Tippek

Tartalomjegyzék nézet

Bármelyik címsorra duplán kattintva megjelenítheti a dokumentum tartalomjegyzékét.

Visszaváltás: ugyanúgy dupla kattintással.

(KISFILM!)

...Tovább...

Bíró, ügytárgy keresése

KISFILM! Hogyan tud rákeresni egy bíró ítéleteire, és azokat hogyan tudja tovább szűkíteni ügytárgy szerint.

...Tovább...

Közhiteles cégkivonat

Lekérhet egyszerű és közhiteles cégkivonatot is.

...Tovább...

PREC, BH stb. ikonok elrejtése

A kapcsolódó dokumentumok ikonjainak megjelenítését kikapcsolhatja -> így csak a normaszöveg marad a képernyőn.

...Tovább...

Keresés "elvi tartalomban"

A döntvények bíróság által kiemelt "elvi tartalmában" közvetlenül kereshet. (KISFILMMEL)

...Tovább...

Mínuszjel keresésben

A '-' jel szavak elé írásával ezeket a szavakat kizárja a találati listából. Kisfilmmel mutatjuk.

...Tovább...

Link jogszabályhelyre

KISFILM! Hogyan tud linket kinyerni egy jogszabályhelyre, bekezdésre, pontra!

...Tovább...

BH-kban bírónévre, ügytárgyra

keresés: a BH-k címébe ezt az adatot is beleírjuk. ...Tovább...

Egy bíró ítéletei

A KISFILMBEN megmutatjuk, hogyan tudja áttekinteni egy bíró valamennyi ítéletét!

...Tovább...

Jogszabály paragrafusára ugrás

Nézze meg a KISFILMET, amelyben megmutatjuk, hogyan tud a keresőből egy jogszabály valamely §-ára ugrani. Érdemes hangot ráadni.

...Tovább...

Önnek 2 Jogkódexe van!

Két Jogkódex, dupla lehetőség! KISFILMÜNKBŐL fedezze fel a telepített és a webes verzió előnyeit!

...Tovább...

Veszélyhelyzeti jogalkotás

Mi a lényege, és hogyan segít eligazodni benne a Jogkódex? (KISFILM)

...Tovább...

Változásfigyelési funkció

Változásfigyelési funkció a Jogkódexen - KISFILM!

...Tovább...

Módosult §-ok megtekintése

A „változott sorra ugrás” gomb(ok) segítségével megnézheti, hogy adott időállapotban hol vannak a módosult sorok (jogszabályhelyek). ...Tovább...

Iratminták a Pp. szövegéből

Kisfilmünkben bemutatjuk, hogyan nyithat meg iratmintákat a Pp. szövegéből. ...Tovább...

Döntvényláncolatok

Egymásból is nyithatók egy adott ügy első-, másodfokú, felülvizsgálati stb. határozatai. Kisfilmünkben megmutatjuk ezt a funkciót.

...Tovább...

5/1955. (X. 1.) EüM rendelet

az egészségügyi szempontból káros rovarok és egyéb ízeltlábúak elleni védekezésről

A rágcsálók és rovarok irtásáról szóló 1.063/1954. (VIII. 20.) számú minisztertanácsi határozatban foglalt felhatalmazás alapján az érdekelt miniszterekkel (országos hatáskörű szervek vezetőivel) egyetértésben a következőket rendelem:

1. § (1) A jelen rendelet alkalmazása tekintetében egészségügyi szempontból káros rovarok és egyéb ízeltlábúak (a továbbiakban: rovarok) a következők:

a) a maláriát terjesztő szúnyogok.

b) a közönséges vérszívó, csípő szúnyogok,

c) a bolhák,

d) a házi poloska,

e) a házi légy és egyéb, élelmiszert szennyező legyek,

f) a svábbogár, a csótány és egyéb, élelmiszert szennyező rovarok,

g) betegséget terjesztő vagy okozó kullancsok és atkák.

(2) A tetvek elleni védekezésről az 1/1955. (I. 13.) EüM rendelet rendelkezik.

2. § (1) A rovarok rendszeres irtását minden állami szerv, szövetkezet és minden magánszemély előmozdítani, illetőleg irtásukban, az elszaporodásuk megelőzésére irányuló munkában részt venni vagy annak végrehajtásáról gondoskodni köteles.

(2) Azokon a területeken, ahol a rovarok nagymérvű elszaporodása, vagy annak mérvétől függetlenül a közegészségügyi vagy járványügyi érdekek indokolják, a rovarokat a községekben a járási, városokban a városi (városi kerületi) tanács végrehajtóbizottsága egészségügyi osztályának (csoportjának) rendelkezése szerint, sürgős esetben annak bevárása nélkül is irtani kell.

(3) Ha az irtásra használt házi eljárások eredménytelenek maradtak, a lakás, épület tulajdonosa (kezelője, bérlője, használója), illetőleg az üzem fenntartója köteles a rovarok elszaporodását községekben a községi tanács végrehajtóbizottsága egészségüggyel foglalkozó szakigazgatási szervének, városokban a városi (városi kerületi) tanács végrehajtóbizottsága egészségügyi osztályának (csoportjának) bejelenteni.

3. § (1) A rovarok irtására különféle rendszerű mechanikai rovarirtó eszközök és eljárások, rovarirtó vegyszerek és gázosító eljárások alkalmazhatók. Az irtó eljárás részletes szabályait az egészségügyi miniszternek a jelen rendelet végrehajtásáról szóló 170/1955. (Eü. K. 19.) EüM utasítása állapítja meg, illetőleg az annak alapján kiadott módszertani tájékoztatók ismertetik.

(2) Rovarirtást a mérgek forgalombahozataláról és felhasználásáról szóló 62/1953. (XII. 20.) MT rendelet hatálya alá eső méreggel (mérges gázzal) csak egészségügyi gázmesteri tanfolyamot végzett személy, egyéb erős hatású, szabadforgalomba nem hozott irtószerrel pedig csak fertőtlenítői [8.400-3/1954. (Eü. K. 18.) EüM utasítás] vagy ennél magasabb egészségügyi, illetőleg más megfelelő szakképesítéssel rendelkező személy (állatorvos, állategészségügyi felcser, vegyészmérnök, vegyésztechnikus, jogosítvánnyal rendelkező vállalkozó), továbbá rovarirtással hivatásszerűen foglalkozó szakintézmény vagy vállalat végezhet.

(3) Az irtást olyan módon kell végrehajtani, hogy az az ember életét, egészségét és a hasznos háziállatokat ne veszélyeztesse. Méreggel (mérges gázzal) végzett irtás ideje alatt az irtási területen figyelmeztető feliratot kell alkalmazni és gondoskodni kell arról, hogy gyermek az irtás ideje alatt az irtási területen felügyelet nélkül ne tartózkodhassék. A (2) bekezdésben emlitett irtószerek alkalmazása esetében az irtási területet le kell zárni.

(4) Az élelmiszeripari üzemekben, élelmiszerüzletekben és raktárakban, közétkeztetés céljára szolgáló helyiségekben, üzemi konyhák helyiségeiben a 62/1953. (XII. 20.) MT rendelet hatálya alá eső, szilárd vagy folyékony halmazállapotú méreggel rovarirtást végezni nem szabad. Gázosítással végzendő irtás lehetőségét és módját külön rendelet szabályozza. Az említett helyeken erős hatású, szabad forgalomba nem kerülő szerekkel a (2) bekezdésben foglalt rendelkezések megtartása mellett községekben a járási, városokban a városi (városi kerületi) főorvos engedélyével szabad rovarirtást végezni. Vegyszeres irtás esetében gondoskodni kell arról, hogy sem az irtásnál használt vegyszerek, sem az irtás során elhullott rovarok az élelmiszert ne szennyezhessék.

(5) A terményraktározásra használt raktárakban és a malomüzemekben a gabonazsizsik és egyéb rovarok irtására vonatkozólag a begyűjtési miniszternek a jelen rendelet rendelkezései figyelembevételével kiadott utasítása irányadó.

4. § (1) A rovarok irtásának végrehajtásáról, elszaporodásuk megelőzéséről és az ezekkel járó költségek fedezéséről lakóépületekben az egyes bérleményekben a bérlő, a lakóépület közös használatra szolgáló helyiségeiben és a lakóépülethez tartozó területeken a tulajdonos (kezelő), az üzemi épületekben, üzemi célt szolgáló helyiségekben (gyárakban, műhelyekben, üzletekben, raktárakban stb.), valamint a hozzájuk tartozó területeken az üzem fenntartója köteles gondoskodni.

(2) Közterületeken a rovarok elszaporodását az utak, terek, sétányok rendszeres tisztántartásával, a szemét összegyűjtésével és időben történő elszállításával kell megelőzni. E megelőző eljárások költségeinek fedezéséről községekben a községi tanács végrehajtóbizottságának községgazdálkodással foglalkozó szakigazgatási szerve, városokban a városi (városi kerületi) tanács végrehajtóbizottságának városgazdálkodási osztálya (csoportja) a tanács költségvetése terhére gondoskodik. Közegészségügyi vagy járványügyi érdekből közterületen szükségessé váló rovarirtásról és az ezzel járó költségek fedezéséről községekben a járási, városokban a városi (városi kerületi) tanács végrehajtóbizottságának egészségügyi osztálya (csoportja) a tanács költségvetése terhére gondoskodik.

(3) Minden állami szerv és szövetkezet a költségek biztosításával egyidejűleg köteles a következő évi irtás várható anyagszükségletét - az anyaggazdálkodási szabályok figyelembevételével - felettes szervéhez bejelenteni.

5. § Rovarok irtására szolgáló anyagokat és eszközöket - az egyszerű mechanikai eszközök (pl. légycsapó, üvegbúra stb.) kivételével - csak az egészségügyi miniszter engedélyével szabad forgalomba hozni, illetőleg forgalomban tartani. A jelen rendelet hatálybalépése napján forgalomban lévő irtószerek és eszközök további forgalomban tartásának engedélyezését a jelen rendelet hatályba lépését követő 30 nap alatt kell kérni az egészségügyi minisztertől. Az irtószereket és eszközöket csak az egészségügyi miniszter által kiadott engedélyben meghatározott feltételek teljesítése mellett szabad forgalomba hozni, illetőleg forgalomban tartani.

6. § A rovarok irtása tekintetében a vasút igazgatása alá eső területekre, épületekre, közlekedési eszközökre vonatkozólag a közlekedés- és postaügyi miniszternek, a Néphadsereg, illetőleg a Belügyminisztérium használatában álló területekre vonatkozólag a honvédelmi miniszternek, illetőleg a belügyminiszternek a jelen rendelet rendelkezései figyelembevételével kiadott utasításai irányadók.

7. § Azzal szemben, aki a jelen rendelet rendelkezéseit vagy a tanácsi végrehajtóbizottságok egészségügyi szakigazgatási szerveinek a jelen rendelet és végrehajtási utasítása alapján tett intézkedéseit megszegi vagy kijátssza, amennyiben a cselekmény a köztisztaság fenntartásáról szóló 3141/1/1949. (IX. 20.) NM rendelet szerint nem minősül szabálysértésnek, a közegészségügyi-járványügyi állomás igazgatója a 2.203/1954. (XII. 24.) számú minisztertanácsi határozatban biztosított jogkörében pénzbírságot szabhat ki.

8. § A jelen rendelet kihirdetése napján lép hatályba.

Dr. Román József s. k.,

egészségügyi miniszter