2060/1949. (III. 5.) Korm. rendelet
a közületi vállalatok főkönyvelőjének felelőssége tárgyában
(Közigazgatási rendszám: 7.080.)
A magyar köztársaság kormánya az 1946. XVI. tc. 1. §-ában foglalt és legutóbb az 1948. LVI. tc. 1. §-ával meghosszabbított felhatalmazás alapján a következőket rendeli:
1. § Az állami, törvényhatósági, községi (megyei városi) vállalat, a nemzeti vállalat, az egyszámlarendbe bevont vállalat, valamint minden olyan vállalat szabályszerű pénzgazdálkodásáért és adminisztrációjának rendjéért, amely vállalatnál az állam érdekeltsége az 50%-ot eléri, a vállalat könyvelőségének vezetője (továbbiakban: főkönyvelő) a vállalatvezetővel, ill., vezérigazgatóval (igazgatóval) egyetemlegesen felelős.
2. § (1) A főkönyvelő köteles megtagadni minden olyan utasítás vagy intézkedés végrehajtását, amely a hatályos jogszabályokkal vagy a vállalatra vonatkozó különleges rendelkezésekkel ellentétben áll.
(2) A főkönyvelő az üzleti könyvekbe bármilyen bejegyzést vagy törlést csak akkor teljesíthet, ha az üzletesemény vagy gazdasági művelet megtörténtéről, vagy törlés esetében meg nem történtéről minden kétséget kizáró módon meggyőződött.
(3) A főkönyvelő a jelen § (1) és (2) bekezdése alapján sem tagadhatja meg az utasítás végrehajtását, illetőleg az üzleti könyvekbe való bejegyzést, vagy törlést, ha az utasítás teljesítése, illetőleg a bejegyzés vagy törlés eszközlése elleni észrevételt a vállalatvezetővel közli és a vállalatvezető (vezérigazgató) e közlés után az utasítás teljesítésére, illetőleg bejegyzés vagy törlés teljesítésére - a főkönyvelő által előtártakra is figyelemmel - írásban utasítja.
3. § (1) A főkönyvelő köteles a vállalat felett főfelügyeletet gyakorló miniszterhez közvetlenül jelentést tenni, ha
a) a 2. § (3) bekezdésében megjelölt eset forog fenn,
b) a vállalat részéről tervezett valamely intézkedést a vállalatra bármely szempontból aggályosnak tart és errevonatkozó észrevételét a vállalatvezető (vezérigazgató) nem vette figyelembe,
c) ha annak lehetősége forog fenn, hogy a megtörtént üzletesemény vagy gazdasági művelet rögzítése a vállalat könyveiben nem történik meg.
(2) A főkönyvelő az (1) bekezdés szerint a főfelügyeletet gyakorló miniszterhez tett jelentésének másolatát az Állami Ellenőrzési Központ vezetőjének is köteles megküldeni.
4. § Főkönyvelőt alkalmazni, elbocsátani, más vállalathoz áthelyezni, vagy közhivatalba berendelni, a fennálló jogszabályok szerint megillető üdülési szabadság időtartamán túl szabadságolni, állásától felfüggeszteni csak a főfelügyeletet gyakorló miniszter előzetes hozzájárulásával szabad.
5. § Ha a főkönyvelő ellen bűnvádi eljárás megindítása, vagy őrizetbevétel rendeltetnék el, erről és az intézkedés okairól, mihelyt az a nyomozás érdekeit nem sérti, a hatóság a főfelügyeletet gyakorló miniszternek haladéktalanul jelentést tenni köteles.
6. § (1) A jelen rendelet rendelkezései nem érintik az egyes ipari és kereskedelmi vállalatokhoz vállalatvezetők kirendeléséről szóló 3500/1948. Korm. rendelet (Magyar Közlöny - Rendeletek Tára 71. szám) a vállalatvezető jogkörére vonatkozó rendelkezéseit, valamint az 1948. XXXVII. törvénycikknek a nemzeti vállalatok vezérigazgatóinak, illetőleg azok helyetteseinek jogkörére vonatkozó rendelkezéseket.
(2) A jelen rendelet hatálya nem terjed ki a Magyar Nemzeti Bankra.
7. § A jelen rendelet kihirdetése napján lép hatályba, végrehajtásáról a vállalatok tárgya szerint illetékes miniszterek gondoskodnak.
Budapest, 1949. évi március hó 4-én.
Dobi István s. k.
miniszterelnök