219/1950. (VIII. 22.) MT rendelet
a cukorrépa-termeléssel kapcsolatos egyes kérdések szabályozása tárgyában
(Közigazgatási rendszám: 6.462.)
1. § (1) Mind a belföldön termelt, mind a külföldről behozott cukorrépát csak cukorgyártási célra szabad felhasználni, kivéve ha a cukorrépa más célra való forgalombahozatalára, vagy felhasználására a könnyűipari miniszter a földművelésügyi miniszterrel egyetértésben előzetes engedélyt ad.
(2) A termelő köteles a termelt cukorrépa teljes mennyiségét, tekintet nélkül arra, hogy kötött-e termelési szerződést, cukorgyári vállalatnak átadni.
2. § Cukorrépa termelési szerződés alapján termelt cukorrépát a szerződés feltételei szerint kell átadni a cukorgyári vállalatnak. Szerződésen kívül termelt cukorrépa átvételi feltételeit a földművelésügyi miniszter a könnyűipari miniszterrel egyetértésben állapítja meg.
3. § (1) A cukorrépát az egyelési munkák elvégzése után a könnyűipari miniszter által a földművelésügyi miniszterrel egyetértve meghatározandó idő előtt a földből kiszedni tilos.
(2) A cukorrépa magtermelés fajtisztaságának biztosítása érdekében egyes cukorrépa vetések eltávolítását a földművelésügyi miniszter az egyelési munkák elvégzése után is elrendelheti.
(3) A termelő a cukorrépával bevetett terület megmunkálását, a termés betakarítását és a betakarított termés kezelését a 2005/1950. (II. 14.) MT határozat I. d), II. d), III. d) pontjai alapján a rendes gazda gondosságával köteles elvégezni.
4. § Abban a kérdésben, hogy valamely répafajta a jelen rendelet szempontjából cukorrépának tekintendő-e vagy sem, a könnyűipari miniszter által földművelésügyi miniszterrel egyetértésben kijelölt szakbizottság határoz.
5. § (1) A termeltetőt a cukorrépa termelési szerződés alapján a termelővel szemben fennálló valamennyi követelése tekintetében törvényes zálogjog illeti meg, a termelési szerződés alapján termelt, földtől elválasztott termésre.
(2) A jelen §-ban meghatározott törvényes zálogjoggal biztosított követelés minden más magánjogi jogcímen alapuló követelést megelőz; ehhez képest az (1) bekezdésben említett terményre magánjogi jogcímen végrehajtást vezetni nem szabad. A jelen §-on alapuló törvényes zálogjog a haszonbérbeadó törvényes zálogjogát (1881. LX. tv. 72. §) is megelőzi, ennek megfelelően a haszonbérbeadó a törvényes zálogjoggal terhelt terményt vissza nem tarthatja.
(3) A jelen § rendelkezései a közadók elsőbbségét nem érintik.
6. § (1) Aki a jelen rendelet 1. §-ának (2) bekezdésében, avagy 2. vagy 3. §-ában meghatározott kötelezettségét megszegi, vagy kijátssza, a gazdasági rend büntetőjogi védelme tárgyában kibocsátott 8800/1946. (VII. 28.) ME rendelet 9. §-a szerint büntetendő.
(2) Amennyiben a cselekmény nem esik a 8800/1946. (VII. 28.) ME rendelet rendelkezései alá, kihágás miatt hat hónapig terjedhető elzárással kell büntetni azt, aki a jelen rendelet 1. §-ának (2) bekezdésében, avagy 2. vagy 3. §-ában meghatározott kötelezettségét megszegi.
(3) A kihágási eljárás a rendőrségnek, mint rendőri büntetőbíróságnak a hatáskörébe tartozik. Az 1929. XXX. tv. 59. § (1) bekezdésének 3. pontjában foglalt rendelkezés alkalmazása szempontjából szakminiszternek a könnyűipari minisztert kell tekinteni.
(4) Azt a cukorrépát, amelyre nézve a bűncselekményt elkövették, el kell kobozni. A nyomozás megindításával egyidejűleg a cukorrépát a Bp. 169. §-a alapján le kell foglalni.
(5) A lefoglalt cukorrépát feldolgozás végett cukorgyári vállalatnak kell átadni.
7. § A jelen rendelet hatálybalépésével egyidejűleg az 1150/1949. (II. 6.) Korm. rendelet, valamint a 136.051/1949. XX. a. (II. 6.) PM rendelet hatályát veszti.
Dobi István s. k.,
a minisztertanács elnöke