Tippek

Tartalomjegyzék nézet

Bármelyik címsorra duplán kattintva megjelenítheti a dokumentum tartalomjegyzékét.

Visszaváltás: ugyanúgy dupla kattintással.

(KISFILM!)

...Tovább...

Bíró, ügytárgy keresése

KISFILM! Hogyan tud rákeresni egy bíró ítéleteire, és azokat hogyan tudja tovább szűkíteni ügytárgy szerint.

...Tovább...

Közhiteles cégkivonat

Lekérhet egyszerű és közhiteles cégkivonatot is.

...Tovább...

PREC, BH stb. ikonok elrejtése

A kapcsolódó dokumentumok ikonjainak megjelenítését kikapcsolhatja -> így csak a normaszöveg marad a képernyőn.

...Tovább...

Keresés "elvi tartalomban"

A döntvények bíróság által kiemelt "elvi tartalmában" közvetlenül kereshet. (KISFILMMEL)

...Tovább...

Mínuszjel keresésben

A '-' jel szavak elé írásával ezeket a szavakat kizárja a találati listából. Kisfilmmel mutatjuk.

...Tovább...

Link jogszabályhelyre

KISFILM! Hogyan tud linket kinyerni egy jogszabályhelyre, bekezdésre, pontra!

...Tovább...

BH-kban bírónévre, ügytárgyra

keresés: a BH-k címébe ezt az adatot is beleírjuk. ...Tovább...

Egy bíró ítéletei

A KISFILMBEN megmutatjuk, hogyan tudja áttekinteni egy bíró valamennyi ítéletét!

...Tovább...

Jogszabály paragrafusára ugrás

Nézze meg a KISFILMET, amelyben megmutatjuk, hogyan tud a keresőből egy jogszabály valamely §-ára ugrani. Érdemes hangot ráadni.

...Tovább...

Önnek 2 Jogkódexe van!

Két Jogkódex, dupla lehetőség! KISFILMÜNKBŐL fedezze fel a telepített és a webes verzió előnyeit!

...Tovább...

Veszélyhelyzeti jogalkotás

Mi a lényege, és hogyan segít eligazodni benne a Jogkódex? (KISFILM)

...Tovább...

Változásfigyelési funkció

Változásfigyelési funkció a Jogkódexen - tekintse meg kisfilmünket!

...Tovább...

Módosult §-ok megtekintése

A „változott sorra ugrás” gomb(ok) segítségével megnézheti, hogy adott időállapotban hol vannak a módosult sorok (jogszabályhelyek). ...Tovább...

1/1957. (I. 13.) FM rendelet

az önkényesen elhurcolt vagyontárgyak visszaadásáról és az erőszakkal feloszlatott termelőszövetkezeteknek eredeti jogaikba való visszahelyezéséről

Az 1956. október 23-a utáni események miatt számos termelőszövetkezet súlyos anyagi károkat szenvedett. A termelőszövetkezetekből kilépettek egy része és más kívülállók önkényesen, gyakran minden ellenszolgáltatás nélkül elhurcolták a termelőszövetkezet vagyonát. Az ellenforradalmi elemek és más szövetkezetellenes egyének sokszor erőszakkal oszlattak fel termelőszövetkezeteket.

A Magyar Forradalmi Munkás-Paraszt Kormány kinyilatkoztatta, hogy minden rendelkezésre álló eszközzel támogatja a parasztság törekvéseit a mezőgazdasági termelés fellendítése érdekében és gazdasági támogatást nyújt a szövetkezeteknek és az egyénileg gazdálkodó parasztoknak egyaránt. A kormány megteremtette a paraszti termelés biztonságát, ezért nem tűri azokat a súlyos törvénysértéseket sem, amelyek a termelőszövetkezetekkel kapcsolatban tapasztalhatók.

A termelőszövetkezeti közös vagyon megvédése és az erőszakkal feloszlatott termelőszövetkezetek helyzetének rendezése érdekében az alábbi rendelkezéseket adom ki:

1. § A megyei tanács vb. mezőgazdasági igazgatósága (fővárosi, megyei jogú városi tanács vb. mezőgazdasági osztálya) haladéktalanul köteles felülvizsgálni a termelőszövetkezetek egyes vagyontárgyainak a kilépett tagok részére történt kiadását, továbbá a feloszlott termelőszövetkezetek vagyontárgyainak a volt tagok közötti elosztását abból a szempontból, hogy az a fennálló törvényes rendelkezések [65/1956. (XI. 27.) FM és 72/1956. (XI. 27.) FM-PM utasítások] megtartásával történt-e.

2. § (1) Abban az esetben, ha a vizsgálat során megállapítják, hogy a termelőszövetkezet volt tagjai vagy más személyek egyes vagyontárgyakat törvénytelenül, vagy a közgyűlés határozatával szembehelyezkedve, önkényesen vittek el, a járási tanács vb. mezőgazdasági osztálya határozatilag felhívja e vagyontárgyak birtokosait, hogy az önkényesen elvitt vagyontárgyakat 15 nap alatt adják vissza a termelőszövetkezetnek, illetőleg - megőrzés végett - a községi tanácsnak. Amennyiben a felhívás ellenére, a határozatban megszabott határidőn belül, az ilyen vagyontárgyakat nem adják vissza a termelőszövetkezet, illetőleg a községi tanács birtokába, a járási tanács vb. mezőgazdasági osztálya - szükség esetén karhatalom igénybevételével - gondoskodjék a törvénytelenül elvitt vagyontárgyak visszaszállításáról.

(2) Abban az esetben, ha a törvénytelenül elvitt vagyontárgy már nincs a volt termelőszövetkezeti tag vagy más illetéktelen személy birtokában, köteles annak ellenértékét 15 nap alatt megtéríteni; e kötelezettség elmulasztása esetén az ellenérték megtérítésére irányuló igényt bírói úton kell érvényesíteni.

3. § (1) Feloszlottnak csak az a termelőszövetkezet tekinthető, amely a törvényes rendelkezések megtartásával, a tagság egészének közgyűlésen hozott határozatával - minden külső befolyástól mentesen - kimondta feloszlását.

(2) Abban az esetben, ha a feloszlás a törvényes rendelkezések megsértésével történt, a megyei tanács vb. mezőgazdasági igazgatóságának vezetője a feloszlást határozatilag törvénytelennek nyilvánítja és felhívja a termelőszövetkezet vezetőit és tagjait, hogy az érvényben lévő rendelkezések és az alapszabály értelmében közgyűlésen döntsenek a további teendők felől.

(3) Az erőszakkal feloszlatott termelőszövetkezetek tagjait - kérésükre - eredeti jogaikba vissza kell állítani.

4. § (1) Amennyiben a jelen jogszabályban említett személyek a termelőszövetkezettől elvitt vagyontárgyakat a felhívás kézbesítésétől számított 15 nap alatt visszaszállítják, vagy annak ellenértékét megtérítik, ellenük büntetőfeljelentést nem kell tenni.

(2) Azok ellen, akik a termelőszövetkezet vagyontárgyait törvénytelenül széthordták és azokat felhívás ellenére sem hajlandók visszaadni, vagy ellenértékét megfizetni, a társadalmi tulajdon büntetőjogi védelméről szóló 1956. évi 11. törvényerejű rendelettel módosított, illetve kiegészített 1950. évi 24. törvényerejű rendelet alapján büntető eljárást kell indítani.

(3) Azok ellen, akik a termelőszövetkezetet fenyegetik, vagy annak tagjaival szemben erőszakot alkalmaznak, a termelőszövetkezetek, tagjaik és vagyonuk fokozott büntetőjogi védelméről szóló 2.560/1949. (III. 19.) Korm. rendelet alapján kell büntető eljárást indítani.

(4) A jelen rendelet kihirdetése napján lép hatályba.

Dögei Imre s. k.,

földművelésügyi miniszter