Tippek

Tartalomjegyzék nézet

Bármelyik címsorra duplán kattintva megjelenítheti a dokumentum tartalomjegyzékét.

Visszaváltás: ugyanúgy dupla kattintással.

(KISFILM!)

...Tovább...

Bíró, ügytárgy keresése

KISFILM! Hogyan tud rákeresni egy bíró ítéleteire, és azokat hogyan tudja tovább szűkíteni ügytárgy szerint.

...Tovább...

Közhiteles cégkivonat

Lekérhet egyszerű és közhiteles cégkivonatot is.

...Tovább...

PREC, BH stb. ikonok elrejtése

A kapcsolódó dokumentumok ikonjainak megjelenítését kikapcsolhatja -> így csak a normaszöveg marad a képernyőn.

...Tovább...

Keresés "elvi tartalomban"

A döntvények bíróság által kiemelt "elvi tartalmában" közvetlenül kereshet. (KISFILMMEL)

...Tovább...

Mínuszjel keresésben

A '-' jel szavak elé írásával ezeket a szavakat kizárja a találati listából. Kisfilmmel mutatjuk.

...Tovább...

Link jogszabályhelyre

KISFILM! Hogyan tud linket kinyerni egy jogszabályhelyre, bekezdésre, pontra!

...Tovább...

BH-kban bírónévre, ügytárgyra

keresés: a BH-k címébe ezt az adatot is beleírjuk. ...Tovább...

Egy bíró ítéletei

A KISFILMBEN megmutatjuk, hogyan tudja áttekinteni egy bíró valamennyi ítéletét!

...Tovább...

Jogszabály paragrafusára ugrás

Nézze meg a KISFILMET, amelyben megmutatjuk, hogyan tud a keresőből egy jogszabály valamely §-ára ugrani. Érdemes hangot ráadni.

...Tovább...

Önnek 2 Jogkódexe van!

Két Jogkódex, dupla lehetőség! KISFILMÜNKBŐL fedezze fel a telepített és a webes verzió előnyeit!

...Tovább...

Veszélyhelyzeti jogalkotás

Mi a lényege, és hogyan segít eligazodni benne a Jogkódex? (KISFILM)

...Tovább...

Változásfigyelési funkció

Változásfigyelési funkció a Jogkódexen - KISFILM!

...Tovább...

Módosult §-ok megtekintése

A „változott sorra ugrás” gomb(ok) segítségével megnézheti, hogy adott időállapotban hol vannak a módosult sorok (jogszabályhelyek). ...Tovább...

Iratminták a Pp. szövegéből

Kisfilmünkben bemutatjuk, hogyan nyithat meg iratmintákat a Pp. szövegéből. ...Tovább...

4122/1949. (VI. 30.) Korm. rendelet

a talált tárgyak tekintetében követendő eljárás tárgyában

(Közigazgatási rendszám: 5.562.)

A magyar köztársaság kormánya az 1946: XVI. tc. 1. §-ában foglalt és legutóbb az 1948: LVI. tc. 1. §-ával meghosszabbított felhatalmazás alapján a következőket rendeli:

1. § (1) Aki idegen ingó dolgot talál és birtokába vesz, köteles azt a dolog elvesztőjének, tulajdonosának vagy az átvételre jogosult személynek (a továbbiakban: jogosultnak) nyolc nap alatt átadni vagy ugyanez alatt az idő alatt a rendőrségnek beszolgáltatni.

(2) A beszolgáltatás alkalmával a találó nyilatkozni köteles arra nézve, hogy a dolognak részére való kiadását kéri-e. Arról, hogy a találó a beszolgáltatás alkalmával a dolog kiadását kérte, a rendőrség igazolást ad.

2. § A rendőrség a beszolgáltatott dolgot három hónapon át megőrzi. Ha a jogosult a dolog átvétele végett három hónapon belül nem jelentkezik, a dolgot a találónak - a beszolgáltatás alkalmával kifejezett kívánságához képest - ki kell adni.

3. § (1) A találó a 2. §-ban foglalt rendelkezések alapján neki átadott dolog tulajdonát a rendőrséghez történt beszolgáltatás napjától számított egy év alatt megszerzi, feltéve, hogy ez alatt az idő alatt a jogosult a dolog átvétele végett sem nála, sem a rendőrségnél nem jelentkezett. Az egy évi határidő elteltéig a dolgot állagának sérelme nélkül használhatja, a dolog elidegenítésére, megterhelésére vagy használatának átengedésére azonban nem jogosult.

(2) A talált dolog tulajdonának megszerzésével harmadik személynek a dolgot terhelő jogai megszünnek.

4. § Ha a talált dolog átvétele végett a 2. §-ban említett határidő alatt a jogosult nem jelentkezik, illetőleg a találó a dolog kiadását nem kéri, a rendőrség a dolog értékesítése iránt [6. § (1) bek.] a 2. §-ban megállapított három hónapi határidő leteltétől számított tizenöt nap után haladéktalanul intézkedik. Az utóbb említett tizenöt napos határidő eltelte után a találónak a dolgot többé kiadni nem lehet.

5. § A közhatóság, közhivatal, közintézet - ideértve a közforgalmú közlekedési és szállítási vállalatokat is - (a továbbiakban: közület) hivatalos vagy közhasználatú helyiségében vagy szállítóeszközében a közület alkalmazottja által talált és birtokba vett, illetőleg a találó által a közület alkalmazottjának átadott talált dolgot a közület három hónapon át megőrizni köteles. Ha a jogosult ez alatt az idő alatt nem jelentkezik, a közület a dolog értékesítése iránt [6. § (1) bek.] haladéktalanul intézkedik.

6. § (1) A talált dolgot az egyes ingóságok elárverezésének az Állami Zálogház és Árverési Csarnok nv. ügykörébe utalásáról szóló 10250/1948. (223) Korm. rendelet rendelkezései szerint kell értékesíteni.

(2) Ha a talált dolog minőségénél (romlandó cikk, élőállat stb.) vagy egyéb körülménynél fogva nem tartható el, a rendőrség vagy a közület saját hatáskörében - a reánézve irányadó rendelkezések szerint - értékesíti.

(3) Ha a jogosult a talált dolog átvétele végett az elárverezés előtt jelentkezik, azt részére ki kell adni.

7. § (1) A talált dolog értékesítése során befolyt vételárat az Állami Zálogház és Árverési Csarnok a továbbiakban: Vállalat) - eltérően a 10250/1948. (223) Korm. rendelet 5. §-ában foglalt rendelkezésektől - zárolt számláján kezeli és az értékesítésről a rendőrséget, illetőleg a közületet haladéktalanul értesíti.

(2) A befolyt vételár a dolgot helyettesíti. Ha a jogosult a vételár átvétele végett a beszolgáltatás (1. §), illetőleg a találás (5. §) napjától számított egy év alatt a rendőrségnél, illetőleg a közületnél nem jelentkezik, a vételárra vonatkozó igényét elveszti és a vételárat a Vállalat a rendőrség, illetőleg a közület rendelkezése alapján a pénzügyminiszter által erre a célra nyitott bevételi számlára utalja át. Ha a jogosult a fenti határidő alatt jelentkezik, a vételárat részére kell kiutalni.

(3) A 6. § (2) bekezdésében említett dolgok értékesítéséből befolyó összeget a rendőrség vagy a közület köteles haladéktalanul befizetni a pénzügyminiszter által erre a célra nyitott bevéteti számlára. A jogosultnak a vételárra való igénye tekintetében a jelen § (2) bekezdésének rendelkezéseit megfelelően kell alkalmazni.

8. § (1) A jelen rendelet kihirdetésének napján lép hatályba; végrehajtásáról a pénzügyminiszterrel egyetértve az érdekelt miniszterek gondoskodnak.

(2) A jelen rendelet rendelkezéseit a hatálybalépése előtt talált, illetőleg már beszolgáltatott dolgok tekintetében is alkalmazni kell azzal az eltéréssel, hogy az 1., 2., illetőleg az 5. §-ban megszabott határidő folyása az ilyen dolgok tekintetében a jelen rendelet hatálybalépésének napján veszi kezdetét, a találó pedig a dolog kiadására irányuló kívánságát legkésőbben a jelen rendelet hatálybalépésétől számított tizenöt nap alatt jelentheti be.

Budapest, 1949. évi június hó 21-én.

Dobi István s. k.,

miniszterelnök

Tartalomjegyzék