Tippek

Tartalomjegyzék nézet

Bármelyik címsorra duplán kattintva megjelenítheti a dokumentum tartalomjegyzékét.

Visszaváltás: ugyanúgy dupla kattintással.

(KISFILM!)

...Tovább...

Bíró, ügytárgy keresése

KISFILM! Hogyan tud rákeresni egy bíró ítéleteire, és azokat hogyan tudja tovább szűkíteni ügytárgy szerint.

...Tovább...

Közhiteles cégkivonat

Lekérhet egyszerű és közhiteles cégkivonatot is.

...Tovább...

PREC, BH stb. ikonok elrejtése

A kapcsolódó dokumentumok ikonjainak megjelenítését kikapcsolhatja -> így csak a normaszöveg marad a képernyőn.

...Tovább...

Keresés "elvi tartalomban"

A döntvények bíróság által kiemelt "elvi tartalmában" közvetlenül kereshet. (KISFILMMEL)

...Tovább...

Mínuszjel keresésben

A '-' jel szavak elé írásával ezeket a szavakat kizárja a találati listából. Kisfilmmel mutatjuk.

...Tovább...

Link jogszabályhelyre

KISFILM! Hogyan tud linket kinyerni egy jogszabályhelyre, bekezdésre, pontra!

...Tovább...

BH-kban bírónévre, ügytárgyra

keresés: a BH-k címébe ezt az adatot is beleírjuk. ...Tovább...

Egy bíró ítéletei

A KISFILMBEN megmutatjuk, hogyan tudja áttekinteni egy bíró valamennyi ítéletét!

...Tovább...

Jogszabály paragrafusára ugrás

Nézze meg a KISFILMET, amelyben megmutatjuk, hogyan tud a keresőből egy jogszabály valamely §-ára ugrani. Érdemes hangot ráadni.

...Tovább...

Önnek 2 Jogkódexe van!

Két Jogkódex, dupla lehetőség! KISFILMÜNKBŐL fedezze fel a telepített és a webes verzió előnyeit!

...Tovább...

Veszélyhelyzeti jogalkotás

Mi a lényege, és hogyan segít eligazodni benne a Jogkódex? (KISFILM)

...Tovább...

Változásfigyelési funkció

Változásfigyelési funkció a Jogkódexen - KISFILM!

...Tovább...

Módosult §-ok megtekintése

A „változott sorra ugrás” gomb(ok) segítségével megnézheti, hogy adott időállapotban hol vannak a módosult sorok (jogszabályhelyek). ...Tovább...

102/1952. (XI. 10.) MT rendelet

a döntőbizottsági eljárásról szóló 207/1951. (XII. 8.) MT számú rendelet módosításáról

A döntőbizottság tagjainak képesítése

1. §

A 207/1951 (XII. 8.) MT számú rendelet (a továbbiakban: R.) 4. §-ának (3) bekezdése helyébe az alábbi rendelkezés lép:

"(3) A döntőbizottsági szakvizsga letételére vonatkozó kötelezettség a jelen rendelet hatálybalépésekor már működő döntőbizottsági tagokra is kiterjed. Ezeknél a döntőbizottsági vizsga letételére megállapított végső határidő 1953. december 31."

A döntőbizottsági eljárás alól kivett ügyek

2. §

A R. 6. §-a (1) bekezdésének g) pontja helyébe az alábbi rendelkezés lép:

"(Nem tartoznak döntőbizottsági eljárásra): g) azok az egyéb ügyek - a vasúti fuvarozási szerződésből eredő viták kivételével, - amelyekben az eljárás tárgyának értéke nem haladja meg a tízezer forintot, valamint a szállítási szerződésen kívül keletkezett kártérítési ügyek."

A Központi Döntőbizottság hatásköre

3. §

A R. 7. §-ának (1) és (2) bekezdése helyébe az alábbi rendelkezések lépnek:

"(1) A Központi Döntőbizottság kizárólagos hatáskörébe tartoznak:

a) a szakmai szállítási feltételek megállapításával kapcsolatos viták eldöntése és a szakmai szállítási feltételek közzététele;

b) a minisztériumi szerződések megszegéséből származó vitás ügyek;

c) a különböző miniszterek főfelügyelete alá rendelt felek között felmerült azok a vitás ügyek, amelyekben a felek egyike külkereskedelmi vállalat, - kivéve a vasúti fuvarozási szerződésből keletkezett vitás ügyeket [R. 8. § (2) bekezdés].

(2) A Központi Döntőbizottság hatáskörébe tartoznak továbbá különböző miniszterek főfelügyelete alá rendelt felek között felmerült azok a vitás ügyek, amelyekben az eljárás tárgyának értéke [R. 6. § (2) bekezdés] szerződési vita esetében az ötmillió forintot, egyéb vita esetében pedig a százezer forintot meghaladja, feltéve, hogy az eljárás a budapesti városi, vagy valamelyik megyei döntőbizottság kizárólagos hatáskörébe nem tartozik [R. 9. § (1) bekezdés]."

A minisztériumi döntőbizottságok hatásköre

4. §

A R. 8. §-a helyébe az alábbi rendelkezések lépnek:

"(1) A minisztériumi döntőbizottságok hatáskörébe tartoznak az ugyanannak a miniszternek főfelügyelete alatt álló felek közölt felmerült vitás ügyek, feltéve, hogy az eljárás tárgyának értéke a szerződési vitánál az ötmillió forintot, egyéb vitánál pedig a százezer forintot meghaladja és az eljárás a budapesti városi vagy valamelyik megyei döntőbizottság kizárólagos hatáskörébe nem tartozik. [R. 9. § (1) bekezdés].

(2) A vasúti fuvarozási szerződésből keletkezett vitás ügyek a Közlekedésügyi Döntőbizottság kizárólagos hatáskörébe tartoznak."

A budapesti városi és a megyei döntőbizottságok hatásköre és illetékessége

5. §

A R. 9. §-a helyébe az alábbi rendelkezések lépnek:

"(1) A budapesti városi, illetőleg a megyei döntőbizottságok kizárólagos hatáskörébe tartoznak - tekintet nélkül az eljárás tárgyának értékére - a főváros, illetőleg az ugyanazon megye területén működő valamelyik tanács felügyelete alá rendelt felek között felmerült vitás ügyek.

(2) A budapesti városi és a megyei döntőbizottságok hatáskörébe tartoznak ezenfelül bármelyik minisztérium főfelügyelete alá rendelt felek között felmerült azok a vitás ügyek, amelyekben az eljárás tárgyának értéke szerződési vitánál az ötmillió forintot, egyéb vitánál pedig a százezer forintot nem haladja meg, - amennyiben nincsenek más döntőbizottság kizárólagos hatáskörébe utalva.

(3) A budapesti városi és a megyei döntőbizottságok közül az eljárásra az a döntőbizottság illetékes, amelynek területén az alperes, illetőleg szerződési vita esetében a szállító székhelye (lakóhelye) van.

(4) Minőségi vita esetében az eljárást annál a döntőbizottságnál is meg lehet indítani, amelynek területén a kifogásolt áru van.

(5) Ha az alperes székhelye vidéken van, de Budapesten képviseletre jogosult kirendeltsége (irodája stb.) működik, az eljárást - a Pestmegyei Döntőbizottság illetékessége alá tartozó ügyek kivételével - az illetékes megyei döntőbizottság helyett a Budapesti Városi Döntőbizottságnál is meg lehet indítani.

(6) Az önálló személyiséggel nem rendelkező vidéki fiókkal (teleppel, kirendeltséggel) szemben - előzetesen írásba foglalt alávetés alapján - az ugyanazon megye területén székhellyel rendelkező fél a megyei döntőbizottság előtt is indíthat eljárást, ha az egyébként a megyei döntőbizottság hatáskörét nem haladja meg.

(7) Több alperes ellen az eljárást bármelyik alperes szerint illetékes döntőbizottság előtt meg lehet indítani, a fővállalkozót azonban az alvállalkozó illetékessége alá vonni nem lehet."

A hatáskörrel és illetékességgel kapcsolatos egyéb szabályok

6. §

A R. 10. §-ának (2) és (3) bekezdése helyébe az alábbi rendelkezések lépnek:

"(2) Az eljárás lefolytatása végett a megyei, illetőleg a budapesti városi döntőbizottságok hatásköréből a Központi Döntőbizottság, illetőleg, ha a felek ugyanannak a minisztériumnak főfelügyelete alatt állanak, az illető minisztérium mellett szervezett döntőbizottság átveheti - az illetékes miniszter kívánságára pedig átvenni köteles - az olyan ügyeket, amelyek a népgazdaság szempontjából fontosabbak, vagy bizalmas természetűek. Ilyen intézkedési bármelyik fél is kezdeményezhet a Központi Döntőbizottság elnökénél, illetőleg ha az eljárásban érdekelt felek ugyanannak a minisztériumnak főfelügyelete alá tartoznak, az illető minisztérium mellett szervezett döntőbizottság vezetőjénél.

(3) Az egyes döntőbizottságok között felmerült hatásköri és illetékességi vitákban a Központi Döntőbizottság elnöke dönt. A döntőbizottságok és a polgári bíróságok között felmerült hatásköri vitákban a Hatásköri Döntőbizottság (1949. II. tv. 11. §) határoz."

Elévülés

7. §

Az R. 11. §-ának (1) bekezdése helyébe az alábbi rendelkezés lép:

"(1) Ha más jogszabály rövidebb elévülési időt nem állapít meg, az esedékességtől számított egy év elteltével elévül az a pénzkövetelés, amely a hatóságok, azok intézményei és intézetei, a középfokú irányító szervek (trösztök, központok, egyesülések stb.) állami vállalatok, valamint szövetkezeti központok, továbbá társadalmi szervezetek egymásközti viszonyában áll fenn, vagy szállítási szerződésből származik. Félbeszakadt az elévülés, ha ezen időn belül a jogosult a követelést keresettel érvényesítette, vagy azt a kötelezett fél írásban elismerte. Ha az elévülés beállta előtt a jogosult követelését, beszedési megbízással érvényesítette, ennek tárgyában hozott határozatig az elévülés nem következik be."

Egyesítés

8. §

Az R. 30. §-a az alábbi (2) bekezdéssel egészül ki:

"(2) Az ügyek egyesítésének különböző döntőbizottságok előtt folyamatban lévő ügyek tekintetében is helye van. Az egyesítés elrendelése esetén a döntőbizottság köteles az eljárást az egyesítést elrendelő másik döntőbizottságnak átengedni, kivéve, ha az ügy annak hatáskörét meghaladja. Ha az egyesítést mindkét döntőbizottság elrendelte, a továbbiakban az jár el, amelyik az egyesítés felől korábban határozott."

Költség és illeték

9. §

Az R. 43. §-a helyébe az alábbi rendelkezések lépnek:

"(1) A döntőbizottsági eljárás illetékköteles. Az illetéket az eljárást befejező döntőbizottsági határozatban kell megállapítani. Az illetékes a pervesztes fél fizeti, esetleg a felek a döntőbizottság határozatához képest arányosan fizetik meg. Kötelező keresetindítás esetén, ha a döntőbizottság elutasító határozatot hoz, az eljárás illetékmentes.

(2) Az illeték mértékét és befizetésének módját a pénzügyminiszter állapítja meg. A döntőbizottsági eljárás alól kivett ügyekben bírói eljárás során is a döntőbizottságra vonatkozó illetékszabályokat kell alkalmazni.

(3) A döntőbizottsági eljárásban perköltség megállapításának helye nincs. Ez a rendelkezés vonatkozik arra az esetre is, ha a döntőbizottsági eljárás alól kivett ügyben a bíróság jár el."

Hatálybaléptető és átmeneti rendelkezések

10. §

A jelen rendelet 2. §-a 1952. évi december hó 1. napján, a többi rendelkezése pedig 1953. évi január hó 1. napján lép hatályba. Jelen rendelet a hatálybalépésekor már folyamatban lévő ügyekben is alkalmazni kell.

Rákosi Mátyás s. k.,

a minisztertanács elnöke

Tartalomjegyzék