Tippek

Tartalomjegyzék nézet

Bármelyik címsorra duplán kattintva megjelenítheti a dokumentum tartalomjegyzékét.

Visszaváltás: ugyanúgy dupla kattintással.

(KISFILM!)

...Tovább...

Bíró, ügytárgy keresése

KISFILM! Hogyan tud rákeresni egy bíró ítéleteire, és azokat hogyan tudja tovább szűkíteni ügytárgy szerint.

...Tovább...

Közhiteles cégkivonat

Lekérhet egyszerű és közhiteles cégkivonatot is.

...Tovább...

PREC, BH stb. ikonok elrejtése

A kapcsolódó dokumentumok ikonjainak megjelenítését kikapcsolhatja -> így csak a normaszöveg marad a képernyőn.

...Tovább...

Keresés "elvi tartalomban"

A döntvények bíróság által kiemelt "elvi tartalmában" közvetlenül kereshet. (KISFILMMEL)

...Tovább...

Mínuszjel keresésben

A '-' jel szavak elé írásával ezeket a szavakat kizárja a találati listából. Kisfilmmel mutatjuk.

...Tovább...

Link jogszabályhelyre

KISFILM! Hogyan tud linket kinyerni egy jogszabályhelyre, bekezdésre, pontra!

...Tovább...

BH-kban bírónévre, ügytárgyra

keresés: a BH-k címébe ezt az adatot is beleírjuk. ...Tovább...

Egy bíró ítéletei

A KISFILMBEN megmutatjuk, hogyan tudja áttekinteni egy bíró valamennyi ítéletét!

...Tovább...

Jogszabály paragrafusára ugrás

Nézze meg a KISFILMET, amelyben megmutatjuk, hogyan tud a keresőből egy jogszabály valamely §-ára ugrani. Érdemes hangot ráadni.

...Tovább...

Önnek 2 Jogkódexe van!

Két Jogkódex, dupla lehetőség! KISFILMÜNKBŐL fedezze fel a telepített és a webes verzió előnyeit!

...Tovább...

Veszélyhelyzeti jogalkotás

Mi a lényege, és hogyan segít eligazodni benne a Jogkódex? (KISFILM)

...Tovább...

Változásfigyelési funkció

Változásfigyelési funkció a Jogkódexen - KISFILM!

...Tovább...

Módosult §-ok megtekintése

A „változott sorra ugrás” gomb(ok) segítségével megnézheti, hogy adott időállapotban hol vannak a módosult sorok (jogszabályhelyek). ...Tovább...

Iratminták a Pp. szövegéből

Kisfilmünkben bemutatjuk, hogyan nyithat meg iratmintákat a Pp. szövegéből. ...Tovább...

197/1951. (XI. 18.) MT rendelet

az alsó- és középfokú iskolák, valamint az óvodák nevelői és igazgatói munkabérének felemeléséről és munkaviszonyukra vonatkozó egyéb rendelkezésekről

A felemelt ötéves népgazdasági terv köznevelési célkitűzéseinek megvalósítása az eddiginél is fokozottabb felelősséggel járó, megnövekedett feladatok elé állítja a nevelőket.

Az alsó- és középfokú iskolák és az óvodák nevelőinek és igazgatóinak jelenlegi munkabére nem áll kellő arányban a kultúra területén végzett munkájuk fontosságával.

Ezért a Magyar Népköztársaság minisztertanácsa méltányolva a nevelők munkáját, a következőket rendeli.

1. §

A munkabérek felemelése

(1) Az alsó- és középfokú iskolák, valamint az óvodák nevelőinek és igazgatóinak (a továbbiakban: nevelők) alapfizetését fel kell emelni. A felemelés során magasabb alapfizetést kell megállapítani az összevont osztályok és a tanyai iskolák nevelői, továbbá az osztályfőnökök részére.

(2) A felemelt munkabéreket a mellékelt táblázat

a) területi bércsoportonként, továbbá

b) a dolgozók munkaköre és szakképzettsége alapján,

c) szolgálati idejüknek megfelelően állapítja meg.

2. §

Besorolás

(1) A táblázatban I-IX. szám alatt megjelölt fokozatokba a dolgozót szolgálati ideje alapján kell besorolni.

(2) A dolgozó az egyes fokozatokra megállapított szolgálati idő betöltése után - külön besorolás nélkül - a következő magasabb fokozatba lép.

(3) A szolgálati idő számításánál a dolgozónak főfoglalkozású minőségben eltöltött szolgálati idejét kell figyelembe venni. A kinevezés éve teljes évnek számít. A munkaviszony harminc napnál rövidebb időtartamú megszakítás esetén a megszakítás időtartamát is szolgálati időnek kell tekinteni. A beszámítható szolgálati időket össze kell számítani és az így jelentkező időpontot kell az alkalmazás kezdő időpontjának tekinteni. A betegség terhesség és szülés folytán igazoltan mulasztott időt szolgálati időként kell figyelembe venni.

(4) A fizetésnélküli szabadságon eltöltött időből legfeljebb egy évet lehet figyelembe venni, kivéve, ha az alkalmazott közérdekből volt fizetésnélküli szabadságon.

(5) A besorolásnál figyelembe kell venni az eddigi jogszabályok alapján a korpótlék, illetőleg a nyugellátás szempontjából már beszámított és a 81/1950. (III. 19.) MT rendelet alapján beszámított szolgálati időt.

3. §

Pótlékok és a túlmunka díjazása

(1) A középfokú iskolákban rendszeresített szakkörvezetői pótlék a jövőben az általános iskolák felső tagozatán működő szakkörök vezetőinek is jár.

(2) A nagylétszámú osztályok és tanulócsoportok vezetőit, továbbá az iskolaszanatóriumokban (TBC gyógyintézetekben) fertőzés veszélyének kitett dolgozókat pótlék illeti meg.

(3) A nevelői munkakörben dolgozók a heti kötelező tanítási (foglalkozási) óraszámon felül teljesített minden tanítási (foglalkozási) óráért többletóradíjat kapnak.

(4) A pótlékok és a többletóradíj összegét az illetékes miniszter javaslatára az Országos Munkabér Bizottság a pénzügyminiszterrel és a Pedagógusok Szakszervezetével egyetértésben állapítja meg.

4. §

Helyettesítés

A helyettesítést ellátó nevelőt a túlmunka díjazására vonatkozó rendelkezésekben megállapított összegű óradíj illeti meg, ha a helyettesítést a heti kötelező óraszámon felül látja el és a helyettesítés időtartama alatt a tanmenetben meghatározott tananyagot elvégzi.

5. §

Természetbeni juttatások

A dolgozók részére járó természetbeni juttatások mértékét, valamint a térítés összegét a pénzügyminiszterrel, az Országos Munkabér Bizottsággal, valamint a Pedagógusok Szakszervezetével egyetértésben az illetékes miniszter állapítja meg.

6. §

Közterhek

A nevelők részére járó munkabér és természetbeni juttatások után az illetményadót, a társadalombiztosítási járulékokat és egyéb közterheket az állam viseli.

7. §

A nevelők munkaviszonyára vonatkozó egyéb rendelkezések

(1) A nevelők munkaviszonyát az e rendelet által nem érintett kérdésekben a Munka Törvénykönyve és ennek a közszolgálati alkalmazottakra vonatkozó végrehajtási utasítása szabályozza.

(2) Az illetékes miniszterek felhatalmazást kapnak arra, hogy a nevelők munkaviszonyára vonatkozó kérdéseket - ideértve a kötelező heti óraszámok megállapítását is - a közoktatásügyi és a pénzügyminiszterrel, valamint az illetékes szakszervezettel egyetértésben szabályozzák.

8. §

A rendelet hatálya

(1) Ennek a rendeletnek a hatálya az államigazgatás szervei által fenntartott óvodák, napköziotthonok, általános iskolák, gyógypedagógiai iskolák, technikumok, gimnáziumok, óvónőképzők, tanítóképzők, alsó- és középfokú szakiskolák, valamint az ezekkel összefüggő kollégiumok és egyéb diákjóléti intézmények nevelőire és igazgatóira terjed ki.

(2) Nem vonatkozik ez a rendelet

a) a Néphadsereg, az Államvédelmi Hatóság, a rendőrség, a Magyar Államvasutak, a Posta, továbbá a vállalatok, szövetkezetek és egyéb szervezetek által fenntartott iskolák és egyéb intézmények dolgozóira;

b) az állandóan külföldön szolgálatot teljesítő alkalmazottakra.

(3) A zeneiskolák és a konzervatóriumok nevelőinek és igazgatóinak munkabérét és egyéb munkafeltételeit - ennek a rendeletnek alapul vételével - a népművelési miniszterrel és a Művészeti Dolgozók Szakszervezetével egyetértésben az Országos Munkabér Bizottság szabályozza.

9. §

Záró rendelkezések

Ez a rendelet az 1952. évi január hó 1. napján lép hatályba; végrehajtásáról a pénzügy- és a közoktatásügyi miniszterrel, valamint a Pedagógusok Szakszervezetével egyetértésben az Országos Munkabér Bizottság gondoskodik. Hatálybalépésével a köznevelésügyi alkalmazottak szolgálati viszonyának egyes kérdéseire vonatkozó 39/1950. (I. 29.) MT rendelet, valamint az ezt módosító és kiegészítő rendeleteket, továbbá a Munka Törvénykönyvének a közszolgálati alkalmazottakra vonatkozó végrehajtásáról szóló 31/1951 (I. 31.) MT rendelet 17. §-a (6) bekezdésének első mondatát a rendelet hatálya alá tartozó dolgozók tekintetében nem lehet alkalmazni.

Dobi István s. k.,

a minisztertanács elnöke

Melléklet a 197/1951. (XI. 18.) MT rendelethez

Tartalomjegyzék