7/1957. (VII. 31.) IM rendelet
a költségmentesség engedélyezésének alapjául szolgáló hatósági vagyoni bizonyítvány kiállításáról
A pénzügyminiszterrel egyetértésben a következőket rendelem:
1. § Annak a félnek, aki a bíróság előtti eljárásban teljes vagy részleges költségmentesség engedélyezését kéri [az 1954. évi VI. törvénnyel módosított 1952. évi III. törvény - Pp. - 84-88., 105/1952. (XII. 28.) MT rendelet 20-29. §-ai], kereseti (jövedelmi) és vagyoni viszonyait a jelen rendelet szerint kiállított hatósági vagyoni bizonyítvánnyal kell igazolnia.
2. § (1) A bizonyítványt*
a) Budapesten és a megyei jogú városokban a kerületi más városokban a városi tanács végrehajtó bizottságának igazgatási osztálya,
b) községekben a községi tanács végrehajtó bizottságának titkára állítja ki.
(2) Gyámság vagy gondnokság alatt álló személy részére a bizonyítványt az illetékes gyámhatóság is kiállíthatja.
(3) A bizonyítvány kiállítására az a hatóság illetékes, amelynek területén a kérelmező lakik.
3. § (1) A kérelmet személyesen vagy meghatalmazott útján mind írásban, mind pedig szóban elő lehet terjeszteni.
(2) A kérelem előterjesztésére azokat a személyeket lehet meghatalmazni, akik meghatalmazottként a bíróság előtt (Pp. 67. §) is eljárhatnak. A hozzátartozóktól [Pp. 13. § (2) bekezdés] a meghatalmazás igazolását nem kell követelni.
4. § (1) A kérelmező a bizonyítvány kiállításához szükséges adatokra nyilatkozni köteles. Ha a kérelmező munkaviszonyban áll, a kérelem előterjesztésekor köteles bemutatni a munkáltató által az utolsó három havi átlagkeresetről kiállított igazolást.
(2) A hatóság a kérelem előterjesztésekor megvizsgálja, nyilatkozott-e a kérelmező mindazokra az adatokra, amelyek a vagyoni viszonyok megállapításához szükségesek és a kérelmezőt szükség esetében további nyilatkozatra hívja fel.
(3) A hatóság a kérelmező által közölt adatok helyességét ellenőrzi. Mind az adatok ellenőrzése, mind pedig kiegészítése céljából a hatóság más állami, társadalmi vagy szövetkezeti szervet adatok közlése végett megkereshet, illetőleg meghallgathat olyan személyeket, akik a kérelmező vagyoni és személyi adatairól felvilágosítást tudnak adni.
5. § (1) A hatóság a bizonyítványt két példányban állítja ki. A bizonyítvány rovatait mindkét példányon azonosan kell kitölteni. A bizonyítvány első példányát a kérelmezőnek kell átadni a másodpéldány a hatóságnál marad.
(2) A bizonyítvány A) rovatának 1-17. pontjait a kérelmező nyilatkozata, illetőleg az általa bemutatott okiratok (személyi igazolvány, munkáltató igazolása stb.) alapján a hatóság állítja ki és az a kérelem szóbeli előterjesztése esetében a jelenlevő kérelmező (meghatalmazott) is aláírja.
(3) A bizonyítvány B) rovatának megfelelő helyén a hatóság feljegyzi, hogy az adatokat milyen okiratok, esetleg nyilatkozatok alapján állapította meg, illetőleg mivel ellenőrizte (pl. személyi igazolvány, munkáltató igazolása, más hatóság bizonyítványa, a meghallgatott személyek nyilatkozata, a hatóság közvetlen tudomása, fél bemondása stb.). Ha az ellenőrzés során megállapított adatok a kérelmező által közölt adatoktól eltérnek, a kérelmet nem szabad elutasítani, hanem az eltérő adatokat a B) rovatban kell a megfelelő helyre bejegyezni annak megjelölésével, hogy az eltérő adatokat a hatóság milyen alapon állapította meg.
6. § (1) A kiállított bizonyítvány olyan határozat, amely ellen az államigazgatásban irányadó eljárási szabályok szerint fellebbezésnek van helye [1957. évi IV. törvény 37. § (2) bekezdés, 45-51. §].
(2) Az a bizonyítvány, amely szerint a félnek a szokásos életszükségleti és berendezési tárgyakon felül vagyona nincs, keresete (jövedelme) pedig a havi hatszázötven forintot nem haladja meg, illetékmentes.
7. § A jelen rendelet alapján kiállított bizonyítvány a kiállításától számított hat hónapig érvényes. A kiállító hatóság a bizonyítvány hatályát kérelemre - esetenként hat-hat hónapi időtartamra - meghosszabbíthatja. A meghosszabbításra a bizonyítvány kiállítására vonatkozó szabályok az irányadók.
8. § A bizonyítványt kiállító hatóság a bíróság megkeresésére köteles a bizonyítvány tartalmát illetően a kívánt felvilágosítást megadni és a valóságnak megfelelő adatok alapján a bizonyítványt kiegészíteni, helyesbíteni, illetőleg kiigazítani.
9. § (1) A bíróság a költségmentességben részesített fél nevének, állásának (foglalkozásának), lakó-, illetőleg munkahelyének közlésével megkeresheti a bizonyítványt kiállító hatóságot, hogy a költségmentességben részesített fél vagyoni viszonyait a bíróság által megjelölt időpontban ellenőrizze és értesítse a bíróságot arról, ha a fél vagyoni helyzete úgy változik meg, hogy az a költségmentesség engedélyezésére is kihatással lehet.
(2) Ha a fél már nem lakik a bizonyítványt kiállító hatóság területén, a megkeresést a lakóhely szerint illetékes hatósághoz kell továbbítani.
10. § (1) A jelen rendelet az 1957. évi szeptember hó 1. napján lép hatályba, egyidejűleg a 72.500/1914. IM rendelet és az az módosító jogszabályok hatályukat vesztik.
(2) A 72.500/1914. IM rendelettel megállapított bizonyítványmintát - a jelen rendeletnek megfelelően kiegészítve - legkésőbb 1957. évi november hó 1. napjáig lehet felhasználni.
Dr. Nezvál Ferenc s. k.,
az Igazságügyminisztérium megbízott vezetője
* Megjegyzés: A bizonyítvány-űrlapot a Nyomtatványellátó Vállalat állítja elő (5578-27. r. sz.)