Tippek

Tartalomjegyzék nézet

Bármelyik címsorra duplán kattintva megjelenítheti a dokumentum tartalomjegyzékét.

Visszaváltás: ugyanúgy dupla kattintással.

(KISFILM!)

...Tovább...

Bíró, ügytárgy keresése

KISFILM! Hogyan tud rákeresni egy bíró ítéleteire, és azokat hogyan tudja tovább szűkíteni ügytárgy szerint.

...Tovább...

Közhiteles cégkivonat

Lekérhet egyszerű és közhiteles cégkivonatot is.

...Tovább...

PREC, BH stb. ikonok elrejtése

A kapcsolódó dokumentumok ikonjainak megjelenítését kikapcsolhatja -> így csak a normaszöveg marad a képernyőn.

...Tovább...

Keresés "elvi tartalomban"

A döntvények bíróság által kiemelt "elvi tartalmában" közvetlenül kereshet. (KISFILMMEL)

...Tovább...

Mínuszjel keresésben

A '-' jel szavak elé írásával ezeket a szavakat kizárja a találati listából. Kisfilmmel mutatjuk.

...Tovább...

Link jogszabályhelyre

KISFILM! Hogyan tud linket kinyerni egy jogszabályhelyre, bekezdésre, pontra!

...Tovább...

BH-kban bírónévre, ügytárgyra

keresés: a BH-k címébe ezt az adatot is beleírjuk. ...Tovább...

Egy bíró ítéletei

A KISFILMBEN megmutatjuk, hogyan tudja áttekinteni egy bíró valamennyi ítéletét!

...Tovább...

Jogszabály paragrafusára ugrás

Nézze meg a KISFILMET, amelyben megmutatjuk, hogyan tud a keresőből egy jogszabály valamely §-ára ugrani. Érdemes hangot ráadni.

...Tovább...

Önnek 2 Jogkódexe van!

Két Jogkódex, dupla lehetőség! KISFILMÜNKBŐL fedezze fel a telepített és a webes verzió előnyeit!

...Tovább...

Veszélyhelyzeti jogalkotás

Mi a lényege, és hogyan segít eligazodni benne a Jogkódex? (KISFILM)

...Tovább...

Változásfigyelési funkció

Változásfigyelési funkció a Jogkódexen - tekintse meg kisfilmünket!

...Tovább...

Módosult §-ok megtekintése

A „változott sorra ugrás” gomb(ok) segítségével megnézheti, hogy adott időállapotban hol vannak a módosult sorok (jogszabályhelyek). ...Tovább...

4152/1949. (VII. 17.) Korm. rendelet

a közületi beszerzésekkel kapcsolatos ügyleti, jótállási és külön biztosítékul elfogadható értékek megállapítása, valamint azok kezelésének szabályozása tárgyában

(Közigazgatási rendszám: 9.053 és 10.405.)

A magyar köztársaság kormánya az 1946. XVI. tc. 1. §-ában foglalt és legutóbb az 1949. évi 17. törvény 1. §-ával meghosszabbított felhatalmazás alapján a következőket rendeli:

1. § A közületi beszerzések szabályzatának megállapítása tárgyában kibocsátott 4029/1949. (100) Korm. rendelet 39. §-ában említett ügyleti, jótállási és különbiztosítékul (a továbbiakban: biztosítékul) a következő értékek fogadhatók el:

a) az Országos Takarékpénztár N. V., az Országos Szövetkezeti Hitelintézet, valamint ennek taghitelszövetkezetei, továbbá a Kereskedelmi Iparbank rt. által kiállított betétkönyvek;

b) a Magyar Nemzeti Bank, az Országos Takarékpénztár N. V., az Országos Szövetkezeti Hitelintézet, valamint ennek taghitelszövetkezetei, továbbá a Kereskedelmi Iparbank rt. által kiállított kezességi nyilatkozatok (garancialevelek).

2. § (1) Az Országos Takarékpénztár N. V., valamint az Országos Szövetkezeti Hitelintézet által kiállított betétkönyvek és kezességi nyilatkozatok, továbbá a Magyar Nemzeti Bank által kiállított kezességi nyilatkozatok biztosítékul bármilyen összeg erejéig elfogadhatók.

(2) Az Országos Takarékpénztár N. V., valamint az Országos Szövetkezeti Hitelintézet részéről betétkönyvek és kezességi nyilatkozatok, továbbá a Magyar Nemzeti Bank részéről kezességi nyilatkozatok alapján vállalt összes kötelezettségek értékhatára nem esik korlátozás alá.

(3) Az Országos Szövetkezeti Hitelintézet taghitelszövetkezeteinek betétkönyvei és kezességi nyilatkozatai biztosítékul egy-egy ügylettel kapcsolatban legfeljebb 25.000 Ft erejéig állíthatók ki és fogadhatók el.

(4) Az Országos Szövetkezeti Hitelintézet taghitelszövetkezetei részéről betétkönyvek és kezességi nyilatkozatok alapján vállalt összes kötelezettségek együttesen nem haladhatják meg az illető taghitelszövetkezet saját tőkéjét (az üzletrésztőkének és a legutóbbi mérlegben kimutatott valódi tartaléknak az összegét).

(5) A Kereskedelmi Iparbank rt. részéről az egyes esetekben vállalható kötelezettségek értékhatára nem esik korlátozás alá; a betétkönyvek és kezességi nyilatkozatok alapján vállalható összes kötelezettségek együttes értékhatárát azonban a pénzügyminiszter - a Magyar Nemzeti Bank meghallgatásával - állapítja meg.

(6) A biztosítékul elfogadható betétkönyvek és kezességi nyilatkozatok értékhatárát, úgyszintén az ilyen célból vállalható kötelezettségek együttes összegét a pénzügyminiszter a fentiektől eltérően is megállapíthatja és az értékhatárok felemelését bizonyos feltételek teljesítésétől is függővé teheti.

3. § (1) A betétkönyvekről és a kezességi nyilatkozatokról, mind a kiállítók, mind pedig a közületek és közületi vállalatok [4.029/1949. (100) Korm. rendelet 1. §-a (1) bekezdésének a) pontja és 2. §-a d) pontja, a továbbiakban: közületek], amelyek a betétkönyvet vagy kezességi nyilatkozatot biztosítékul elfogadták, kötelesek a Magyar Nemzeti Bankot haladéktalanul értesíteni. Az értesítésnek tartalmaznia kell a betétkönyv számát, a betétkönyv záradékának, illetőleg a kezességi nyilatkozat kiállításának keltét, valamint a biztosítéki összeget. Ezenkívül a kiállító részéről beküldendő értesítésben meg kell nevezni azt a közületet, amelynek részére a biztosítékot letették. A közület részéről beküldendő értesítésnek pedig tartalmaznia kell még a kiállítónak a megnevezését is. A Magyar Nemzeti Bankhoz beküldendő értesítés mintáját az I. számú melléklet tartalmazza.

(2) A közület részéről beküldendő értesítést - amelyet a betétkönyv, illetőleg kezességi nyilatkozat kiállítója bocsát rendelkezésre - a vállalkozó köteles a közületnél a betétkönyvvel, illetőleg a kezességi nyilatkozattal együtt benyújtani. A közület az értesítést az ügy számával ellátva, szabályszerűen aláírva és lebélyegezve haladéktalanul továbbítja a Magyar Nemzeti Bankhoz.

(3) A betétkönyv, illetőleg kezességi nyilatkozat formájában letett biztosítéknak a közület részéről történt visszautalásáról, mind a kiállító, mind a közület a II. számú mellékletének megfelelő nyomtatványon a Magyar Nemzeti Bankot értesíteni köteles.

(4) Ha a betétkönyvet vagy a kezességi nyilatkozatot kiállító pénzintézet (taghitelszövetkezet) felszámolását elhatározta vagy azt hatóságilag elrendelték, vagy ellene csőd, csődönkívüli kényszeregyességi, vagy kényszerfelszámolási eljárás indult, a biztosíték letételére kötelezett vállalkozó a közület felszólítása nélkül is újabb biztosítékot köteles nyújtani.

4. § Biztosítékul csak a betétkönyvet, illetőleg kezességi nyilatkozatot kiállító részéről a III. számú mellékletben foglalt szöveggel azonos szövegű záradékkal ellátott és cégszerűen aláírt betétkönyvet, továbbá a IV. számú mellékletben feltüntetett szöveggel megegyező kezességi nyilatkozatot lehet elfogadni.

5. § (1) A biztosítékul szolgáló betétkönyvet, vagy kezességi nyilatkozatot, hacsak a szerződésből (megrendelőlevélből) nem tűnik ki, hogy ezeket a közület kívánja kezelni (őrizni), Nagy-Budapest területén a Pénzintézeti Központnál, vidéken pedig az illetékes pénzügyigazgatóság székhelyén működő állami Adóhivatalnál (adófelügyelőségnél) kell letétbe helyezni; ebben az esetben a Magyar Nemzeti Banknak szóló értesítést (3. §) a Pénzintézeti Központ, illetőleg az állami adóhivatal (adófelügyelőség) továbbítja és ezt a körülményt a letéti nyugtán feltünteti.

(2) Nagy-Budapest alatt érteni kell Budapesten kívül Albertfalva, Békásmegyer, Budafok, Budatétény, Cinkota, Csepel, Kispest, Mátyásföld, Nagytétény, Pesthidegkút, Pestszenterzsébet, Pestszentimre, Pestszentlőrinc, Pestújhely, Rákoscsaba, Rákoshegy, Rákoskeresztúr, Rákosliget, Rákospalota, Rákosszentmihály, Sashalom, Soroksár, Ujpest és Vecsés megyei városokat, illetőleg községeket.

6. § A jelen rendelet hatálybalépését megelőzően nyújtott és a fenti rendelkezéseknek meg nem felelő biztosítékokat a hatálybalépést követő harminc nap alatt a fenti rendelkezéseknek megfelelő biztosítékokra kell kicserélni.

7. § Az ügyleti biztosítékadás szabályozásáról szóló 870/1949. (22) Korm. rendelet rendelkezései a közületi beszerzésekkel, kapcsolatban nem alkalmazhatók.

8. § A jelen rendelet kihirdetésének napján lép hatályba; egyidejűleg a 4260/1929. ME számú (Magyarországi Rendeletek Tára 1174. oldal), a 2340/1944. (151) ME számú és a 9620/1945. (154) ME rendeletnek még hatályban lévő rendelkezései, valamint a 8590/1948. (184) Korm. számú és a 112500/1944. PM rendelet (Magyarországi Rendeletek Tára 715. oldal), továbbá az egyéb rendeleteknek a fenti rendelkezésekkel ellentétes rendelkezései hatályukat vesztik.

Budapest, 1949. évi július hó 15-én.

Rákosi Mátyás s. k.

miniszterelnökhelyettes

I. számú melléklet a 4152/1949. (VII. 17.) Korm. rendelethez

II. számú melléklet a 4152/1949. (VII. 17.) Korm. rendelethez

III. számú melléklet a 4152/1949. (VII. 17.) Korm. rendelethez

IV. számú melléklet a 4152/1949. (VII. 17.) Korm. rendelethez

Tartalomjegyzék