1956. évi 10. törvényerejű rendelet

a mezőgazdasági technikumokról

1. § A mezőgazdasági technikumnak mint szakmai középiskolának az a célja, hogy a mezőgazdaság számára egész dolgozó népünk érdekeit odaadóan szolgáló művelt, hazaszerető, szocialista szakembereket neveljen és ennek megfelelően

a) a mezőgazdaság meghatározott területén a termelési folyamatokról, a termelőeszközök szerkezetéről és kezeléséről, a termelési folyamatra ható tényezőkről, a berendezések üzembentartásáról, karbantartásáról szilárd középfokú szakmai, elméleti ismereteket adjon;

b) tanulóit szakmájuk területén a legkorszerűbb gyakorlati ismeretek és készségek elsajátításához a képzés útján hozzásegítse;

c) a kellő általános műveltség megszerzését biztosítsa.

2. § (1) A mezőgazdasági technikumok szakosításának módját a Minisztertanács határozza meg. A mezőgazdasági technikumok számát, székhelyét a gyakorlati szükségletnek megfelelően a földművelésügyi miniszter az oktatásügyi miniszterrel egyetértésben állapítja meg.

(2) Mezőgazdasági technikumot az állam tarthat fenn.

3. § (1) A mezőgazdasági technikum négy évfolyamos tanintézet.

(2) A gyakorlati oktatás biztosítása érdekében a mezőgazdasági technikumoknál korszerű nagyüzemi gazdálkodást folytató tangazdaságról (laboratóriumokról, tanműhelyről stb.) kell gondoskodni.

(3) A mezőgazdasági technikumban a felnőttkorú dolgozók szakképzésének biztosítása érdekében az oktatásügyi miniszterrel egyetértésben levelező oktatás szervezhető.

(4) A vidéki tanulók elhelyezésére mezőgazdasági technikumok mellett diákotthont kell szervezni.

4. § (1) A mezőgazdasági technikumok a földművelésügyi miniszter felügyelete alatt állnak.

(2) A mezőgazdasági technikumok működése felett az oktatásügyi miniszter - a középiskolai nevelés-oktatás általános elvi szempontjainak egységes érvényesítése céljából - felügyeletet gyakorol. Az oktatásügyi miniszter felügyeleti hatáskörét a Minisztertanács állapítja meg.

(3) A tanácsok VB. szakigazgatási szerveinek a mezőgazdasági technikumok irányításában való részvételét a földművelésügyi miniszterrel egyetértésben az oktatásügyi miniszter állapítja meg.

5. § (1) A mezőgazdasági technikum, a vele kapcsolatos tangazdaság és diákotthon vezetője az igazgató.

(2) Az igazgatót az iskola vezetésével, vagy igazgatásával járó tennivalók elvégzésében az igazgató-helyettes támogatja.

(3) A mezőgazdasági technikum igazgatójává és igazgatóhelyettesévé olyan, több évi pedagógiai gyakorlattal rendelkező személyt lehet kinevezni, akinek agráregyetemi (vagy azzal egyenértékű főiskolai, akadémiai) vagy középiskolai tanári oklevele van. Ha az igazgató mezőgazdasági szakember, helyetteséül középiskolai tanári, ha pedig az igazgató középiskolai tanár, helyetteséül mezőgazdasági szakembert kell kinevezni.

6. § (1) A mezőgazdasági technikum tantestülete főhivatású és óraadó tanárokból áll.

(2) A közismereti, a szakmai előkészítő és az elméleti gazdasági tárgyak oktatására középiskolai tanári, illetve agráregyetemi (főiskolai) vagy hároméves gazdasági akadémiai oklevéllel rendelkező személyeket lehet alkalmazni.

(3) Gyakorlati oktatóként agráregyetemi, vagy a szakágnak megfelelő egyetemi, főiskolai (3 éves akadémiai) oklevéllel, illetve ezekkel egyenértékű végzettséggel és lehetőleg 5 évi termelőmunkában eltöltött gyakorlattal rendelkező személyt lehet alkalmazni.

(4) Műhelyfőnök lehetőleg olyan műszaki egyetemi mérnöki oklevéllel, vagy gépészmérnöki főiskolai oklevéllel rendelkező személy legyen, akinek 5 évi nagyüzemi gyakorlata van.

(5) A szaktárgyak szakfelügyelőjéül megfelelő egyetemi, vagy ezzel egyenértékű oklevéllel és hosszabb gyakorlattal rendelkező személyt lehet alkalmazni.

(6) A jelen §-ban előírt képzettséget és gyakorlatot az új alkalmazásnál kell figyelembe venni. A földművelésügyi miniszter személyes hatáskörében indokolt esetben olyan kiváló szakembert is alkalmazhat vagy megbízhat, aki az előírt végzettséggel nem rendelkezik.

7. § Az egyes mezőgazdasági technikumokban nyitható osztályok, valamint az egyes osztályokban felvehető tanulók számát a Minisztertanács által megállapított keretszámon belül az Országos Tervhivatal elnöke, a földművelésügyi miniszter és az oktatásügyi miniszter együttesen állapítják meg.

8. § (1) A mezőgazdasági technikum I. osztályába azt a személyt lehet felvenni, aki az általános iskola nyolc osztályát elvégezte és 18. életévét a felvétel évének augusztus 31. napjáig nem töltötte be.

(2) A földművelésügyi miniszter a felvételhez az (1) bekezdésben meghatározott feltételeken felül egyéves üzemi gyakorlat igazolását is megkövetelheti.

9. § (1) A mezőgazdasági technikumba magántanulót felvenni nem lehet.

(2) Más iskolafajból a mezőgazdasági technikum II-IV. osztályaiba átlépni nem lehet. Kivételes esetben a földművelésügyi miniszter engedélyt adhat az átlépésre; az átlépést különbözeti vizsga sikeres letételéhez kell kötni.

10. § (1) A mezőgazdasági technikumokban közismereti tantárgyakat, szakmai előkészítő tárgyakat és a technikum szakágainak megfelelő szakmai elméleti és gyakorlati tantárgyakat kell tanítani.

(2) A közismereti és szakmai előkészítő tantárgyak óra- és tantervét az oktatásügyi miniszter a földművelésügyi miniszterrel, a szakmai tantárgyak óra- és tantervét a földművelésügyi miniszter az oktatásügyi miniszterre] egyetértésben állapítja meg.

11. § A mezőgazdasági technikum tanulóinak osztályozása és továbbhaladása tekintetében az oktatásügyi miniszter középiskolákra vonatkozó rendelkezéseit kell alkalmazni.

12. § (1) A mezőgazdasági technikum, utolsó évfolyamának elvégzése után a tanuló képesítő vizsgát tesz.

(2) A képesítő vizsga írásbeli, szóbeli és gyakorlati részből áll.

(3) A képesítő vizsga anyagát, rendjét, valamint az eredmények elbírálásának módját az oktatásügyi miniszter a földművelésügyi miniszterrel egyetértésben állapítja meg.

13. § (1) A képesítő vizsga sikeres letétele után a tanuló szakágának megfelelő mezőgazdasági technikusi oklevelet kap.

(2) A mezőgazdasági technikusi oklevél a Munka Törvénykönyvében meghatározott kötelező szakmai gyakorlat elvégzése után mezőgazdasági technikusi munkakör betöltésére képesít. A kötelező szakmai gyakorlat időtartamát a képesítésre kiterjedő hatállyal a munkahely felett felügyeletet gyakorló miniszter megrövidítheti.

(3) A mezőgazdasági technikumban végzettek egyetemi és főiskolai felvételét az oktatásügyi miniszter a földművelésügyi miniszterrel egyetértésben szabályozza.

14. § (1) A jelen törvényerejű rendelet kihirdetése napján lép hatályba, végrehajtásáról az oktatásügyi miniszterrel egyetértésben a földművelésügyi miniszter gondoskodik.

(2) A 246/1950. (X. 1.) MT számú rendelet hatályát veszti.

Dobi István s. k.,

a Népköztársaság Elnöki Tanácsának elnöke

Kristóf István s. k.,

a Népköztársaság Elnöki Tanácsának titkára