Tippek

Tartalomjegyzék nézet

Bármelyik címsorra duplán kattintva megjelenítheti a dokumentum tartalomjegyzékét.

Visszaváltás: ugyanúgy dupla kattintással.

(KISFILM!)

...Tovább...

Bíró, ügytárgy keresése

KISFILM! Hogyan tud rákeresni egy bíró ítéleteire, és azokat hogyan tudja tovább szűkíteni ügytárgy szerint.

...Tovább...

Közhiteles cégkivonat

Lekérhet egyszerű és közhiteles cégkivonatot is.

...Tovább...

PREC, BH stb. ikonok elrejtése

A kapcsolódó dokumentumok ikonjainak megjelenítését kikapcsolhatja -> így csak a normaszöveg marad a képernyőn.

...Tovább...

Keresés "elvi tartalomban"

A döntvények bíróság által kiemelt "elvi tartalmában" közvetlenül kereshet. (KISFILMMEL)

...Tovább...

Mínuszjel keresésben

A '-' jel szavak elé írásával ezeket a szavakat kizárja a találati listából. Kisfilmmel mutatjuk.

...Tovább...

Link jogszabályhelyre

KISFILM! Hogyan tud linket kinyerni egy jogszabályhelyre, bekezdésre, pontra!

...Tovább...

BH-kban bírónévre, ügytárgyra

keresés: a BH-k címébe ezt az adatot is beleírjuk. ...Tovább...

Egy bíró ítéletei

A KISFILMBEN megmutatjuk, hogyan tudja áttekinteni egy bíró valamennyi ítéletét!

...Tovább...

Jogszabály paragrafusára ugrás

Nézze meg a KISFILMET, amelyben megmutatjuk, hogyan tud a keresőből egy jogszabály valamely §-ára ugrani. Érdemes hangot ráadni.

...Tovább...

Önnek 2 Jogkódexe van!

Két Jogkódex, dupla lehetőség! KISFILMÜNKBŐL fedezze fel a telepített és a webes verzió előnyeit!

...Tovább...

Veszélyhelyzeti jogalkotás

Mi a lényege, és hogyan segít eligazodni benne a Jogkódex? (KISFILM)

...Tovább...

Változásfigyelési funkció

Változásfigyelési funkció a Jogkódexen - KISFILM!

...Tovább...

Módosult §-ok megtekintése

A „változott sorra ugrás” gomb(ok) segítségével megnézheti, hogy adott időállapotban hol vannak a módosult sorok (jogszabályhelyek). ...Tovább...

Iratminták a Pp. szövegéből

Kisfilmünkben bemutatjuk, hogyan nyithat meg iratmintákat a Pp. szövegéből. ...Tovább...

3200/1949. (IV. 9.) Korm. rendelet

a vakokról való intézményes állami gondoskodás tárgyában

A Magyar Köztársaság Kormánya az 1946. évi XVI. törvénycikk 1. §-ában foglalt és legutóbb az 1948. évi LVI. törvénycikk 1. §-ával meghosszabbított felhatalmazás alapján a következőket rendeli:

1. § (1) A vakokról való intézményes gondoskodás állami feladat.

(2) A gondoskodás célja, hogy lehetővé tegye a vakok számára a társadalomba való minél teljesebb beilleszkedést, evégből biztosítsa számukra a sajátos helyzetüknek megfelelő általános művelődést, szakmai képzést és a munkaképes vakok számára a nemzeti termelőmunkában való részvételt. A gondoskodás továbbá arra irányul, hogy a munkaképtelen vakok számára emberhez méltó ellátást biztosítson.

2. § (1) A vakokról való intézményes állami gondoskodás a népjóléti miniszter hatáskörébe tartozik. A népjóléti miniszter az iskolaköteles vakok oktatása, a tanköteles koron túl lévő vakok írásra-olvasásra tanítása és a vakok kulturális nevelése tekintetében a vallás- és közoktatásügyi miniszterrel, az ipari oktatás és foglalkoztatás tekintetében az iparügyi miniszterrel és az Országos Munkaerő-gazdálkodási Hivatallal egyetértésben intézkedik.

(2) A tanköteles vakok oktatásával és a tanköteles koron túllévő vakok írásra-olvasásra tanításával, valamint a vakok kulturális nevelésével kapcsolatos kiadásokat a vallás- és közoktatásügyi tárcánál, az ipari oktatással kapcsolatos kiadásokat az iparügyi tárcánál, mindkét esetben a népjóléti miniszterrel egyetértésben, a vakok intézményes állami gondozásának egyéb kiadásait pedig a népjóléti tárcánál kell az állami költségvetésben előirányozni.

3. §[1]

4. § A Felügyelőség feladata:

a) a vakok sajátos helyzetének figyelemmel kísérése, a róluk való gondoskodás korszerű színvonalon tartásának elősegítése, evégből a népjóléti miniszter részére javaslattétel, továbbá más hatóságok és szervek megkeresésére szakvélemény nyilvánítása,

b) a népjóléti miniszter által megállapított hatáskör és a részéről adott utasítások szerint a vakok gondozásával kapcsolatos jogszabályok végrehajtása és tennivalók ellátása, a népjóléti miniszter főfelügyelete alatt működő vakügyi intézetek irányítása és felügyelete,

c) a népjóléti miniszter hozzájárulásával közreműködés a más hatóságok és társadalmi szervek által a vakok érdekében tett intézkedések tervszerű és sikeres kivitelében.

5. §[2]

6. § (1) A Vakokat Gyámolító Országos Egyesület (Budapest), a Vakokat Gyámolító Dél-magyarországi Egyesület (Szeged), a Vakokat Gyámolító Dunántúli Egyesület (Szombathely), valamint a Vakok Országos Menház- és Segélyegyletét (Újpest) fel kell oszlatni és azok vagyonát a népjóléti tárca kezelésében a magyar állam tulajdonába kell átadni. A feloszlatott egyesületek által fenntartott intézetek, mint állami intézetek a népjóléti miniszter főfelügyelete alatt folytatják működésüket.

(2) A feloszlatott egyesületek alkalmazottait állami szolgálatba kell átvenni vagy szolgálati viszonyukat a magánjogi szerződésen alapuló szolgálati viszonyra vonatkozó jogszabályok alkalmazásával meg kell szüntetni.

(3) Az állami vakügyi intézetek alkalmazottainak számát, alkalmaztatásuk módját, jogviszonyait, fizetési osztályba, fokozatba való sorolását, nyugellátásukat és az intézetek megszervezésével kapcsolatos egyéb kérdéseket a népjóléti tárca költségvetésében megszabott keretekben a pénzügyminiszterrel egyetértésben a népjóléti miniszter szabályozza.

7. § A jelen rendelet kihirdetésének napján lép hatályba.

Lábjegyzetek:

[1] Hatályon kívül helyezte az 1067/1953. (X. 29.) MT határozat 5. pontja. Hatálytalan 1953.10.29.

[2] Hatályon kívül helyezte az 1067/1953. (X. 29.) MT határozat 5. pontja. Hatálytalan 1953.10.29.