17/1958. (II. 21.) Korm. rendelet
a munka-, védő- és egyenruhajuttatás rendezéséről
1. § A jelen rendelet értelmében munkaruha
a) a nagymértékű szennyeződésre és nagyfokú ruhaelhasználódásra való tekintettel adott ruha;
b) a formaruha (áruházi elárusítók, színházi jegyszedők, utcaseprők, portások és hasonló munkakört betöltők részére adott ruhák);
c) az időjárás elleni védekezésül adott ruhák közül azok, amelyeket a munkaügyi miniszter munkaruhának minősít.
2. § (1) A miniszter a szakszervezettel egyetértésben köteles a felügyelete alatt álló területre- a munkaruhajuttatásra vonatkozó iránymunkaköri jegyzéket készíteni. A jegyzéknek tartalmaznia kell a munkaruhajuttatás idejét is, hónapokban meghatározva.
(2) Az iránymunkaköri jegyzék figyelembevételével az üzemi tanács - ahol üzemi tanács nincs, a vállalat igazgatója az üzemi bizottsággal egyetértésben - készíti el azoknak a munkaköröknek a jegyzékét, amelyekben a dolgozóknak munkaruhát kell adni. A vállalat a jegyzékben köteles meghatározni az adandó munkaruha juttatási idejét is.
(3) A vállalat a munkaruhajuttatásban részesítendő munkakörök jegyzékét a felügyeleti szervek által megadott pénzügyi kereten belül köteles elkészíteni.
3. § (1) Az újonnan belépő dolgozónak - abban az esetben, ha olyan munkakörbe lép, melyben a vállalatnál a dolgozók munkaruhajuttatásban részesülnek - az első hat hónapban csak használt munkaruhaféleségeket lehet kiadni. A hat hónap eltelte után új munkaruhát adni csak abban az esetben lehet, ha a kiadott használt munkaruha-; féleség juttatási ideje már lejárt.
(2) Ha a munkaviszony a munkaruha jutattási idejének letelte előtt szűnik meg, a dolgozó részére kiadott munkaruhát a juttatási idő hátralévő hányadának megfelelő összegben megvásárolhatja.
(3) A dolgozó által megvásárolható ruhaféleségeket a munkaügyi miniszter a Szakszervezetek Országos Tanácsával egyetértésben határozza meg.
4. § (1) Védőöltözet az egészségi (munkaköri) ártalmak elhárítására, valamint közegészségügyi érdekből adott ruhaféleség.
(2) Azokat az egészségi (munkaköri) ártalmakat, amelyek elhárítására, továbbá azokat a területeket, ahol közegészségügyi érdekből védőöltözetet kell adni, valamint a védőöltözet fajtákat a munkaügyi miniszter az egészségügyi miniszterrel, a pénzügyminiszterrel és a Szakszervezetek Országos Tanácsával egyetértésben szabályozza.
(3) A szabályozás alapján a minisztériumok az illetékes szakszervezetekkel egyetértésben határozzák meg a felügyeletük alá tartozó területeken azokat a munkaköröket, amelyekben a dolgozók részére védőöltözetet kell adni.
(4) A nehézipari miniszter a munkaügyi miniszterrel és az egészségügyi miniszterrel és az illetékes szakszervezettel egyetértésben egyes vegyipari vállalatok tekintetében vállalati védőruha munkaköri jegyzék kiadását is engedélyezheti, amely a minisztériumi munkaköri jegyzéktől eltérő munkakörökben is engedélyezhet védőruhajuttatást.
5. § A dolgozó munkaviszonyának megszűnése esetén a részére kiadott munkaruha, védőruha, vagy az egyéni védőeszközök elvesztése, illetve megrongálása miatt még nem jogerősen kirótt kártérítésnek megfelelő összeget munkabéréből - ideértve a felmondási illetményt is - a jogerős döntésig vissza lehet tartani.
6. § A vállalat a szolgálat rendjének és fegyelmének fenntartása érdekében a miniszter által a munkaügyi miniszterrel és a Szakszervezetek Országos Tanácsával egyetértésben meghatározott munkakörökben egyenruhát köteles adni.
7. § (1) A munka-, védő- és egyenruha juttatásra megállapított keretek túllépéséért és a szabálytalan munka-, védő- és egyenruhajuttatásokért az igazgató és más vezető a Mt. 121-123. §-ai szerint anyagi felelősséggel tartozik.
(2) Azt az összeget, amellyel a vállalat a munka-, védő és egyenruhajuttatásra fordítható kereteket túllépi, a vállalati felosztható nyereségrészesedésből, illetve a többletnyeremény után járó igazgatói alapból le kell vonni.
8. § Jelen rendelet rendelkezéseit 1958. évi január hó 1. napjától kell alkalmazni, a végrehajtásáról a munkaügyi miniszter gondoskodik. Egyidejűleg hatályukat vesztik az 53/1953. (XI. 28.) MT számú rendelet 156. §-ának (2) és (3) bekezdései és a 157. §-ának (1) bekezdése és a 2.213/68/1952. számú minisztertanácsi határozat.
Apró Antal s. k.,
a Magyar Forradalmi Munkás-Paraszt Kormány első elnökhelyettese