Tippek

Tartalomjegyzék nézet

Bármelyik címsorra duplán kattintva megjelenítheti a dokumentum tartalomjegyzékét.

Visszaváltás: ugyanúgy dupla kattintással.

(KISFILM!)

...Tovább...

Bíró, ügytárgy keresése

KISFILM! Hogyan tud rákeresni egy bíró ítéleteire, és azokat hogyan tudja tovább szűkíteni ügytárgy szerint.

...Tovább...

Közhiteles cégkivonat

Lekérhet egyszerű és közhiteles cégkivonatot is.

...Tovább...

PREC, BH stb. ikonok elrejtése

A kapcsolódó dokumentumok ikonjainak megjelenítését kikapcsolhatja -> így csak a normaszöveg marad a képernyőn.

...Tovább...

Keresés "elvi tartalomban"

A döntvények bíróság által kiemelt "elvi tartalmában" közvetlenül kereshet. (KISFILMMEL)

...Tovább...

Mínuszjel keresésben

A '-' jel szavak elé írásával ezeket a szavakat kizárja a találati listából. Kisfilmmel mutatjuk.

...Tovább...

Link jogszabályhelyre

KISFILM! Hogyan tud linket kinyerni egy jogszabályhelyre, bekezdésre, pontra!

...Tovább...

BH-kban bírónévre, ügytárgyra

keresés: a BH-k címébe ezt az adatot is beleírjuk. ...Tovább...

Egy bíró ítéletei

A KISFILMBEN megmutatjuk, hogyan tudja áttekinteni egy bíró valamennyi ítéletét!

...Tovább...

Jogszabály paragrafusára ugrás

Nézze meg a KISFILMET, amelyben megmutatjuk, hogyan tud a keresőből egy jogszabály valamely §-ára ugrani. Érdemes hangot ráadni.

...Tovább...

Önnek 2 Jogkódexe van!

Két Jogkódex, dupla lehetőség! KISFILMÜNKBŐL fedezze fel a telepített és a webes verzió előnyeit!

...Tovább...

Veszélyhelyzeti jogalkotás

Mi a lényege, és hogyan segít eligazodni benne a Jogkódex? (KISFILM)

...Tovább...

Változásfigyelési funkció

Változásfigyelési funkció a Jogkódexen - KISFILM!

...Tovább...

Módosult §-ok megtekintése

A „változott sorra ugrás” gomb(ok) segítségével megnézheti, hogy adott időállapotban hol vannak a módosult sorok (jogszabályhelyek). ...Tovább...

Iratminták a Pp. szövegéből

Kisfilmünkben bemutatjuk, hogyan nyithat meg iratmintákat a Pp. szövegéből. ...Tovább...

4103/1949. (VI. 24.) Korm. rendelet

a központi fűtő- és melegvízszolgáltató berendezések üzembentartásának újabb szabályozása tárgyában

(Közigazgatási rendszám : 3.870.)

A magyar köztársaság kormánya az 1946: XVI. tc. 1. §-ában foglalt és legutóbb az 1948: LVI. tc. 1. §-ával meghosszabbított felhatalmazás alapján a következőket rendeli:

I.

Üzembentartási kötelezettség.

1. § (1) Az épületben levő központi fütő- és melegvízszolgáltató berendezést a bérbeadó köteles üzemben tartani:

a) ha a berendezés az 1948/49. évben az egész fűtési évadban már üzemben volt és a bérlők száma tíznél több;

b) ha a berendezés az 1948/49. évi egész fűtési évadban már üzemben volt, de a bérlők száma tíz vagy ennél kevesebb és a bérlőknek a bérlemények számú szerint számított 60%-a az üzembentartás költségeinek fedezésére kötelezettséget vállal; Végül

c) ha a berendezés nem volt ugyan az egész 1948/49. évi fűtési évadban üzemben, de üzemképes és a bérlőknek az épületben levő bérlemények száma szerint számított 60%-a az üzembentartás költségeinek fedezésére kötelezettséget vállal.

(2) Az (1) bekezdés c) pontjában meghatározott üzembentartási kötelezettség alól mentesül a bérbeadó:

a) ha az épületet romépületté nyilvánították vagy

b) ha az egy évi tüzelőanyag ára az ingatlannak a közvetlenül megelőző évi nyers bérjövedelmét meghaladja.

2. § Amennyiben az épületben a központi fűtőberendezéssel szerkezetileg össze nem függő melegvízszolgáltató berendezés van, a bérbeadó azt - tekintet nélkül arra, hogy a melegvízszolgáltató berendezés korábban üzemben volt-e vagy sem - csak akkor köteles üzemben tartani, ha az üzembentartás költségeinek fedezésére a bérlőknek az épületben levő bérlemények száma szerint számított 70%-a kötelezettséget vállal.

3. § (1) Az 1. és 2. § rendelkezéseinek szempontjából a társbérlők önálló bérlőknek tekintendők; az albérlők és azok a bérlők, akik esetleg központi fűtőberendezéssel - a 2. § esetében melegvízszolgáltató berendezéssel - el nem látott helyiségeket bérelnek, nem vehetők számításba.

(2) A bérbeadó a saját lakására nézve, továbbá a házfelügyelő és a segédházfelügyelő a szolgálati lakásra nézve az 1. és 2. §-ban említett kötelezettségvállalás, illetőleg különdíj fizetése, valamint a 20. § (1) bekezdése rendelkezéseinek szempontjából bérlőnek minősül.

4. § A központi fűtő- és melegvízszolgáltató berendezést üzemképes állapotban lévőnek kell tekinteni [1. § (1) bekezdés c) pont], ha azt az egyévi üzembentartásához szükséges tüzelőanyag árának 10 százalékát meg nem haladó összegből - az egész épületre nézve - üzemképes állapotba lehet helyezni. Vita esetében az épület fekvése szerint illetékes építésügyi főigazgató jogorvoslat kizárásával határoz.

II.

Különdíj

5. § (1) Ha a bérbeadó a jelen rendelet értelmében a központi fűtő- és melegvízszolgáltató berendezést köteles üzemben tartani, az üzembentartási költségek fejében valamennyi bérlőtől különdíjat szedhet.

(2) A különdíj összegének megállapításánál csak az alábbi költségtényezők vehetők figyelembe:

a) a fűtőberendezésnek a fűtés megkezdése előtti átvizsgálása, kitakarítása, megtöltése, szerszámok rendbehozása. Kisebb hibák kijavítása,

b) a tüzelőanyagok ára

c) a salak elszállítása,

d) a központi fűtő- és melegvíz-szolgáltató berendezés üzembentartásával felmerülő villamosáramfogyasztás költsége,

f) a központi fűtő és melegvíz-szolgáltató berendezés különálló kéményének kéményseprési díja.

(3) A (2) bekezdés a) pontja alapján a tulajdonos legfeljebb az évi tüzelőanyag ára 10 százalékának megfelelő összegű különdíj megfizetését követelheti a bérlőktől.

(4) A jelen § alapján szedhető különdíjat az egyes bérlők kőzött a bérleményeikben lévő fűthető helyiségek légköbméter arányában kell megosztani. A megosztva használt lakásoknál (az úgynevezett társbérleteknél) az egész lakásra eső különdíjat az egyes társbérlők, az általuk fizetendő bér arányában viselik.

(5) A központi fűtőberendezéssel szerkezetileg össze nem függő melegvízszolgáltató berendezés üzembentartásáért járó különdíjat az egyes bérlők között a bérleményben lkó (bejelentett) személyek száma szerint kell megosztani.

III.

A különdíj kiszámításával és az üzembentartással kapcsolatos eljárás

6. § (1) Ha a központi fűlő- és melegvízszolgáltató berendezés az 1948/49. évi fütési évadban nem volt üzemben [1. § (1) bekezdés c) pont], vagy üzemben volt ugyan, de a bérlők száma tíz vagy ennél kevesebb [1. § (1) bekezdés b) pont], a bérbeadó köteles a rendelet hatálybalépésétől számított nyolc napon belül a bérlőket írásban felhívni, hogy a felhívás hozzájuk érkezésétől számítolt nyolc nap alatt írásban nyilatkozzanak afelől, hajlandók-e a központi fűtő- és melegvízszolgáltató berendezés üzembentartást költségeiből a jelen rendelet szerint reájuk eső rész fizetésére kötelezettséget vállalni. Ha az üzemképesség tekintetében vita merül fel (4. §), a felhívást az építésügyi főigazgató határozatának kézbesítését követő nyolc nap alatt kell megtenni. Ha a bérlő a határidőn belül min nyilatkozik, úgy kell tekinteni, mint aki az üzembentartást nem kívánja.

(2) Ha a bérlőknek az 1. § (1) bekezdése és a 3. § szerint számított 60 százaléka a központi fűtő és melegvizszolgáltató berendezés üzembentartsát kívánja, az üzembentartási költségeknek a jelen rendelet szerint reájuk eső részét azok a bérlők is kötelesek megfizetni, akik az üzembentartást nem kívánták. Ha a bérbeadó a központi fűtő- és melegvíz-szolgáltató berendezést üzemben tartja, bár arra a jelen rendelet értelmében nem volna kötelezve, különdíjat csak azoktól a bérlőktől és csak annyiban követelhet, akik és amennyiben annak fizetésére, önként kötelezettségei vállaltak.

(3) Ha a bérlők 60 százaléka az üzembentartást kívánja, a bérbeadó köteles tizenöt nap alatt az üzembentartás költségeire vonatkozó részletes tervet, valamint az egyes bérlőkre eső különdíjai az erre a célra rendszeresíteti űrlapon valamennyi bérlővel írásban közölni.

(4) A különdíjat mindén év április hó 1. napjától számított 12 havi egyenlő részletben kell megfizetni. Az 1949/50. évi fűtési évadra a különdíjat úgy kell felosztani, hogy az üzembentartás költsége az 1049. évi július hó 1. napjától számított kilenc havi egyenlő részletben megtérüljön.

(5) A bérlő a (3) bekezdésben említett tervvel, illetőleg a (3) és (4) bekezdés értelmében felszámított különdíjjal vemben a közlésnek hozzá érkezésétől számított nyolc nap alatt a lakás fekvése szerint illetékes építésügyi főigazgatóhoz intézett beadványban kifogást tehet. A kifogás tárgyában az építésügyi főigazgató jogorvoslat kizárásával határoz. A különdíj kiszállításának alapjául szolgáló légköbméter felmérést helyesnek kell tekinteni, ha az eltérés az 5 százalékot nem haladja meg.

(6) Kifogás esetében az építésügyi főigazgató döntéséig a bérlő a bérbeadó terve szerint reá eső különdíjat köteles fizetni.

(7) Ha a bérbeadó állal kiszámított különdíj az építésügyi főigazgató határozatában megállapított összeget meghaladja, a bérlő a túlfizetett összeget a határozat hozatala után fizetendő különdíjból egy összegben is levonhatja.

(8) A jelen §-ban szabályozott eljárást akkor is le kell folytatni, ha a megelőzőleg hatályban volt 5800/1948. (120) Korm. rendelet 6. §-a értelmében a hasonló eljárást a jelen rendelet hatálybalépése előtt már megindították vagy befejezlek.

7. § Ha a központi fűtő- és melegvízszolgáltató berendezés az 1948/49. évi egész fűtési évadban üzemben volt és a bérlők száma tíznél több, a 6. § (1) bekezdésében említett felhívás kibocsátását mellőzni kell és a bérbeadó csupán a 6. § (3) bekezdésében említett tervet köteles a jelen rendelet hatálybalépését követő tizenöt nap alatt a bérlőkkel közölni; a 6. § (3)-(8) bekezdésében foglalt rendelkezéseket azonban ebben az esetben is alkalmazni kell.

8. § A központi fűtőberendezéssel szerkezetileg össze nem függő melegvízszolgáltató berendezés üzembentartására vonatkozó felhívást, illetőleg nyilatkozatot és kifogást külön kell megtenni. A 6. § rendelkezéseit ebben az esetben is megfelelően alkalmazni kell azzal az eltéréssel, hogy az üzembentartási kötelezettség tekintetében a 2. §-ban foglalt rendelkezések az irányadók.

IV.

Az üzembehelyezés után keletkezett hibák kijavítása

9. § (1) Az üzembehelyezés után a fel- és leszálló vezetékekben, valamint a fűtőtestekben keletkezett, továbbá a bérbeadó vagy megbízottjának szándékos vagy gondatlan magatartásából eredő egyéb hibákat a bérbeadó saját költségén köteles megjavíttatni.

(2) Az (1) bekezdés hatálya alá nem eső hibák kijavítására az alábbi rendelkezések az irányadók:

a) Ha a javítás költsége a bérlőktől az 5. § (3) bekezdése alapján beszedett összegből, illetőleg annak az üzembehelyezésre fordított költségek levonása után fennmaradó részéből fedezhető, úgy a bérbeadó a helyreállítást ennek az összegnek a terhére köteles elvégeztetni;

b) ha a javítás költségei az a) pont alapján nem fedezhetők, a bérbeadó köteles a javításról a költségek feltüntetésével tervet készíteni és azt az üzemképtelenné válás napjától számított nyolc nap alatt a bérlőkkel írásban közölni. A tervben közölni kell azt is. hogy az egyes bérlőkre az 5. § (4), Illetőleg (5) bekezdése szerint milyen összeg esik. A bérlők a felhívásnak hozzájuk, érkezésétől számított három nap alatt írásban kötelesek nyilatkozni, hogy hajlandók-e a javítás költségének reájuk eső részét vállalni. Ha a bérlőknek az 1. § (1) bekezdése és a 3. § szerint számított

60%-a - a szerkezetileg elkülönített melegvízszolgáltató berendezés esetében

70%-a - a javítás költségét vállalja, a bérbeadó a javítást haladéktalanul köteles elvégeztetni;

c) a bérlő a felhívással szemben kifogást tehet. Az ilyen kifogás tekintetében is a 6. § (5) bekezdésének rendelkezéseit kell megfelelően alkalmazni.

(3) A bérlők a javítás költségét a bérbeadónak a (2) bekezdésben említett nyilatkozat aláírását követő hónap első napjától számított három hónap alatt kötelesek megtéríteni: A havi részlet különdíjnak minősül.

V.

A különdíj fizetése

10. § (1) A különdíj akkor esedékes és úgy fizetendő, mint a bér

(2) Ha a bérlő egy hónapra eső és a jelen rendelet értelmében vele szabályszerűen közölt különdíj fizetésével hátralékban marad, a bérbeadó jogosult a nem fizető bérlő bérleményében lévő fűtőkészüléket kikapcsolni és azt a hátralék törlesztéséig, továbbá a kikapcsolással, valamint a bekapcsolással járó költségek megtérítéséig kikapcsolva tartani. A különdíjat a kikapcsolás idejére is meg kell fizetni.

(3) Ha a bérlő több, mint egy hónapra eső különdíj összegével marad hátralékban, ez a bér nemfizetésének jogkövetkezményeivel jár.

(4) A (2) bekezdés alapján történő kikapcsolásnak és a kikapcsolt fűtőkészülék újból való üzembehelyezésének költsége a hátralékos bérlőt terheli.

11. § (1) A bérlő személyében beállott változás esetében az új bérlő a jelen rendelet erejénél fogva az üzembentartással kapcsolatos jogok és kötelezettségek tekintetében az előző bérlő helyébe lép

(2) A régi és új bérlő közötti elszámolásban - ellenkező megállapodás hiányában - azt kell irányadónak tekinteni, hogy a bérleti jogviszony a fűtés, illetőleg a melegvíszolgáltatás ideje alatt milyen arányban állott fenn. A vita eldöntése a bíróság hatáskörébe tartozik.

12. § (1) A bérbeadó minden év április hó 30. napjáig köteles az üzembentartás felmerült költségeiről szóló elszámolást a következő fűtési évadra vonatkozó felhívással (6. § (1) bekezdés) együtt a bérlőkkel közölni. Az elszámolásban hivatkozni kell az elszámolás alapjául szolgáló okiratokra (számlákra stb.) s az idevonatkozó eredeti okiratokat a bérbeadó a bérlők megbízottjának kívánságra felmutatni köteles.

(2) Ha az (1) bekezdésben említett elszámolás szerint az előbbi fűtési évadban esedékessé vált különdíjak végösszege az üzembentartás felmerült költségeit meghaladja, a bérbeadó köteles a különbözetet a következő fűtési évadra vonatkozó részletes tervben [6. § (3) bekezdés] a bérlők által fizetendő első havi részletek javára elszámolni, ha pedig az említett végösszeg az üzembentartás költségeit nem fedezte, a bérbeadó jogosult a különbözettel a részletes tervben a bérlőket megterhelni. VI.

A különdíj felhasználása

13. § (1) A bérbeadó a bérlőktől beszedett különdíjnak a tüzelőanyagok költsége címén felszámított részét [5. § (2) bekezdés 6.) pontja] minden hónap 15., illetőleg utolsó napjáig köteles, a Tüzelőanyag-kereskedelmi nemzeti vállalatnak (a továbbiakban : TÜKER) a Magyar Nemzeti Banknál lévő 030.002. számú egyszámlájának "Központi Fűtési Szénellátás" rovatára befizetni.

(2) A TÜKER az átutalásokat kamatmentes folyószámlán, ügyfelenkint nyilvántartja és annak terhére számolja el as ügyfél megrendelése szerint leszállított tüzelőanyag mennyiségeket.

(3) A bérbeadó a TÜKER-t legkésőbb az 1949. évi július hó 31. napjáig számlanyitási, illetőleg számlafenntartási szándékáról köteles értesíteni.

(4) A TÜKER minden évben, a fűtési évad befejezését követő nyolc nap alatt köteles a bérbeadónak elszámolni.

(5) A Közületi Ingatlan Központ (a továbbiakban: KIK) kezelésében lévő házak központi fűtőberendezéseinek tüzelőszerrel történő ellátása tekintetében a KIK a TÜKER-tel külön megállapodást létesíthet.

VII.

Az üzembentartási kötelezettség megszegésével kapcsolatot rendelkezések

14. § (1) Ha a bérbeadó üzembentartási kötelezettségét megszegi, az épület fekvése szerint illetékes építésügyi főigazgató a bérbeadót 500 forinttól 5.000 forintig terjedhető pénzbírsággal sújtja, egyszersmind újabb pénzbírság terhével és újabb határidő kitűzésével felhívja a kötelezettség teljesítésére. Ez az eljárás mindaddig ismételhető, amíg a tulajdonos a felhívásnak eleget nem tesz.

(2) A pénzbírságot az építésügyi miniszter állal megjelölt csekkszámlára kell befizetni.

(3) A pénzbírság összegét a kötelezettség fontosságához és természetéhez, valamint a mulasztás mérvéhez képest kell megállapítani.

(4) Ha a bérbeadó a központi fűtő- és melegvizszolgáltató berendezést nem a jogszabályoknak megfelelően tartja üzemben, de megállapítható, hogy a szabályszerű üzembentartás műszaki okokból nem lehetséges és a hiba a jelen rendelet alapján nem küszöbölhető ki, a főigazgató akként is határozhat, hogy az érdekelt bérlő által fizetendő különdíj összegét aránylagosan leszállítja.

(5) Az építésügyi főigazgatónak az (1) és (4) bekezdés alapján hozott határozata ellen előterjesztésnek van helye a 11800/1946. (234) ME rendelet 9. §-a alapján az építésügyi minisztériumban szervezett Helyreállítási Fellebbviteli Bizottsághoz. Az előterjesztésre és a Bizottság előtti eljárásra vonatkozólag a 26000/1947. (178) ) ÉKM, valamint az ezt kiegészítő és módosító rendeletekben foglaltak az irányadók.

VIII.

A rendelettől eltérő megállapodások

15. § (1) A felek a fűtés- és melegvízszolgáltatás időtartama és a fűtés hőfoka tekintetében szabadon állapodhatnak meg. Megállapodás hiányában az építésügyi miniszter állal kibocsátott rendeletek az irányadók.

(2) A felek a különdíj fizetésére vonatkozó kötelezettség és ennek mértéke tekintetében az 5-12. §-okban foglalt rendelkezésektől eltérően állapodhatnák meg.

(3) Az (1) és (2) bekezdésben említett megállapodás csak úgy érvényes, ha azt írásba foglalták.

16. § A jelen rendelet szerint megkívánt írásbeli felhívás, nyilatkozat és közlés módja, valamint, hatálya tekintetében a 6000/1948. (111) Korm. rendelet 2. §-ának rendelkezéseit kell alkalmazni.

IX.

A központi fűtő- és melegvizszolyáltató berendezés kezelése

17. § (1) A jelen rendelet alapján üzembentartandó központi fűtő- és melegvizszolgáltató berendezést olyan házban, amelyben házfelügyelő van, a házfelügyelő köteles kezelni, feltéve, hogy a szolgálati szerződés a kezelést kifejezetten az ő tennivalóinak körébe utalta.

(2) Ha a szolgálati szerződés szerint a kezelés nem a házfelügyelő kötelessége, a kezelésről a bérbeadó köteles gondoskodni. A bérbeadó akadályoztatása esetében nevében a házfelügyelő köteles tőle telhetőleg mindent meglenni a kezelés biztosítása érdekében. Ha a bérbeadó a kezelésre külön személyt (á továbbiakban : fűtő) alkalmaz, ennek szolgálati viszonyára a 9700/1945. (157) ME rendelet rendelkezéseit kell alkalmazni.

(3) Ha a házfelügyelő vagy a fűtő a kezelésben betegség miatt vagy más okból - akár ideiglenesen, akár tartósan - gátolva van, a bérbeadó szükség esetén más személy alkalmazásával köteles az üzembentartásról megfelelően gondoskodni.

(4) A fűtőnek az üzembentartással kapcsolatos tennivalói tekintetében a felügyeletet a házfelügyelő köteles ellátni.

(5) A házfelügyelővel és a segédházfelügyelővel szemben a jelen § szerinti kötelezettségek megszegése vagy elmulasztása esetében tehető intézkedések tekintetében a 6000/1948. (111) Korm. rendelet 95. és 109. §-ának rendelkezései az irányadók.

(6) Olyan házban, amelyben házfelügyelő nincsen, a kezelésről a bérbeadó köteles gondoskodni.

18. § (1) A központi fűtő- és melegvízszolgáltató berendezések kezeléséért a bérlőktől szedhető különdíjat az Országos Munkabérmegállapító Bizottság állapítja meg.

(2) A házfelügyelő és a segédházfelügyelő kezelési díjat nem fizet.

(3) A kezelési díj akkor esedékes és úgy fizetendő, mint a bér; fizetésének elmulasztása a bér nemfizetésének jogkövetkezményével jár.

X.

Büntetőrendelkezés

19. § A sikkasztásra megállapított szabályok szerint büntetendő a bérbeadó, ha a bérlő által fizetett különdíjat nem a jelen rendeletben, illetőleg a bérlővel létesített megállapodásban meghatározott célra és módon használja fel.

XI.

A rendelet hatálybalépésével kapcsolatos rendelkezések

20. § (1) Az olyan épületben, ahol központi fütő- és melegvíz-szolgáltató berendezés üzembentartása kötelező, a bérlő az 1949/50. fűtési idényre saját lakásának fűtéséhez megvásárolt, de még le nem szállított tüzelőanyag tekintetében a jelen rendelet hatálybalépésétől számított tizenöt napon belül a vételi ügylettől egyoldalúan elállhat. Az elállás miatt az eladó kártérítési igényt nem támaszthat és a vevő részéről esetleg teljesített s a le nem szállított mennyiségre, vonatkozó fizetéseket (előleg, foglaló, stb.) a vevőnek az elállástól számított nyolc napon belül visszatéríteni köteles.

(2) Ha valamely épületben a központi fűtő- és melegvíz-szolgáltató berendezés üzembentartása a jelen rendelet értelmében kötelező és a bérbeadó az említett berendezések üzembentartása céljából a jelen rendelet hatálybalépése előtt tüzelőanyagot vásárolt, de a megrendelést nem a TÜKER-nél eszközölte, a vételi ügylet a még le nem szállított tüzelőanyag mennyiségére nézve a jelen rendelet erejénél fogva hatályát veszti és emiatt az eladó a vevővel szemben kártérítési igényt nem érvényesíthet. Az eladó a vevő részéről esetleg teljesített, de a még le nem szállított tüzelőanyag-mennyiségre vonatkozó fizetéseket a vevőnek nyolc napon belül visszatéríteni köteles.

21. § (1) A jelen rendelet kihirdetésének napján lép hatályba és egyidejűleg az 5890/1948. (120) Korm. rendelet hatályát veszti.

(2) A jelen rendelet végrehajtásáról - a fűtési időtartam és a hőfok mértékének megállapítása szempontjából a népjóléti miniszterrel egyetértésben - az építésügyi miniszter gondoskodik.

Budapest, 1949. évi június hó 17-én.

Dobi István s. k.

miniszterelnök

Tartalomjegyzék