125/1951. (VI. 17.) MT rendelet
a vállalati főkönyvelőkről
(Közigazgatási rendszám: 7.080.)
A Magyar Népköztársaság minisztertanácsa annak érdekében, hogy
pontosan meghatározza a főkönyvelőknek a vállalatokban elfoglalt helyzetét és megszabja feladataikat a számvitel, a pénzgazdálkodás, az állami vagyon megőrzése, a pénzügyi fegyelem biztosítása, a béralapok és általában a vállalat gazdaságos működésének ellenőrzése terén, továbbá, hogy
alátámassza a főkönyvelők munkáját és fokozza felelősségüket tennivalóik helyes ellátásáért, végül, hogy
biztosítsa a vállalatban a gazdaságos működés állandó ellenőrzését s ezzel előmozdítsa a gazdaságosság emelését,
az állami vállalatról szóló 1950. évi 32. törvényerejű rendelet 12. §-ában foglalt szabályok tartalmának tüzetesebb meghatározásaként a következőket rendeli:
I. Általános rendelkezések
1. § Az állami vállalat főkönyvelője a számvitel, az ezzel kapcsolatos ügyvitel, a pénz- és hitelgazdálkodás, továbbá a hatáskörébe tartozó ellenőrző tevékenység körében a vállalat igazgatójának helyettese.
2. (1) A főkönyvelőt az a szerv nevezi ki, helyezi át és bocsátja el, amely a vállalat igazgatójának kinevezésére jogosult (1950. évi 32. törvényerejű rendelet 9. §). Tröszt alá tartozó vállalat esetében a főkönyvelő kinevezésének jogát a tröszt igazgatójára lehet átruházni.
(2) A főkönyvelő felfüggesztésére, továbbá vele szemben fegyelmi büntetésképp áthelyezés vagy azonnali hatályú elbocsátás kiszabására csak annak a szervnek a vezetője jogosult, amelynek a főkönyvelő kinevezése hatáskörébe tartozik. Az áthelyezésnél enyhébb fegyelmi büntetés vagy rendbírság kiszabására a főkönyvelő kinevezésére jogosult szerv vezetőjén felül annak a szervnek a vezetője is jogosult, amely a vállalat felett a közvetlen felügyeletet gyakorolja.
(3) Ha a rendbírságot vagy fegyelmi büntetést a főkönyvelő munkájában elkövetett szabálytalanság vagy mulasztás miatt szabják ki, intézkedés előtt az intézkedésre jogosult szerv főkönyvelőjének véleményét meg kell hallgatni.
(4) A vállalati főkönyvelőre kiszabott fegyelmi büntetések ellen a vállalat felett közvetlen felügyeletet gyakorló szerv főkönyvelője a minisztérium főkönyvelőjénél, ez pedig a miniszternél észrevételt tehet, ha a büntetést a főkönyvelői jogkör gyakorlása szempontjából helytelennek tartja. Az észrevétel felől két héten belül dönteni kell.
3. § (1) A főkönyvelők prémiumrendszerét, valamint jutalmazásuk feltételeit az illetékes miniszterek állapítják meg. A prémiumot vagy jutalmat a vállalat felett közvetlen felügyeletet gyakorló szerv fizeti ki.
(2) A főkönyvelőt a vállalat igazgatója semmiféle jutalomban vagy prémiumban nem részesítheti.
4. § Ha a vállalat főkönyvelőjének személyében változás áll be, az új főkönyvelő a hatáskörébe tartozó ügyeket jegyzőkönyv alapján veszi át. Az átadásnál az irányító szerv képviselőjének is jelen kell lennie. A jegyzőkönyvet a régi és az új főkönyvelő, a vállalat igazgatója és az irányító szerv képviselője írja alá.
5. § (1) A főkönyvelő tennivalóit huzamosabb akadályoztatása esetén a helyettes főkönyvelő látja el.
(2) A helyettes főkönyvelőt a vállalat dolgozói közül esetenként az igazgató jelöli ki. A helyettes főkönyvelő nevét a főkönyvelő kinevezésére jogosult szervnek be kell jelenteni.
II. A főkönyvelő felelőssége
6. § (1) A főkönyvelő a vállalatban az állami vagyon őre; ezért felelős
a) a vállalati számvitel, az ennek alapjául szolgáló bizonylati rendszer és az ezzel kapcsolatos ügyvitel helyes megszervezéséért, a bizonylatok alaki helyességéért és tartalmi valódiságáért, valamint a bizonylatok megőrzéséért,
b) a vállalat mérlegének, eredménykimutatásának és a mérlegbeszámolónak határidőben való elkészítéséért, ezek adatainak valódiságáért, a beszámoló értekezleteken hozott határozatok nyilvántartásáért és a végrehajtás ellenőrzéséért,
c) a vállalat pénzügyi tervének elkészítéséért, teljesítéséért és az önköltségi terv teljesítésének ellenőrzéséért,
d) a vállalat részére engedélyezett létszámkeret és béralap betartásának ellenőrzéséért,
e) a pénzügyi fegyelem betartásáért, ennek keretében különösen az állammal szemben fennálló pénzügyi kötelezettségek pontos teljesítéséért, a pénz- és hitelgazdálkodásra vonatkozó szabályok betartásáért és a más vállalatokkal vagy szervekkel szemben fennálló pénzügyi kötelezettségek pontos és hiánytalan teljesítéséért, továbbá a vállalat követeléseinek érvényesítéséért.
(2) A főkönyvelő mentesül a felelősség alól, ha az (1) bekezdés körébe tartozó szabálytalanság vagy mulasztás elkövetésében személyes hiba nem terheli, feltéve, hogy a szabálytalanságról vagy mulasztásról kellő időben jelentést tett (16. §).
7. § A főkönyvelő felelőssége a vállalat igazgatójának, valamint az egyes ügyekért egyébként felelős vezető dolgozóinak felelősségét nem érinti.
III. A főkönyvelő kötelességei
8. § A vállalati számvitelért viselt felelősség folytán a főkönyvelő köteles biztosítani, hogy az adatszolgáltatás alapjául szolgáló bizonylatokat helyesen és idejében állítsák ki, a bizonylatokban szereplő adatokért felelősöket minden esetben személy szerint meg lehessen állapítani, továbbá, hogy a bizonylatok megőrzéséről gondoskodás történjék.
9. § A vállalati számadásokért viselt felelősség folytán a főkönyvelő köteles gondoskodni arról, hogy a vállalat mérlegének, eredménykimutatásának és a mérlegbeszámolónak elkészítéséhez szükséges adatokat idejében összeállítsák, az adatok a valóságnak megfeleljenek, továbbá, hogy a beszámoló értekezleteken hozott határozatokat nyilvántartsák. A beszámoló értekezleteken hozott határozatok végrehajtását a főkönyvelő is ellenőrzi.
10. § (1) A vállalat pénzügyi vonatkozású terveinek elkészítéséért viselt felelősség folytán a vállalat pénzügyi terveit - a tervosztály közreműködésével - a főkönyvelő készíti el.
(2) A vállalat egyéb terveinek elkészítéséért a tervosztály vezetője felelős, az önköltségi tervet azonban a főkönyvelő közreműködésével kell elkészíteni.
(3) A főkönyvelő a vállalati tervek, teljesítését a rendelkezésére álló számviteli adatok alapján, különösen a vállalat működését pénzben kifejező adatok felhasználásával ellenőrzi.
11. § (1) A vállalati létszámkeret és a béralap betartásáért viselt felelősség folytán a főkönyvelő köteles a béralapfelhasználást állandóan figyelemmel kísérni, biztosítani a bérszámfejtés folyamatosságát, megállapítani a béralap túllépését eredményező okokat s azokról az igazgatónak jelentést, valamint kiküszöbölésükre javaslatot tenni.
(2) A vállalat számára megállapított létszámkeretet, valamint létszámnormák betartását a főkönyvelő ellenőrzi; köteles az engedély nélküli létszámemelés ellen tiltakozni s ha a tiltakozás nem vezet eredményre, a vállalat felett közvetlen felügyeletet gyakorló szerv vezetőjének jelentést tenni.
12. § A pénzügyi fegyelem betartásáért viselt felelősség folytán a főkönyvelő köteles gondoskodni arról, hogy a vállalat adó- és nyereségbefizetési kötelezettségét pontosan és hiánytalanul teljesítse, pénz- és hitelgazdálkodását az erre vonatkozó szabályok szerint bonyolítsa le, más vállalatokkal vagy szervekkel szemben fennálló kötelezettségek teljesítésére megfelelő fedezet álljon rendelkezésre, továbbá, hogy a vállalatnak más vállalatokkal vagy szervekkel szemben fennálló követeléseit idejében érvényesítsék.
IV. A főkönyvelő jogai
13. § (1) A vállalati számvitel alapjául szolgáló bizonylatok kiállításának rendjére és a vállalati ügyvitel ezzel kapcsolatos részére vonatkozóan a főkönyvelő a vállalat egészére kötelező intézkedéseket tehet. Az irányítása alá nem tartozó osztályok vezetői ebbe a körbe tartozó intézkedéseket csak a főkönyvelő előzetes hozzájárulásával tehetnek.
(2) Az (1) bekezdés alá nem tartozó ügyviteli kérdésékben a főkönyvelő javaslatot tehet s ha javaslatát nem fogadják el, az igazgatóhoz fordulhat.
14. § A főkönyvelőnek kellő időben be kell mutatni a vállalatnak azokat a terveit is, amelyeket nem ő készített el, illetőleg, amelyek készítésében előzetesen nem működött közre. A főkönyvelő ezekre a tervekre észrevételeket tehet. Az észrevételek tekintetében a vállalat igazgatója dönt.
15. § (1) A főkönyvelő előzetes láttamozása szükséges
1. minden okirat kiállításához, amely a vállalat jóváhagyott terveiben nem szereplő kötelezettség elvállalására vonatkozik,
2. a vállalat állóeszközeinek a rendes értékesítési folyamat körébe nem tartozó átadásához,
3. a terven felüli anyagkészlet vagy a vállalat beruházási tervében nem szereplő állóeszközök meg- vagy átvételéhez.
(2) Ha a főkönyvelő olyan intézkedéssel, amelyhez előzetes láttamozása szükséges, nem ért egyet, a láttamozást megtagadja. Az igazgató az intézkedést a láttamozás megtagadása ellenére is megteheti, a főkönyvelő azonban ilyen esetben köteles a vállalat felett közvetlen felügyeletet gyakorló szerv vezetőjének írásban jelentést tenni és erről az igazgatót ugyancsak írásban tájékoztatni.
16. § (1) A főkönyvelő köteles tiltakozni az igazgatónak vagy másnak minden olyan, a főkönyvelő ügykörét érintő intézkedése ellen, amely az érvényes jogszabályokkal vagy egyéb rendelkezésekkel ellentétben áll vagy az állami vagyon érdekeit, illetőleg a vállalat gazdaságos működésének elvét sérti. Ha az igazgató az ilyen intézkedést írásban megerősíti, a főkönyvelő az intézkedés végrehajtását nem tagadhatja meg, azonban az igazgató egyidejű értesítése mellett, a vállalat felett közvetlen felügyeletet gyakorló szerv vezetőjének írásban jelentést tesz.
(2) A vállalat felett közvetlen felügyeletet gyakorló szervek alakilag szabályszerű utasításainak végrehajtását a főkönyvelő csak abban az esetben tagadhatja meg, ha az intézkedés véleménye szerint jogszabályba ütközik. A főkönyvelő fontos kérdésekben az utasításnak írásban való kiadását kívánhatja, esetleges észrevételeiről pedig az igazgató egyidejű értesítése mellett a felsőbb szerv vezetőjének írásbeli jelentést tesz.
17. § A vállalat felett felügyeletet gyakorló szervek vezetői kötelesek a főkönyvelő által a 15. és 16. §-ok alapján tett jelentéseket nyolc napon belül megvizsgálni és az eredményről, valamint a tett intézkedésekről a vállalat igazgatóját és főkönyvelőjét értesíteni. Az intézkedés elmulasztása esetében az illetékes vezető az esetleges kárért a szabálytalanság vagy mulasztás elkövetőjével együtt felelős.
18. § (1) A főkönyvelő közvetlen irányítása alatt álló osztályok (csoportok) vezetőit, valamint ezek helyetteseit az igazgató általában a főkönyvelő javaslatára, de mindenképp a főkönyvelő tudtával alkalmazza, osztja be a megfelelő munkahelyre és bocsátja el.
(2) A főkönyvelő közvetlen irányítása alatt álló osztályokon (csoportokban) alkalmazott egyéb dolgozók felvétele, beosztásuk megállapítása és elbocsátása előtt a főkönyvelő véleményét az általa meghatározott körben meg kell hallgatni. Ha a főkönyvelő a tervezett intézkedés ellen tiltakozik, az igazgató dönt.
V. Vegyes és záró rendelkezések
19. § (1) A Népgazdasági Tanács által megállapított irányelvek alapján az illetékes miniszter jelöli ki azokat a vállalatokat, amelyeknél ebben a rendeletben meghatározott jogkörű főkönyvelőt kell alkalmazni.
(2) Állami vállalatnál főkönyvelői cím használatára csak az a dolgozó jogosult, akit ebben a rendeletben meghatározott jogkör illet meg.
20. § (1) A vállalati főkönyvelők tennivalóira vonatkozó részletes szabályokat a Népgazdasági Tanács állapítja meg.
(2) A 2060/1949. (III. 5.) Korm. rendeletnek a jelen rendelettel nem ellentétes rendelkezéseit továbbra is alkalmazni kell mindazokra a vállalatokra vonatkozólag, amelyek nem esnek a jelen rendelet hatálya alá.
Dobi István s. k.,
a minisztertanács elnöke