1955. évi 37. törvényerejű rendelet
az ipari technikumokról
I. Fejezet
Az ipari technikumok feladata és szervezete
1. § Az ipari technikumnak mint szakmai középiskolának az a célja, hogy az ipar különböző ágai számára hazánk, egész dolgozó népünk érdekeit odaadóan szolgáló, művelt, hazaszerető, szocialista szakembereket neveljen, és ennek megfelelően
a) az ipar meghatározott területén a gyártási műveletekről, a termelőeszközök szerkezetéről és kezeléséről, valamint a termelési folyamatra ható tényezőkről, illetőleg a berendezések üzemben tartásáról, karbantartásáról szilárd középfokú szakmai elméleti ismereteket adjon;
b) tanulói számára szakmájuk területén a szakmunkástól megkívánható egyéb ismeretek és készségek elsajátításáról gyakorlati képzés útján gondoskodjék,
c) kellő általános műveltség megszerzését biztosítsa.
2. § (1) Az ipari technikumokat az ipar egyes szakágainak (szakirányainak) megfelelően kell megszervezni.
(2) Az ipari technikumok számát, székhelyét a gyakorlati szükségletnek megfelelően az iparág szerint érdekelt miniszter az oktatásügyi miniszterrel egyetértésben állapítja meg. Az ipari technikumok szakosításának módját a Minisztertanács határozza meg.
3. § (1) Az ipari technikum négy évfolyamos tanintézet.
(2) Ipari technikumot csak más tanintézettől függetlenül lehet megszervezni és fenntartani. Ipari technikumot csak az állam tarthat fenn.
(3) Az ipari technikumban a fiúk és leányok általában együttesen részesülnek oktatásban, a technikum felett felügyeletet gyakorló miniszterek azonban a szükséghez képest elrendelhetik külön leány-osztály (osztályok) szervezését is.
(4) Az ipari technikummal kapcsolatban a gyakorlati műszaki oktatásra alkalmas, kellően felszerelt gyakorlóhelyről (laboratórium, tanműhely, ipartelep stb.) kell gondoskodni.
(5) A felnőtt korú dolgozók szakképzésének biztosítása érdekében egyes technikumok mellett a működő szakokon a technikum felett felügyeletet gyakorló miniszter az oktatásügyi miniszterrel egyetértésben a dolgozók ipari technikumait, valamint a levelező oktatást is megszervezheti.
4. § (1) Az ipari technikumok a szakirányuknak megfelelő miniszter felügyelete alatt működnek.
(2) Az ipari technikumok működése felett az oktatásügyi miniszter a középiskolai nevelés-oktatás általános elvi szempontjainak egységes érvényesítése céljából felügyeletet gyakorol. Az oktatásügyi miniszter felügyeleti hatáskörét a Minisztertanács állapítja meg.
(3) A tanácsok vb. szakigazgatási szerveinek az ipari technikumok irányításában való részvéteiét a technikumok felett felügyeletet gyakorló miniszterekkel egyetértésben az oktatásügyi miniszter állapítja meg.
II. Fejezet
Az ipari technikum igazgatása, tantestülete és egyéb személyzete
5. § (1) Az ipari technikum élén az igazgató áll.
(2) Az igazgatót az iskola vezetésével vagy igazgatásával járó tennivalók elvégzésében az igazgatóhelyettes, gazdasági ügyeinek intézésében pedig a gondnok támogatja; az ügyviteli tennivalók elvégzésére az iskola osztályainak számához igazodóan egy vagy több ügyviteli alkalmazottat lehet beosztani.
(3) Az ipari technikum igazgatójává és az igazgatóhelyettesévé olyan, több évi pedagógiai gyakorlattal rendelkező személyt lehet kinevezni, akinek műszaki egyetemi mérnöki vagy középiskolai tanári oklevele van. Ha az igazgató mérnök, helyetteséül tanárt, ha pedig az igazgató tanár, helyetteséül mérnököt kell kinevezni.
6. § (1) Az ipari technikum tantestülete főhivatású és óraadó tanárokból áll.
(2) A közismereti, a szakmai előkészítő és az elméleti műszaki tárgyak oktatására középiskolai tanári, illetve mérnöki vagy műszaki tanárképző főiskolai oklevéllel rendelkező személyeket lehet alkalmazni.
(3) Gyakorlati oktatóként műszaki tanárképző főiskolai oklevéllel, technikusi oklevéllel, vagy ezekkel egyenértékű végzettséggel és legalább 5 évi termelő munkában eltöltött gyakorlattal rendelkező személyt lehet alkalmazni.
(4) Műhelyfőnök lehetőleg olyan műszaki egyetemi mérnöki oklevéllel rendelkező személy legyen, akinek legalább ötévi nagyüzemi gyakorlata van.
(5) A műszaki tárgyak szakfelügyelőjéül mérnöki vagy technikusi, illetőleg ezzel egyenértékű oklevéllel és hosszabb gyakorlattal rendelkező személyt lehet alkalmazni.
(6) Olyan szakmában, amelyben technikum nyújtja a legmagasabb képzettséget, az előző bekezdésekben előírt mérnöki képesítés helyeit technikusi képesítés, illetőleg a technikum felett felügyeletet gyakorló miniszter által az oktatásügyi miniszterrel egyetértésben előírt más képesítés szükséges.
(7) A jelen §-ban előírt képzettséget és gyakorlatot az új alkalmazásnál kell figyelembe venni. Az illetékes miniszter személyes hatáskörében indokolt esetben olyan kiváló szakembert is alkalmazhat, aki az előírt végzettséggel nem rendelkezik.
III. Fejezet
A tanulók felvétele
7. § Az egyes ipari technikumokban nyitható osztályok, valamint az egyes osztályokba felvehető tanulók számát a Minisztertanács által megállapított keretszámon belül az Országos Tervhivatal elnöke, a technikum felelt felügyelelet gyakorló miniszter és az oktatásügyi miniszter együttesen állapítják meg.
8. § (1) Az ipari technikum I. osztályába azt a személyt lehet felvenni, aki
a) az általános iskola nyolcadik osztályát sikeresen elvégezte;
b) 18. életévét a felvétel évének augusztus 31. napjáig még nem töltötte be;
c) a felvételi vizsgát sikeresen letelte.
(2) A felvételi vizsga követelményeit az érdekelt szakminiszter az oktatásügyi miniszterrel egyetértésben állapítja meg.
(3) A felvételhez a technikum felett felügyeletet gyakorló miniszter az oktatásügyi miniszterrel egyetértésben - az (1) bekezdésben meghatározott feltételeken felül - legalább egyéves üzemi gyakorlat igazolását is megkövetelheti.
9. § (1) Az ipari technikumba magántanulót felvenni nem lehet.
(2) Más iskolafajból az ipari technikum II-IV. osztályaiba, továbbá az ipari technikum egyik tagozatából más szakirányú tagozatába átlépni nem lehet. Kivételes esetekben az érdekelt miniszter engedélyt adhat az átlépésre; az átlépést különbözeti vizsga sikeres letételéhez kell kötni.
IV. Fejezet
Az ipari technikum tanulmányi rendje
10. § (1) Az ipari technikumban közismereti tantárgyakat, szakmai előkészítő tárgyakat és a technikum szakirányának megfelelő különleges műszaki elméleti és gyakorlati tantárgyakat kell tanítani.
(2) A közismereti tantárgyak, a szakmai előkészítő tárgyak és a műszaki tantárgyak óratervét és tantervét az illetékes miniszter az oktatásügyi miniszterrel egyetértésben állapítja meg.
(3) Az üzemi élettel való szoros kapcsolatok kiépítése, valamint az iskolai tanulmányok során szerzett ismereteknek gyakorlati ismeretekkel való kiegészítése céljából az ipari technikum tanulói nyári szünetben nagyüzemben gyakorlatokat kötelesek végezni.
11. § (1) Az ipari technikum tanulóinak osztályozása és továbbhaladása tekintetében a többi középiskolára vonatkozó szabályok rendelkezéseit kell alkalmazni.
(2) Az ipari technikum felsőbb osztályába csak az a tanuló léphet, aki a megfelelő tanulmányi előmenetelen felül a nyári üzemi gyakorlatot [10. § (3) bekezdés] elvégezte, kivéve, ha annak elvégzésében igazolt betegsége akadályozta meg.
12. § (1) Az ipari technikum IV. osztályának sikeres elvégzése után a tanuló képesítő vizsgát lesz.
(2) A képesítő vizsga írásbeli, szóbeli és gyakorlati részből áll.
(3) A képesítő vizsga anyagát, a vizsga rendjét, valamint az eredmény elbírálását az érdekelt miniszterrel egyetértésben az oktatásügyi miniszter állapítja meg.
13. § (1) A képesítővizsga sikeres letétele után a tanuló ipari technikusi oklevelet kap.
(2) Az ipari technikusi oklevél a Munka Törvénykönyvében meghatározott kötelező szakmai gyakorlat eltöltése után technikusi munkakör betöltésére képesít. A kötelező szakmai gyakorlat időtartamát a képesítésre kiterjedő hatállyal a munkahely felelt felügyeletet gyakorló miniszter megrövidítheti.
(3) Az ipari technikusi oklevél az egyes tagozatok szerint képesít a műszaki egyetemek és főiskolák megfelelő karán, illetve tagozatán, a közgazdaságtudományi egyetem ipari szakán, a testnevelési főiskolán, a katonai műszaki akadémiákon, valamint az Iparművészeti Főiskolán folytatandó tanulmányokra.
(4) Az ipari technikusi oklevél alapján a (3) bekezdésben nem említett egyéb egyetemeken, illetve egyetemi karokon és főiskolákon való továbbtanulás feltételeit az oktatásügyi miniszter - amennyiben pedig az egyetem vagy főiskola más miniszter felügyelete alá tartozik, a felügyeletet gyakorló miniszter az oktatásügyi miniszterrel egyetértésben - külön rendeletben szabályozza.
V. Fejezet
Vegyes és záró rendelkezések
14. § Az ipari technikumok eredményes működése érdekében minden technikum részére a szakirányának megfelelő nagyüzem pártfogását kell biztosítani; a pártfogói kapcsolat kiépítésének módját az érdekelt miniszter szabályozza.
15. § (1) A jelen törvényerejű rendelet kihirdetése napján lép hatályba, egyidejűleg az 1950. évi 40. számú törvényerejű rendelet és az 1951. évi 16. számú törvényerejű rendelet hatályát veszti.
(2) A törvényerejű rendelet végrehajtásáról az ipari technikumok felett felügyeletet gyakorló miniszterek - az előző §-okban meghatározott esetekben az oktatásügyi miniszterrel egyetértésben - gondoskodnak.
Nagy Dániel s. k.,
a Népköztársaság Elnöki Tanácsának helyettes elnöke
Darabos Iván s. k.,
a Népköztársaság Elnöki Tanácsának titkára