Tippek

Tartalomjegyzék nézet

Bármelyik címsorra duplán kattintva megjelenítheti a dokumentum tartalomjegyzékét.

Visszaváltás: ugyanúgy dupla kattintással.

...Bővebben...

Bíró, ügytárgy keresése

KISFILM! Hogyan tud rákeresni egy bíró ítéleteire, és azokat hogyan tudja tovább szűkíteni ügytárgy szerint.

...Bővebben...

Közhiteles cégkivonat

Lekérhet egyszerű és közhiteles cégkivonatot is.

...Bővebben...

PREC, BH stb. ikonok elrejtése

A kapcsolódó dokumentumok ikonjainak megjelenítését kikapcsolhatja -> így csak a normaszöveg marad a képernyőn.

...Bővebben...

Keresés "elvi tartalomban"

A döntvények bíróság által kiemelt "elvi tartalmában" közvetlenül kereshet. (KISFILMMEL)

...Bővebben...

Mínusz jel keresésben

'-' jel szavak elé írásával ezeket a szavakat kizárja a találati listából.                               

...Bővebben...

Link jogszabályhelyre

KISFILM! Hogyan tud linket kinyerni egy jogszabályhelyre, bekezdésre, pontra!

...Bővebben...

BH-kban bírónévre, ügytárgyra

keresés: a BH-k címébe ezt az adatot is beleírjuk. ...Bővebben...

Egy bíró ítéletei

HANGGAL! A KISFILMBEN megmutatjuk, hogyan tudja áttekinteni egy bíró valamennyi ítéletét!                    

...Bővebben...

Jogszabály paragrafusára ugrás

Nézze meg a KISFILMET, amelyben megmutatjuk, hogyan tud a keresőből egy jogszabály valamely §-ára ugrani. Érdemes hangot ráadni.

...Bővebben...

Önnek 2 Jogkódexe van!

Két Jogkódex, dupla lehetőség! KISFILMÜNKBŐL fedezze fel a telepített és a webes verzió előnyeit!

...Bővebben...

Veszélyhelyzeti jogalkotás

Mi a lényege, és hogyan segít eligazodni bennük a Jogkódex?

...Bővebben...

1954. évi 13. törvényerejű rendelet

a múzeumokról és műemlékekről szóló 1949. évi 13. törvényerejű rendelet kiegészítéséről és módosításáról

1. § (1) A múzeumok csak a tudományos kutatás szempontjából jelentős vagy történetileg, illetőleg művészileg kiemelkedő jelentőségű tárgyakat, gyűjteményeket (a továbbiakban: múzeális tárgyak) őrizhetnek. Vita esetén a népművelési miniszter dönti el, hogy valamely tárgy múzeális tárgynak tekintendő-e.

(2) A múzeumok leltárukba nem tartozó múzeális tárgyat csak abban az esetben őrizhetnek, ha a tárgy közgyűjteményben való elhelyezését a népművelési miniszter rendelte el (2. §) vagy ha a tárgyat megőrzés végett írásbeli szerződés (4. §), alapján vették át.

2. § (1) A népművelési miniszter elrendelheti múzeális tárgyak közgyűjteményben való elhelyezését, ha ezt a tárgyak épségben tartása indokolja, vagy ha művészi vagy tudományos jelentőségük szükségessé teszi, hogy a közönség számára hozzáférhetővé váljanak. A múzeum az elhelyezés ideje alatt a tárgyat kiállíthatja, illetőleg tudományos szempontból feldolgozhatja. Az elhelyezés annak elrendelésétől számított öt évre történik.

(2) Ha a múzeális tárgy közgyűjteményben történő elhelyezésének elrendelésétől számított öt év eltelte után a múzeális tárgy tulajdonosának tartózkodási helye ismeretlen, vagy a tulajdonos a tárgyat felszólítás ellenére el nem szállítja, a népművelési miniszter a tárgynak közgyűjteményben történő elhelyezését rendelheti el mindaddig, amíg a tulajdonos a tárgyat el nem szállítja. Ha pedig a tárgy múzeális értéke megszűnt, a múzeum jogosult a tárgyat a Bizományi Áruháznak értékesítés végett [8. § (3) bekezdés] átadni.

3. § (1) Nem lehet elrendelni annak a múzeális tárgynak közgyűjteményben való elhelyezését, amely az alkotóművésznek, vele közös háztartásban élő (az alkotóművészt túlélő) házastársának, vérszerinti vagy örökbefogadott gyermekének, vagy szülőjének tulajdonában van.

(2) Nem lehet elrendelni annak a múzeális tárgynak közgyűjteményben való elhelyezését;

a) amelyet tulajdonosa az alkotóművésztől, vagy állami vállalattól vásárolt meg,

b) amelyet a múzeum a tulajdonossal kötött szerződés (4. §) alapján őriz, vagy

c) amely a tulajdonossal a jelen törvényerejű rendelet hatálybalépése után kötött szerződés (4. §) alapján legalább öt évig múzeum őrizetében volt és a múzeumi őrzés megszűnése óta öt év még nem telt el, kivéve ha a tárgy épségét a tulajdonosnál veszély fenyegeti. Ilyen esetben a tárgy közgyűjteményben való elhelyezését az 1949. évi 13. törvényerejű rendelet 10. §-ának (2)-(3) bekezdésében meghatározott eljárás keretében el lehet rendelni.

4. § (1) Múzeális tárgyat megőrzés végett múzeumok csak abban az esetben vehetnek át, ha errenézve a tulajdonossal határozott időre szóló írásbeli szerződést kötnek. Az őrzés legrövidebb ideje öt év, méltánylást érdemlő okból azonban a népművelési miniszter engedélyt adhat arra, hogy a felek a szerződés tartamát öt évnél rövidebb időben határozzák meg.

(2) A szerződésben az őrzésre átadott tárgyakat egyedileg meg kell határozni.

(3) A múzeum tartozik az őrzésre átvett múzeális tárgyat az őrzés ideje alatt karbantartani.

(4) A múzeum az őrzés ideje alatt a múzeális tárgyat kiállíthatja, illetőleg tudományos szempontból feldolgozhatja.

5. § (1) A szerződésben meghatározott őrzési idő lejárta után - az alábbi (2)-(3) bekezdésekben foglalt eseteket kivéve - a múzeális tárgyat a tulajdonosnak ki kell adni.

(2) Az őrzési időt a felek annak lejárta előtt kölcsönös megegyezéssel írásbeli nyilatkozatban határozott időre többizben meghosszabbíthatják; a meghosszabbítás legrövidebb tartama öt év, a népművelési miniszter engedélyével azonban a meghosszabbítás rövidebb időre is történhet.

(3) Ha az őrzési idő lejártakor a múzeális tárgy kiállításon szerepel, az őrzési idő a kiállítás befejezéséig, de legfeljebb 3 évig meghosszabbodik. Erről a tulajdonost - a szerződésben meghatározott őrzési idő lejárta előtt - a kiállítás időtartamának naptárszerű meghatározásával írásban értesíteni kell.

(4) Ha a szerződésben meghatározott vagy az előző bekezdések értelmében meghosszabbított határidő lejártakor a felek az őrzési időt újból meg nem hosszabbítják és a tulajdonos a múzeális tárgyat felszólítás ellenére el nem szállítja, illetőleg az őrzési idő lejártakor tartózkodási helye ismeretlen, a népművelési miniszter az őrzési idő lejártától kezdődő hatállyal a múzeális tárgynak közgyűjteményben történő elhelyezését rendelheti el. Ha pedig a tárgy múzeális értéke megszűnt, a múzeum jogosult a tárgyat a Bizományi Áruháznak értékesítés végett [8. § (3) bekezdés] átadni.

(5) A múzeumnak őrzésre átadott múzeális tárgyat a tulajdonos a szerződésben meghatározott őrzési idő lejárta előtt csak a népművelési miniszter hozzájárulásával veheti vissza.

6. § A múzeumi őrzésre vonatkozó szerződésnek a jelen törvényerejű rendelettel ellentétes kikötései érvénytelenek; az érvénytelen rész helyébe a törvényerejű rendelet megfelelő rendelkezése lép.

7. § (1) A jelen törvényerejű rendelet hatálybalépésekor múzeum őrizetében levő azokra a múzeális tárgyakra vonatkozóan, amelyeket a múzeum a tulajdonostól szerződés kötése nélkül vagy határozatlan időre szóló szerződés alapján vett át megőrzésre, a tulajdonosnak és a múzeumnak 1954. évi augusztus hó 31. napjáig határozott időre szóló szerződést (4. §) kell kötniök.

(2) Az előző bekezdésben meghatározott esetekben a múzeum tartozik a múzeális tárgy tulajdonosát a szerződés megkötésére felhívni. Ha a tulajdonos a felszólításnak nem tesz eleget, illetőleg tartózkodási helye ismeretlen és emiatt a szerződéskötésre fel sem szólítható, a népművelési miniszter a tárgynak közgyűjteményben történő elhelyezését rendelheti el a szerződés megkötéséig terjedő hatállyal.

8. § (1) A jelen törvényerejű rendelet hatálybalépésekor múzeum őrizetében levő azokat a tárgyakat, amelyek múzeális tárgyaknak nem tekinthetők, tulajdonosaiknak 1954. évi augusztus hó 31. napjáig a múzeumiból el kell szállítaniok.

(2) Az előző bekezdésben meghatározott esetekben a múzeum tartozik a tárgy tulajdonosát az elszállításra felhívni. Ha a tulajdonos a felszólításnak nem tesz eleget, vagy tartózkodási helye ismeretlen, a múzeum jogosult a tárgyat a Bizományi Áruháznak értékesítés céljaiból átadni, kivéve ha a tulajdonos hivatalos kiküldetés, állami megbízás alapján vagy tanulmányúton külföldön tartózkodik.

(3) A Bizományi Áruház a múzeum által átadott tárgyak értékesítéséből befolyt összegből levonja az elszállítással és az értékesítéssel felmerült kiadásait, a fennmaradó összeget pedig átutalja az Országos Takarékpénztárhoz, amely azt a jogosított javára kezeli. Ha a jogosított az összeg átvétele végett jelentkezik, azt részére ki kell fizetni.

9. § (1) A jelen törvényerejű rendelet hatálybalépésekor múzeum őrizetében levő, azok a tárgyak, amelyeknek tulajdonosa ismeretlen, vagy engedély nélkül külföldre távozott, a jelen törvényerejű rendelettel állami tulajdonba kerülnek.

(2) Az előző bekezdés alapján állami tulajdonba került múzeális tárgyakat a múzeum leltárába fel kell venni, a múzeális értékűnek nem tekinthető tárgyakat pedig értékesítés végett a Bizományi Áruháznak lehet átadni. Ilyen esetben a Bizományi Áruház az értékesítésből befolyt összeget - az elszállítással és az értékesítéssel felmerült kiadásainak levonása után - a Népművelési Minisztérium bevételi számlájára utalja át.

10. § A népművelési miniszter indokolt esetben a jelen törvényerejű rendelettel történt állami tulajdonbavételt hatálytalaníthatja.

11. § A jelen törvényerejű rendelet alkalmazásában tulajdonoson a múzeális gyűjtemény fenntartóját, kezelőjét, illetőleg a tárgy birtokosát vagy a tulajdonos megbízottját is érteni kell.

12. § A jelen törvényerejű rendelet rendelkezéseit alkalmazni kell azokra a múzeális tárgyakra nézve is, amelyeknek közgyűjteményben történő elhelyezését az 1952. évi 25. törvényerejű rendelet hatálybalépése előtt a közoktatásügyi miniszter rendelte el.

Dobi István s. k.,

a Népköztársaság Elnöki Tanácsának elnöke

Darabos Iván s. k.,

a Népköztársaság Elnöki Tanácsának titkára