Tippek

Tartalomjegyzék nézet

Bármelyik címsorra duplán kattintva megjelenítheti a dokumentum tartalomjegyzékét.

Visszaváltás: ugyanúgy dupla kattintással.

(KISFILM!)

...Tovább...

Bíró, ügytárgy keresése

KISFILM! Hogyan tud rákeresni egy bíró ítéleteire, és azokat hogyan tudja tovább szűkíteni ügytárgy szerint.

...Tovább...

Közhiteles cégkivonat

Lekérhet egyszerű és közhiteles cégkivonatot is.

...Tovább...

PREC, BH stb. ikonok elrejtése

A kapcsolódó dokumentumok ikonjainak megjelenítését kikapcsolhatja -> így csak a normaszöveg marad a képernyőn.

...Tovább...

Keresés "elvi tartalomban"

A döntvények bíróság által kiemelt "elvi tartalmában" közvetlenül kereshet. (KISFILMMEL)

...Tovább...

Mínuszjel keresésben

A '-' jel szavak elé írásával ezeket a szavakat kizárja a találati listából. Kisfilmmel mutatjuk.

...Tovább...

Link jogszabályhelyre

KISFILM! Hogyan tud linket kinyerni egy jogszabályhelyre, bekezdésre, pontra!

...Tovább...

BH-kban bírónévre, ügytárgyra

keresés: a BH-k címébe ezt az adatot is beleírjuk. ...Tovább...

Egy bíró ítéletei

A KISFILMBEN megmutatjuk, hogyan tudja áttekinteni egy bíró valamennyi ítéletét!

...Tovább...

Jogszabály paragrafusára ugrás

Nézze meg a KISFILMET, amelyben megmutatjuk, hogyan tud a keresőből egy jogszabály valamely §-ára ugrani. Érdemes hangot ráadni.

...Tovább...

Önnek 2 Jogkódexe van!

Két Jogkódex, dupla lehetőség! KISFILMÜNKBŐL fedezze fel a telepített és a webes verzió előnyeit!

...Tovább...

Veszélyhelyzeti jogalkotás

Mi a lényege, és hogyan segít eligazodni benne a Jogkódex? (KISFILM)

...Tovább...

Változásfigyelési funkció

Változásfigyelési funkció a Jogkódexen - KISFILM!

...Tovább...

Módosult §-ok megtekintése

A „változott sorra ugrás” gomb(ok) segítségével megnézheti, hogy adott időállapotban hol vannak a módosult sorok (jogszabályhelyek). ...Tovább...

Iratminták a Pp. szövegéből

Kisfilmünkben bemutatjuk, hogyan nyithat meg iratmintákat a Pp. szövegéből. ...Tovább...

Döntvényláncolatok

Egymásból is nyithatók egy adott ügy első-, másodfokú, felülvizsgálati stb. határozatai. Kisfilmünkben megmutatjuk ezt a funkciót.

...Tovább...

8/1953. (II. 8.) MT rendelet

a gyermektelenek adójáról

Az anyák és gyermekek védelmének fokozása, anyagi és egészségügyi helyzetének megjavítása, a többgyermekes családok támogatása érdekében az állam jelentős anyagi kötelezettségeket vállal. Méltányos, hogy e kötelezettségekben nagyobb arányban vegyenek részt a gyermektelen családok, a nőtlenek és hajadonok, akiket nem terhelnek a gyermek nevelésével kapcsolatos költségek.

Ezért a Magyar Népköztársaság Minisztertanácsa a következőket rendeli:

1. §

Gyermektelenek adóját köteles fizetni a 20. életévéi betöltött az a személy, akinek önálló keresete, vagy jövedelme van és nincsen élő - vérszerinti, vagy örökbefogadott - gyermeke.

2. §

Nem esik az adó alá:

a) az a férfi, aki valamely gyermeket magáénak elismert, vagy akit a bíróság jogerős ítélettel valamely gyermek apjának nyilvánított, illetőleg ily megállapítás nélkül a gyermek tartására kötelezett (1952: 23. tvr. 43. §).

b) az, aki házasságon kívül született gyermekének, avagy unokájának tartását közjegyzői okiratban vállalta,

c) az a férfi, aki az 50., illetőleg az a nő, aki a 45. életévét betöltötte,

d) a munkaviszonyban állónak munkaviszonyon kívül végzett tevékenységéből származó és a 85/1952. (IX. 25.) MT rendelet szerint adóztatott jövedelme.

3. §

Mentesek az adó alól:

1. a Néphadsereg és az Államvédelmi Hatóság zsoldilletményt élvező tagjai, valamint ezek feleségei,

2. a 100 %-os, valamint a 75 %-os hadirokkantak és háborús polgári rokkantak,

3. azok a személyek, akiknek gyermeke a 20. életév betöltése után halt meg,

4. azok a személyek, akik egyetemi (főiskolai) tanulmányokat folytatnak annak az évnek a végéig, amelyben a 24. életévüket betöltötték.

4. §

(1) Az adókötelezettség kezdődik:

a) a 20. életév betöltését követő naptári év első napjával,

b) a gyermektelenség bekövetkezését követő tizenkét hónap elteltével,

c) közjegyzői okiratban vállalt tartás esetében a tartási kötelezettség megszűnését követő hó első napjával.

(2) Megszűnik az adókötelezettség a gyermek születését, illetőleg az örökbefogadás hatálybalépését, továbbá az apaság elismerését vagy bírói jogerős megállapítását, avagy a tartásnak közjegyzői okiratban vállalását követő hónap első napjától. Megszűnik végül az adókötelezettség férfiaknál az 50., nőknél pedig a 45. életév betöltését követő naptári év első napjától.

5. §

Az adó alapja:

a) az 1%-os jövedelemadó fizetésére kötelezetteknél annak az adónak az alapja, valamint a táppénz,

b) a munkaviszonyon kívüliek jövedelemadójának fizetésére kötelezetteknél a jövedelemadó alapjának a pénzügyminiszter által megállapított része,

c) az általános jövedelemadó fizetésére kötelezetteknél az általános jövedelemadó alapja,

d) a termelőszövetkezetek és a III. típusú termelőszövetkezeti csoportok tagjainál a munkaegység szerint járó részesedés,

e) az általános szabályoktól eltérően adóztatott munkaközösségi (továbbiakban: munkaközösség) tagoknál a munkaközösségtől élvezett részesedés.

6. §

Az adó mérve: az adóalap 4 %-a, illetőleg a háztartási alkalmazottaknál havi 15 forint.

7. §

(1) Az adót az 1 %-os jövedelemadóval, illetőleg a munkaviszonyon kívüliek jövedelemadójával együtt kell levonni és befizetni.

(2) A termelőszövetkezet (csoport) tagjaitól, továbbá a munkaközösségi tagoktól, valamint a háztartási alkalmazottaktól járó adót a részesedés, illetőleg a munkabér kifizetésekor kell levonni.

(3) A levont adót

a) a termelőszövetkezeti (csoport) tagok részesedése után a részesedés kifizetését követő hónap 5. napjáig,

b) a munkaközösségi tagoknak a hónap 15. napjáig kifizetett részesedés után a hónap 20. napjáig, a hónap 16. napjától a hónap végéig kifizetett részesedés után a következő hónap 5. napjáig,

c) a háztartási alkalmazottak munkabére után pedig a hónap 15. napjáig

kell befizetni éspedig a termelőszövetkezet (csoport), a munkaközösség székhelye, illetőleg a munkáltató lakóhelye szerint illetékes járási (városi, városi, kerületi) tanács vb. pénzügyi osztályának egyenesadó-beszedési számlájára.

8. §

Állami, valamint társadalombiztosítási szervnél a számfejtőhely vezetője és a számfejtéssel megbízott személy, állami (tanácsi) vállalatnál a vállalat igazgatója és a főkönyvelő, kisipari szövetkezetnél az ügyvezető és a könyvelő, termelőszövetkezetnél (csoportnál) az elnök és a pénztáros, munkaközösségnél az elnök és a pénztáros együttesen, háztartási alkalmazottnál a munkáltató felelős az adó levonásáért és befizetéséért.

9. §

Az általános jövedelemadó fizetésére kötelezettek terhére a gyermektelenek adóját az általános jövedelemadóval együtt az illetékes járási (városi, városi kerületi) tanács vb. pénzügyi osztálya veti ki. A kivetett adóról az adózót az általános jövedelemadóval együtt kell értesíteni.

10. §

(1) A gyermektelenek adójának fizetésére nem köteles személyek (1-3. §) - az alábbi (2) bekezdésben említettek kivételével - ezt a körülményt, a jogalap közlésével, a rendelet hatálybalépésétől számított nyolc napon belül kötelesek bejelenteni az adó levonására kötelezett szervhez (vállalathoz, személyhez). Ha a munkabérhez (részesedéshez, térítéshez, díjhoz) az igény későbbi időpontban következik be, a bejelentést az első kifizetést megelőzően kell megtenni. Abban az esetben pedig, ha az adókötelezettség az előbbiekben említett bejelentést követő időben bármely oknál fogva beáll, az adózó az adókötelezettség beálltát - attól számított nyolc napon belül - bejelenteni köteles. A bejelentés helyességéért a bejelentő büntetőjogilag felelős.

(2) Az általános jövedelemadó fizetésére kötelezettek a gyermektelenek adója alól mentesülésre vonatkozó igényüket az általános jövedelemadó bevallásukban, ha pedig a bevallásukat már benyújtották, avagy annak beadására nem kötelesek, külön kötelesek ezt március hó 31. napjáig - büntetőjogi felelősség mellett - az általános jövedelemadó kivetésére illetékes járási (városi, városi kerületi) tanács vb. pénzügyi osztályához bejelenteni.

(3) Az előző bekezdésekben említett bejelentés késedelmes megtétele esetében csak a késedelmes bejelentést követő hónap első napjától kezdve szabad az adó levonását mellőzni, illetőleg az adót törölni.

11. §

Az adó jogossága és mérve ellen a levonástól, illetőleg a kivetésről szóló értesítés (9. §) kézbesítésétől számított 15 napon belül a megyei (Budapest városi) tanács vb. pénzügyi osztályához lehet fellebbezni.

12. §

Pénzügyi bűncselekményt követ el, aki abból a célból, hogy az adó alól mentesüljön, valótlan bejelentést tesz, valamint az adó levonásáért felelős személy is, ha az adót nem vonja le vagy a levont adót - felhívás ellenére - nyolc napon belül nem fizeti bo.

13. §

Ezt a rendeletet az 1953. évi március hó 1. napjától kezdve kifizetésre kerülő munkabérekre, részesedésekre, térítésekre és díjakra, továbbá az 1953. évi általános jövedelemadó kivetésénél kell elsőízben alkalmazni.

Rákosi Mátyás s. k.,

a Minisztertanács elnöke