Tippek

Tartalomjegyzék nézet

Bármelyik címsorra duplán kattintva megjelenítheti a dokumentum tartalomjegyzékét.

Visszaváltás: ugyanúgy dupla kattintással.

(KISFILM!)

...Tovább...

Bíró, ügytárgy keresése

KISFILM! Hogyan tud rákeresni egy bíró ítéleteire, és azokat hogyan tudja tovább szűkíteni ügytárgy szerint.

...Tovább...

Közhiteles cégkivonat

Lekérhet egyszerű és közhiteles cégkivonatot is.

...Tovább...

PREC, BH stb. ikonok elrejtése

A kapcsolódó dokumentumok ikonjainak megjelenítését kikapcsolhatja -> így csak a normaszöveg marad a képernyőn.

...Tovább...

Keresés "elvi tartalomban"

A döntvények bíróság által kiemelt "elvi tartalmában" közvetlenül kereshet. (KISFILMMEL)

...Tovább...

Mínuszjel keresésben

A '-' jel szavak elé írásával ezeket a szavakat kizárja a találati listából. Kisfilmmel mutatjuk.

...Tovább...

Link jogszabályhelyre

KISFILM! Hogyan tud linket kinyerni egy jogszabályhelyre, bekezdésre, pontra!

...Tovább...

BH-kban bírónévre, ügytárgyra

keresés: a BH-k címébe ezt az adatot is beleírjuk. ...Tovább...

Egy bíró ítéletei

A KISFILMBEN megmutatjuk, hogyan tudja áttekinteni egy bíró valamennyi ítéletét!

...Tovább...

Jogszabály paragrafusára ugrás

Nézze meg a KISFILMET, amelyben megmutatjuk, hogyan tud a keresőből egy jogszabály valamely §-ára ugrani. Érdemes hangot ráadni.

...Tovább...

Önnek 2 Jogkódexe van!

Két Jogkódex, dupla lehetőség! KISFILMÜNKBŐL fedezze fel a telepített és a webes verzió előnyeit!

...Tovább...

Veszélyhelyzeti jogalkotás

Mi a lényege, és hogyan segít eligazodni benne a Jogkódex? (KISFILM)

...Tovább...

Változásfigyelési funkció

Változásfigyelési funkció a Jogkódexen - KISFILM!

...Tovább...

Módosult §-ok megtekintése

A „változott sorra ugrás” gomb(ok) segítségével megnézheti, hogy adott időállapotban hol vannak a módosult sorok (jogszabályhelyek). ...Tovább...

Iratminták a Pp. szövegéből

Kisfilmünkben bemutatjuk, hogyan nyithat meg iratmintákat a Pp. szövegéből. ...Tovább...

870/1949. (I. 29.) Korm. rendelet

az ügyeleti biztosítékadás szabályozása tárgyában

(Közigazgatási rendszám: 7.103.)

A magyar köztársaság kormánya az 1946: XVI. tc. 1. §-ában foglalt és legutóbb az 1948: LVI. tc. 1. §-ával meghosszabbított felhatalmazás alapján a következőket rendeli:

1. § (1) Az államra, a törvényhatóságra, a megyei városra és a községre, valamint ezeknek bármilyen szervére, vállalatára, vagy üzemére nézve óvadék, kötbér, bánatpénz, illetőleg egyéb ügyleti biztosíték (a következőkben: biztosíték) átvétele, kezelése és felhasználása tekintetében az alábbi rendelkezések irányadók:

(2) Biztosíték címén készpénzt átvenni tilos; ilyen címen készpénz helyett kizárólag a Magyar Nemzeti Bank, Magyar Postatakarékpénztár, illetőleg ezek fiókjai, valamint az Országos Szövetkezeti Hitelintézet, végül a pénzügyminiszter rendeletével kijelölendő más pénzintézet (a továbbiakban: pénzintézet) által kiállított olyan betétkönyvet szabad elfogadni, amely látra szól és amelyben a kiállító pénzintézet a betevő nevén (cégén) felül a biztosítéki jelleget és azt is feltünteti, hogy a biztosítékadás kinek a javára történik.

(3) A jelen rendelet hatálybalépése előtt biztosítékul átvett készpénzt a (2) bekezdésben foglaltak szerint a jelen rendelet hatálybalépésétől számított hatvan napon belül betétkönyvön kell elhelyezni.

(4) A betétkönyvön elhelyezett tőkeösszeget kizárólag a biztosítékadás alapjául szolgáló megállapodásban, vagy szabályzatban meghatározott esetben és módon szabad felhasználni.

(5) A biztosítéknak a (2)-(4) bekezdésekben meghatározott módtól eltérő kezelése, vagy felhasználása - amennyiben súlyosabb beszámítás alá nem esik - fegyelmi vétség.

2. § (1) Az 1. § alkalmazása szempontjából állami, törvényhatósági, városi vagy községi vállalatnak (üzemnek) kell tekinteni az olyan vállalkozást,

a) amely az állam, vagy az 1. §-ban felsorolt egyéb közületek valamelyikének tulajdonába van,

b) amennyiben az államnak, vagy az 1. §-ban felsorolt egyéb közületek valamelyikének tulajdoni érdekeltsége legalább 50%,

c) amelyben az alaptőkét (üzletrésztőkét) képviselő részvényeknek (üzletrészeknek), illetőleg a törzstőkének legalább 50%-a az államnak, az 1. §-ban felsorolt egyéb közületek valamelyikének, vagy ezek vállalatainak tulajdonában van.

(2) Az 1. § alkalmazása szempontjából nem lehet állami vállalatnak tekinteni azt a vállalatot, amelyben az 50%-ot elérő nem állami érdekeltség az 1947. évi XVIII. törvénycikkbe iktatott párisi békeszerződés 28. §-a alá tartozik, vagy jogszabályon, illetőleg államközi egyezményen alapszik.

3. § (1) Az 1. § alá nem tartozó esetekben a készpénzbeli biztosítékadásra nézve a következő rendelkezések irányadók.

(2) Biztosítékadásra irányuló kötelezettségek a jelen rendelet hatálybalépése után kizárólag olyan betétkönyv átadásával kell teljesíteni, amelyet pénzintézet [1. § (2) bek.] a biztosítékadásra kötelezett személy nevére (cégére) azzal a korlátozással állított ki, hogy arról a betevőn, vagy annak igazolt örökösén kívül más személy kizárólag jogerős bírói határozat alapján rendelkezhetik.

(3) Az 1949. évi december hó 31. napjáig minden, a jelen rendelet hatálybaléptét megelőzően adott készpénzbiztosítékot az előbbi bekezdésben foglaltak szerint betétkönyvön kell elhelyezni.

(4) A jelen rendelet hatálybalépésének napját követően ügyeleti biztosíték címén a (2) bekezdésben foglaltaktól eltérően átadott készpénzt óvadéknak tekinteni nem lehet.

4. § (1) A jelen rendelet a biztosítékadásnak a készpénzbiztosítéktól eltérő módozatait nem érinti.

(2) A jelen rendeletben megjelölt célra a magyar postatakarékpénztár által kiállított betétkönyvre a 2.000 forintot meg nem haladó betét tekintetében fennálló mentesség [1927: V. tc. 59. § és 157100/1946. VII. PM rendelet) nem vonatkozik.

5. § A jelen rendelet kihirdetésének napján lép hatályba.

Budapest, 1949. évi január hó 28-án.

Rákosi Mátyás s. k.,

miniszterelnök helyettes

Tartalomjegyzék