1/1957. (III. 12.) BkM rendelet

a magánkereskedés gyakorlásáról szóló 1957. évi 17. törvényerejű rendelet végrehajtásáról

A Népköztársaság Elnöki Tanácsa 1957. évi 17. törvényerejű rendeletében (a továbbiakban: Tvr.) nyert felhatalmazás alapján a következőket rendelem:

1. § (Tvr. 1. §-hoz.)

(1) A kereskedő tevékenységét (ügyleteit)

a) saját nevében, saját részére (szoros értelemben vett kereskedés),

b) saját nevében más részére (bizományi tevékenység) - a jelen rendelet 7. § (1) és (2) bekezdésének korlátai között - folytathatja; e tevékenység folytatásához a kereskedésre jogosító iparigazolványon kívül egyéb jogosítvány nem kell.

(2) A kereskedők szerződéseire a kereskedelmi törvénynek (1875. évi XXXVII. törvény) a kereskedelmi ügyletekre vonatkozó rendelkezéseit nem kell alkalmazni.

(3) Kereskedői iparigazolványt a jelen rendelet A. (központi árualapból áruellátásban részesíthető) és B. (központi árualapból áruellátásban nem részesíthető) mellékletében meghatározott szakmákban szabad kiadni.

(4) Drogéria, cukrászipar és vendéglőipar gyakorlására jogosító iparigazolványt csak olyan személy részére lehet kiadni, aki szakképzettségét mesterlevéllel, illetőleg segédlevéllel, vagy legalább 3 éves szakbavágó gyakorlatát hitelt érdemlően igazolja.

2. § (Tvr. 2. §-hoz.)

A kereskedő két alkalmazottat - ezek közül legfeljebb egy tanulót - foglalkoztathat.

3. § (Tvr. 3. §-hoz.)

(1) Az I. fokú hatóság a kereskedés gyakorlásának megkezdésére megállapított határidőt méltánylást érdemlő esetben legfeljebb 90 nappal meghosszabbíthatja.

(2) a) Az I. fokú hatóság - különösen indokolt esetben - megengedheti, hogy a kereskedő a kereskedést legfeljebb 90 napon át szüneteltesse.

b) Az I. fokú hatóság a kereskedés szünetelésére engedélyezett határidőt legfeljebb 90 nappal meghosszabbíthatja.

(3) Az idényjellegű kereskedésre (szakmára) az előző bekezdések rendelkezéseit értelemszerű eltéréssel kell alkalmazni,

4. § (Tvr. 4. §-hoz.)

A kereskedő a kereskedést önként bármikor megszüntetheti; ennek időpontját az I. fokú hatóságnak - a megszüntetéstől számított 15 napon belül, az iparigazolvány egyidejű visszaszolgáltatásával - be kell jelentenie,

5. § (Tvr. 5. §-hoz.)

(1) A kereskedő halála után a házastársnak vagy a gyámnak a kereskedés folytatását a kereskedő halálától számított 30 napon belül az I. fokú hatóságnál be kell jelentenie.

(2) Az I. fokú hatóság az iparigazolványt megvonja, ha az életbenmaradt házastárs vagy a gyám a megkívánt szakképzettséggel [1. § (3) bekezdés] nem rendelkezik és a kereskedő halálától számított 30 napon belül szakképzett alkalmazottat nem vesz fel.

6. § (Tvr. 7. §-hoz.)

(1) Az iparigazolványban a kereskedő telephelyét fel kell tüntetni.

(2) A gyűjtőkereskedőnél - és a belkereskedelmi miniszter (a továbbiakban: miniszter) által engedélyezett egyes szakmáknál - telephelyként a kereskedő lakása is feltüntethető.

(3) Ha a kereskedő járulékos tevékenység (raktározás, csomagolás, válogatás, ügyvitel stb.) céljára telephelyén kívül - egyéb helyiséget vagy lelket is használ, köteles azt a használatbavételt követő 8 napon belül az I. fokú hatóságnak bejelenteni. Az ilyen helyiségben vagy telken a kereskedő nem árusíthat.

(4) Azokat a szakmákat, amelyekben a kereskedő a kereskedést az I. fokú hatóság engedélyével házról-házra járva, valamint közterületen járva-kelve gyakorolhatja, a miniszter határozza meg. A gyűjtőkereskedő házról-házra járva is vásárolhat.

(5) A budapesti használtcikk kereskedő Buda pesten házról-házra járva is vásárolhat. A vidéki használtcikk kereskedő (ószeres, zsibárus) árut - Budapest kivételével - az ország területén bárhol, házról-házra járva is, Budapesten azonban csak a használtcikk piac területén vásárolhat.

(6) A kereskedő egy időben csak egy vásáron, - a vásáron csak egy árusítóhelyen - vehet részt, A kereskedő iparigazolványát a vásári árusítóhelyen kell tartani és a hatóság kívánságára fel kell mutatni.

(7) Nem kell az I. fokú hatóság engedélye a telephely megváltoztatásához, ha az a kereskedő lakása; a lakásváltozást azonban az I. fokú hatóságnál be kell jelentenie. Ha ez a kereskedő más I. fokú hatóság területére költözik, iparigazolványa hatályát veszti. E rendelkezés szempontjából a városok területét egy I. fokú hatóság területének kell tekinteni.

7. § (Tvr. 8. §-hoz.)

(1) A kereskedő árut kizárólag személyesen, valamint a Tvr. 2. § (1) bekezdésében említett személyek útján szerezhet be. E személyek - meg felelő igazolás mellett - a kereskedő megbízása alapján egyedül is eljárhatnak a kereskedőre meg szabott körben és árucikkek tekintetében.

(2) A kereskedő árut bizományi értékesítésre mindazoktól átvehet, akiktől a Tvr. 8. §-a, illetőleg a jelen rendelet alapján beszerezhet. A kereskedő áru bizományi értékesítésére megbízást csak a miniszter által meghatározott szakmákban adhat,

(3) A kereskedőnek nem kell vizsgálnia, hogy

a) a közületi vásárló a magánkereskedőtől történő beszerzéshez, illetőleg

b) a Tvr. 8. §-a (1) bekezdésének korlátai között a közületi eladó a magánkereskedő részére történő értékesítéshez a szükséges engedéllyel rendelkezik-e,

(4) A használtcikk kereskedő (zsibárus, ószeres) használtcikk kereskedőtől (zsibárustól, ószerestől) vásárolhat.

(5) A kereskedő állami iparvállalattól, állami kiskereskedelmi vállalattól, szövetkezeti kiskereskedelmi szervtől elfekvő és értékcsökkent árut, valamint hulladékot vásárolhat, ha ezek beszerzését jogszabály nem tiltja.

(6) Az I. fokú hatóság - a miniszter utasítására - az iparigazolvány kiadásáról szóló határozatában köti ki, hogy a gyűjtőkereskedő vagy a gyűjtőtevékenységet is végző egyéb kereskedő áruját, illetőleg annak meghatározott részét mely állami vállalatnak vagy szövetkezeti szervnek köteles eladni.

8. § (Tvr. 9. §-hoz.)

Hatósági ár vagy hatóságilag megállapított haszonkulcs hiányában a kereskedő áruját az eladó és a vevő szabad megegyezésével kialakított áron vásárolhatja és értékesítheti. Az uzsorás szerződésekre az 1932. évi VI. törvényben megállapított törvényes tilalom továbbra is fennáll.

9. § (Tvr. 10. §-hoz.)

(1) Az üzletkör kérdésében a szakmai szokást a KISOSZ igazolja.

(2) Az üzletkör elbírálásánál a szakmák fejlődését (pl. új áruk bevezetése stb.) figyelembe kell venni.

10. § (Tvr. 11. §-hoz.)

(1) A nyitvatartás kötelezettsége a vásárcsarnoki vagy piaci telephelyen árusító kereskedőre legfeljebb a vásárcsarnok vagy piac nyitvatartása idején érvényes.

(2) A kereskedő nyitvatartási kötelezettségének megszakítással - napi két időszakban is eleget tehet.

(3) A kereskedő idényjellegű üzletét csak az idényben köteles nyitvatartani.

(4) A kereskedő üzlethelyiségének (irodájának, telkének) külső részén köteles a nyitvatartás idejét szembetűnő módon úgy feltüntetni, hogy az zárvatartás idején is olvasható legyen.

(5) Haláleset vagy orvosi bizonyítvánnyal igazolt betegség, valamint üdülés esetén a kereskedő üzletét az I. fokú hatósághoz egyidejűleg tett be-jelentés mellett zárva tarthatja.

(6) Egyéb indokolt esetben (vidéki vásáron áru-sítás, árubeszerzéssel kapcsolatos utazás stb.) az üzlet kötelező nyitvatartása alól az I. fokú hatóság a kereskedő kérelmére akár meghatározott időre, akár egyes meghatározott napokra, határozatlan időre (pl. a hét vagy hónap bizonyos napjain árubeszerzés vagy vásározás) felmentést adhat.

(7) Az üdülés címén a zárvatartás évi 24 munkanapot nem haladhat meg.

11. § (Tvr. 14. §-hoz.)

Az I. és II. fokú hatóság a Tvr. alapján hozott határozatát indokolni köteles. A határozatban utalni kell a jogorvoslati lehetőségekre.

12. § (Tvr. 16. §-hoz.)

A kereskedő az iparigazolvány kiadásakor 20.- forint ipardíjat köteles fizetni. Az ipardíjon felül kell a kereskedőnek megfizetnie a 6.470-52/1950. (XII. 31.) PM rendelet 56. §-a (11) bekezdése alapján az iparigazolvány kiadmányi illetékét

13. § Az I. és II. fokú hatóság köteles

a) az iparkérelem elbírálása,

b) a telephelyváltoztatás engedélyezése,

c) kettőnél több munkavállaló alkalmazásának engedélyezése,

d) a kereskedés szüneteltetésének engedélyezése, illetőleg a szüneteltetés határidejének meghosszabbítása,

e) az iparigazolvány megvonása,

f) a nyitvatartás kötelezettsége alól történő felmentés engedélyezése előtt a Kiskereskedők Országos Szabad Szervezetének (KISOSZ) véleményét meghallgatni.

14. § A kiskereskedők alkalmazott tartásáról szóló 2/1954. (XII. 4.) BkM rendelet hatályát veszti.

Tausz János s. k.,

a Belkereskedelmi Minisztérium megbízott vezetője.

A. melléklet az 1/1957. (III. 12.) BkM rendelethez.

Központi árualapból - a belkereskedelmi miniszter által meghatározott cikkekben és keretekben - részesíthető szakmák:

I. Az iparigazolványt az I. fokú hatóság saját hatáskörében adhatja ki:

vegyeskereskedés

fűszerkereskedés

tüzelőanyag kereskedés

rövidárukereskedés

cipőkellék kereskedés

kárpitoskellék kereskedés

háztartásicikk kereskedés

papír- és írószerkereskedés

bazáráru kereskedés

játékáru kereskedés

dohányárus kifőzés

virágkereskedés.

II. Az iparigazolványt az I. fokú hatóság a belkereskedelmi miniszter előzetes engedélyével adhatja ki:

drogéria vendéglő könyvkereskedés

zeneműkereskedés.

B. melléklet az 1/1957. (III. 12.) BkM rendelethez.

Központi árualapból nem részesíthető szakmák:

I. Az iparigazolványt az I. fokú hatóság saját hatáskörben adhatja ki:

díszállatkereskedés

bélkereskedés

zöldség- és gyümölcskereskedés

tej- és tejtermék kereskedés

tojáskereskedés

cukorkakereskedés (nem üzletben)

lőttvad kereskedés

halkereskedés

élőbaromfi kereskedés

vágottbaromfi kereskedés

háziszőttes kereskedés

divatárukereskedés

sportruházati kereskedés

zsák-, zsineg- és ponyvakereskedés

kézimunka kereskedés

kalapkellék kereskedés

gomb, csat, ruhadíszek kereskedés

üveg- és porcelánkereskedés

cserépedény kereskedés

műszaki kereskedés (használt árukkal)

orvosi felszerelési- és műszerkereskedés

fogászati szaküzlet

gépjárműalkatrész kereskedés

villamos- és rádióalkatrész kereskedés

irodagép- és alkatrészkereskedés

bélyegkereskedés

sportáru kereskedés

fodrászati felszerelési szaküzlet.

háziiparicikk kereskedés

használtcikk kereskedés

vas- és fémhulladék kereskedés

textilhulladék kereskedés

használt üveg- és üveghulladék kereskedés

papírhulladék kereskedés

építőanyag kereskedés

illatszerkereskedés

pecsenyesütés

kerékpármegőrzés

kerékpárkölcsönzés

kézikocsi kölcsönzés

ruha- és jelmezkölcsönzés.

II. Az iparigazolványt az I. fokú hatóság a II. fokú tanácsi szakigazgatási szerv előzetes engedélyével adhatja ki:

mezőgazdasági kisgép- és gépalkatrész kereskedés

pincegazdasági szaküzlet óraalkatrész- és szerszámkereskedés

finomacéláru kereskedés

hangszerkereskedés

kegytárgykereskedés.

III. Az iparigazolványt az I. fokú hatóság a bel-kereskedelmi miniszter előzetes engedélyével adhatja ki:

korcsma

pensió (legfeljebb 10 szobával)

cukrászda.

IV. Az iparigazolványt az I. fokú hatóság a könnyűipari, illetőleg az élelmezésügyi miniszter előzetes engedélyével adhatja ki:

mezőgazdasági termény- és termék gyűjtőkereskedés (valamint e szakma résztevékenységei), továbbá állatkereskedés

tollkereskedés

nyersbőrkereskedés

állati hulladék- és melléktermék kereskedés.

Tartalomjegyzék