizetési kötelezettségeket kiegyenlítés végett az inkasszórendszerbe pótlólag be kell vonni. Ez olymódon történik, hogy a vonatkozó áruszállításokra, vagy egyéb szolgáltatásokra a 2. §-ban foglaltak szerint a megrendelést pótlólag ki kell adni és a kötelezettségvállalást a "Hitelnyilvántartás"-ban pótlólag kell előjegyezni.

(3) A (2) bekezdésben foglaltak végrehajtását az inkasszórendszer bevezetését követő 15 napon belül esedékessé váló kifizetések tekintetében mellőzni lehet.

A következő költségvetési évben inkasszóra kerülő kötelezettségek

(4) A megrendelés kiadását követő számadási időszakban (ezidőszerint tehát az 1950. költségvetési évben) esedékes fizetési kötelezettséget tartalmazó megrendelésekben a terhelendő hitelszámlákat már az új költségvetés szerinti alrovat rendszámmal kell megjelölni. Az új költségvetési alrovatrend végleges megállapítása előtt kelt ilyen megrendelésekben a hitelszámlák megjelölését mellőzni kell és az ennek következtében inkasszóra nem alkalmas megrendeléseknek ezt a hiányát a (2) bekezdésben, foglaltak szerint kell pótolni.

(5) A folyó költségvetési évről bármilyen okból hátralékban maradt és csak a következő számadási időszakban kiegyenlítésre kerülő (átnyúló) tételek ugyancsak inkasszóra nem alkalmas megrendelésnek minősülnek és ezekre vonatkozólag a pótlandó intézkedéseket szintén a (2) bekezdésben foglaltak szerint kell megtenni.

Közüzemi díjaknak inkasszórendszerben kiegyenlítése

(6) a) A közüzemi szolgáltatásokról (villany-, gáz-, víz-, csatornadíjak, levélpostai díjátalány és távbeszélő díjakról) szóló 500 Ft-ot meghaladó összegű számlákat az 1949. évi szeptember hó 1. napjától kezdve valamennyi elsőrendű utalványozó hatósággal szemben az inkasszó rendszer keretében - a 2. § alkalmazása nélkül - kell kiegyenlíteni.

b) A számlatevő közüzem a beszedési megbízásban a terhelendő hitelszámlát pontosan megjelölni köteles. A beszedési megbízáshoz a számlát ugyancsak két példányban kell csatolni, a teljesítés igazolása azonban elmarad.

c) Azoknál a hatóságoknál, ahol az inkasszót csak a közüzemi díjakra vonatkozóan kellett bevezetni, vagyis a 686/1949. GF határozatban foglalt reformok végrehajtása s így az Ellenőrzési osztály felállítás még nem történt meg, a jelen rendelet szerint az Ellenőrzési osztály hatáskörébe utalt feladatok ellátásáról - átmenetileg - a hatóság Elnöki osztálya tartozik gondoskodni.

Nyomtatványok

(7) Az inkasszórendszerrel kapcsolatban használandó nyomtatványokról - a 2. § (1) bekezdésében említettek kivételével - a Bank gondoskodik. Ezeket a Bank Pénzforgalmi osztályától kell beszerezni.

Záró rendelkezések

7. § (1) A jelen rendelet kihirdetésének napján lép hatályba.

(2) A jelen rendelet által szabályozott esetekben a 25500/26/1949. I. a. PM rendelet, továbbá egyéb jogszabályoknak a jelen rendelettel ellenkező rendelkezései nem alkalmazhatók.

Budapest, 1949. évi augusztus hó 26-án.

A miniszter helyett:

Dr. Antos István s. k.

államtitkár

Tartalomjegyzék