4027/1949. (V. 7.) Korm. rendelet
az ipari tanfolyamok tárgyában
(Közigazgatási rendszám: 9.034.)
A magyar köztársaság kormánya az 1946. XVI. tc. 1. §-ában foglalt és legutóbb az 1948. LVI. tc. 1. §-ával meghosszabbított felhatalmazás alapján a következőket rendeli:
Általános rendelkezések
1. § Az iparostanulóképzés és az iskolai oktatás révén nem biztosítható szakmunkásszükséglet kielégítése, a szakmai színvonal emelése, az egyes szakmák önálló részét alkotó munkakörökben való alaposabb kiképzés, az átképzés és a továbbképzés céljára ipari tanfolyamokat kell szervezni.
2. § (1) A jelen rendelet alkalmazásában ipari tanfolyamnak (a továbbiakban: tanfolyam) kell tekinteni:
a) az ipari, valamint az azzal összefüggő munkára képzést, továbbképzést vagy átképzést nyújtó rendszeres, de nem iskolai oktatást;
b) a különféle- gépek és az erőátvitel különféle eszközeinek kezelésére képzést nyújtó rendszeres, de nem iskolai oktatást.
(2) Nem vonatkoznak a jelen rendelet rendelkezései
a) az iparművészet és a háziipar körébe tartozó oktatásra;
b) a pusztán bemutatás, ismeretterjesztés célját szolgáló olyan oktatásra, amely legfeljebb tíz órán át tart;
c) arra a tanfolyamra, amelyet az illetékes miniszter külön rendelkezéssel kivon a rendelet hatálya alól.
3. § Az illetékes miniszter az Országos Munkaerőgazdálkodási Hivatallal együtt állapítja meg, hogy az 1. §-ban említett célból milyen tárgyú, hány személy képzésére (átképzésére, továbbképzésére) alkalmas tanfolyamot hol és mikor kell szervezni.
Állami tanfolyamok
4. § (1) A 3. § szerint szükséges tanfolyamokat az illetékes miniszter szervezi meg, kivéve ha a szükségletet az alábbi § szerint engedélyezett tanfolyam megfelelően biztosítja.
(2) A tanfolyamot valamely közület tulajdonában lévő vagy rendelkezése alatt álló vállalat vagy iparoktatási intézmény mellett kell szervezni.
(3) Az (1) bekezdés értelmében szervezett tanfolyam költségei az illetékes minisztérium költségvetését terhelik.
5. § (1) A tanfolyam tartásának részletes szabályait az illetékes miniszter által - a vallás- és közoktatásügyi miniszterrel és az Országos Munkaerőgazdálkodási Hivatallal egyetértve - megállapított szabályzat tartalmazza.
(2) A tanfolyam szabályzatában kell rendelkezni különösen
a) a tanfolyam helyiségének és felszerelésének követelményeiről;
b) a tanfolyam meghirdetésének módjáról;
c) a hallgatók felvételének feltételeiről és módjáról, az esetleges felvételi vizsgáról; a hallgatók által esetleg fizetendő díjakról;
d) a tanfolyam helyi vezetőjéről és az oktató személyzetről;
e) a tanítástervről, az órarendről, a tankönyvekről és a tanszerekről;
f) a tanfolyamot lezáró vizsgáról és a tanfolyam elvégzését tanusító bizonyítványról, valamint arról, hogy a tanfolyam sikeres elvégzését az ipari képesítés szempontjából mennyiben kell figyelembe venni;
g) a hallgatóknak a tanfolyammal esetleg kapcsolatos lakásáról és ellátásáról;
h) az ellenőrzés módjáról;
i) a tanfolyamok, a hallgatók és a vizsgák nyilvántartásáról.
6. § (1) A tanfolyamot lezáró vizsgát lefolytató vizsgabizottság tagjait az illetékes miniszter jelöli ki. Az illetékes miniszter a vizsga lefolytatásával az illetékes segédvizsgabizottságot is megbízhatja.
(2) A sikeresen letett vizsgáról a bizonyítványt a vizsgabizottság állítja ki.
7. § A tanfolyammal kapcsolatos irattári anyagot (anyakönyvek, vizsgajegyzőkönyvek stb.) megőrzés végett az illetékes miniszter részéről kijelölt iparoktatási intézménynek, a tanfolyam anyakönyvének másolatát pedig a tanfolyam befejezésétől számított tizenöt nap alatt az Országos Munkaerőgazdálkodási Hivatalnak kell megküldeni.
Magántanfolyamok
8. § (1) Az illetékes miniszter bármely jogi személynek engedélyt adhat tanfolyam rendezésére.
(2) Az előbbi bekezdés alapján az engedélyt csak abban az esetben szabad kiadni, ha a tanfolyamra a 3. §-ban foglalt rendelkezésekhez képest szükség van.
(3) Az illetékes miniszter a tanfolyam engedélyezését meghatározott feltételek teljesítésétől teheti függővé s az engedélyben meghatározza azokat a követelményeket, amelyeknek az engedély alapján tartandó tanfolyamnak meg kell felelnie.
(4) A jelen § alapján adott engedély hatályát veszti:
a) ha az engedélyes az engedélyben megszabott feltételeket nem teljesíti;
b) ha az illetékes miniszter az engedélyt közérdekből visszavonja.
9. § Az 5-7. § rendelkezéseit a 8. § alá eső tanfolyamok tekintetében is megfelelően alkalmazni kell.
10. § (1) Tanfolyam tartására a jelen rendelet hatálybalépése előtt kiadott engedélyek - a (2) bekezdésben foglalt kivételt nem tekintve - hatályukat vesztik.
(2) A jelen rendelet hatálybalépésekor - korábban a kiadott engedély alapján - folyamatban levő tanfolyamokat be lehet fejezni, ezeket azonban a jelen rendelet hatálybalépésétől számított tizenöt nap alatt az illetékes miniszternek be kell jelenteni. A 8. § (4) bekezdésében foglalt rendelkezések az ilyen tanfolyamok tekintetében is irányadók.
Vegyes rendelkezések
11. § A jelen rendelet alkalmazásában illetékes miniszter a tanfolyam tárgyának megfelelő iparág felett főfelügyeletet gyakorló miniszter. Ha nem az iparügyi miniszter az illetékes, a 2. § (2) bekezdésének c) pontja, a 3. és az 5. §, valamint a 8. § (1) és (3) bekezdése, végül a 13. § esetében az illetékes miniszter az iparügyi miniszterrel egyetértve jár el.
12. § (1) Amennyiben a cselekmény súlyosabb büntető rendelkezés alá nem esik, kihágást követ el és az 1918. X. törvénycikk rendelkezései szerint pénzbüntetéssel büntetendő, aki tanfolyamot engedély nélkül tart fenn.
(2) A kihágás miatt az eljárás a közigazgatási hatóságnak, mint rendőri büntetőbíróságnak a hatáskörébe tartozik. Az 1929. XXX. tc. 59. §-a (1) bekezdés 3. pontjának alkalmazása szempontjából szakminiszternek a jelen rendelet 11. §-a szerint illetékes minisztert kell tekinteni.
13. § (1) A jelen rendelet kihirdetésének napján lép hatályba; végrehajtásáról az illetékes miniszterek gondoskodnak.
(2) A jelen rendelet hatálybalépésével az ipari tanfolyamok engedélyezéséről és működéséről szóló 33333/1936. IpM rendelet (Rendeletek Tára 1422. oldal) hatályát veszti.
Budapest. 1949. évi május hé" 6-án.
Dobi István s. k.
miniszterelnök