1/1957. (I. 13.) FM rendelet
az önkényesen elhurcolt vagyontárgyak visszaadásáról és az erőszakkal feloszlatott termelőszövetkezeteknek eredeti jogaikba való visszahelyezéséről
Az 1956. október 23-a utáni események miatt számos termelőszövetkezet súlyos anyagi károkat szenvedett. A termelőszövetkezetekből kilépettek egy része és más kívülállók önkényesen, gyakran minden ellenszolgáltatás nélkül elhurcolták a termelőszövetkezet vagyonát. Az ellenforradalmi elemek és más szövetkezetellenes egyének sokszor erőszakkal oszlattak fel termelőszövetkezeteket.
A Magyar Forradalmi Munkás-Paraszt Kormány kinyilatkoztatta, hogy minden rendelkezésre álló eszközzel támogatja a parasztság törekvéseit a mezőgazdasági termelés fellendítése érdekében és gazdasági támogatást nyújt a szövetkezeteknek és az egyénileg gazdálkodó parasztoknak egyaránt. A kormány megteremtette a paraszti termelés biztonságát, ezért nem tűri azokat a súlyos törvénysértéseket sem, amelyek a termelőszövetkezetekkel kapcsolatban tapasztalhatók.
A termelőszövetkezeti közös vagyon megvédése és az erőszakkal feloszlatott termelőszövetkezetek helyzetének rendezése érdekében az alábbi rendelkezéseket adom ki:
1. § A megyei tanács vb. mezőgazdasági igazgatósága (fővárosi, megyei jogú városi tanács vb. mezőgazdasági osztálya) haladéktalanul köteles felülvizsgálni a termelőszövetkezetek egyes vagyontárgyainak a kilépett tagok részére történt kiadását, továbbá a feloszlott termelőszövetkezetek vagyontárgyainak a volt tagok közötti elosztását abból a szempontból, hogy az a fennálló törvényes rendelkezések [65/1956. (XI. 27.) FM és 72/1956. (XI. 27.) FM-PM utasítások] megtartásával történt-e.
2. § (1) Abban az esetben, ha a vizsgálat során megállapítják, hogy a termelőszövetkezet volt tagjai vagy más személyek egyes vagyontárgyakat törvénytelenül, vagy a közgyűlés határozatával szembehelyezkedve, önkényesen vittek el, a járási tanács vb. mezőgazdasági osztálya határozatilag felhívja e vagyontárgyak birtokosait, hogy az önkényesen elvitt vagyontárgyakat 15 nap alatt adják vissza a termelőszövetkezetnek, illetőleg - megőrzés végett - a községi tanácsnak. Amennyiben a felhívás ellenére, a határozatban megszabott határidőn belül, az ilyen vagyontárgyakat nem adják vissza a termelőszövetkezet, illetőleg a községi tanács birtokába, a járási tanács vb. mezőgazdasági osztálya - szükség esetén karhatalom igénybevételével - gondoskodjék a törvénytelenül elvitt vagyontárgyak visszaszállításáról.
(2) Abban az esetben, ha a törvénytelenül elvitt vagyontárgy már nincs a volt termelőszövetkezeti tag vagy más illetéktelen személy birtokában, köteles annak ellenértékét 15 nap alatt megtéríteni; e kötelezettség elmulasztása esetén az ellenérték megtérítésére irányuló igényt bírói úton kell érvényesíteni.
3. § (1) Feloszlottnak csak az a termelőszövetkezet tekinthető, amely a törvényes rendelkezések megtartásával, a tagság egészének közgyűlésen hozott határozatával - minden külső befolyástól mentesen - kimondta feloszlását.
(2) Abban az esetben, ha a feloszlás a törvényes rendelkezések megsértésével történt, a megyei tanács vb. mezőgazdasági igazgatóságának vezetője a feloszlást határozatilag törvénytelennek nyilvánítja és felhívja a termelőszövetkezet vezetőit és tagjait, hogy az érvényben lévő rendelkezések és az alapszabály értelmében közgyűlésen döntsenek a további teendők felől.
(3) Az erőszakkal feloszlatott termelőszövetkezetek tagjait - kérésükre - eredeti jogaikba vissza kell állítani.
4. § (1) Amennyiben a jelen jogszabályban említett személyek a termelőszövetkezettől elvitt vagyontárgyakat a felhívás kézbesítésétől számított 15 nap alatt visszaszállítják, vagy annak ellenértékét megtérítik, ellenük büntetőfeljelentést nem kell tenni.
(2) Azok ellen, akik a termelőszövetkezet vagyontárgyait törvénytelenül széthordták és azokat felhívás ellenére sem hajlandók visszaadni, vagy ellenértékét megfizetni, a társadalmi tulajdon büntetőjogi védelméről szóló 1956. évi 11. törvényerejű rendelettel módosított, illetve kiegészített 1950. évi 24. törvényerejű rendelet alapján büntető eljárást kell indítani.
(3) Azok ellen, akik a termelőszövetkezetet fenyegetik, vagy annak tagjaival szemben erőszakot alkalmaznak, a termelőszövetkezetek, tagjaik és vagyonuk fokozott büntetőjogi védelméről szóló 2.560/1949. (III. 19.) Korm. rendelet alapján kell büntető eljárást indítani.
(4) A jelen rendelet kihirdetése napján lép hatályba.
Dögei Imre s. k.,
földművelésügyi miniszter