Tippek

Tartalomjegyzék nézet

Bármelyik címsorra duplán kattintva megjelenítheti a dokumentum tartalomjegyzékét.

Visszaváltás: ugyanúgy dupla kattintással.

(KISFILM!)

...Tovább...

Bíró, ügytárgy keresése

KISFILM! Hogyan tud rákeresni egy bíró ítéleteire, és azokat hogyan tudja tovább szűkíteni ügytárgy szerint.

...Tovább...

Közhiteles cégkivonat

Lekérhet egyszerű és közhiteles cégkivonatot is.

...Tovább...

PREC, BH stb. ikonok elrejtése

A kapcsolódó dokumentumok ikonjainak megjelenítését kikapcsolhatja -> így csak a normaszöveg marad a képernyőn.

...Tovább...

Keresés "elvi tartalomban"

A döntvények bíróság által kiemelt "elvi tartalmában" közvetlenül kereshet. (KISFILMMEL)

...Tovább...

Mínuszjel keresésben

A '-' jel szavak elé írásával ezeket a szavakat kizárja a találati listából. Kisfilmmel mutatjuk.

...Tovább...

Link jogszabályhelyre

KISFILM! Hogyan tud linket kinyerni egy jogszabályhelyre, bekezdésre, pontra!

...Tovább...

BH-kban bírónévre, ügytárgyra

keresés: a BH-k címébe ezt az adatot is beleírjuk. ...Tovább...

Egy bíró ítéletei

A KISFILMBEN megmutatjuk, hogyan tudja áttekinteni egy bíró valamennyi ítéletét!

...Tovább...

Jogszabály paragrafusára ugrás

Nézze meg a KISFILMET, amelyben megmutatjuk, hogyan tud a keresőből egy jogszabály valamely §-ára ugrani. Érdemes hangot ráadni.

...Tovább...

Önnek 2 Jogkódexe van!

Két Jogkódex, dupla lehetőség! KISFILMÜNKBŐL fedezze fel a telepített és a webes verzió előnyeit!

...Tovább...

Veszélyhelyzeti jogalkotás

Mi a lényege, és hogyan segít eligazodni benne a Jogkódex? (KISFILM)

...Tovább...

Változásfigyelési funkció

Változásfigyelési funkció a Jogkódexen - KISFILM!

...Tovább...

Módosult §-ok megtekintése

A „változott sorra ugrás” gomb(ok) segítségével megnézheti, hogy adott időállapotban hol vannak a módosult sorok (jogszabályhelyek). ...Tovább...

Iratminták a Pp. szövegéből

Kisfilmünkben bemutatjuk, hogyan nyithat meg iratmintákat a Pp. szövegéből. ...Tovább...

4/1955. (XI. 1.) IM rendelet

a szakértői véleményekkel összefüggő egyes kérdések rendezéséről

A pénzügyminiszterrel, az egészségügyi miniszterrel és a legfőbb ügyésszel egyetértésben a következőket rendelem:

A vércsoportvizsgálattal kapcsolatos kérdések

1. § A bíróság által elrendelt vércsoportvizsgálat, valamint a vérvétel foganatosítása iránt a budapesti, illetőleg a pécsi orvostudományi egyetem igazságügyi orvostani intézetét (továbbiakban: Intézet) kell megkeresni. A megkeresésben közölni kell a peres felek és perbeli képviselőik nevét, foglalkozását, pontos lakáscímét, továbbá azoknak nevét, születési helyét és idejét, foglalkozását, pontos lakáscímét, akiktől a vérvétel szükséges; ezeken az adatokon felül közölni kell annak a törvényes képviselőnek nevét, foglalkozását és pontos lakáscímét, aki a tízenhatodik életévét be nem töltött gyermeket a vérvétel céljából előállítani köteles. Ismertetni kell a vitás tényállást, amelynek felderítése céljából a bíróság a vércsoportvizsgálatot elrendelte.

2. § (1) A vérvételt vagy maga az Intézet végzi, vagy azzal az állami egészségügyi szolgálat orvosát bízza meg. Az utóbbi esetben az Intézet a megbízott orvossal közli a felek és perbeli képviselőik nevét, foglalkozását, pontos lakáscímét, továbbá azoknak a- személyeknek a nevét, születési helyét és idejét, foglalkozását és lakáscímét, akiktől vért kell venni; közölni kell annak a törvényes képviselőnek nevét, foglalkozását és pontos lakáscímét is, aki a tizenhatodik életévét be nem töltött gyermeket a vérvétel céljából előállítani köteles.

(2) Az Intézet, illetőleg az általa megbízott orvos azokat, akiktől vért kell venni, felhívja, hogy a vérvétel céljából meghatározott helyen és időben az 1952. évi III. törvény (Pp.) 300. §-ában megszabott következmények terhe alatt jelenjenek meg személyi igazolványukat, illetőleg személyazonosságuk igazolására alkalmas okirataikat, továbbá lehetőleg egy fényképüket is hozzák magukkal. A tizenhatodik életévét be nem töltött gyermek előállítására a bíróság megkeresésében megnevezett törvényes képviselőt kell az előbbi rendelkezés megfelelő alkalmazásával felhívni. A vérvétel helyéről és idejéről a feleket képviselőik útján értesíteni kell azzal, hogy a vérvétel alkalmával személyesen vagy képviselőik útján megjelenhetnek.

(3) A vérvétel előtt - különösen ha a felek, illetőleg képviselőik nincsenek jelen - gondosan meg kell állapítani annak a személyazonosságát, akitől a vérvétel történik. Az erre vonatkozó adatokat (személyi igazolvány sorozat- és sorszáma stb.) és azt, hogy a vérvételnél a felek részéről ki volt jelen, a vérvételről készült jegyzőkönyvben fel kell tüntetni. Ha az, akitől a vérvétel történt, fényképét rendelkezésre bocsátja, azon a vért vevő intézeti alkalmazott, illetőleg a vért vevő orvos a jegyzőkönyv ügyszámát, a feleknek és annak a nevét akitől a vérvétel történt, továbbá a vérvétel helyét és idejét feljegyzi, azután a feljegyzést aláírja és a fényképet a jegyzőkönyvhöz csatolja.

(4) Minden személy vérvételéről külön jegyzőkönyvet kell készíteni. A jegyzőkönyv űrlapját az Intézet bocsátja a vérvétellel megbízott orvos rendelkezésére.

(5) A vérvételnél követendő orvosi eljárásra az Intézet által készített Útmutatás irányadó.

A származási perben szükséges egyéb orvosi vizsgálattal kapcsolatos kérdések

3. § Ha a származás megállapítása iránti perben más orvosszakértői vizsgálat szükséges, az 1. §-ban említett adatokat csak a szükséghez képest kell a megkeresésben közölni.

A származási perben szükséges orvosszakértői vizsgálatok költségeinek előlegezése

4. § (1) A költségmentesség a vércsoportvizsgálat, illetőleg a származás megállapításához szükséges más orvosszakértői vizsgálat költségeinek megfizetése alól nem mentesít. Ha azonban a költségmentes fél a vizsgálat költségeinek előlegezésére nyilvánvalóan képtelen, a költségek előlegezésére kötelezését mellőzni kell. Az állam a költségmentes fél helyeit sem a vizsgálat díját, sem a vizsgálattal járó esetleges egyéb költségeket nem előlegezi.

(2) A bíróság annak a körülménynek az ügy eldöntésére való befolyását, hogy valamelyik fél a vizsgálat költségeit a bíróság által megszabott határidő alatt nem helyezte letétbe, a Pp. 206. §-a szerint ítéli meg.

A szakértői díjjal kapcsolatos kérdések

5. §

Az olyan szakértői véleményért, amelynek díját a 9/1954. (IX. 1.) IM rendelet melléklete külön nem sorolja fel, a tárgyszakértő díjának (idézett rendelet mellékletének 39-43. pontjai) megfelelő dij jár.

6. § A szakértői vélemény felülvizsgálatáért [8/1954. (IX. 1.) IM rendelet 18. §] - kiemelkedő felkészültséget megkívánó, több szakember bevonásával készült (konzultatív) felülvizsgálati vélemény esetében - véleményenként százötven forint díj jár.

Vegyes rendelkezések

7. § A jelen rendelet az 1955. évi november hó 1. napján lép hatályba. Rendelkezéseit a folyamatban levő ügyekben is alkalmazni kell; hatálybalépésével a 30.000/1947. (V. 25.) IM rendelet 25-26. §-a, a 4.000/1949. (I. 23.) IM rendelet, valamint a 6.470-52/1950. (XII. 31.) PM rendelet 68. §-a hatályát veszti.

Molnár Erik s. k.,

igazságügyminiszter

Tartalomjegyzék