Tippek

Tartalomjegyzék nézet

Bármelyik címsorra duplán kattintva megjelenítheti a dokumentum tartalomjegyzékét.

Visszaváltás: ugyanúgy dupla kattintással.

(KISFILM!)

...Tovább...

Bíró, ügytárgy keresése

KISFILM! Hogyan tud rákeresni egy bíró ítéleteire, és azokat hogyan tudja tovább szűkíteni ügytárgy szerint.

...Tovább...

Közhiteles cégkivonat

Lekérhet egyszerű és közhiteles cégkivonatot is.

...Tovább...

PREC, BH stb. ikonok elrejtése

A kapcsolódó dokumentumok ikonjainak megjelenítését kikapcsolhatja -> így csak a normaszöveg marad a képernyőn.

...Tovább...

Keresés "elvi tartalomban"

A döntvények bíróság által kiemelt "elvi tartalmában" közvetlenül kereshet. (KISFILMMEL)

...Tovább...

Mínuszjel keresésben

A '-' jel szavak elé írásával ezeket a szavakat kizárja a találati listából. Kisfilmmel mutatjuk.

...Tovább...

Link jogszabályhelyre

KISFILM! Hogyan tud linket kinyerni egy jogszabályhelyre, bekezdésre, pontra!

...Tovább...

BH-kban bírónévre, ügytárgyra

keresés: a BH-k címébe ezt az adatot is beleírjuk. ...Tovább...

Egy bíró ítéletei

A KISFILMBEN megmutatjuk, hogyan tudja áttekinteni egy bíró valamennyi ítéletét!

...Tovább...

Jogszabály paragrafusára ugrás

Nézze meg a KISFILMET, amelyben megmutatjuk, hogyan tud a keresőből egy jogszabály valamely §-ára ugrani. Érdemes hangot ráadni.

...Tovább...

Önnek 2 Jogkódexe van!

Két Jogkódex, dupla lehetőség! KISFILMÜNKBŐL fedezze fel a telepített és a webes verzió előnyeit!

...Tovább...

Veszélyhelyzeti jogalkotás

Mi a lényege, és hogyan segít eligazodni benne a Jogkódex? (KISFILM)

...Tovább...

Változásfigyelési funkció

Változásfigyelési funkció a Jogkódexen - KISFILM!

...Tovább...

Módosult §-ok megtekintése

A „változott sorra ugrás” gomb(ok) segítségével megnézheti, hogy adott időállapotban hol vannak a módosult sorok (jogszabályhelyek). ...Tovább...

Iratminták a Pp. szövegéből

Kisfilmünkben bemutatjuk, hogyan nyithat meg iratmintákat a Pp. szövegéből. ...Tovább...

Döntvényláncolatok

Egymásból is nyithatók egy adott ügy első-, másodfokú, felülvizsgálati stb. határozatai. Kisfilmünkben megmutatjuk ezt a funkciót.

...Tovább...

16/1953. (IV. 21.) MT rendelet

a szakmai gyakorlatra vonatkozó rendelkezések kiegészítéséről

1. §

(1) Szakmai gyakorlatra (A Munka Törvénykönyve 132. §) az egyetemet, főiskolát és középfokú szakiskolát végzetteken kívül az is köteles, aki valamely állami hivatal vagy vállalat által szervezett olyan tanfolyamot (iskolát) végez el, melynek célja a hivatallal (vállalattal), vagy irányítása alatt álló szervekkel munkaviszonyba kerülő dolgozók szakmai képzése.

(2) A kötelező szakmai gyakorlat időtartamát a tanfolyamot rendező szerv felett felügyeletet gyakorló miniszter, vagy Minisztertanácsnak közvetlenül alárendelt szerv vezetője (a továbbiakban: miniszter) állapítja meg, hat hónapban, egy évben, vagy másfél évben aszerint, hogy a tanfolyam a Munka Törvénykönyve 132. §-ában megjelölt szakiskolák, illetőleg tanfolyamok melyikének felel meg leginkább.

(3) A szakmai gyakorlat időtartamának lejártával a szakmai gyakorlatra kötelezett munkaviszonya határozatlan időre szóló munkaviszonnyá alakul át. E rendelkezés alól a miniszter kivételt tehet.

(4) A Munka Törvénykönyvének és végrehajtási utasításainak a szakmai gyakorlatra vonatkozó rendelkezései az (1) bekezdésben említett szakmai gyakorlatra is vonatkoznak.

(5) Jelen rendelet nem vonatkozik az olyan tanfolyamokra, amelyek teljes tartama a 150 órát nem haladja meg; a miniszter a szakmai gyakorlatra vonatkozó rendelkezések hatálya alól egyéb tanfolyamokat is kivehet.

2. §

(1) Azok a szakiskolai tanulók, illetőleg tanfolyami hallgatók, akik tanulmányaikat alapos ok nélkül félbehagyják, vagy akiket a további tanulmányaikból jogerős fegyelmi határozattal kizárnak, a taníttatásukkal felmerült költségek, vagy azok egy részének megtérítésére kötelezhetők. Ha a tanuló (hallgató) kiskorú, a térítésre tartásra kötelezett hozzátartozójával egyetemlegesen köteles. A költségmegtérités legmagasabb összege 1 500 Ft.

(2) A költségmegtérítés kötelezettségét a szakiskolát, illetőleg tanfolyamot fenntartó állami szerv vezetője állapítja meg. A költségmegtérítés összegének és határidejének megállapításánál a tanulmányok félbehagyásának okát és a kötelezett vagyoni és jövedelmi viszonyait figyelembe kell venni; ezért a költségmegtérítés megállapítása előtt a tanulót (hallgatót), illetőleg tartásra kötelezett hozzátartozóját meg kell hallgatni és a szükséghez képest meg kell engedni a részletekben való visszafizetést is.

(3) A költségmegtérítést kimondó határozat ellen a miniszterhez halasztó hatályú fellebbezéssel lehet élni. A miniszter határozata ellen további jogorvoslatnak helye nincs.

(4) A jogerősen megállapított költségmegtérítés összegét közadók módjára kell behajtani.

3. §

(1) A jelen rendelet vonatkozik azokra is, akik valamely szövetkezet, vagy szövetkezeti irányító szerv által szervezett tanfolyamot végeznek el.

(2) A jelen rendeletben, valamint a szakmai gyakorlatra vonatkozó egyéb jogszabályokban a miniszter részére megállapított jogkört

a) a termelőszövetkezetek tekintetében a földművelésügyi miniszter,

b) az ipari termelőszövetkezetek tekintetében a helyi ipar minisztere,

c) a földművesszövetkezetek tekintetében pedig a Szövetkezetek Országos Szövetségének elnöke

gyakorolja.

4. §

(1) Amennyiben a cselekmény súlyosabb büntető rendelkezés alá nem esik, kihágást követ el és ötezer forintig terjedhető pénzbüntetéssel büntetendő az a munkáltató, aki a Munka Törvénykönyvének vagy a végrehajtásra vonatkozó szabályoknak a kötelező szakmai gyakorlatot szabályozó rendelkezéseit megszegi vagy kijátssza.

(2) A kihágás miatt az eljárás a végrehajtóbizottság hatáskörébe tartozik.

(3) Aki a kötelező szakmai gyakorlatát folytató dolgozót munkahelyéről önkényes kilépésre bírja rá, vagy arra rábírni törekszik, a 161/1951. (VIII. 28.) MT rendelet 6. §-a szerint munkaerőcsábítás bűntette miatt hat hónapig terjedhető börtönnel büntetendő.

(4) A jelen §-ban foglalt rendelkezéseket az egyetemet, főiskolát és középfokú szakiskolát végzettek szakmai gyakorlatát illetően is alkalmazni kell. A 18/1952. (III. 8.) MT rendelet 12, §-a ennek megfelelően hatályát veszti.

Gerő Ernő s. k.,

a Minisztertanács elnökének helyettese