Tippek

Tartalomjegyzék nézet

Bármelyik címsorra duplán kattintva megjelenítheti a dokumentum tartalomjegyzékét.

Visszaváltás: ugyanúgy dupla kattintással.

(KISFILM!)

...Tovább...

Bíró, ügytárgy keresése

KISFILM! Hogyan tud rákeresni egy bíró ítéleteire, és azokat hogyan tudja tovább szűkíteni ügytárgy szerint.

...Tovább...

Közhiteles cégkivonat

Lekérhet egyszerű és közhiteles cégkivonatot is.

...Tovább...

PREC, BH stb. ikonok elrejtése

A kapcsolódó dokumentumok ikonjainak megjelenítését kikapcsolhatja -> így csak a normaszöveg marad a képernyőn.

...Tovább...

Keresés "elvi tartalomban"

A döntvények bíróság által kiemelt "elvi tartalmában" közvetlenül kereshet. (KISFILMMEL)

...Tovább...

Mínuszjel keresésben

A '-' jel szavak elé írásával ezeket a szavakat kizárja a találati listából. Kisfilmmel mutatjuk.

...Tovább...

Link jogszabályhelyre

KISFILM! Hogyan tud linket kinyerni egy jogszabályhelyre, bekezdésre, pontra!

...Tovább...

BH-kban bírónévre, ügytárgyra

keresés: a BH-k címébe ezt az adatot is beleírjuk. ...Tovább...

Egy bíró ítéletei

A KISFILMBEN megmutatjuk, hogyan tudja áttekinteni egy bíró valamennyi ítéletét!

...Tovább...

Jogszabály paragrafusára ugrás

Nézze meg a KISFILMET, amelyben megmutatjuk, hogyan tud a keresőből egy jogszabály valamely §-ára ugrani. Érdemes hangot ráadni.

...Tovább...

Önnek 2 Jogkódexe van!

Két Jogkódex, dupla lehetőség! KISFILMÜNKBŐL fedezze fel a telepített és a webes verzió előnyeit!

...Tovább...

Veszélyhelyzeti jogalkotás

Mi a lényege, és hogyan segít eligazodni benne a Jogkódex? (KISFILM)

...Tovább...

Változásfigyelési funkció

Változásfigyelési funkció a Jogkódexen - KISFILM!

...Tovább...

Módosult §-ok megtekintése

A „változott sorra ugrás” gomb(ok) segítségével megnézheti, hogy adott időállapotban hol vannak a módosult sorok (jogszabályhelyek). ...Tovább...

Iratminták a Pp. szövegéből

Kisfilmünkben bemutatjuk, hogyan nyithat meg iratmintákat a Pp. szövegéből. ...Tovább...

Döntvényláncolatok

Egymásból is nyithatók egy adott ügy első-, másodfokú, felülvizsgálati stb. határozatai. Kisfilmünkben megmutatjuk ezt a funkciót.

...Tovább...

9/1954. (IX. 1.) IM rendelet

az igazságügyi szakértők díjazásáról

A büntető perrendtartásról szóló 1951. évi III. törvény 64. §-ának (3) bekezdésében és a polgári perrendtartásról szóló 1952. évi III. törvény 187. §-ának (1) bekezdésében foglalt felhatalmazás, valamint a 44/1954. (VII. 29.) MT számú rendelet 8-10. §-ai és 15. §-ának (2) bekezdése alapján az igazságügyi szakértők díjazása tárgyában a legfőbb ügyésszel egyetértve a következőket rendelem:

1. §

(1) Az igazságügyi szakértőnek, a szakértői vélemény végett megkeresett állami szervnek, a szakértői testületnek és az igazságügyi szakértő hiányában vagy helyett szakértőként alkalmazott más személynek (a továbbiakban: szakértő) szakértői tevékenységéért a jelen rendelet mellékletében meghatározott munkadíj és költségtérítés (a továbbiakban: szakértői díj) jár.

(2) A bíróság a szakértő várható költségeinek [8. § (2) bek] biztosítására a szakértő részére előleget állapíthat meg.

(3) A bíróság a rendelkezésre álló adatok gondos mérlegelésével kivételes esetben a mellékletben meghatározott díjazásnál magasabb összegű díjat is megállapíthat, ha a szakértő működése hosszabb tudományos vizsgálódást igényel, vagy ha a díjazás felemelése egyéb okból indokoltnak látszik. A kivételes díjazás felső határa az alapdíj két és félszerese lehet. Ennél magasabb díjazás megállapításához az igazságügyminiszter hozzájárulása szükséges:

A szakértői díjak felszámítása

2. §

(1) A szakértőt a mellékletben megállapított díjazás illeti meg abban az esetben is, ha újabb adatok alapján pótvéleményt ad, vagy ha más szakértő véleményét felülvéleményezi.

(2) Ha a bíróság több szakértőt alkalmaz, a mellékletben meghatározott díjak mindegyik szakértőt külön-külön megilletik.

3. §

(1) A szakértő a bírósági tárgyaláson teljesített szakértői működésért (pl. megfigyelés, véleményadás stb.) nem számíthat fel más díjat, mint ami a tárgyaláson való jelenlétért megilleti.

(2) Ha a szakértő ugyanazon a napon több ügyben működik közre, a szakértői díjat mindegyik ügyben külön-külön kell részére megállapítani.

4. §

(1) Ha a szakértő a tárgyalás megkezdésére kitűzött időpontban megjelent, a tárgyalás megkezdéséig, illetőleg a tárgyalás elmaradásának kimondásáig eltelt időt a jelenléti díj megállapításánál csak akkor lehet figyelembe venni, ha a szakértő ezt az időt a bíróság helyiségeiben, vagy a tárgyalás helyszínén töltötte el.

(2) Ha a megjelent szakértő a tárgyalás megkezdésére kitűzött időponttól számított fél órán belül értesül a tárgyalás elmaradásáról, időmulasztás címén a két órát meg nem haladó időre járó jelenléti díj felét kell részére megállapítani.

(3) Ha a bíróság a tárgyalást két órát meg nem haladó időre félbeszakítja, a félbeszakítás idejét a jelenléti időbe be kell számítani.

(4) Ha a szakértő a tárgyalás megkezdése után a tárgyalás helyéről fél óránál hosszabb időre eltávozik, a távol töltött Idő a jelenléti időbe nem számítható be.

5. §

(1) Ha a szakértő csupán a megbízás átvétele, vagy a vélemény benyújtása végett jelenik meg, megjelenéséért külön díjat nem számíthat fel.

(2) A sürgetésre adott válaszért, valamint az elkészített lelet vagy szakvélemény hiányainak pótlásáért, vagy hibáinak kijavításáért a szakértőt külön díjazás nem illeti meg.

(3) A szakértő nem számíthat fel külön költséget saját műszereinek használatáért, vagy műszerek beszerzéséért.

6. §

Három napot meghaladó helyszíni szakértői tevékenység esetén a három napon túli időtartamra eső díjazást és költségeket csak a kirendelő szerv előzetes engedélye alapján lehet a szakértő részére megállapítani.

7. §

A munkaviszonyban álló szakértő az egyébként őt megillető jelenléti díj felét számíthatja fel.

8. §

(1) A szakértő díjára és költségeire vonatkozó igényét szakvéleményének beterjesztésekor, legkésőbb azonban szakértői működésének befejezésétől számított 15 napon belül köteles érvényesíteni.

(2) A szakértő díjjegyzéket nyújt be a bírósághoz és abban külön részletezi a szakértői díjakat [44/ 1954, (VII. 29.) MT számú rendelet 8. § (2) bek.] valamint a készkiadásokat (utazási, illetve közlekedési és kiküldetési költség, levelezés, telefon, a szakvélemény leíratása, egyéb igazolt és indokolt kiadások).

(3) A szakértő kiküldetési költségeire a bírákra vonatkozó rendelkezéseket kell alkalmazni azzal, hogy a szakértő élelmezési költségét a 113/1951. (V. 27.) MT számú rendeletben meghatározott II. kategória [3. § (4) bek.] szerint kell megállapítani és hogy a szakértő útiszámlát köteles készíteni. Több szakértő közös útiszámlát adhat be. Az útiszámlát az eljárt tanács elnöke (a bíró) igazolja.

9. §

(1) A szakértői díjat (előleget) csak a bíróság jogerősségi záradékkal ellátott határozata alapján lehet a szakértőnek kiutalni.

(2) A határozat jogerőre emelkedését a tárgyaláson meghozott és azonnal jogerőre emelkedett végzésben megállapított szakértői díj (előleg) utalványozásánál is tanúsítani kell.

(3) A szakértői díjat (előleget) megállapító határozatban a szakértői díjakat [44/1954. (VII. 29.) MT számú rendelet 8. § (2) bekezdése] és a készkiadásokat részletezve kell feltüntetni.

(4) A szakértői díjat (előleget) megállapító határozatnak jogerősségi záradékkal ellátott kiadmányát csak a szakértő részére szabad kiadni.

(5) A bűnügyben és a költségmentes polgári ügyben megállapított szakértői díjakat (előleget) be kell vezetni a költségjegyzékbe. A költségjegyzék tételszámát fel kell tüntetni a szakértői díjat megállapító határozatban és az utalványon is.

10. §

A bírósági tárgyalásra vonatkozó rendelkezéseket megfelelően alkalmazni kell a bírói szemlére is.

11. §

A nyomozószervek eljárása során igénybevett szakértők díját a nyomozóhatóság állapítja meg és utalványozza a szakértő részére.

Orvosszakértő

12. §

(1) A boncolásnál legfeljebb két boncolósegédet lehet alkalmazni.

(2) A boncolósegéd részére megállapított munkadíj nem jár annak a hivatalsegédnek, akinek hivatali kötelessége a boncolásnál való segédkezés.

Könyvszakértő

13. §

(1) Ha a könyvszakértő a vizsgálatot nem a bíróság előtt végzi el, írásbeli véleményéhez jegyzéket kell csatolnia, amelyben feltünteti, hogy mely napokon hány órát töltött szakértői munkájával s ez idő alatt milyen tevékenységet fejtett ki. (Pl. iratok vagy könyvek tanulmányozása, a szakvélemény megszerkesztése stb.)

(2) A bíróság a könyvszakértő díját a díjjegyzék adatainak gondos mérlegelésével állapítja meg a mellékletben meghatározott díjszabás szerint.

Műszaki szakértő

14. §

A műszaki szakértő (mérnök) díjának megállapításánál a 13. § (1) és (2) bekezdésében foglalt rendelkezéseket megfelelően alkalmazni kell.

Írásszakértő

15. §

Az írásszakértő díját a bíróság az összes körülmények gondos mérlegelésével határozza meg, ha a darabszám szerinti díjazást nem tartja megfelelőnek, vagy az írásszakértő működése darabszám szerinti díjazásra nem alkalmas.

Tárgyszakértő

16. §

(1) A tárgyszakértő díját a bíróság több bűnjel, vagy egyéb tárgy megvizsgálása esetén az elvégzett szakértői munka és a vélemény elkészítésére fordított idő alapján, az összes körülmények gondos mérlegelésével állapítja meg.

(2) A tárgyszakértő nem számíthat fel külön díjat, ha a tárggyal együtt tartozékait (pl. a lőfegyverrel együtt a töltényeket) is megvizsgálja.

17. §

A tárgyak értékének megállapítására alkalmazott szakértő (becsüs) részére a melléklet 41-43. pontjai szerinti díjat kell megállapítani, tekintet nélkül a megbecsült tárgyak számára.

Szakértői díj újjnyomat vizsgálat esetén

18. §

Az ujjnyomat megvizsgálásáért járó díjon felül a szükséges kísérletezési, fényképezési és nagyítási stb. munkálatokért külön díjat nem lehet felszámítani.

Vegyes rendelkezések

19. §

A jelen rendelet rendelkezéseit a nyomozószervek eljárásában is megfelelően alkalmazni kell.

20. §

Ez a rendelet 1954. évi szeptember hó 1. napján lép hatályba. Rendelkezéseit a folyamatban lévő ügyekre is alkalmazni kell.

Kovács Kálmán s. k.,

az igazságügyminiszter első helyettese

Melléklet a 9/1954. (IX. 1.) IM számú rendelethez

TÁBLÁZAT A SZAKÉRTŐI DÍJAKRÓL

Tartalomjegyzék