4/1955. (XI. 1.) IM rendelet

a szakértői véleményekkel összefüggő egyes kérdések rendezéséről

A pénzügyminiszterrel, az egészségügyi miniszterrel és a legfőbb ügyésszel egyetértésben a következőket rendelem:

A vércsoportvizsgálattal kapcsolatos kérdések

1. § A bíróság által elrendelt vércsoportvizsgálat, valamint a vérvétel foganatosítása iránt a budapesti, illetőleg a pécsi orvostudományi egyetem igazságügyi orvostani intézetét (továbbiakban: Intézet) kell megkeresni. A megkeresésben közölni kell a peres felek és perbeli képviselőik nevét, foglalkozását, pontos lakáscímét, továbbá azoknak nevét, születési helyét és idejét, foglalkozását, pontos lakáscímét, akiktől a vérvétel szükséges; ezeken az adatokon felül közölni kell annak a törvényes képviselőnek nevét, foglalkozását és pontos lakáscímét, aki a tízenhatodik életévét be nem töltött gyermeket a vérvétel céljából előállítani köteles. Ismertetni kell a vitás tényállást, amelynek felderítése céljából a bíróság a vércsoportvizsgálatot elrendelte.

2. § (1) A vérvételt vagy maga az Intézet végzi, vagy azzal az állami egészségügyi szolgálat orvosát bízza meg. Az utóbbi esetben az Intézet a megbízott orvossal közli a felek és perbeli képviselőik nevét, foglalkozását, pontos lakáscímét, továbbá azoknak a- személyeknek a nevét, születési helyét és idejét, foglalkozását és lakáscímét, akiktől vért kell venni; közölni kell annak a törvényes képviselőnek nevét, foglalkozását és pontos lakáscímét is, aki a tizenhatodik életévét be nem töltött gyermeket a vérvétel céljából előállítani köteles.

(2) Az Intézet, illetőleg az általa megbízott orvos azokat, akiktől vért kell venni, felhívja, hogy a vérvétel céljából meghatározott helyen és időben az 1952. évi III. törvény (Pp.) 300. §-ában megszabott következmények terhe alatt jelenjenek meg személyi igazolványukat, illetőleg személyazonosságuk igazolására alkalmas okirataikat, továbbá lehetőleg egy fényképüket is hozzák magukkal. A tizenhatodik életévét be nem töltött gyermek előállítására a bíróság megkeresésében megnevezett törvényes képviselőt kell az előbbi rendelkezés megfelelő alkalmazásával felhívni. A vérvétel helyéről és idejéről a feleket képviselőik útján értesíteni kell azzal, hogy a vérvétel alkalmával személyesen vagy képviselőik útján megjelenhetnek.

(3) A vérvétel előtt - különösen ha a felek, illetőleg képviselőik nincsenek jelen - gondosan meg kell állapítani annak a személyazonosságát, akitől a vérvétel történik. Az erre vonatkozó adatokat (személyi igazolvány sorozat- és sorszáma stb.) és azt, hogy a vérvételnél a felek részéről ki volt jelen, a vérvételről készült jegyzőkönyvben fel kell tüntetni. Ha az, akitől a vérvétel történt, fényképét rendelkezésre bocsátja, azon a vért vevő intézeti alkalmazott, illetőleg a vért vevő orvos a jegyzőkönyv ügyszámát, a feleknek és annak a nevét akitől a vérvétel történt, továbbá a vérvétel helyét és idejét feljegyzi, azután a feljegyzést aláírja és a fényképet a jegyzőkönyvhöz csatolja.

(4) Minden személy vérvételéről külön jegyzőkönyvet kell készíteni. A jegyzőkönyv űrlapját az Intézet bocsátja a vérvétellel megbízott orvos rendelkezésére.

(5) A vérvételnél követendő orvosi eljárásra az Intézet által készített Útmutatás irányadó.

A származási perben szükséges egyéb orvosi vizsgálattal kapcsolatos kérdések

3. § Ha a származás megállapítása iránti perben más orvosszakértői vizsgálat szükséges, az 1. §-ban említett adatokat csak a szükséghez képest kell a megkeresésben közölni.

A származási perben szükséges orvosszakértői vizsgálatok költségeinek előlegezése

4. § (1) A költségmentesség a vércsoportvizsgálat, illetőleg a származás megállapításához szükséges más orvosszakértői vizsgálat költségeinek megfizetése alól nem mentesít. Ha azonban a költségmentes fél a vizsgálat költségeinek előlegezésére nyilvánvalóan képtelen, a költségek előlegezésére kötelezését mellőzni kell. Az állam a költségmentes fél helyeit sem a vizsgálat díját, sem a vizsgálattal járó esetleges egyéb költségeket nem előlegezi.

(2) A bíróság annak a körülménynek az ügy eldöntésére való befolyását, hogy valamelyik fél a vizsgálat költségeit a bíróság által megszabott határidő alatt nem helyezte letétbe, a Pp. 206. §-a szerint ítéli meg.

A szakértői díjjal kapcsolatos kérdések

5. §

Az olyan szakértői véleményért, amelynek díját a 9/1954. (IX. 1.) IM rendelet melléklete külön nem sorolja fel, a tárgyszakértő díjának (idézett rendelet mellékletének 39-43. pontjai) megfelelő dij jár.

6. § A szakértői vélemény felülvizsgálatáért [8/1954. (IX. 1.) IM rendelet 18. §] - kiemelkedő felkészültséget megkívánó, több szakember bevonásával készült (konzultatív) felülvizsgálati vélemény esetében - véleményenként százötven forint díj jár.

Vegyes rendelkezések

7. § A jelen rendelet az 1955. évi november hó 1. napján lép hatályba. Rendelkezéseit a folyamatban levő ügyekben is alkalmazni kell; hatálybalépésével a 30.000/1947. (V. 25.) IM rendelet 25-26. §-a, a 4.000/1949. (I. 23.) IM rendelet, valamint a 6.470-52/1950. (XII. 31.) PM rendelet 68. §-a hatályát veszti.

Molnár Erik s. k.,

igazságügyminiszter

Tartalomjegyzék