Tippek

Tartalomjegyzék nézet

Bármelyik címsorra duplán kattintva megjelenítheti a dokumentum tartalomjegyzékét.

Visszaváltás: ugyanúgy dupla kattintással.

(KISFILM!)

...Tovább...

Bíró, ügytárgy keresése

KISFILM! Hogyan tud rákeresni egy bíró ítéleteire, és azokat hogyan tudja tovább szűkíteni ügytárgy szerint.

...Tovább...

Közhiteles cégkivonat

Lekérhet egyszerű és közhiteles cégkivonatot is.

...Tovább...

PREC, BH stb. ikonok elrejtése

A kapcsolódó dokumentumok ikonjainak megjelenítését kikapcsolhatja -> így csak a normaszöveg marad a képernyőn.

...Tovább...

Keresés "elvi tartalomban"

A döntvények bíróság által kiemelt "elvi tartalmában" közvetlenül kereshet. (KISFILMMEL)

...Tovább...

Mínuszjel keresésben

A '-' jel szavak elé írásával ezeket a szavakat kizárja a találati listából. Kisfilmmel mutatjuk.

...Tovább...

Link jogszabályhelyre

KISFILM! Hogyan tud linket kinyerni egy jogszabályhelyre, bekezdésre, pontra!

...Tovább...

BH-kban bírónévre, ügytárgyra

keresés: a BH-k címébe ezt az adatot is beleírjuk. ...Tovább...

Egy bíró ítéletei

A KISFILMBEN megmutatjuk, hogyan tudja áttekinteni egy bíró valamennyi ítéletét!

...Tovább...

Jogszabály paragrafusára ugrás

Nézze meg a KISFILMET, amelyben megmutatjuk, hogyan tud a keresőből egy jogszabály valamely §-ára ugrani. Érdemes hangot ráadni.

...Tovább...

Önnek 2 Jogkódexe van!

Két Jogkódex, dupla lehetőség! KISFILMÜNKBŐL fedezze fel a telepített és a webes verzió előnyeit!

...Tovább...

Veszélyhelyzeti jogalkotás

Mi a lényege, és hogyan segít eligazodni benne a Jogkódex? (KISFILM)

...Tovább...

Változásfigyelési funkció

Változásfigyelési funkció a Jogkódexen - KISFILM!

...Tovább...

Módosult §-ok megtekintése

A „változott sorra ugrás” gomb(ok) segítségével megnézheti, hogy adott időállapotban hol vannak a módosult sorok (jogszabályhelyek). ...Tovább...

Iratminták a Pp. szövegéből

Kisfilmünkben bemutatjuk, hogyan nyithat meg iratmintákat a Pp. szövegéből. ...Tovább...

3/1957. (VII. 26.) BkM rendelet

a gyűjtőkereskedés gyakorlásának egyes kérdéseiről

A magánkereskedés gyakorlásáról szóló 1957. évi 17. törvényerejű rendelet végrehajtása tárgyában kiadott 1 1957. (III. 12.) Bk. M. rendelet kiegészítéseként - az élelmezésügyi miniszterrel, a könnyűipari miniszterrel és a SZÖVOSZ Igazgátósága elnökével egyetértésben - a következőket rendelem el:

Gyűjtőkereskedésre jogosító igazolvány kiadása

1. § (1) Az I. fokú hatóság (1957. évi 17. törvényerejű rendelet 13. §) az illetékes miniszter előzetes engedélye nélkül gyűjtőkereskedésre jogosító iparigazolványt a következő kereskedői tevékenységek gyakorlására adhat ki:

a) papírhulladékgyűjtő kereskedés,

b) vas- és fémhulladékgyűjtő kereskedés,

c) használt üveg- és üveghulladékgyűjtő kereskedés,

d) nyersbőrgyüjtő kereskedés,

e) erdei melléktermékgyűjtő kereskedés,

f) gombagyűjtő kereskedés,

g) vízinövény (nád, sás, fűzfavessző stb.)-gyűjtő kereskedés,

h) édesvízi állat (kagyló, pióca, csiga)-gyűjtő kereskedés.

(2) Az (1) bekezdésben nem említett tevékenységre különösen az alapvető mezőgazdasági termékek (termény, bor, sertés, marha, baromfi, tojás, tej, zöldség-gyümölcs stb.) vásárlására gyűjtő-kereskedői iparigazolványt - további intézkedésig - kiadni nem szabad.

(3) Azok a gyűjtőkereskedés gyakorlására kiadott iparigazolványok, amelyeket az 1/1957. (III. 12.) BkM rendelet megsértésével a könnyűipari, illetőleg az élelmezésügyi miniszter előzetes engedélye nélkül adtak ki, érvénytelenek és azokat az I. fokú hatóság haladéktalanul visszavonni köteles.

2. § (1) Iparigazolvány csak a gyűjtőkereskedés egyéni gyakorlására adható ki. Gyűjtőkereskedés társas gyakorlására iparigazolványt kiadni nem szabad.

(2) Az I. fokú hatóság gyűjtőkereskedésre jogosító iparigazolványt - az 1. § korlátai között is - csak akkor adhat ki, ha a jelen rendelet 5. § (1) bekezdésében említett vállalat vagy szerv a folyamodóval a begyűjtött hulladék, termék vagy termény átvételére írásban megállapodást kötött és azt a folyamodó az I. fokú hatóságnak bemutatta.

(3) Az (1) bekezdésben említett megállapodás megszűnését vagy felbontását az átvevő vállalat, illetőleg szerv a megszűnéssel vagy felbontással egyidejűleg az I. fokú hatósághoz bejelenteni köteles.

(4) Ha a jelen rendelet 5. § (1) bekezdésében meghatározott vállalat vagy szerv által az áru gyűjtésére, szállítására és eladására megkötött megállapodás megszűnt, az iparigazolvány érvényét veszti és az I. fokú hatóság az iparigazolványt visszavonja.

3. § (1) Az I. fokú hatóság a gyűjtőkereskedés gyakorlására jogosító iparigazolvány kiadásáról szóló határozatban - a 2. § (2) bekezdés szerinti megállapodás alapján - köteles feltüntetni, hogy a gyűjtőkereskedő mely állami (szövetkezeti) felvásárló szervvel, mely szakma cikkeinek felvásárlására állapodott meg, s hogy a gyűjtőkereskedő az ország mely területén szerezhet be, illetőleg mely területén nem vásárolhat.

(2) Az iparigazolványban a kereskedő tevékenységének gyűjtő jellegét fel kell tüntetni.

A gyűjtőkereskedés gyakorlása

4. § (1) A gyűjtőkereskedő árut csak személyesen vagy a KISOSZ által kiadott számozott arcképes igazolvánnyal ellátott közreműködő családtagja és alkalmazottja útján, az 1957. évi 17. törvényerejű rendelet 8. § (2) bekezdésében meghatározott körben vásárolhat.

(2) A gyűjtőkereskedő iparigazolványát, valamint az I. fokú hatóság által kiadott határozatot a családtag, illetőleg az alkalmazott a KISOSZ által kiállított arcképes igazolványt magánál tartani és az ellenőrző közegek kívánságára felmutatni köteles.

5. § (1) A gyűjtőkereskedő az általa felvásárolt hulladékot, illetőleg terméket csak a következő vállalatoknak, illetőleg szerveknek adhatja el:

a) a papírhulladékgyűjtő kereskedő a papírhulladékot csak a Papíripari Anyagellátó Vállalatnak vagy a Melléktermék és Hulladékgyűjtő Vállalatnak (továbbiakban: MÉH),

b) vas- és fémhulladékgyűjtő kereskedő vas- és fémhulladékot csak a MÉH Vállalatnak,

c) használt üveg- és üveghulladékgyűjtő kereskedő árucikkeit csak a MÉH Vállalatnak,

d) a nyersbőrgyűjtő kereskedő árucikkeit csak a Nyersbőr Készletező és Értékesítő Vállalatnak,

e) az erdei melléktermékgyűjtő kereskedő termékeit csak a Herbária Országos Gyógynövény és Selyemgubó Szövetkezeti Központnak,

f) a gombagyűjtő kereskedő termékeit csak az Erdei Termékeket Begyűjtő és Értékesítő Vállalatnak,

g) vízinövény (nád, sás, fűzfavessző stb.) kereskedők közül a nád- és sásgyűjtőkereskedő árucikkeit csak a tanácsi nádgazdasági vállalatnak, a fűzfavesszőgyűjtő kereskedő árucikkeit csak a SZÖVOSZ vagy a HISZÖV által meghatározott szövetkezeti szervnek,

h) az édesvízi állat (kagyló, pióca, csiga)-gyűjtő kereskedő áruit csak a Magyar Vadkereskedelmi Szövetkezeti Vállalatnak (MAVAD-nak) vagy a MÉH Vállalatnak adhatja el.

(2) A gyűjtőkereskedő szabadon értékesítheti azt a felvásárolt árut. amelyről a vele szerződésben álló vállalat írásban lemondott.

Vegyes rendelkezések

6. § (1) Állami vagy szövetkezeti vállalat (szerv) és szövetkezet csak alkalmazottja útján végezhet felvásárlást.

(2) Az (1) bekezdésben foglalt korlátozás nem vonatkozik

a) a terményforgalmi vállalatok által megbízó-levéllel ellátott jutalékos megbízottakra,

b) a MÉH vállalatok megbízottaira és igazolványos magángyűjtőire.

(3) Mindazok az állami és szövetkezeti vállalatok, szervek és a szövetkezetek, amelyek működési köre (alapítólevélben meghatározott tárgya) nem terjed ki a felvásárlásra, kizárólag saját szükségletükre, telephelyükön vagy jogszabályban meghatározott körzetben és csak saját alkalmazottaik útján végezhetnek felvásárlást. E felvásár-lás során az állami és szövetkezeti felvásárló szervek által mindenkor helyileg fizetett árak és fel-tételek megtartása részükre kötelező. Az előbbi feltételek megtartásával az állami és szövetkezeti kereskedelmi és közétkeztetési vállalatok (szervek) a lakosság részére történő értékesítés céljára baromfit, tojást, burgonyát, zöldséget, gyümölcsöt, hüvelyest és mákot közvetlenül is vásárolhatnak.

(4) A (2) bekezdésben foglalt kivétellel érvényét veszti a magánszemély részére vállalat, szerv vagy szövetkezet által kiadott és gyűjtőtevékenységre szóló bármely engedély.

Hatálybalépésre vonatkozó rendelkezés

7. § (1) A jelen rendelet kihirdetése napján lép hatályba.

(2) A magánkereskedés gyakorlásáról szóló 1957. évi 17. törvényerejű rendelet végrehajtásáról kiadott 1/1957. (III. 12.) BkM rendelet B. mellékletének IV. része a jelen rendeletnek megfelelően módosul.

Sebes Sándor s. k.,

a belkereskedelmi miniszter első helyettese

Tartalomjegyzék