Tippek

Tartalomjegyzék nézet

Bármelyik címsorra duplán kattintva megjelenítheti a dokumentum tartalomjegyzékét.

Visszaváltás: ugyanúgy dupla kattintással.

(KISFILM!)

...Tovább...

Bíró, ügytárgy keresése

KISFILM! Hogyan tud rákeresni egy bíró ítéleteire, és azokat hogyan tudja tovább szűkíteni ügytárgy szerint.

...Tovább...

Közhiteles cégkivonat

Lekérhet egyszerű és közhiteles cégkivonatot is.

...Tovább...

PREC, BH stb. ikonok elrejtése

A kapcsolódó dokumentumok ikonjainak megjelenítését kikapcsolhatja -> így csak a normaszöveg marad a képernyőn.

...Tovább...

Keresés "elvi tartalomban"

A döntvények bíróság által kiemelt "elvi tartalmában" közvetlenül kereshet. (KISFILMMEL)

...Tovább...

Mínuszjel keresésben

A '-' jel szavak elé írásával ezeket a szavakat kizárja a találati listából. Kisfilmmel mutatjuk.

...Tovább...

Link jogszabályhelyre

KISFILM! Hogyan tud linket kinyerni egy jogszabályhelyre, bekezdésre, pontra!

...Tovább...

BH-kban bírónévre, ügytárgyra

keresés: a BH-k címébe ezt az adatot is beleírjuk. ...Tovább...

Egy bíró ítéletei

A KISFILMBEN megmutatjuk, hogyan tudja áttekinteni egy bíró valamennyi ítéletét!

...Tovább...

Jogszabály paragrafusára ugrás

Nézze meg a KISFILMET, amelyben megmutatjuk, hogyan tud a keresőből egy jogszabály valamely §-ára ugrani. Érdemes hangot ráadni.

...Tovább...

Önnek 2 Jogkódexe van!

Két Jogkódex, dupla lehetőség! KISFILMÜNKBŐL fedezze fel a telepített és a webes verzió előnyeit!

...Tovább...

Veszélyhelyzeti jogalkotás

Mi a lényege, és hogyan segít eligazodni benne a Jogkódex? (KISFILM)

...Tovább...

Változásfigyelési funkció

Változásfigyelési funkció a Jogkódexen - KISFILM!

...Tovább...

Módosult §-ok megtekintése

A „változott sorra ugrás” gomb(ok) segítségével megnézheti, hogy adott időállapotban hol vannak a módosult sorok (jogszabályhelyek). ...Tovább...

Iratminták a Pp. szövegéből

Kisfilmünkben bemutatjuk, hogyan nyithat meg iratmintákat a Pp. szövegéből. ...Tovább...

4079/1949. (VI. 8.) Korm. rendelet

a mezőgazdasági szolgálati jogviszonyból eredő követelések érvényesítéséről

(Közigazgatási rendszám: 8.140.)

A magyar köztársaság kormánya az 1946. XVI. tc. 1. §-ában foglalt és legutóbb az 1948. LVI. tc. 1. §-ával meghosszabbított felhatalmazás alapján a következőket rendeli:

1. § (1) Mezőgazdasági munkavállaló és munkáltató között a munkaviszonyból származó jogviták bírói út kizárásával a jelen rendeletben szabályozott eljárás alá tartoznak.

(2) A jelen rendelet alkalmazásában mezőgazdasági munkavállalónak, illetőleg munkáltatónak kell tekinteni a mezőgazdasági és rokontermelési ágak (kertészet, erdészet, szőlészet stb.) összes munkavállalóit és munkáltatóit, beleértve a részesmunkavállalókat is.

(3) A jelen rendelet a mezőgazdasági és rokontermelési ágak kollektív keretszerződésének hatálya alá tartozó állami és közületi munkavállalókra és munkáltatókra nem terjed ki.

2. § (1) A mezőgazdasági munkaviszonyból eredő viták egyességi elintézése céljából minden törvényhatósági jogú és megyei városban, továbbá nagyközségben, körjegyzőségek székhelyén és azokban a kisközségekben, ahol a DÉFOSz-nak munkástagozata van, mezőgazdasági munkaügyi bizottságot (a továbbiakban: bizottság) kell szervezni.

(2) A bizottság három tagból áll. Két tagját a DÉFOSz munkástagozata jelöli ki, harmadik tagja a községi jegyző (körjegyző) vagy az általa megbízott tisztviselő, illetőleg a polgármester által kijelölt tisztviselő. A bizottság elnökét a DÉFOSz munkástagozata által kijelölt tagokból maga választja; jegyzője a tagként kijelölt közigazgatási tisztviselő. A bizottság üléseiről jegyzőkönyvet kell vezetni.

(3) Egyeztető eljárásra az a bizottság illetékes, amelyhez a munkavállaló munkahelye területileg tartozik.

3. § (1) A vita egyességi elintézését a bizottságnál bármelyik fél kezdeményezheti.

(2) A panaszt a bizottság elnökénél vagy a DÉFOSz helyi munkástagozatánál írásban kell benyújtani vagy szóval jegyzőkönyvbe mondani.

(3) A bizottság elnöke gondoskodni köteles arról, hogy a bizottság az egyeztetési tárgyalást a panasz átvételétől számított nyolc napon belül megtartsa. A tárgyalásra a feleket írásban meg kell idézni, szükség esetén hatósági kézbesítő igénybevételével.

4. § (1) A bizottságot az elnök a szükséges időközökben hívja össze. A tárgyalás rendjéről az elnök gondoskodik.

(2) A bizottság tagjait megbízatásuk tartama alatt közhivatalnokoknak (1940. XVIII. tc. 3. §) kell tekinteni.

5. § (1) Ha a felek a bizottság közbenjöttével megegyeznek, az ügyet befejezettnek kell tekinteni.

(2) Ha a bizottság előtt létrejött egyességben vállalt kötelezettséget nem teljesítik, a bizottság az érdekelt fél kérelmére az egyességet tartalmazó jegyzőkönyvet behajtás céljából az illetékes állami adóhivatalnak megküldi.

(3) Ha a felek a bizottság előtt megegyezni nem tudnak, a bizottság az ügy iratait javaslatával további eljárás végett nagy- és kisközségben ezer forint értékig terjedő követelés esetében a községi elöljárósághoz, ezer forintot meghaladó követelés esetében pedig a járási főjegyzőhöz, - városban a követelés értékére tekintet nélkül a polgármesterhez teszi át.

6. § (1) A munkavállaló vagy munkáltató követelésének érvényesítése végett panaszával közvetlenül az illetékes közigazgatási hatósághoz is fordulhat. Amíg a bizottság előtt az egyeztető eljárás befejezve nincsen, a közigazgatási hatóság előtt eljárásnak nincs helye.

(2) A közigazgatási hatóság elé vitt ügyben [5. § (3), 6. § (1) bek.] nagy- és kisközségben ezer forint értékhatárig a községi bíróság, ezer forint értékhatáron felül a járási főjegyző, - megyei városban a követelés értékére tekintet nélkül a polgármester, illetőleg az általa kijelölt tísztviselő, törvényhatósági jogú városban pedig a polgármester által megbízott tisztviselő határoz.

(3) A nagy- és kisközségben eljáró községi bíróság a bíróból, jegyzőből (körjegyző) és az elöljáróság egy további tagjából alakul. A bíró vagy a jegyző akadályoztatása esetén helyettesük jár el.

(4) Eljárásra az a közigazgatási hatóság illetékes, amelyhez a munkavállaló munkahelye területileg tartozik.

7. § (1) A közigazgatási hatóság a panasz ügyében [5. § (3) és 6. § (1) bek.] nyolc napon belül határozni és erről a feleket értesíteni köteles. A tárgyalásra a feleket meg kell idézni.

(2) A felek a határozat ellen a közlés napjától számított harmadik nap déli 12 órájáig fellebbezéssel élhetnek a törvényhatóság első tisztviselőjéhez.

(3) A fellebbezést annál a közigazgatási szervnél kell írásban benyújtani vagy szóval jegyzőkönyvbe mondani, amely az ügyben elsőfokon határozott.

8. § A kötelezett munkáltató a megállapított szolgáltatást a határozat közlésének napjától számított harmadik nap déli 12 órájáig teljesíteni köteles.

9. § (1) A bizottság előtt létrejött egyességet tartalmazó jegyzőkönyv, valamint a közigazgatási hatóság jogerős határozata alapján a megállapított követelést közadók módjára kell behajtani.

(2) Ha a követelést közigazgatási hatóság jogerős határozata állapította meg, a követelés soronkívüli behajtása végett az adóhivatalt az elsőfokon eljárt hatóság keresi meg.

10. § (1) A jelen rendelet 1. §-a alá eső követelések ügyében folyamatban lévő pereket a felmerült költségek kölcsönös megszűntetése mellett meg kell szűntetni.

(2) A bíróság a megszűntetett eljárás iratait nyolc napon belül köteles a jelen rendelet 6. §-ának (2) bekezdése alapján illetékes közigazgatási hatóságnak megküldeni.

11. § (1) Ez a rendelet kihirdetésének napján lép hatályba. Az 1800/1946. (45) ME rendelet 1. §-a, valamint a jelen rendelettel ellentétes egyéb rendelkezések hatályukat vesztik.

(2) E rendelet végrehajtásáról a földmívelésügyi miniszter gondoskodik.

Budapest, 1949. évi június hó 3-án.

Dobi István s. k.

miniszterelnök

Tartalomjegyzék