3/1957. (VII. 26.) BkM rendelet
a gyűjtőkereskedés gyakorlásának egyes kérdéseiről
A magánkereskedés gyakorlásáról szóló 1957. évi 17. törvényerejű rendelet végrehajtása tárgyában kiadott 1 1957. (III. 12.) Bk. M. rendelet kiegészítéseként - az élelmezésügyi miniszterrel, a könnyűipari miniszterrel és a SZÖVOSZ Igazgátósága elnökével egyetértésben - a következőket rendelem el:
Gyűjtőkereskedésre jogosító igazolvány kiadása
1. § (1) Az I. fokú hatóság (1957. évi 17. törvényerejű rendelet 13. §) az illetékes miniszter előzetes engedélye nélkül gyűjtőkereskedésre jogosító iparigazolványt a következő kereskedői tevékenységek gyakorlására adhat ki:
a) papírhulladékgyűjtő kereskedés,
b) vas- és fémhulladékgyűjtő kereskedés,
c) használt üveg- és üveghulladékgyűjtő kereskedés,
d) nyersbőrgyüjtő kereskedés,
e) erdei melléktermékgyűjtő kereskedés,
f) gombagyűjtő kereskedés,
g) vízinövény (nád, sás, fűzfavessző stb.)-gyűjtő kereskedés,
h) édesvízi állat (kagyló, pióca, csiga)-gyűjtő kereskedés.
(2) Az (1) bekezdésben nem említett tevékenységre különösen az alapvető mezőgazdasági termékek (termény, bor, sertés, marha, baromfi, tojás, tej, zöldség-gyümölcs stb.) vásárlására gyűjtő-kereskedői iparigazolványt - további intézkedésig - kiadni nem szabad.
(3) Azok a gyűjtőkereskedés gyakorlására kiadott iparigazolványok, amelyeket az 1/1957. (III. 12.) BkM rendelet megsértésével a könnyűipari, illetőleg az élelmezésügyi miniszter előzetes engedélye nélkül adtak ki, érvénytelenek és azokat az I. fokú hatóság haladéktalanul visszavonni köteles.
2. § (1) Iparigazolvány csak a gyűjtőkereskedés egyéni gyakorlására adható ki. Gyűjtőkereskedés társas gyakorlására iparigazolványt kiadni nem szabad.
(2) Az I. fokú hatóság gyűjtőkereskedésre jogosító iparigazolványt - az 1. § korlátai között is - csak akkor adhat ki, ha a jelen rendelet 5. § (1) bekezdésében említett vállalat vagy szerv a folyamodóval a begyűjtött hulladék, termék vagy termény átvételére írásban megállapodást kötött és azt a folyamodó az I. fokú hatóságnak bemutatta.
(3) Az (1) bekezdésben említett megállapodás megszűnését vagy felbontását az átvevő vállalat, illetőleg szerv a megszűnéssel vagy felbontással egyidejűleg az I. fokú hatósághoz bejelenteni köteles.
(4) Ha a jelen rendelet 5. § (1) bekezdésében meghatározott vállalat vagy szerv által az áru gyűjtésére, szállítására és eladására megkötött megállapodás megszűnt, az iparigazolvány érvényét veszti és az I. fokú hatóság az iparigazolványt visszavonja.
3. § (1) Az I. fokú hatóság a gyűjtőkereskedés gyakorlására jogosító iparigazolvány kiadásáról szóló határozatban - a 2. § (2) bekezdés szerinti megállapodás alapján - köteles feltüntetni, hogy a gyűjtőkereskedő mely állami (szövetkezeti) felvásárló szervvel, mely szakma cikkeinek felvásárlására állapodott meg, s hogy a gyűjtőkereskedő az ország mely területén szerezhet be, illetőleg mely területén nem vásárolhat.
(2) Az iparigazolványban a kereskedő tevékenységének gyűjtő jellegét fel kell tüntetni.
A gyűjtőkereskedés gyakorlása
4. § (1) A gyűjtőkereskedő árut csak személyesen vagy a KISOSZ által kiadott számozott arcképes igazolvánnyal ellátott közreműködő családtagja és alkalmazottja útján, az 1957. évi 17. törvényerejű rendelet 8. § (2) bekezdésében meghatározott körben vásárolhat.
(2) A gyűjtőkereskedő iparigazolványát, valamint az I. fokú hatóság által kiadott határozatot a családtag, illetőleg az alkalmazott a KISOSZ által kiállított arcképes igazolványt magánál tartani és az ellenőrző közegek kívánságára felmutatni köteles.
5. § (1) A gyűjtőkereskedő az általa felvásárolt hulladékot, illetőleg terméket csak a következő vállalatoknak, illetőleg szerveknek adhatja el:
a) a papírhulladékgyűjtő kereskedő a papírhulladékot csak a Papíripari Anyagellátó Vállalatnak vagy a Melléktermék és Hulladékgyűjtő Vállalatnak (továbbiakban: MÉH),
b) vas- és fémhulladékgyűjtő kereskedő vas- és fémhulladékot csak a MÉH Vállalatnak,
c) használt üveg- és üveghulladékgyűjtő kereskedő árucikkeit csak a MÉH Vállalatnak,
d) a nyersbőrgyűjtő kereskedő árucikkeit csak a Nyersbőr Készletező és Értékesítő Vállalatnak,
e) az erdei melléktermékgyűjtő kereskedő termékeit csak a Herbária Országos Gyógynövény és Selyemgubó Szövetkezeti Központnak,
f) a gombagyűjtő kereskedő termékeit csak az Erdei Termékeket Begyűjtő és Értékesítő Vállalatnak,
g) vízinövény (nád, sás, fűzfavessző stb.) kereskedők közül a nád- és sásgyűjtőkereskedő árucikkeit csak a tanácsi nádgazdasági vállalatnak, a fűzfavesszőgyűjtő kereskedő árucikkeit csak a SZÖVOSZ vagy a HISZÖV által meghatározott szövetkezeti szervnek,
h) az édesvízi állat (kagyló, pióca, csiga)-gyűjtő kereskedő áruit csak a Magyar Vadkereskedelmi Szövetkezeti Vállalatnak (MAVAD-nak) vagy a MÉH Vállalatnak adhatja el.
(2) A gyűjtőkereskedő szabadon értékesítheti azt a felvásárolt árut. amelyről a vele szerződésben álló vállalat írásban lemondott.
Vegyes rendelkezések
6. § (1) Állami vagy szövetkezeti vállalat (szerv) és szövetkezet csak alkalmazottja útján végezhet felvásárlást.
(2) Az (1) bekezdésben foglalt korlátozás nem vonatkozik
a) a terményforgalmi vállalatok által megbízó-levéllel ellátott jutalékos megbízottakra,
b) a MÉH vállalatok megbízottaira és igazolványos magángyűjtőire.
(3) Mindazok az állami és szövetkezeti vállalatok, szervek és a szövetkezetek, amelyek működési köre (alapítólevélben meghatározott tárgya) nem terjed ki a felvásárlásra, kizárólag saját szükségletükre, telephelyükön vagy jogszabályban meghatározott körzetben és csak saját alkalmazottaik útján végezhetnek felvásárlást. E felvásár-lás során az állami és szövetkezeti felvásárló szervek által mindenkor helyileg fizetett árak és fel-tételek megtartása részükre kötelező. Az előbbi feltételek megtartásával az állami és szövetkezeti kereskedelmi és közétkeztetési vállalatok (szervek) a lakosság részére történő értékesítés céljára baromfit, tojást, burgonyát, zöldséget, gyümölcsöt, hüvelyest és mákot közvetlenül is vásárolhatnak.
(4) A (2) bekezdésben foglalt kivétellel érvényét veszti a magánszemély részére vállalat, szerv vagy szövetkezet által kiadott és gyűjtőtevékenységre szóló bármely engedély.
Hatálybalépésre vonatkozó rendelkezés
7. § (1) A jelen rendelet kihirdetése napján lép hatályba.
(2) A magánkereskedés gyakorlásáról szóló 1957. évi 17. törvényerejű rendelet végrehajtásáról kiadott 1/1957. (III. 12.) BkM rendelet B. mellékletének IV. része a jelen rendeletnek megfelelően módosul.
Sebes Sándor s. k.,
a belkereskedelmi miniszter első helyettese