Tippek

Tartalomjegyzék nézet

Bármelyik címsorra duplán kattintva megjelenítheti a dokumentum tartalomjegyzékét.

Visszaváltás: ugyanúgy dupla kattintással.

(KISFILM!)

...Tovább...

Bíró, ügytárgy keresése

KISFILM! Hogyan tud rákeresni egy bíró ítéleteire, és azokat hogyan tudja tovább szűkíteni ügytárgy szerint.

...Tovább...

Közhiteles cégkivonat

Lekérhet egyszerű és közhiteles cégkivonatot is.

...Tovább...

PREC, BH stb. ikonok elrejtése

A kapcsolódó dokumentumok ikonjainak megjelenítését kikapcsolhatja -> így csak a normaszöveg marad a képernyőn.

...Tovább...

Keresés "elvi tartalomban"

A döntvények bíróság által kiemelt "elvi tartalmában" közvetlenül kereshet. (KISFILMMEL)

...Tovább...

Mínuszjel keresésben

A '-' jel szavak elé írásával ezeket a szavakat kizárja a találati listából. Kisfilmmel mutatjuk.

...Tovább...

Link jogszabályhelyre

KISFILM! Hogyan tud linket kinyerni egy jogszabályhelyre, bekezdésre, pontra!

...Tovább...

BH-kban bírónévre, ügytárgyra

keresés: a BH-k címébe ezt az adatot is beleírjuk. ...Tovább...

Egy bíró ítéletei

A KISFILMBEN megmutatjuk, hogyan tudja áttekinteni egy bíró valamennyi ítéletét!

...Tovább...

Jogszabály paragrafusára ugrás

Nézze meg a KISFILMET, amelyben megmutatjuk, hogyan tud a keresőből egy jogszabály valamely §-ára ugrani. Érdemes hangot ráadni.

...Tovább...

Önnek 2 Jogkódexe van!

Két Jogkódex, dupla lehetőség! KISFILMÜNKBŐL fedezze fel a telepített és a webes verzió előnyeit!

...Tovább...

Veszélyhelyzeti jogalkotás

Mi a lényege, és hogyan segít eligazodni benne a Jogkódex? (KISFILM)

...Tovább...

Változásfigyelési funkció

Változásfigyelési funkció a Jogkódexen - KISFILM!

...Tovább...

Módosult §-ok megtekintése

A „változott sorra ugrás” gomb(ok) segítségével megnézheti, hogy adott időállapotban hol vannak a módosult sorok (jogszabályhelyek). ...Tovább...

Iratminták a Pp. szövegéből

Kisfilmünkben bemutatjuk, hogyan nyithat meg iratmintákat a Pp. szövegéből. ...Tovább...

Döntvényláncolatok

Egymásból is nyithatók egy adott ügy első-, másodfokú, felülvizsgálati stb. határozatai. Kisfilmünkben megmutatjuk ezt a funkciót.

...Tovább...

139/1950. (V. 14.) MT rendelet

a dolgozók egészségügyi ellátása tárgyában

(Közigazgatási rendszám: 3.500.)

1. § A betegségi és baleseti kötelező biztosításról szóló 1927. XXI. törvény, valamint az ezt módosító és kiegészítő jogszabályok alapján betegség és baleset esetére biztosított személyek egészségügyi ellátása és az erre a célra létesített gyógyító és megelőző egészségügyi szolgálat fenntartása állami feladat.

2. § Az 1. § értelmében állami feladattá vált egészségügyi ellátás igénybevételének előfeltételeire és mértékére nézve az 1927. XXI. törvény, valamint az ezt módosító és kiegészítő jogszabályok rendelkezései irányadók.

3. § (1) Az Országos Társadalombiztosító Intézet, az Országos Bányatárspénztár és a Magyar Posta Betegségi Biztosító Intézete (a továbbiakban: betegségi biztosító intézetek) gyógyító és megelőző egészségügyi szolgálatát (kórházak, gyógyintézetek, rendelőintézetek, gyógyító orvosi szervezet) az állam, illetőleg az államhatalom helyi szervei veszik át. Az állam, illetőleg az államhatalom helyi szervei veszik át a Magyar Államvasutak Betegségi Biztosító Intézete körzeti orvosi, valamint rendelőintézeten kívüli szakorvosi szolgálatának ellátását is.

(2) Azt, hogy az államhatalom egyes helyi szervei milyen egészségügyi feladatokat vesznek át, a népjóléti miniszter rendelettel határozza meg.

(3) A betegségi biztosító intézeteknek a gyógyító és megelőző egészségügyi szolgálat ellátásához szükséges vagyona (épületek és egyéb létesítmények, berendezések, készletek, követelések, tartozások, jogok, jogosítványok) az állam tulajdonába megy át. Ez a rendelkezés nem vonatkozik a betegségi biztosító intézetek járulékköveteléseire.

(4) Az állam tulajdonába átment vagyontárgyak további kezelése tekintetében a népjóléti miniszter rendelkezik.

(5) Az egészségügyi szervezet és az ezzel kapcsolatos vagyontárgyak átadása tekintetében felmerülő vitákat - jogorvoslat kizárásával - a népjóléti miniszter dönti el.

(6) Az egészségügyi ellátás színvonalának biztosítása érdekében az átvett intézményeket és szolgálatot továbbra is elsősorban az 1. §-ban megjelölt személyek igényeinek kielégítésére kell felhasználni.

4. § A jelen rendelet értelmében a 3. § (1) bekezdésében említett biztosító intézetek biztosítottjai részére adott egészségügyi ellátás költségeit az egészségügyi szolgálatot átvevő közület költségvetésében kell előirányozni. A költségeknek a biztosító intézetek részéről történő térítése tekintetében a népjóléti miniszter a pénzügyminiszterrel egyetértve rendelkezik.

5. § (1) A betegségi biztosító intézeteknek az 1. §-ban megjelölt feladatkört ellátó alkalmazottai - ideértve a biztosítottak és családtagjaik orvosi ellátását végző szerződéses és megbízott orvosokat is - a betegségi biztosító intézetnél figyelembe vett szolgálati idejük beszámításával, az átvételig ellátott feladatkörüknek megfelelő minőségben az állam, illetőleg az államhatalom illetékes helyi szerve alkalmazottaivá válnak.

(2) Az (1) bekezdés értelmében az állam által, illetőleg az államhatalom helyi szerve által átvett alkalmazottakra a 38/1950. (I. 29.) MT rendeletet, a 40/1950. (I. 29.) MT rendeletet és a 101/1950. (IV. 4.) MT rendeletet - újabb rendelkezésig - alkalmazni nem lehet. Ezekre az alkalmazottakra illetményeik és alkalmazásukból (szerződésükből, megbízásukból) származó más jogaik, valamint kötelezettségeik tekintetében az átvételt megelőzően reájuk irányadó szabályok maradnak érvényben.

6. § A betegségi biztosítás készpénzsegélyeinek, a gyógyszer-, a gyógyászati segédeszköz- és a gyógyvízszolgáltatásnak nyújtása továbbra is a betegségi biztosító intézetek feladatkörében marad. E szolgáltatások egészségügyi előfeltételeinek elbírálásánál és különösen a táppénzre vonatkozó igényjogosultság előfeltételeként a keresőképtelenség megállapításánál a betegségi biztosító intézetek az egészségügyi ellátás szerveivel együttműködve járnak el. Az együttműködés szabályait a népjóléti miniszter rendelettel állapítja meg.

7. § A jelen rendelet végrehajtásával kapcsolatos vagyonátruházások és okiratok a vagyonátruházási és okirati, az egyes közigazgatási és törvénykezési beadványok a közigazgatási és törvénykezési illeték alól, a telekkönyvi bejegyzések pedig a telekkönyvi bejegyzési illeték alól mentesek.

8. § (1) A jelen rendelet hatálybalépésének napját a népjóléti miniszter rendelettel állapítja meg; a rendeletben a népjóléti miniszter az egyes feladatkörök, valamint az egyes közigazgatási területek tekintetében eltérő hatálybalépési időpontokat is állapíthat meg.

(2) Az eddig hatályos jogszabályoknak a jelen rendelettel össze nem egyeztethető rendelkezései hatályukat vesztik.

Dobi István s. k.,

a minisztertanács elnöke

Tartalomjegyzék